Zaslal: st říjen 21, 2015 12:37 pm Předmět: Zařazení luku
Dobrý den,
rád bych Vás požádal o radu s zařazením luku Jekyll od Arniho http://luky.arni.cz/cz/luky/jekyll/ do správné kategorie. Pokud bych využil dřevěné šípy tak se stejně do dlouhého luku (vadí i tak mírný reflex jako je na Jekyllu) nevejdu?
Děkuji za vaše názory.
Dairw
Ještě drobná úprava - poněkud omylem byly ve zveřejněných pravidlech zakázány pro rychlostřelbu šípy v ruce držící luk. To je povoleno, není dovoleno pouze "napíchání šípů" do země. Pravidla byla ještě opravena. Děkuji za pochopení. _________________ Dejž mi, Pane, dost síly změnit věci, které změnit lze. Dost pokory ke smíření se s věcmi, které změnit nelze. A dost rozumu k rozeznání, které věci jsou které.
dovolím si Zelího předběhnout, i když stejně jako ostatní čekám na jeho názory.
Děkuji Kibemu za kritiku a připomínky.
Jen k pojmu „Holý Luk“ a jeho užití s odlišným významem pro ATL, jak se Kibe zmínil. Aby nedošlo k omylu, já jsem byl odpůrce pojmu „Holý Luk“ v souvislosti s jeho významem v ATL již dříve.
Dále – nestudoval jsem nová pravidla 3D, jen jsem vycházel z toho, že je v textu uvedeno, že ty dvě kategorie ATL z těchto pravidel vycházejí. Mohl by ta závazná 3D pravidla někdo pověsit do tohoto vlákna, nebo aspoň jejich část, ať je nemusí všichni hledat jednotlivě a abychom měli všichni stejné noty.
K jiné části diskuse. Proč Lojzův luk mění zařazení o dvě kategorie? Jedná se o Scalpel bez okna? Má se jednat o změnu z kategorie „TL“ do „Lovecký Luk“?
Ke kategorii LB IFAA (3D), nebo jak se teď jmenuje. Nemyslím kategorii odvozenou v rámci ATL (DL). U té 3D kategorie LB IFAA vidím dlouhodobou snahu o zesložitění kategorie. Před deseti(?) lety povolený i duralový šíp, tehdy to byla kategorie TRLB a předpokládám že kategorie LB IFAA je její nástupce. V posledních letech se řeší i zakřivení ramen, co přijde v budoucnu?
Lojzo nemyslím že čtyři kategorie nestačí. Pokud mají být čtyři kategorie, tak bych tu kategorii DL rozšířil i o ty kteří jsou něčím tradičnější než kategorie LL a nedosahují ještě na kategorii TL. Do takto vymezené kategorie se vejde onen LB IFAA s oknem a dřevěnými šípy, i mnou navrhovaný luk bez okna s moderním šípem, i ty luky co nejsou v PL kvůli tomu že neodpovídají nějaké předloze (to s tou předlohou se mi také nelíbí, pokud jsem si to dobře vyložil). A ještě bych pro tuto kategorii doplnil pravidla pro vypouštění šípu. Buď tak jak je předepsané pro LB IFAA, nebo povolit jen dva prsty z toho jeden nad a jeden pod, nebo prsten, prostě cokoli kromě tří prstů pod šípem (nebo samotných dvou prstů pod šípem). Klidně i dva prsty nad a jeden pod, pokud to někomu pomůže. Zatím jsem to neviděl. Ale budeme připraveni na střelbu ve stoje na hlavě (vtip). Nebo pro tuto kategorii zrušit omezení na vypouštění šípu a omezení dát až do TL.
K názvu této kategorie - pokud by byla připravovaná kategorie DL rozšířená o další luky které jsou někde mezi TL a LL, tak by nemusel odpovídat její současný název. Možná není nejvhodnější už nyní. Luk který je konstrukčně "dlouhý luk" může být použit i v kategorii PL. Takže se nabízí otázka, zda ten název je vhodný pro tu kategorii jak je teď nastavená. Rozumím tomu názvu DL tak, že byl odvozen od LB IFAA, ale pokud se snažíme o tradiční přístup, tak bychom mohli mít kritičtější přístup k laminátovému flatbow s oknem podle přesně stanovených pravidel, a nechat pojmu dlouhý luk jeho původní význam. Při hodně přísném definování jen luk s průřezem "D" (a pro extremisty jen s rohovinovými špicemi), při volnějším výkladu i luk s laminátem, ale bez okna.
Ještě jednou k počtu kategorií. Možná by stačily tři kategorie?
PL, LL, a do třetí kategorie všechno co je mezi tím?
Registrace: 17.8. 2007 Příspěvky: 1047 Bydliště: Jindřichův Hradec
Zaslal: út červen 17, 2014 10:57 pm Předmět:
johanka suchardová napsal:
Myslím, že to, cos napsal, Čaji, o tradičním luku, stojí za zamyšlení. Byl bych rád, kdyby Ti odpověděl i někdo jiný z autorů návrhu pravidel, která byla pro rok 2015 přijata i z těch, kteří se pod ně podepsali.
Prosím o trpělivost, sleduji diskuzi, ale jsem poslední dobou dosti vytížen a při mé rychlosti psaní několik úderů do klávesnice za minutu nějaký kloudný příspěvek momentálně nezplodím.
Registrace: 25.9. 2006 Příspěvky: 4466 Bydliště: Praha - Radotín
Zaslal: út červen 17, 2014 9:29 pm Předmět:
ono to je očividně bezpečnostní hledisko. Kdyby stačilo vypálení, asi by to formulovali "vhodnou technologií".
Neboj- tenhle týden jedeme na ME IFAA do Francie a všechno nafotíme _________________ Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Registrace: 25.9. 2006 Příspěvky: 4466 Bydliště: Praha - Radotín
Zaslal: út červen 17, 2014 12:55 pm Předmět:
Já ,Napeska, David Ryba, Dawsa ..bychom teď spadli do PL, ostatní do TL. Pan Ishi střílí sportovní LB dle IFAA.
Taky bych rád upozornil, že v IFAA u HB(PL)jsou zakázané nezpevněné selfnocky.
-pokud je zářez vytvořený přímo do těla šípu, musí být zpevněný vhodným materiálem
Zakládka, nebo opěrka je povolena, pokud je sočástí klasické konfigurace která vytvořila historický precedens _________________ Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Registrace: 29.7. 2009 Příspěvky: 409 Bydliště: Praha
Zaslal: út červen 17, 2014 12:35 pm Předmět:
Mysa napsal:
Na našich závodech se prudí tak vzácně, že si střelci toleranci trochu pletou s absencí pravidel a když jim to párkrát projde, tak si na to zvyknou a dokonce svoje "vynálezy" šíří dál.
Myšo, to je velmi přesné.
Velmi děkuji za vyjádření ohledně šířky opěrky/zakládky (máš sensu stricto pravdu, ale označení zakládka se tu TERMINOLOGICKY vžilo a i v pravidlech ATL jednoznačně figuruje termín ZAKLÁDKA).
Souhlasím s Tebou, především se to samozřejmě musí ujednotit, viz ty "vynálezy". To nejhorší je, když dojde k dohadům na trati, to pak ovlivní negativně pořadatele, střelce a často celou skupinu, do níž je zařazen.
Myslím si, že kategorie "tradiční luk" je dosti specifická kategorie ATL a že tam nelez brát ohled na žádná pravidla spřízněných organizací.
Jinak zrovna IQáci přece vždy stříleli jako TL, pokud zavítali na akci ATL ... a nyní podle těch pravidel také buďto by měli dokazovat, že luk je replika konkrétního historického luku, nebo taky spadnete do LL ... tedy k těm "karbonovým šípečkům", aspoň tak to čtu.
Registrace: 25.9. 2006 Příspěvky: 4466 Bydliště: Praha - Radotín
Zaslal: út červen 17, 2014 9:51 am Předmět:
ono to úplně takhle není. Spíš si hodně lidí pořídilo korejce- jsou nejsnáž dostupní , poměr cena - výkon je vynikající.....Ale ten luk má zcela zvláštní charakter. Jsou to repliky korejských hornbowů, a ty jsou poměrně specifické. Mají jelmi dlouhou pracovní část ramene (takže při krátkém nátahu jsou velice nestabilní) a nemají moc posílené madlo. To se na luku vytvoří pomocí příložek z měkkého dřeva, korku atd. Madlo je velmi krátké (korejské držení je palcem a třemi prsty bez ukazováčku) a nápadně vystupuje z linie luku . Opravdu je možné ho používat jako oporu pro šíp.
Ještě nedávno se v Koreji používaly výhradně hornbowy, teď už jsou jejich repliky podstatně běžnější, zvláště kvůli uživatelské jednoduchosti. Ty první hwarangy, co jsme přivezli skoro nejdou od hornbowu rozeznat.
Turecké luky používají omotávku madla ke zlepšení úchopu (mushambu). Je to prostředek tradiční. Pokud je mushamba vosková, dokáže se přispůsobit tvaru ruky, odizolovat vibrace luku a navíc udělat každý úchop naprosto stejný. Když se udělá dost tlustá, lze ji použít jako opěrku pro šíp.
Mushamba se požívá i proto, že dnes už nejsou lukaři moc ochotní dělat madlo střelci na míru. Pak je lepší madlo menší a omotat ho. Taky chrání malbu a lak na madle.
Zmíněné dva luky jsou extrémně krátké a jak jsem zmínil-v průběhu dne mohou měnit tiller, takže když se s tím střelec nenaučí pracovat, bude mu opěrka a lůžko na tětivě spíš dělat problémy.
Delší typy luků mají zase jiné nevýhody, zvláště v nízkých librážích pod 70 liber. S vyjímkou opravdu mistrovských kusů je váha rigidních konců taková, že luk má jednak značný handshock a jednak poměrně blbou balistiku. Vzhledem ke sklonu k přetáčivosti jsou taky většinou opatřeny omotávkou na zlečení úchopu.
S rozvojem jízdní lukostřelby se ještě navíc objevují madla usnadňující maďarskou rychlopalbu- to sice není historické (stejně jako celá disciplína), ale koňostřelci se tímhle nazabývají. Navíc zhusta užívají prdítka s karbonovými šípečky, takže zatím bych s nimi moc nepočítal.
Sportovní reflexáky s aktivním reflexem jako jezdecké luky uznávány nejsou skoro nikde , protože se jako jezdecké luky nechovají a ani se jim nepodobají. Takže ty si můžou udělat na luku skoro cokoliv.
Loni na ME v Maďarsku přistihli střelce z Čech, jak si vybudoval na luku opěrku. která k němu nepatří- tudíž není povolená a zmíněný si ji musel uříznout.
Na našich závodech se prudí tak vzácně, že si střelci toleranci trochu pletou s absencí pravidel a když jim to párkrát projde, tak si na to zvyknou a dokonce svoje "vynálezy" šíří dál.
V sousedních zemích s vyjímkou Slovenska luky s aktivním reflexem ( a tlumiči tětivy) jdou automaticky do BHR (TRRB, BB)
Zakládka je něco jiného a to požívají sportovní luky(doporučuji zadat si "zakládku" do vyhledavače) . U sportovního moderního LB (bráním se výrazu tradiční) se používá jako opora šípu spodní hrana střeleckého okna a stejně tak u loveckých reflexů - třeba Robert Ježdík.
I u sporťáků se ale v pravidelných intervalech objevují "filutové", takže třeba u IFAA už je zakázaná rovná horní hrana okna atd. _________________ Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Registrace: 29.7. 2009 Příspěvky: 409 Bydliště: Praha
Zaslal: út červen 17, 2014 12:57 am Předmět:
Myšo,
pokud 3Dčko pořádali Vjetve, tak jsem vždy měl pocit, že je to jiné 3Dčko. Klobouk dolů za to, co děláte, a možná, že jak to vedeš, že v poslední době jsou taková všechna 3Dčka. Párkrát jsem skutečně zažil skupinu, kde si vzájemně měřili čas na metě a jak na ní někdo přistoupil, tak musel být špendlík slyšet.
Máš pravdu, že teď na 3Dčka nejezdím, prostě mám tak málo času, že jsem se musel rozhodnout a já holt upřednostňuji ATL. Což neznamená, že 3Dčko není bomba. Je.
Přiblížení 3D-ATL schvaluji, pokud to nebylo zřejmé, tak je to moje chyba. Namítám jen k té šířce zakládky u TL, viz níže.
Když už ale vidím, že to Myšo sleduješ, tak mne když tak, Prosím, pouprav ohledně těch jezdečáků - povolanějšího znalce těžko seženu. Já mám tedy v paměti vaše madla hodně široká a vlastně tvořící pohodlnou zakládku. Asi je to celé kůže nebo voskované plátno, dřevo by podle toho, co mi tenkrát Vidím psal, nejspíš vadilo. Souhlasí?
Registrace: 25.9. 2006 Příspěvky: 4466 Bydliště: Praha - Radotín
Zaslal: po červen 16, 2014 10:27 pm Předmět:
Aha.
Prosímtě Čaji- přijď někdy na závody. Z těch tvých příspěvků nějak není poznat, že na 3D vůbec nechodíš. Takhle to vypadá, jako že jsi zkušený matador 3d lukostřelby, kterého akademické prostředí sportu nahnalo do náruče ATL Rádi tě uvidíme a klidně tě dáme k někomu ukecanému.
1. Maskáče jsou ve 3D vzácnost. To je spíš kotlíkářský, než lukostřelecký obyčej.Pár lidí má lovecké bundy s vystuženým levým rukávem, ale moc se to nenosí, protože drtivá většina pravidel zakazuje camo na horní polovině těla z důvodu bezpečnosti. Ale to nejsou vojenské maskáče, ale outdoorové camo Co jsem tak koukal na fotky, tak maskáče se vyskytují jako kalhoty, protože jsou trvanlivé. V letošní sezóně jsem viděl v maskáčích jenom členy ATL, ale nikdo se do nich nenavážel- máme je rádi a zase takový problém to není.
2. ticho na trati- normálně na trati krafeme, většinou o lukosřelbě. Při zásahu hodně lidí povykuje a trefiteli blahopřeje. Oba dva střelci vyžadující hrobové ticho moc na naše 3D nechodí, takže můžeš být v klidu. Na metě se rušit nesmí, ale to je slušnost a slušnost snad nikoho neobtěžuje.
3. přibližování se světové terminologii je určitě krok správným směrem a že si ATL vybrala 3D je spíše logické. Vždyť IFAA má i halovou lukostřelbu pazourkovým hrotem. Vždyť je to směšné když se na závody hlásí longbowista jako BB, že je tak zvyklý. On je BB!! BB jsou všechny luky bez mířidel. Ale jak psal Kibe, ve světě lukostřelby se tím myslí něco jiného. Věřte mu. _________________ Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Registrace: 29.7. 2009 Příspěvky: 409 Bydliště: Praha
Zaslal: po červen 16, 2014 9:23 pm Předmět:
Samozřejmě, Lojzo!
... a nikde není řečeno, že moje představa o "tradičním luku" je ta pravá.
Ještě k tomu, cos psal:
Luis napsal:
Skutečně doložených širokých zakládek u původních luků je jako šafránu. Chceme-li tedy prosazovat skutečně tradiční lukostřelbu, tak omezení zakládky u primitivního a tradičního luku má smysl.
Mne obecně jezdecké luky neberou, takže se v nich vůbec nevyznám. Ale fakt je, že co jsem kdy měl půjčeného nějakého korejce, nebo mongola, nebo co jsem kdy u Vjetví viděl, příp. viděl Kýzlovy jezdečáky na ATL akcích, tak všechny měly - z pohledu mne primitiva - MIMOŘÁDNĚ MASIVNÍ MADLO (řada střelců mi přiznala, že tam mj. také přidali olovo etc...) výrazně vybočující z linie luku. Tedy vlastně zakládku, samozřejmě MNOHEM širší než 0,5 průměru šípu, většinou spíš širší, než šíp. Kdo jiný než tyto jezdečáky (pro 3D klasické HB) - a ti levní Peroutkové - má být základna tradičních luků v ATL?
Registrace: 10.10. 2011 Příspěvky: 152 Bydliště: VELKÝ JENÍKOV 2
Zaslal: po červen 16, 2014 1:50 pm Předmět:
Myslím, že to, cos napsal, Čaji, o tradičním luku, stojí za zamyšlení. Byl bych rád, kdyby Ti odpověděl i někdo jiný z autorů návrhu pravidel, která byla pro rok 2015 přijata i z těch, kteří se pod ně podepsali. Na druhé straně, naše čtyři kategorie pokrývají dostatečnou šíři provedení luků pro naše potřeby. Pravidla, stejně jako my, nebudou nikdy dokonalá, ale stojí za to se o to alespoň pokoušet...
Zdraví Lojza z Johančina účtu
Registrace: 29.7. 2009 Příspěvky: 409 Bydliště: Praha
Zaslal: po červen 16, 2014 12:16 pm Předmět:
Lojzo, u primitivů o tom netřeba diskutovat. Souhlas.
U těch tradičních luků ... tam mi přijde, že tradiční je hlavně design, ale konstrukce i materiály jsou jiné. Tomu odpovídá trochu jiný styl střelby. Ty luky vydrží moderní techniku dlouhého míření v plném nátahu etc.
Jde o to, jestli skutečně "tradiční luk" u většiny těch, kteří ho na ATL střílejí, je totéž co primitivní luk, jenom trvanlivější a uživatelsky přívětivější. No já myslím, že ne a proto jsem se o tom zmínil.
Můj osobní názor:
tradiční luky jsou typický "Freizeitsprodukt" euroamerické konzumní společnosti, náčiní na rekreační provozování lukostřelby, u něhož hraje velkou roli vztah k filmové a románové produkci. (Americké lovecké longbows jsou něco jiného.) Lidé si rádi zahrají na Robina Hooda nebo na Vinnetoua, o tom tradiční luky jsou. O tom pocitovém návratu během jednoho odpoledne.
Není na tom nic špatného, ale vyplývá z toho mj., že až do poměrně vysoké cenové hladiny ty luky nemají žádnou přímou vazbu na historickou lukostřelbu. Jde u nich jen o to, aby se člověk pokud možno snadno trefoval a připadla si přitom jako ... viz výše.
Kdo má na" tradiční luk" požadavky toho druhu, aby vlastně splňoval parametry "původního luku", jen byl bezpečný a mohl mít plastové končíky, ten je podle mne jednou nohou na cestě k primitivní lukostřelbě. Takový člověk chce luk, který kopíruje nějaký historický artefakt ... dobře, je tohle ale typický zástupce kategorie "tradiční luk"?
No já myslím, že ne.
Už jsem viděl tolik šermířů, fantasynadšenců, indiánů a bůhví koho ještě střílet lamináťákem s oknem (Peroutka, nebo Lazecký apod.) a šlo jim samozřejmě hlavně o to, aby se nějak trefovali. Tohle je PODLE MNE naše výchozí skupina, odkud budou přicházet noví adepti. A přinesou si - samozřejmě - levné lamináťáky, které si sehnali na netu nebo někde na tržišti.
Nová krev nepřijde se šroubovacími Samicky, ani od 3D ... resp. možná ano, ale nepůjdou směrem k primitivní lukostřelbě. Budou dál nosit svoje maskáče a vyžadovat klid na metě ... to je ten důvod vzájemného nezájmu obou skupin, jejich jiný psychologický profil. Občas je to očistec, protrpět 3Dčko, když chytíš skupinu mlčenlivých počtářů bodů... Navíc naše poslední kategorie - dnes zřejmě lovecký luk - je obsazená dostatečně, tam posilovat netřeba. Je třeba zvýšit počet lidí v Longbow (tam možná někdo z 3Dčkařů přijde), dále v tradičním a především v primitivním luku.
Podle mého názoru tomu nepomůže, pokud nově příchozí s vybavením ala Peroutka demotivujeme nahnáním do skupiny se střelci typu Mlčoch (samozřejmě nic vezlém, zlatý Mlčoch, ale zjevná nedosažitelnost těch nástřelů + úplně jiný styl vybavení i přístupu spíš někoho s nejlevnějším prodávaným dřevěným šípem a Peroutkou nebo starším Kýzlem odradí).
Totéž u lidí, kteří dosud tradiční luk stříleli, a teď je to požene někam jinam ... positivní dopady na účast nevidím.
Nazdar, kamarádi lukostřelci. Nejprve díky Kibemu za kvalitní obsáhlou odpověď. Ještě k zakládce. Jde o to, aby střelec nemohl spoléhat pouze na zakládku ale musel použít i ruku. Skutečně doložených širokých zakládek u původních luků je jako šafránu. Chceme-li tedy prosazovat skutečně tradiční lukostřelbu, tak omezení zakládky u primitivního a tradičního luku má smysl. Myslím, že nikdo nebude nikoho diskvalifikovat kvůli milimetrovým rozdílům.
Co se týká nekompatibility s 3D pravidly, mluvil jsem s několika 3D střelci, a podle jejich vyjádření je pro ně samozřejmě důležitější účast v jejich poháru, a na akce ATL se dostanou jen několikrát za rok. Takže, můj názor, přijedou se svým obvyklým vybavením, a při registraci se podle tohoto vybavení dostanou do nějaké kategorie. Ale pravděpodobně nebudou brečet že nejsou ve stejné kategorii jako na 3D. Protože vědí, že nejsou na 3D. Nebo, pokud mají pravdu ti kdo tvrdí že je to hlavní důvod jejich neúčasti na akcích ATL, potom bude od příštího roku na akcích ATL výrazně vyšší účast.
Nikdo mě známy netvrdí, že hlavním důvodem neúčasti 3D střelců na akcích ATL je nekompatibilita pravidel. Má se jednat o zjednodušení a zpřehlednění situace mezi lidmi, kteří v ČR střílí ze stejných luků.
Pavel napsal:
Myslím že neúčast 3D střelců na akcích ATL je z více důvodů, někteří jsou rádi když stihnou za rok absolvovat jejich 3D akce, u jiných to možná je kvůli kategoriím vybavení, ale asi to bude také proto, že je většina disciplín ATL nebaví.
Také to je možná proto, že o ATL neví, nebo ví, ale ještě to nikdy nezkusili...
Pavel napsal:
Příznivce ATL ovšem v budoucnu čeká, u kategorií dle 3D, přizpůsobování dalším budoucím změnám kategorií 3D.
Nevím z čeho tak vyvozuješ. Naopak jsme kategorie 3D upravili pro potřeby ATL tak, aby byl zachován takřka stejný ráz jako v minulosti ATL. Jde pouze o přiblížení, nejedná se o totožnost, nebo jakoukoliv formu závislosti.
Navíc název holý luk je nešťastný v tom, že všude ve světě to je uznávaná kategorie (bare bow) s úplně jinou definicí, což z ATL činí dost podivínské uskupení v očích případných cizinců a lidí kolem 3D a terénní lukostřelby.
Kategorie Open je oproti tomu ATL raritou, ale logika musí, nejen podle mých závěrů, stejným lidem (cizinci, lidé kolem 3D a WA) evokovat něco jako compound unlimited (kladkový luk bez omezení). _________________ když se střetne smysl s významem, tak počkej se svýmy soudy
Zdar Climbere myslím že tématu se stále držíme.
už tady někdo psal, že zásadní rozdíl u luků je mezi lukem s oknem a lukem bez okna. A dovolím si tvrdit, že u šípů je podobný rozdíl mezi běžným dřevěným šípem a šípem z průmyslově vyrobené trubky. S výjimkou vyladěných bikonických šípů.
Právě z důvodu dostupnosti a odolnosti ve vlhku jsem již dříve navrhoval kategorii luk bez okna, povolený laminát, a k tomu duralový nebo karbonový šíp. Je to dostupné, laminátový luk si také většina střelců kupuje hotový, a všechny tyto technologie patří historicky do 20.stol., případně mě někdo opravte. Laminovací pryskyřice nebo co to je, dural, uhlíková vlákna. Kromě dostupnosti je tady i výhoda vlhkoodolnosti, takže není třeba mít strach z deště, když na akci nevyjde počasí.
Co se týká nekompatibility s 3D pravidly, mluvil jsem s několika 3D střelci, a podle jejich vyjádření je pro ně samozřejmě důležitější účast v jejich poháru, a na akce ATL se dostanou jen několikrát za rok. Takže, můj názor, přijedou se svým obvyklým vybavením, a při registraci se podle tohoto vybavení dostanou do nějaké kategorie. Ale pravděpodobně nebudou brečet že nejsou ve stejné kategorii jako na 3D. Protože vědí, že nejsou na 3D. Nebo, pokud mají pravdu ti kdo tvrdí že je to hlavní důvod jejich neúčasti na akcích ATL, potom bude od příštího roku na akcích ATL výrazně vyšší účast.
Tu šířku zakládky bych z pravidel ATL odstranil. Nově přibyvší 3D střelci budou mít zakládky dle jejich pravidel, takže se vejdou do pro ně přijatelné kategorie ATL, A chudák střelec ze soutěží ATL s širší zakládkou se na akci 3D nechá zařadit do "horší" kategorie. Myslím že neúčast 3D střelců na akcích ATL je z více důvodů, někteří jsou rádi když stihnou za rok absolvovat jejich 3D akce, u jiných to možná je kvůli kategoriím vybavení, ale asi to bude také proto, že je většina disciplín ATL nebaví. Příznivce ATL ovšem v budoucnu čeká, u kategorií dle 3D, přizpůsobování dalším budoucím změnám kategorií 3D.
Registrace: 29.7. 2009 Příspěvky: 409 Bydliště: Praha
Zaslal: pá červen 13, 2014 12:59 pm Předmět:
Climber napsal:
Jojo, já už bych s dřevákama dávno střílel, ale protože jsem línej, tak jsem šel do karbonu, protože vím, že když poztrácím šípy, tak stačí skočit do krámu a ty nové budou úplně stejné jako ty staré, mají jich tam neomezeně mnoho a nemusím nic řešit.
Copak poztrácel ... to je u dřeváků a karbonů stejné, možná se karbony i hůř dohledávají. Ale kolik jich polámeš! Nebo rozstřelíš dalším šípem!
No tak buď si koupím dřeváky a pomažu do dlouhého luku a nebo se s těmi svými karbony zaparkuji do LL. No uvidím
A o to přesně jde ... pokud někdo uvidí, že má možnost se dřevem účast v kategorii DL, nebo s karbonem proti podstatně nabitější kategorii LL, třeba to bude určité oživení té nám bližší "více tradiční" kategorie s dřevěným šípem. _________________ Dejž mi, Pane, dost síly změnit věci, které změnit lze. Dost pokory ke smíření se s věcmi, které změnit nelze. A dost rozumu k rozeznání, které věci jsou které.
Registrace: 10.10. 2011 Příspěvky: 152 Bydliště: VELKÝ JENÍKOV 2
Zaslal: čt červen 12, 2014 10:07 pm Předmět:
Ve velikosti zakládky nevidím problém. Po přečtení pravidel na NORD CUP, vzal Lojza rašpli, svůj i můj luk a značně je poupravil. Lojza spadá od příštího roku s lukem od Arniho také do loveckého luku a tak začal konečně strouhat primitiv i pro sebe - 3x hurá. Neb o to jde hlavně, že?
hezký večer Johanka
CAJ(11.6. 17:27):
-Open a LL jsou velmi podobné, jde hlavně o pojmenování.
-Většina tech luků s oknem a dřevěnými šípy spadne do DL, zbytky do LL. Jde o to, že okno dělá u TL zásadní rozdíl výhody oproti "nezakládce".
Neexistují pravidla, která by mohla vyhovovat všem...snahou bylo udělat to co nejpřínosnější jak pro střelce, tak pro lukostřeleckou činnost jako takovou.
1. Je nás v ČR málo a jak psal CAJ, jednu sobotu se střílí podle nějakých kategorií (ATL), příští týden podle jiných (Č3DL) a další týden ještě jiné (WA). Nejedná se vlastně ani o nějak zásadní změny v definicích luků, jako spíše o sblížení názvů. = také snazší orientace střelců v pravidlech.
2. Snaha přilákat více střelců, kteří jezdí výhradně na 3D turnaje... a i obráceně tímto počinem mohou někteří zásadově ATL střelci dostat chuť zajet na 3Dčko.
3. Větší možnost pro případnou spolupráci s Č3DL, pokud by to bylo oboustranně zajímavé.
4. Zmíněná mezinárodní srovnatelnost _________________ když se střetne smysl s významem, tak počkej se svýmy soudy
Registrace: 29.7. 2009 Příspěvky: 409 Bydliště: Praha
Zaslal: čt červen 12, 2014 2:31 pm Předmět:
To by samozřejmě byl chvályhodný počin!
Nicméně, pro nás natvrdlé a možná i pro futuro vzhledem k těm plánům, jak připravit ty tabulky, co z těch fotek tedy vyplývá pro níže zmiňovanou problematiku?
Konkrétně ten klínek? Resp. klínek ze dřeva, klínek vsazený z kůže pod omotávku, kožená omotávka silná "jak prase" a klidně tlustší, než ten zmiňovaný klínek?
Já tam vidím zákaz klasického lb středového okna a povolené jen symetrické madlo. Ale žádné detaily zakládek tam tedy nevidím ...
Krom toho je z toho zjevné, že Maďaři kvůlivá své nacionální ideologii jednoznačně upřednostňují jezdecké luky.
Nemám s tím žádný problém, nakonec pravidla jsou pravidla, ale musí to být ZCELA JASNÉ. 3Dčko koneckonců nestřílí převážně tradiční střelci a už vůbec ne primitivové.
V případě ATL bych zvážil tu novou podmínku o šíři zakládky, protože dosud nebyla a kategorie TL už byla poměrně dlouhodobě stabilizovaná.
Jak říkám, mně je to nakonec jedno, turnaje střílím s Cornusákem, ale když jsem si od mistra Kýzla před časem nechal dělat Geronima, tak jsem se držel přesně tehdejších pravidel ATL, aby to byl 100% tradiční luk (nějaký turnaj jsem s ním v minulosti i odstřílel). Takových lidí bude hodně.
Kdysi byly problémy s lb a oknem, takže si někdo pořizoval nové náčiní, aby se vešel do tradičáků ... pak se otevřel open a zájem byl minimální, čili je vidět, že většina tradičních lukostřelců má tendenci se vejít do tradičního luku. Tak jen dávám ke zvážení, koho to kam potom bude tlačit...
Č3DL udělá na podzim podobné tabulky. A rázem je po dohadech jestli je klínek zakládka, nebo opěrka a sportovní reflexy s bambulemi hezky pomažou do BHR _________________ Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Registrace: 29.7. 2009 Příspěvky: 409 Bydliště: Praha
Zaslal: čt červen 12, 2014 1:19 pm Předmět:
Abych dal konkrétní příklad, před pár lety jsem přijel na 3Dčko s Geronimem od Kýzla, symetrické madlo, samozřejmě dřevěné šípy. Ale protože na jedné straně je tam vsunutý dřevěný kolíček jako zakládka, tak jsem spadl do kategorie instinktivní luk a střílel proti šroubovacím plochým lukům s karbony a nalepovací zakládkou Hoyt. Přitom kdybych měl stejnou zakládku udělanou z klidně mnoha vrstev tlusté kůže, tak bych střílel jako PBHB, resp. tedy HB.
Schválně jsem tehdy psal Vidímovi a posílal mu na jeho žádost fotky, odpověď vyzněla přesně v tomto duchu: nahraďte dřevěnou zakládku koženou a budete HB...
Běžkař tehdy, pokud se pamatuji, měl stejného Geronima, akorát bez toho kolíčku a s tlustkou omotávkou madla ... a normálně střílel HB. v ATL bychom oba byli tradiční luk. Tolik na ilustraci nepříjemných překvapení, která z rozdílnosti pravidel u obou asociací plynou.
Registrace: 29.7. 2009 Příspěvky: 409 Bydliště: Praha
Zaslal: čt červen 12, 2014 12:57 pm Předmět:
No, tak ono to dává smysl i v rámci našeho malého domácího rybníčku.
Střelců je v celé republice poskrovnu a vzhledem k tomu, že před časem došlo k chvályhodné dohodě o vzájemném uznávání licencí svazu 3D a ATL, tak prostě člověk může přijít a střílet prakticky na jakémkoli trunaji/závodě v rámci tradiční/lovecké lukostřelby.
Pak má samozřejmě určitý smysl snažit se ujednotit pravidla, aby lidé nemuseli řešit, že na akci o 5km vedle se stejným lukem spadají do jiné kategorie. Resp. aby se kategorie luků nějak staly všeobecně známými a nedocházelo k překvapením a dohadům přímo na trati.
ATL má s důrazem na co nejpůvodnější podobu lukostřelby specifickou kategorii primitivů, kterou 3Dčkaři vzhledem také k počtům střelců neuznávají (resp. slučují ji s krátkými křivými lamináťáky).
Registrace: 10.10. 2011 Příspěvky: 152 Bydliště: VELKÝ JENÍKOV 2
Zaslal: čt červen 12, 2014 11:03 am Předmět:
Climber napsal:
Možná je to hloupý dotaz, ale proč je cílem přiblížit kategorie luku v rámci ATL kategoriím pro 3D?
Ahoj, Climbere, to vůbec není hloupý dotaz. Je to asi kvůli tomu abychom se přiblížili standardu IFAA a částečně i WA. Aby se střelci na národní i mezinárodní úrovni mohli setkávat a porovnávat za alespoň trochu stejných podmínek. Možná jsem to formuloval neuměle, Kibe nebo někdo jiný to snad vysvětlí líp.
Zdraví Luis
Registrace: 25.4. 2012 Příspěvky: 101 Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy
Zaslal: čt červen 12, 2014 9:49 am Předmět:
Cílem těchto úprav bylo jednak oživení současné kategorie HL, která má mizivé zastoupení, a dále přiblížení kategorií podle ATL kategoriím používaným v rámci soutěží 3D.
Možná je to hloupý dotaz, ale proč je cílem přiblížit kategorie luku v rámci ATL kategoriím pro 3D?
Časy uváděny v GMT + 2 hodiny Přejít na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru.