Registrace: 4.10. 2011 Příspěvky: 2682 Bydliště: Německo někdy ČR
Zaslal: st leden 11, 2017 3:56 pm Předmět:
https://www.youtube.com/watch?v=zbWOMpFSTRE
prostě krása.. takhle má vypadat kladka.... _________________ Toto jsou pouze subjektivni nazory a pocity autora, bez moznosti objektivne hodnotit konsekvence.
No u luků by to špička byla, ale jen u špičkových střelců páč čím menší brace height, tím ten luk míň odpouští chyby střelce. Ale s tím zápěstím máš samozřejmě pravdu. _________________ Jeff Cooper: Bezpečnostní pojistka je to, co se odehrává mezi vašima ušima, ne něco co držíte v rukou.
Registrace: 4.10. 2011 Příspěvky: 2682 Bydliště: Německo někdy ČR
Zaslal: po leden 09, 2017 2:43 pm Předmět:
U luků by tento systém byl naprostá špička, ale bohužel asi by to bylo o žíly rukou... _________________ Toto jsou pouze subjektivni nazory a pocity autora, bez moznosti objektivne hodnotit konsekvence.
Tohle poskládání tětivy a uložení kladek má přesnější vedení šípu v poslední chvilce a dle mého osobního názoru bude daleko přesnější a i bude plnit kompletní přenos na vržený šíp možná že ještě vyšší k brzdovému systému to může ještě přidat na švih. _________________ Toto jsou pouze subjektivni nazory a pocity autora, bez moznosti objektivne hodnotit konsekvence.
Nad skutečnou silou ramen jsem přemýšlel, když jsem se koukal na jihoafrické kuše Crisbow z 80. tých a 90. tých let. Jde o velmi jednoduché a funkční kuše. Jsou modulové, jako stavebnice. Reflexní i kladková verze je identická. Vše stejné, vč. pažby, railu, délky nátahu,... Hlava na reflexu je osazena dvěma rameny o nátahu 140 lb. Kladka má čtyři taková ramena, jen opatřená kladkou. Výsledný (maximální) nátah je u kladky 150 lb. Předpokládám tedy, že ramena mají skutečný tah cca 280 lb, ale pomocí kruhových kladek je u nich dosaženo snížení nátahové síly o cca 46%.
Pokud vás zajímají průběhy nátahových sil u reflexů i kladek (pěkně popsal Watcher níže), zasílám odkaz na stránky časopisů ArrowTrade, kde každý měsíc testují nějakou kuši. Test je více než vyčerpávající včetně měření rychlosti, energie, hybnosti, hlučnosti a grafů průběhu nátahu.
Mám stažené všechny ročníky v PDF. Kdyby někdo chtěl, pošlu mailem. Na dlouhé zimní večery ideální čtení...
Tady přikládám odkaz na jeden z posledních testů TenPoint Turbo GT.
Koukněte i na přiložený graf.
Registrace: 4.1. 2016 Příspěvky: 18 Bydliště: Slovensko
Zaslal: so leden 07, 2017 12:10 am Předmět:
@ KOŘEN,
ľahký predok u RDX kladky by sa dal ľahko poriešiť tuninom = stabiliatormi + tlmičmi vibrácii na nášľape alebo niekde v prednej časti pod railom, toto tiež nevidím ako nejaký kritický problém.
na ten Ravin R9 ma zhodou okolností upozornili v našom lokálnom lukostreleckom obchode tesne pred Vianocami, predajca bol z nej takisto nadšený, pritom len nedávno si kúpil Micro 355.
Ja som si potom doma pozeral demo videá ako to celé funguje a je to veeelmi sofistikovaná kuša, mechanicky prepracovaná už skoro ako švajčiarske hodinky. Je to ale aj novinka, ktorú až prax preverí či sa aj osvedčí a pre koho je primárne určená, ja tam na prvý pohľad vidím viacero potenciálnych problémov kde by Dr. Murphy mohol trochu zaúradovať:
1. Priveľa pohyblivých častí vonku aj vo vnútri kuše, celkovo sa kuša skladá z priveľa roznych dielov a súčiastok z rôznych materiálov a čím viac dielov, tím skôr niečo praskne, zoderie sa, uvoľní, natiahne, vyhebla a pod.
2. Bull-pup spúšť, ktorá sa celá vysunie ako vláčik na špagátiku von, zachytí tetivu a potom sa navíja interným rapkáčom pomocou kurble, (podoba s PSE TAC 15), len čo keď sa ten rapkáč raz zasekne ? (U PSE TAC 15 sa podobný problém už vyskytol, jednému zákazníkovi sa vnútri niečo roztrhlu a bola to dost komplikovaná oprava u puškára)
3. Scope rail je vysoko a daleko dopredu predsunutý, úchyt až v pažbe, neviem či je to celé stabilné a bude držať nástrel, bude tam dosť velká záťaž, ak si tam presťahuješ svoj HHA spolu s XBR.
4. Kuša je až extrémne úzka po náťahu, uhol tetivy je skoro ako by to bol kladkový prak, stredová omotávka bude okolo zubov spúšťe obtočená o 180 stupnov ako had- možno preto výrobca v jednom videu doporučuje výmenu tetivy po 2 rokoch "intenzívneho lovu" resp. po 200 výstreloch, čo sa mi zase zdá príliš opatrné a mohla by aspoň tých 1000 rán vydržať.
Ale designovo je to ultra moderna bomba, možno sa objaví aj v novom dieli Batman alebo Van Helsing a ak sa osvedčí, do roka potom na trh príde aj nejaká vylepšená verzia, len to si už neviem ani predstaviť, čo by sa tu ešte dalo zmenšiť, skrátiť alebo vylepšiť...asi už len integrovať laserový diaľkomer do kušoohľadu, ako to má napr. Burris Eliminator. _________________ Excalibur Vixen
Registrace: 4.1. 2016 Příspěvky: 18 Bydliště: Slovensko
Zaslal: pá leden 06, 2017 10:59 pm Předmět:
Výrobcom udávaná náťahová sila napr. 155lib u kladky asi platí pre ten peak, ktorý treba prekonať v cca 2/3 náťahu, ale aká sila pôsobí na ramená v osi kladiek pri plnom náťahu kuše, to sa dá zistiť jedine zmeraním konkrétneho modelu kuše na tenzometri, nakoľko každá ma trochu iné ramená, ich uhol aj tvar a velkost kladky. Teoreticky, ak by kladky boli kruhové a osky mali presne v strede kruhu, tak by z takejto kuše vznikol kladkostroj s prevodom 1:2 bez let-off efektu a na napnuté ramená by potom pôsobila náťahová sila 2x155=310 lib. _________________ Excalibur Vixen
Registrace: 17.11. 2010 Příspěvky: 2064 Bydliště: Vranov nad Toplou
Zaslal: pá leden 06, 2017 8:38 pm Předmět:
Dobre..kedze ako zakomplexovany reflexofil som nemal nikdy nutkanie vrtat sa v kladkach mam spekulativnu otazku..ak tomuto dobre chapem,ak nie tak ma opravte..ak je vlastnostou kladky znizovat hmotnost,tak kladkova kusa s udavanym tahom 155 lib.povedzme na 14",zbavena kladiek natiahnuta na 14" bude mat kolko?300 lib?250?,alebo ? _________________ excalibur exomax,truglo 4*32,maxima hunter,historicke kuse
Najsilnejsou zbranou cloveka je jeho mysel...
Zlo bude porazene vtedy,ak si dobro zachova svoju tvar...
K tomu Stormu RDX - ještě jsem za celou dobu, co je na trhu neviděl, aby měl nějaké problémy, ať už s rameny, kladkami apod.
Taky se mi Storm RDX líbil a plánoval jsem ho jako další kuši do sbírky, ale po tom, co se objevil Ravin R9, tak mám jasno (odrazující je pouze cena 50 papírů). Trochu problém u těch reverzních kuší je ten, že jsou příliš lehké na předek a při výstřelu cukají nahoru. Takže se s nimi musíš "učit" střílet. To by ani tak problém nebyl, horší je to, že když fouká vítr, tak kvůli lehkému předku a širokým ramenům ti lítá záměrná po cíli jak splašená.
Zatím mám osobní zkušenost jen s jedním výrobcem kladek a nemám na něj jediného špatného slova (kromě teda drahého příslušenství). Reflexy jsem měl už od dvou výrobců a co se servisu týče, tak méně servisuji kladku a to už s ní mám nastříleno víc, jak s obouma reflexama dohromady... _________________ Jeff Cooper: Bezpečnostní pojistka je to, co se odehrává mezi vašima ušima, ne něco co držíte v rukou.
Registrace: 4.1. 2016 Příspěvky: 18 Bydliště: Slovensko
Zaslal: pá leden 06, 2017 5:12 pm Předmět:
@Spitamen,
podobné porovnávacie testy už boli robené, nedávno som našiel web stránku zo Švédska, kde sa porovnávali účinnosti oboch typov kuší a tam to vychádzalo v prospech reflexu. (kuša Exomax vs. nejaký Durango Express od Great Lakes).
Pozrite si www.wolfzeit.de a tam kliknite v menu na položky FAQ a Test results. (Je to napísané v nemčine, stránka sa načíta dosť pomaly...)
Akumulovaná energia ramien je vlastne práca vykonaná pri náťahu kuše, tá je závislá od napínacej sily a prejdenej vzdialenosti - pozor, nie vzdialenosti, ktorú prejde tetiva po raile smerom k spúšti ale dráha, ktorú prejde tá napínacia sila, čiže Vaše ruky a potom je jedno, či tetivu napínate ručne, kladkovým naťahovákom (2x dlhšia dráha a polovičná sila) alebo kurblou = min. sila, ale najdlhšia vykonaná dráha). Ak sa napínacia sila v priebehu náťahu mení, tak sa na výpočet energie použije integrálna metóda. Autor toto osobne zmeral na špeciálnej meracej stolici, kde upevnil kušu na tenzometer a priebeh náťahu zaznamenal v graf. podobe. Plocha krivky je potom proporcionálna akumulovanej energii uložnej deformáciou resp. ohnutím ramien do natiahnutej polohy. Ako vidno v grafe, u reflexu sila náťahu postupne skoro lineárane stúpa, je to mierna S-krivka, u kladky to má prudši priebeh do kopca, potom z kopca koli let-off efektu ale celková plocha tu bola väčšia a potom aj účinnosť testovanej kladkovej kuše bola mierne nižšia: 70% vs 65%). Možno u novších typov kladiek a hlavne u tých reverzných celková účinnosť už vychádza lepšie ako u reflexov.
Ináč mne osobne sa z hľadiska konštrukcie a funkčnosti najviac pozdávajú reverzné kladky, ktoré majú tetivu až na konci railu a pri výstrele je využitých 100% dĺžky railu, čiže doba na odovzdanie energie a hybnosti do šípu pri danej dĺžke railu resp. kuše je ideálna. Problémom tu može byť veľmi ostrý uhol tetivy a opotrebenie stredovej omotávky (toto nie je až taká kritická zaležitosť a dalo by sa s tým žiť podobne ako u silných reflexov) ale skôr ma zaujíma tá dlhodobá spoľahlivosť, náročnosť na servis a ND, čo ukážu až reálne skúsnosti užívateľov. Takže do budúcnosti som tiež potenciánalny záujemca o kladku a ak bude možnost niekde na zraze naživo vidiet Horton RDX Storm, Tenpoint Nitro RDX alebo nejaký Scorpyd, veľmi rád sa toho zúčastním. _________________ Excalibur Vixen
Registrace: 17.11. 2010 Příspěvky: 2064 Bydliště: Vranov nad Toplou
Zaslal: út prosinec 06, 2016 9:48 am Předmět:
Ano..a vlastne to by bolo potrebne zistit,aka velka je hodnota sily potrebna na ohnutie ramena bez kladiek(kladkoveho ramena kuse)..na dlzku(natah)..pre porovnanie by bolo vhodne pouzit materialy rovnake pri oboch typoch..takto by bolo to porovnanie ucinnosti presnejsie..takto by sa nemiesali jablka s hruskami.komfort s ucinnostou..ak by sme disponovali kompletnymi realnymi udajmi mozeme sa dalej zaoberat udajmi ako su straty sposobene narazovou silou po uvolnneni spuste na sip ,az po zatazenie systemu vplyvom vyssiej vahy koncov ramien(hm.kladiek),ci lanovodov.. _________________ excalibur exomax,truglo 4*32,maxima hunter,historicke kuse
Najsilnejsou zbranou cloveka je jeho mysel...
Zlo bude porazene vtedy,ak si dobro zachova svoju tvar...
No jasné, tá úvaha nebola úplne kóšer, lebo nehovorí nič o účinnosti v zmysle prijatá a vydaná energia! Hovorí o tom, že u kladkovej kuši pri nižšej náťahovej sile, dokážeme uskladniť a využiť viac energie, ako u reflexnej. A to je dosť podstatná výhoda!
Ešte ma napadá ďalšia a síce:
Pri reflexnej kuši je najvyššia sila na konci náťah. dráhy. Pri uvolnení spúšte pôsobí na šíp hneď max. sila a tá deformuje šíp - strata energie a presnosti. U kladkovej je plynulejší nárast sily, lepšie využije energiu, menšia deformácia, moment zotrvačnosti, hlučnosti ..........
Ano, přesně tak, myslím, že si rozumíme.
Ta výhoda postupného předání energie je zřejmá. Je pozitivní jak na trvanlivost, tak na vibrace a následnou přesnost, hlučnost...
Jde o údaje z testování. Takže jsou to reálné hodnoty, nikoliv výpočty.
S tím výpočtem nátahu potřebného na joul výkonu tak úplně nemáš pravdu.
Je to přesně to, co jsem trochu neobratně napsal v předchozím příspěvku.
Excalibur má 300 lb nátah (tečka hotovo), dá 155 joulů, účinnost průměrně 75%.
Stryker má za pomocí kladek 165 lb a dá 136 joulů.
Ale dle mého je reálný nátah ramen Strykeru (a teď domýšlím, přesná čísla bohužel neznám) vyšší a 165 lb je síla nutná k natažení po zapojení kladek, které mohou snížit sílu potřebnou k nátahu třeba o cca 40%.
Takže ramena jako taková mohou mít reálný nátah 270 lb.
Ale účinnost takového ramene musíš počítat právě z hodnoty těch cca 270 lb. Pak ten rozdíl bude odpovídat i níže uvedené účinnosti kuše s vloženou i vydanou energií. Cca průměr 78% u Strykeru.
Proto si myslím, že je mylné porovnávat účinnost jak jsi psal a říci, že je kladka o 58% účinnější protože bereš u kladky sníženou hodnotu nátahu pomocí kladek. To samé by bylo možné říci v případě reflexu, kterého bys natáhl natahovákem s kladkami a ušetřil tak 50% nátahu. V ten moment určitě nebude mít účinnost 200%. Stejným způsobem natažená kladka nebude mít 316%....
Jen snížíš svojí sílu nutnou pro jeho natažení, jako v případě kladkového mechanismu, který je již součástí kladkové kuše. Vložená energie, i ta vydaná pořád zůstává. Stejně tak účinnost sytému. Vložením kladek do systému nevzniká téměř perpetum mobile, ale jsme schopni natáhnout velice lehce poměrně silná ramena nebo už ne tak lehce skutečně velice silná ramena a dostat se tak na vysoké rychlosti a výkony. Ale pořád je to jen laminátové nebo kompozitové rameno, které je velmi podobné tomu reflexnímu.
Ta účinnost je pak vyšší v řádu procent, viz. porovnání níže. Samozřejmě jsou kladky, které mají účinnost ještě vyšší než Stryker (až 82% Horton Storm RDX, až 86% Mission MXB Dagger). A naopak reflexy, které mají účinnost podstatně nižší než zmiňovaný Matrix (75%), ten vidím jako jeden z nejúčinnějších mezi reflexy.
Jinak skladnost kladkové kuše je bez debat. Třeba právě zmiňovaný reverzní Horton Storm RDX nebo zajímavá švýcarská kuše SCM Twinbow jsou toho nejlepším důkazem.
Při srovnání s mým závodním reflexním Excaliburem Exocet je to až úsměvné.
Ale každá kuše je vhodná na něco. A jako bych se nechtěl tahat se 7 kg hovadem na lovu, tak bych asi výše uvedenou velice lehkou kladkovou kuší (navíc lehkou na předek) na soutěží v terčové střelbě zřejmě taktéž neoslnil....
Registrace: 6.6. 2012 Příspěvky: 335 Bydliště: Pod Poľanou
Zaslal: po prosinec 05, 2016 9:26 pm Předmět:
Čakám a nik mi neoponuje...
No jasné, tá úvaha nebola úplne kóšer, lebo nehovorí nič o účinnosti v zmysle prijatá a vydaná energia! Hovorí o tom, že u kladkovej kuši pri nižšej náťahovej sile, dokážeme uskladniť a využiť viac energie, ako u reflexnej. A to je dosť podstatná výhoda!
Ešte ma napadá ďalšia a síce:
Pri reflexnej kuši je najvyššia sila na konci náťah. dráhy. Pri uvolnení spúšte pôsobí na šíp hneď max. sila a tá deformuje šíp - strata energie a presnosti. U kladkovej je plynulejší nárast sily, lepšie využije energiu, menšia deformácia, moment zotrvačnosti, hlučnosti ..........
Registrace: 6.6. 2012 Příspěvky: 335 Bydliště: Pod Poľanou
Zaslal: po prosinec 05, 2016 7:52 pm Předmět:
DanM -
dobrá analýza , na 90% súhlasím, to moje porovnávanie spust. mech. bolo odhadom, nepoznal som let-off kuší, viac poznám klad. luky, ale v princípe to sedí.
Silové zaťaženie ramien kl. kuší je asi väčšie, ale ramená sa ohýbajú menej, čiže prekonávajú kratšiu dráhu a podľa mna menej trpia. A ešte jedna nespomenutá výhoda kladiek je, že ramená môžu byť rovnobežnejšie s telom kuše a tým pádom je kuša užšia a spratnejšia / u môjho Exomaxa mi najviac vadí tá jeho nespratnosť - šírka/
To porovnávanie účinnosti, ano účinnosť je pomer medzi prijatou a odovzdanou energiou, energia šípu sa dá ľahko vypočítať z hmotnosti šípu a rýchlosti, predpokladám, že si ich uviedol správne, ale neviem skade máš údaje o prijatej energie do kuši. Energia prijatá do kuš je integrálom funkcie náťah. sily a dráhy. U reflexných kuší sa môže približovať k lineárnej funkcii, ale nemusí, ale u kladkovej kuši je tá funkcia zložitá a nie je jednoduché ju spočítať. Ak si počítal ako lineárnu, tak to bolo nesprávne
Aby som obhájil moje predchádzajúce tvrdenia, tak malé zamyslenie:
Kladkový Stryker: nátah- 164 lb, energia šípu 136J
Matrix nátah -296 lb energia šípu 155J
Na 1J energie šípu potrebujem u Strykera 1,2 libry u Matrixu 1,9 libry.
Hmotnost šípov je rovnaká, náťahova dlžka skoro /12,9" a 13"/
Údaje som čerpal z tvojho príspevku.
Ak to zoberiam percentuálne, ak je u Matrixa 100%, tak u Srykera 158%
Mne sa zdá, že kladka je účinnejšia, alebo sa mýlim?
.
.
A ještě jedna věc. Možná téma do pranice.
Ale maximální nátahová síla, vrchol síly u kladkové kuše nebo také uváděná síla nátahu kladkové kuše je už za použití kladek. Tzn. že ramena mají vysokou sílu nátahu a kladky jí snižují na uvedenou hodnotu. Vyosení a tvar kladek pak udává o kolik procent se nátahová síla sníží a jaký bude její průběh během natahování a také jaká síla bude působit po zaklesnutí tětivy. Tím chci říci, což je vidět i na předchozích příspěvcích, že kladková kuše bude mít na spoušťovém mechanismu zatížení např. 100 lb, ale její ramena mohou mít odpor 200 nebo 300 lb. Takže i zde jde o silně exponovanou součástku stejně jako u silného reflexu s podobným výkonem. Účinnost kladky bude vyšší, ale nijak dramaticky. Proto je myslím nesmysl srovnávat 300 lb reflexní kuši s kladkovou 150 lb, že mají podobný výkon. Ramena kladky, pokud bychom je natahovali přímo mohou mít nátah dejme tomu kolem 260 lb (a to bude ten skutečný rozdíl účinnosti a srovnání s 300 lb reflexem). Schválně zkuste porovnat tloušťku reflexního a kladkového ramene stejného nátahu. Tzn. v konečném shrnutí - kladka nám umožňuje natáhnout stejně silné rameno (jako u silného reflexu) o mnoho menší silou (je tedy uživatelsky přívětivější), je mírně účinnější, tišší a méně zatěžuje spoušťový mechanismus.
Ještě si dovolím svůj osobní názor k níže uvedenému příspěvku Erkose...
"Ak porovnáme kuše Matrix, Exomax, Stryker tak pri približne rovnakej rýchlosti šípu, je napínacia sila: Stryker 150 lb, Exomax 220lb, Matrix 250lb. To znamená, že najúčinnejší je Stryker a najmenej Matrix. Je na mieste otázka: kde sa stráca skoro 100lb u Matrixa? Myslím, že to všetci vieme - v tetive a ramenách. A tušíme, že je to sila deštruktívna."
Pokud chci porovnávat účinnost kuše, zajímají mě pouze dvě veličiny a to energie, kterou do kuše nashromáždím a jakou z ní dostanu. Ta se navíc mění i s váhou šípu. Těžší šíp logicky přejme více energie, proto je účinnost vyšší.
Uvedu zde 3 kuše.
Kladkový Stryker Offspring - nátah 164 lb, délka nátahu 12,875", uložená energie 177 joulů.
Energie se šípem 425 gr. 136 joulů, se 475 gr. 138 joulů, s 525 gr. 140 joulů. Tedy účinnost 76,9 %, 77,7 % a 78,8%.
Reflexní Excalibur Axiom SMF - nátah 189 lb, délka nátahu 14,375 ",
uložená energie 152 joulů.
Energie se šípem 350 gr. 91 joulů, se 425 gr. 99 joulů a se 475 gr. 104 joulů. Tedy účinnost 59,8 %, 65,2 % a 68,2%.
Reflexní Excalibur Matrix 380 Blackout - nátah 296 lb, délka nátahu 13", uložená energie 211 joulů. Energie se šípem 425 gr. 155 joulů, se 475 gr. 160 joulů, s 525 gr. 163 joulů. Tedy účinnost 73,4 %, 75,5 % a 77,0%.
Tedy není nijak velký rozdíl mezi účinností Offspringu a Matrixu.
Pokud bychom u reflexu navýšili váhu šípu, byla by využitelnost a účinnost ještě lepší (byť za cenu menší rychlosti a velkého propadu střely).
Naopak lehké střely u slabších reflexů účinnost naprosto zabíjejí. Přičemž z hlediska rychlosti a propadu jsou pro tyto "slabší" kuše těžké šípové střely nevhodné.
Výhodou kladek je dle mého mírně nižší zatížení spoušťového mechanismu, mírně vyšší účinnost a nižší hlučnost.
Výhodou reflexních kuší je naopak výrobní a servisní jednoduchost, obecně vyšší spolehlivost.
Dobře si uvědomuji rozdíl starších a moderních kuší, kdy u dnešních "přemotorovaných hovad" se odráží snaha o co nejvyšší rychlost na životnosti jednotlivých komponentů nebo celé kuše. Stará ramena Excaliburů byla zřejmě nedostižná, co se spolehlivosti týče. Mohla bez poškození nastřílet 100 000 - 150 000 ran. Na to mohou dnešní ramena Excaliburu zapomenout. Nátahové síly jsou i dvojnásobné, vyšší rychlosti, vyšší rázy. Ty jsou navíc umocněny tvrdými tětivami fast flight, které zvýší rychlost, ale nedovolí ramenu propružení a ramena jdou tzv. natvrdo. Proto dle mého bude životnost v řádech tisíců maximálně deseti tisíců ran i u těchto moderních reflexů.
Myslím, že obojí má své výhody i nevýhody, proto zůstávají žádané oba dva druhy kuší, přičemž každý si může zvolit dle toho, na co kuši používá a co od ní požaduje.
Asi největší let-off jsem viděl u kuše Mission MXB Dagger, která má eliptické kladky a kde je: maximální síla nátahu 224 lb dosažena někde kolem 7" nátahu a pak značně klesá. Na záchytu - max. nátah 10" je síla už jen necelých 90 lb.
To Erkos: "Pri výkonovo porovnatelných kuší je spušť. mech. - stredovka zaťažená u reflexu 220lb a u kladky 35lb..."
Když se podívám na křivku průběhu nátahu u kuše TenPoint Phantom CLS zjistím, že: maximální síla nátahu 193 lb je dosažena před 10" délky nátahu, posléze síla mírně klesá a na záchytu - max. nátah 12,875" je síla nátahu cca 135 - 140 lb.
Tudíž zatížení spoušťového mechanismu je nižší, ale není to nijak dramatické.
Tak jsem se rozhodl pro Tenpoint Shadow Ultra-Lite. Nyní musím aspoň měsíc čekat, než se doveze do ČR. Kurde objednal bych si ju nejradši sám z USA, ale nechce se mi platit vysoký poplatky za posílání balíku zpět přes oceán kvůli reklamacím. _________________ Jeff Cooper: Bezpečnostní pojistka je to, co se odehrává mezi vašima ušima, ne něco co držíte v rukou.
aha aha, říkal jsem si, že co tam tvoří takovou sílu navíc, když je to "kruhové". Díky za poučení _________________ Jeff Cooper: Bezpečnostní pojistka je to, co se odehrává mezi vašima ušima, ne něco co držíte v rukou.
Registrace: 6.6. 2012 Příspěvky: 335 Bydliště: Pod Poľanou
Zaslal: po září 28, 2015 8:16 pm Předmět:
Aj kruhové kladky majú let-off, sú vyosené a od toho záleží veľkosť let-off.
Ono ak by neboli vyosené, tak by nemali zmysel. To vlastne zabezpečuje priaznivejšiu náťahovú charakteristiku kladkových kuší /lukov/
To jo, určitě je méně namáhána středovka kvůli nátahu, akorát si myslím, že zrovna kuše tenpoint nemají nějaký let-off, a to kvůli oběma kladkám kruhového tvaru. Myslím si, že například kuše Mission od amerického výrobce Mathews má nějaký let-off a to kvůli excentrickým kladkám, respektive kladkám NEkruhového tvaru. Ale možná se mýlím. _________________ Jeff Cooper: Bezpečnostní pojistka je to, co se odehrává mezi vašima ušima, ne něco co držíte v rukou.
Registrace: 6.6. 2012 Příspěvky: 335 Bydliště: Pod Poľanou
Zaslal: ne září 27, 2015 7:55 pm Předmět:
Stredovka u kladkových kuší /lukov/, je namáhaná menej ako u reflexných, nakoľko kladky majú Let-Off 75 -80% . Výkonovo rovnaké kuše reflex. 220lb a kladka 170lb, u kladky účinok let-off - 35lb
Pri výkonovo porovnatelných kuší je spušť. mech. - stredovka zaťažená u reflexu 220lb a u kladky 35lb.
na tomto oficiálním videu, kde tenpoint ukazuje, jak se starat o kuši mě udivilo, že mažou celou tětivu a lana, ale středovou omotávku nemažou. Ještě to pak zdůrazňují, že se nemá mazat středovka, aby se nezanášel spoušťový mechanizmus. By mě zajímalo, jak vypadá středovka po pár set výstřelech. _________________ Jeff Cooper: Bezpečnostní pojistka je to, co se odehrává mezi vašima ušima, ne něco co držíte v rukou.
Včera jsem dost proklepl tenpointy a dost mě zaujaly následující dva modely (v mojí cenové hladině):
1) TURBO XLT II
2) SHADOW ULTRA-LITE
Už jsem skoro koupil kladkový luk, ale opět (už podruhé ) mi v podvědomí vrtá koupě kuše místo luku. Asi si vážně musím sepsat na papír pro a proti _________________ Jeff Cooper: Bezpečnostní pojistka je to, co se odehrává mezi vašima ušima, ne něco co držíte v rukou.
Registrace: 4.10. 2011 Příspěvky: 2682 Bydliště: Německo někdy ČR
Zaslal: pá září 25, 2015 8:21 am Předmět:
KOŘEN napsal:
čistě teoreticky kluci - kdyby nebyly reflexní kuše, do jaké kladky byste šli? S cenovkou do 20 maximálně však 25 tisíc.
Ale oni tu jsou ...
Jedině Ten Point ... _________________ Toto jsou pouze subjektivni nazory a pocity autora, bez moznosti objektivne hodnotit konsekvence.
Časy uváděny v GMT + 2 hodiny Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9Další
Strana 1 z 9
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru.