Mezi desítkami typů kuší, které mi prošly rukama jsem měl možnost mít i několik typů těch pistolových. Šlo o ještě britské Barnetty. Od nejmenšího Impu, přes Phantom až po Trident Magnum.
Imp byla nejmenší. Byla určena pro indoor střelbu. Měla rám z hliníkové slitiny a jednodílné laminátové rameno s nátahem 25 lb, otevřená mířidla, stavitelné hledí a mušku, jednoduchou spoušť. Maximální dostřel byl až 70 metrů. Mířenou střelbu bych viděl tak v rozmezí 5 - 10 metrů. Na počátku osmdesátých let stál 16 Ł, 25 lb rameno stálo 4,75 Ł, deset šipek 2,90Ł a dacronová tětiva 1,40 Ł.
Phantom byl o něco větší. Měl několik typů ramen. Viděl jsem síly nátahu 35 a 50 lb pro jednodílné laminátové lučiště, ale měl jsem i verzi s lučištěm z ocelového plechu. S lučištěm 35 lb, měla kuše úsťovou rychlost šipky 70 fps (při váze 70 grainu) a efektivní dostřel byl dle výrobce 15 metrů, já bych to viděl zase na nějakých 5 - 15 metrů. Vážila 570 gramů.
Trident a Trident Magnum byly společně s Cobra Magnum největší pistolovky od Barnettu. Trident měl buď textilní oko, pevný nebo sklopný nášlapný třmen pro natahování, Cobra se natahovala jako Commando zlomením zadní části. Standardní verze měly jednodílné laminátové rameno 50 lb, verze Magnum pak 75 lb rameno, taktéž ze skelného laminátu. Ta v testech spolehlivě dávala 100 000 cyklů životnosti. Se silnějším ramenem byla úsťová rychlost 165 fps s šipkou o váze 155 grainu. Udávaná energie byla od cca 12 - 17 joule. To už mohlo vážně zranit nebo i usmrtit. Pozor jde o 17 joule z šípové střely. Efektivní dostřel uváděl výrobce 30 metrů, ale na přesnou střelbu to je opět méně.
Vážily cca 700 gramů.
Největší nevýhodou těchto kuší byla velice jednoduchá spoušť. Víceméně páka, která přetlačila tětivu přes žlábek. Čím silnější rameno, tím tužší spoušť. Já jsem Tridenta upravoval. Měl rameno Magnum 75 lb, vyrobil jsem si sklopný nášlapný ocelový třmen, drátovou ramenní opěrku ala Skorpion, osadil jej kolimátorem, zakázkovou tětivou a měl dělané karbonové šipky. Takto, ve stoje, drženo obouruč jako malý samopal (na pistolové střílení byla relativně těžká a tvrdá spoušť pohřbila jakékoliv snahy o slušný nástřel) na 10 metrů šlo nastřílet vše do 9, 10 na 40 cm lukostřeleckém terči (tj. do dlaně). 15 metrů jakž takž, 20 metrů jsem se udržel v terči. Výhodou byla nízká pořizovací cena, spolehlivost (na tětivě jsem měl téměř 1800 ran a vypadala jako nová) a radost, kterou to dělalo (střílel kdo přišel ).
Viděl jsem i úpravy z Německa, kdy se dalo ještě jedno stejné, ale zkrácené rameno za rameno stávající (vzniklo místo vyndání přítlačné podložky). Vypadalo to jak jednoduché listové pero. Zvýšil se tak výrazně výkon kuše. Šipky probily cca 15 mm fošnu z měkkého dřeva.
V J.A.R. dělali v devadesátých letech pistolovou kuši Crisbow Defender.
Šlo zase o pěkně promyšlený, jednoduchý a funkční celek jako u velkých kuší Cheetah nebo kladkové Quadro 2000 stejného výrobce. Skelet byl z kompozitů GRP, ramena dvoudílná z kovových slitin (jako u většího Cheetahu). Z větší kuše pocházel i spoušťový mechanismus (o parník lepší než u pistolovek Barnettu a srovnatelný s velkými kušemi), z velkých kuší pocházel i záchyt, pojistka a stavitelná mířidla. Natahování probíhalo zatažením táhla se dvěma háčky vzad. Úsťovou rychlost měla 180 fps s většími šipkami, ale jejich váhu a tím pádem ani výkon neznám. Vážila 700 gramů a měřila na délku 340 mm.
Asi nejpropracovanější, ale zároveň nejdražší a hlavně nesehnatelnou pistolovkou je ruský typ Strizh Strelets. Malá pistolová kuše vyráběná od počátku osmdesátých let, v základu již s odnímatelnou ramenní opěrkou, kvalitním spušťovým mechanismem a systémem nátahu spodní pákou (ne nepodobným švýcarské pile SCM Twinbow). Ramena měla tuším nátah 120 lb, ale píší, že byla kuše byla stavěna (zřejmě páka, její mechanismus a záchyt) až pro cca 400 lb (berme s rezervou).
V současné době je možno vidět řadu čínských či Taiwanských kopií právě výše uvedených kuší (pod značkami Poe Lang, Armex,....)
Nejčastěji asi zlamovací Cobru. Ta je uváděna s ramenem 80 lb, ale nedosahuje uváděného nátahu, ani uváděných výkonů. Dle testů jsem viděl asi 9 - 11 joule. Hodně také kopie Phantomu s natahováním drátovým mechanismem s háčky. Taktéž jsou k vidění kladkové pistolovky nejspíše vlastní čínské produkce s nátahem nějakých 26 lb (reklamně uváděných 120 N, což lidé zaměňují za 120 lb ). Ta má kladky a ocelové lanoví. Osobně si myslím, že tento čínský typ je ze všech nejslabší a nejhorší. Ale vzhledem k malým silám mi kdysi někdo psal, že to funguje.
Zakladam tuto novu temu,pretoze o tychto kusiach je tu toho na fore malo..
Prosim vas o vkladanie prispevkov s popismi parametrov kusi,ako aj odkazy na eshopy kde su v mnohych pripadoch aj popisy a co je dolezite-cena,dostupnost.
V poslednom case sa zamyslam,ze by som v buducnosti nieco take prikupil a mozno aj niekto iny by rad obohatil svoj arzenal listok.. _________________ excalibur exomax,truglo 4*32,maxima hunter,historicke kuse
Najsilnejsou zbranou cloveka je jeho mysel...
Zlo bude porazene vtedy,ak si dobro zachova svoju tvar...
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru.