Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Turecké luky a šípy? Co o nich víme?
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 17, 18, 19, 20  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Luky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Itazipa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 1017
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: pá říjen 06, 2006 4:03 pm    Předmět: Citovat

Gator: Klidně to sem hoď a přidej pár slov.Když popíšeš úspěchy i slepé uličky, tak tím možná ušetříš někomu spoustu času a osobně doufám, že se se svými pokusy a omily přidají další.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Gator
Grafoman
Grafoman


Registrace: 11.8. 2006
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: pá říjen 06, 2006 4:02 pm    Předmět: kompozity a šípy Citovat

Kassai neděla pravé kompozity, ale sklolamináty. Což nechci.
Ty šípy mně zajímají, vyrábíš i dříky? (dokázal bys udělat konické dříky ?)
Jaké děláš končíky - rohové?
Máš posunuté opeření dozadu s ohledem na palcový úchop?
Vše mně zajímá!
G.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Eleazar
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 17.6. 2006
Příspěvky: 446
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: pá říjen 06, 2006 3:51 pm    Předmět: Citovat

Aha Aha, tak to neva, až budeš disponovat lukem od Grozera (ikdyž bych čekal KASSAIe, tak určitě musíš poreferovat! A až budeš mít výrobky své vlastní, tak jistě také napiš. Zajímá mě to.

Já ke kompozitům dělám spíše šípy! Až budu mít hotové ty TURECKÉ šídla, tak je vyfotím a také se pochlubím! Razz
_________________
Člověka člověkem nedělají jeho schopnosti, nýbrž jeho rozhodnutí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Gator
Grafoman
Grafoman


Registrace: 11.8. 2006
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: pá říjen 06, 2006 3:40 pm    Předmět: šlachový backing Citovat

Kydlimane dík, já mu hned napíšu.
Eleazar: www. stránky mých výrobků? To nemám, zatím není co bych tam ukazoval, jsem ve fázi prvních experimentů. Pokud někoho zajímá jak jsem brousil rohy tak sloužit mohu, to jsem si nafotil. Jak mi prasklo dřevěné jádro, to mám taky nafocený, ale to je smutné foto.
Na závodech jako aktivní účastník jsem zatím nebyl. Rád bych jel příští rok na Wothanburg, ale to závisí jestli budu mít přípustný luk. Zatím mám dřevolaminát. Ale, a to ale je velmi významné protože poukazuje k silným emočním hnutím které se ve mně odehrávají Smile) čekám na pravý a nefalšovaný kompozit od Grozera. Dobu čekání se právě snažím ukrátit vlastními experimenty s výrobou. Je to dobrodružství, ale pekelně drahé. Pokud to někoho bude zajímat tak se o tom můžu rozepsat, ale to je fakt asi jediné čím mohu zatím sloužit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Itazipa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 1017
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: pá říjen 06, 2006 3:09 pm    Předmět: Citovat

S vírou, že mě přítel nezabije, sem hodím jeho emailovou adresu. Jisté zkušenosti s replikami indiánských luků se šlachovým backingem má. Jestli mu buděš psát, odvolej se na Itazipu.
sandera.mevacb@quick.cz(Michal alias Wanži)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Eleazar
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 17.6. 2006
Příspěvky: 446
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: pá říjen 06, 2006 3:00 pm    Předmět: Citovat

RE: Gator

Gatore, zkus Myšu z Prahy. Ten na tomto poli podniká jisté kroky. Ale nevím jak s tou specializací na luk.

Jinak máš nějaké www stránky svých výrobků? Budu se do blízké budoucnosti schánět po kompozitu (Turecko, Mongolsko)

Popř. nepojedeš na nějakou soutěž. Rád bych se seznámil. Very Happy
_________________
Člověka člověkem nedělají jeho schopnosti, nýbrž jeho rozhodnutí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Gator
Grafoman
Grafoman


Registrace: 11.8. 2006
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: pá říjen 06, 2006 1:11 pm    Předmět: Turecké a kompozitní luky Citovat

Pro zajímavost můžu doporučit odkaz na francouzské forum www.wearcherie.com. Jsou tam zajímavé fotoseriály o výrobě kompozitního luku, ovšem bez aspirací na historickou věrnost. Je to spíše instruktážní než pohledné. Jeden kolega ze slovenska (JANO) tam má anglické forum, kde prezentuje vlastní pokus o výrobu tureckého kompozitu.

Rád bych se zeptal zda tu má někdo zkušenost s backingem ze šlach. Pokouším se o repliku alanského luku. Mám nějaké jelenní šlachy, které jsou bohužel dost krátké, ale přišla mi dodávka šlach pštrosích, budou snad delší, (zatím je to neforemná zmražená koule, tak nevím). O víkendu začnu s jejich zpracováním. Tak pokud mně nehospitalizují na detoxu, totálně sjetého acetonem, tak podám nějaké svědectví.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Eleazar
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 17.6. 2006
Příspěvky: 446
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: pá říjen 06, 2006 12:04 pm    Předmět: Citovat

Rolling Eyes Vypadá to, že PŘESTŘELKA je již pasé! Takže zpět do trenek!

TURECKÉ LUKY A ŠÍPY, co další postřehy? Razz Cool
_________________
Člověka člověkem nedělají jeho schopnosti, nýbrž jeho rozhodnutí!


Naposledy upravil Eleazar dne pá říjen 06, 2006 2:28 pm, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
hawkwind
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.6. 2006
Příspěvky: 403

PříspěvekZaslal: pá srpen 18, 2006 2:04 am    Předmět: Citovat

Imago - "vyčtených hypotéz" - co to motáš?
Člověk který napíše "Zen nemá s náboženstvím nic společného" o tom evidentně ví kulový.

To je ekvivalent k tomu říct: "Budhismus není náboženství."


J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Gator
Grafoman
Grafoman


Registrace: 11.8. 2006
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: st srpen 16, 2006 5:24 pm    Předmět: Citovat

K původnímu tématu:
http://www.atarn.org/islamic/Performance/Performance_of_Turkish_bows.htm
http://www.atarn.org/islamic/akarpowicz/turkish_bows.htm
http://www.atarn.org/islamic/akarpowicz/turkish_bow_tests.htm
http://198.170.108.27/phpBB2/viewtopic.php?t=326
http://198.170.108.27/phpBB2/viewtopic.php?t=505
http://198.170.108.27/phpBB2/viewtopic.php?t=509
http://198.170.108.27/phpBB2/viewtopic.php?t=433
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Gator
Grafoman
Grafoman


Registrace: 11.8. 2006
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: st srpen 16, 2006 2:48 pm    Předmět: Citovat

Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Itazipa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 1017
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: st srpen 16, 2006 2:44 pm    Předmět: Citovat

Ono vše, co se netýká tureckých luků, by mělo být jinde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Gator
Grafoman
Grafoman


Registrace: 11.8. 2006
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: st srpen 16, 2006 12:00 pm    Předmět: disputace Citovat

S tou disputací máte skoro pravdu.
p.s. vy jste tu krávu někde zahlédl? Je to mrška toulavá Smile)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Gator
Grafoman
Grafoman


Registrace: 11.8. 2006
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: út srpen 15, 2006 10:05 am    Předmět: Citovat

Tak to byl Hawkwind poprvé, podruhé , pozor budu to muset odklepnout Smile))
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
hawkwind
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.6. 2006
Příspěvky: 403

PříspěvekZaslal: po srpen 14, 2006 10:02 pm    Předmět: Citovat

A co se týče osobních útoků - radši pozor, nerad slyším něco o pravidlech fóra od člověka který sem přišel exkluzivně jeden udělat když zjistil, že mě tu najde.
Nebo ne uraženecká dušičko?
Smiř se s tím, jsi jenom kip.

J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
hawkwind
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.6. 2006
Příspěvky: 403

PříspěvekZaslal: po srpen 14, 2006 9:47 pm    Předmět: Citovat

Kdyby vzdělání předpokládalo inteligenci, nemělo by tolik blbců vysoký školy.
Podívejme se na to zblízka, já jsem ti šlápnul na kuří oko, protože jsi napsal špatnej a tendenční článek. A ty ted´prostě provokuješ.
Nedá se říct , že by tvoje příspěvky bylybyt´jen o něco méně dětinské než tvůj poslední email.
Co se týče logických falací znám je výtečně a rozpoznávat je dokážu také - tvoje příspěvky jsou jich plné což se nechá kdykoli demonstrovat.
Nepozoruješ na sobě v poslední době nějaké zvláštní příznaky?
Pěna od úst, tiky a tak?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Josh
Redaktor
Redaktor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 402
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: po srpen 14, 2006 8:17 pm    Předmět: Citovat

Řekl bych, že prapůvodním a jediným smyslem bojových umění bylo opravdu zlikvidovat protivníka bez újmy na vlastní tělesné schránce a psychice. To že se dneska mnozí snaží najít tam něco, co tam třeba vůbec není (tzn. nějaký duchovní rozměr) může být díky nepochopení použitých relaxačních nebo koncentračních technik, případně šikovný marketingový tah novodobých mistrů.
Kam to hledání duchovna a filozofování v našich poměrech vede lze dokázat na neschopnosti Evropy vyrovnat se bez ztráty hvězdičky s kterýmkoli lokálním konfliktem posledních 20-25 let.
Je to sice trochu off-topic, ale včera mě dorazil nějaký rozumbrada s názorem, že zločince nesmíme popravovat, protože bychom je tím zbavili možnosti poznat sebe sama.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Gator
Grafoman
Grafoman


Registrace: 11.8. 2006
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: so srpen 12, 2006 11:59 pm    Předmět: tak ještě pokračujme Citovat

1)Hawkwind napsal: a nebo taky ne, to záleží na tom jestli když to čteš jsi mystik, nebo praktik?

Často pozužíváš slova mystik a stavíš ho do protikladu praktika - možná že celý spor se odehrává v tomoto rámci. Co je vlastně podle tebe Hawku mystika? Pokud mluvíme o zenu tak ten nikdy od žádné praktické aktivity oddělit nelze, zen je praxe par excelence. Ať dýcháš, připravuješ čaj, sekáš mečem a nebo, s Herrigelem, střílíš z luku.

2)Hawkwind napsal: False analogy evidentně. Jak vidno vzdělání inteligenci nezaručuje.

a)Je úctyhodné, že ovládáš názvy sofismat, ale pokud jde o jejich rozpoznání tak je to slabší, tu analogii jsem použil abych ukázal že každá činnost může mít řadu úrovní.
b) když tedy půjdeme po té logice tak jsi ale správně určil, že vzdělání inteligenci nezaručuje. Ono ji totiž předpokládá. Ale mezi námi Hawkwinde, není to trochu uhozené používat něco takového do diskuse, že ty jsi zase papal syrové maso?

3)Hawkwind napsal: Myšlenka, že bojová umění by se měla provozovat pro provozování bojových umění je velice evropská.
Musíme si přebrat co je to "bojové umění" - je to především znalost jak lépe, rychleji a efektivněji oddělat jinýho chlapa a eventuelně při tom zůstat naživu. To vyžaduje jak technickou přípravu tak určitej mindset. Normální člověk bude mít potíže.
Kjudo naproti tomu je evidentně velice umělá věc. Přímo to z něj čiší.

Předchozí diskuse byla nikoliv o kjudžucu ale o kyudo, to za prvé, dále nikdo nepochybuje že k boji je třeba nejen složka technická, taktická ale i mentální - jak říkáš mindset. Ale v minulých příspěvcích jsem uvedl (Hawku, že tys to nečetl?) právě pro to že jde o tak krajní životní situaci tak některým lidem otevřela ještě jinou perspektivu a sice duchovní nejen utilitárně pro ještě lepší sekání hlav, ale pro řešení otázky smyslu života a smrti jako celku.

4)Hawkwind napsal "o nikoli já nepopírám duchovní rozměr života jako takový, ale nemusím na to propadat mystickému poblouznění z bojových umění, což je veskrze fenomén západního světa".

Kdybys tedy mohl definovat co je mystické poblouznění, jestli to tedy ještě má vůbec nějaký smysl pokračovat, tak by se možná ukázalo, že v tom není žádný spor. Ale nechceš tím snad vymést možnost duchovního rozměru z budžucu jako takových ? (znovu zdůrazňuji slovo možnost)

5)Hawkwind napsal: "ano jsem rád že to uznáš, co se průhledů týče - zen budhismus je náboženství. Je to doktrína. Je to sice perfektní deismus, ale pořád je. Fakt který ti uniká. "

Inu co bych to neuznal, vždyť to tvrdím od začátku, a i tady jsem to několikrát zopakoval, je to otázka šťastlivců kteří prohlédli za "májá".
Hawku bezpochyby mi unikají fakty. Tobě ne? Ale pokud má jít o to zda Zen je či není deismus: Jakýkoliv cíl, který si postavíš a zatím existuje jen v tvé mysli, je v podstatě víra. Se Zenem tomu není jinak, jak jinak začít s čímkoliv než prvně skrze víru, otázkou je zda to tím musí skončit.

6)Hawkwind napsal: "Btw. - nejlepší text ve kterém lze nalézt skutečně duchovní rozměr a totiž pro evropsky smýšlející osobu je Beowulf.
A pokud o celém tom tématu skutečně něco víš, napiš mi tu paralelu. Já jí popsat dokážu..... "

Myslím že na to lze odpovědět: Hawkwind tvrdí, že nejlepší text ve kterém lze nalézt skutečně duchovní rozměr a totiž pro evropsky smýšlející osobu je Beowulf.
Respektive, výrok Tomáše Akvinského, že to co napsal se mu ve světle nového poznání jeví jako mlácení prázdné slámy, se ukazuje v nových souvislostech - Hawkwinde, žes mu to řekl ty, přiznej se.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
hawkwind
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.6. 2006
Příspěvky: 403

PříspěvekZaslal: so srpen 12, 2006 10:52 pm    Předmět: Citovat

Myslím že už mám jasno kdo je ten provokatér a to mi stačí.

"Nemohlo to být třeba taky tak, že dostat se k určitému poznání může trvat i několik desítek let, kdy už pár hlav padlo a klouby již věru taky bolí, přesto ne tolik aby těm lidem nestálo za to tiše sedět a sledovat přítomnost? "

- a nebo taky ne, to záleží na tom jestli když to čteš jsi mystik, nebo praktik?

"Nepochybně, kdo rozumný by proti tomu něco namítal, tak jako malování je "technicky" nanášení barev."

False analogy evidentně. Jak vidno vzdělání inteligenci nezaručuje.
Nicméně kjudžutsu byla vojenská lukostřelba a to je střílení na lidi. Technicky. A tomu se všechno přizpůsobuje. Síla luků, technika atd. Pojetí výcviku.
Myšlenka, že bojová umění by se měla provozovat pro provozování bojových umění je velice evropská.
Musíme si přebrat co je to "bojové umění" - je to především znalost jak lépe, rychleji a efektivněji oddělat jinýho chlapa a eventuelně při tom zůstat naživu. To vyžaduje jak technickou přípravu tak určitej mindset. Normální člověk bude mít potíže.
Kjudo naproti tomu je evidentně velice umělá věc. Přímo to z něj čiší.

"Čili buď je celá tahle diskuse pouhým nedorozuměním, nebo, což je taky možné, popíráš možný duchovní rozměr života jako takový a pak diskutovat o zenu v lukostřelbě nebo kdekoliv je tady mlácení prázdné slámy. "
- o nikoli já nepopírám duchovní rozměr života jako takový, ale nemusím na to propadat mystickému poblouznění z bojových umění, což je veskrze fenomén západního světa.
K čemuž je třeba připočíst fakt, že to co je akceptovatelné od stoického japonce, jehož předci žili o misce rejže denně vypadá nevyhnutelně směšně u člověka který je produktem západní kultury.

"automaticky spojovat zen s lukostřelbou je nesmysl o tom není pochy, ale je možné že u některých lidí se tam určitý průhled otevře. "
- ano jsem rád že to uznáš, co se průhledů týče - zen budhismus je náboženství. Je to doktrína. Je to sice perfektní deismus, ale pořád je. Fakt který ti uniká.

Btw. - nejlepší text ve kterém lze nalézt skutečně duchovní rozměr a totiž pro evropsky smýšlející osobu je Beowulf.
A pokud o celém tom tématu skutečně něco víš, napiš mi tu paralelu. Já jí popsat dokážu.....

J.
(A musím říct že s tebou to není tak zábavné)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Gator
Grafoman
Grafoman


Registrace: 11.8. 2006
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: so srpen 12, 2006 4:54 pm    Předmět: sága pokračuje Citovat

Ta diskuze je sice zábavná, ale zdá se že přestává být podnětná.
Nicméně i nadále, na rozdíl od tebe Hawkwinde, nebudu osobní a komentáře o blouznění si odpustím (koneckonců jsem kdysi přísahal při různých bozích - (Jo Hawku pozor, to nebylo mystické blouznění, ale Hipokratova přísaha Smile). Navíc si myslím, že to je v pravidlech diskusního fora, že?
1)Hawkwind napsal "Lidi jako Musaši sekali lidem hlavy a ruce. Oni ty mistři bojovejch umění poté co celej život zabíjeli jiný lidi napsali tyhle knížky. Obvykle před smrtí, když jim zničený klouby a starý zranění nedovolovaly nic moc dalšího. " tedy Hawkwinde, ty to sázíš jak bys s nimi seděl u stolu. Nemohlo to být třeba taky tak, že dostat se k určitému poznání může trvat i několik desítek let, kdy už pár hlav padlo a klouby již věru taky bolí, přesto ne tolik aby těm lidem nestálo za to tiše sedět a sledovat přítomnost?

2) Hawkwind napsal: "To je typickej moderní a mystickej žvást. Je mi úplně jedno kdo to napsal."
Hawku, s tebou je to těžké, texty ze 16 století ti nestačí a když napíšu odkaz na text ze 20. století tak je to zase "typický moderní žvást". No Hawku, tady nejde jen o to kdo to napsal, ale co napsal. Takže nechám na čtenářích toho fora, aby bude-li jim to stát za to posoudlili Suzukiho text a udělali si obrázek sami - koneckonců jsem to nepsal hawku jenom tobě.

3)Hawkwind napsal: "Technicky bylo kyudo "střílení na lidi" .
Nepochybně, kdo rozumný by proti tomu něco namítal, tak jako malování je "technicky" nanášení barev. Ale protože je tu ještě tisíc dalších úrovní, tak se kyudo, stejně jako šerm apod. nevyčerpává vymezením "střílení na lidi".

4)Hawkwind napsal "BTW - Pokud cituješ část zdroje abys tím prokázal jinou část téhož zdroje jmenuje se to "Cyklická falace" a je to chyba v logickém uvažování.

Já jsem to Jaroslave neuvedl jako důkaz, nýbrž jako ilustraci Suzukiho názoru na možný duchovní rozměr některých disciplin. Zdůrazňuji slovo "možný", protože si nemyslím že k tomu automaticky nějaká disciplína vede, a v tom spatřuji jádro našeho sporu - automaticky spojovat zen s lukostřelbou je nesmysl o tom není pochy, ale je možné že u některých lidí se tam určitý průhled otevře.
Čili buď je celá tahle diskuse pouhým nedorozuměním, nebo, což je taky možné, popíráš možný duchovní rozměr života jako takový a pak diskutovat o zenu v lukostřelbě nebo kdekoliv je tady mlácení prázdné slámy.

Ostatní džentlmeni zde na foru, kdybyste měli té naší diskuse už dost tak to dejte prosím vědět, mně už to trochu nadbytečné přijde ale zatím mám čas a ono je to s Hawkem docela zábavné, ale na druhou stranu všeho moc škodí Smile))
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
hawkwind
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.6. 2006
Příspěvky: 403

PříspěvekZaslal: so srpen 12, 2006 2:52 pm    Předmět: Citovat

4)hawkwind napsal: "učil se u člověka, který byl renegát a od kterého všichni ostatní mistři kjudo dali ruce pryč - především proto, že tvrdil, že pokud trefujete terč, je jedno jak to děláte a že na technice zas tak nezáleží pokud máte šípy v terči."

To je nepřesná citace: naopak tvrdil, že je důležité provedení pokud jde o stav mysli a mistrem může být i ten adept který nezasahuje zcela přesně.
(až mi skončí služba a dostanu se ke knize tak s dovolením ocituji úplně přesně)

- je naprosto evidentní, že jazyková bariéra byla takřka nepřekonatelná. Tlumočníkem byl jakýsi žák, který nebyl schopen všechno překládat srozumitelně. Pokud se jedná o citaci z Herigelovi knihy, je vysoce pravděpodobné že se jedná o Herigelovu vlastní interpretaci něčeho čeho byl svědkem, nebo co si vydedukoval z obtížně přeložených pokynů.

Čili citovat Herigela abys dokázal co říkal Awa je hloupost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
hawkwind
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.6. 2006
Příspěvky: 403

PříspěvekZaslal: so srpen 12, 2006 2:48 pm    Předmět: Citovat

Ach bože mystický blouznivec. To mi tak chybělo.

Lidi jako Musaši sekali lidem hlavy a ruce. Oni ty mistři bojovejch umění poté co celej život zabíjeli jiný lidi napsali tyhle knížky. Obvykle před smrtí, když jim zničený klouby a starý zranění nedovolovaly nic moc dalšího.
Je potřeba trochu stáhnout mžurku a podívat se na to očima normálníma očima.

"Jednou z nejvýznamnějších kvalit, které nacházíme v praxi lukostřelby stejně jako v praxi všech umění studovaných v Japonsku a pravděpodobně také v jiných zemích Dálného východu, je, že nejsou praktikována pouze z užitkových důvodů nebo pouze pro estetické potěšení, ale jsou určena pro výchovu mysli; jde ve skutečnosti o uvedení do kontaktu s konečnou realitou. Lukostřelba není tedy praktikována pouze pro zasažení cíle; šermíř neútočí pouze proto, aby překonal svého soupeře; tanečník netancuje jen aby projevil rytmické pohyby těla. Mysl se musí nejdříve dostat do souznění s Nevědomím. Jestliže si člověk skutečně přeje stát se mistrem umění, nestačí jeho pouhé technické osvojení. Technika musí být překonána tak, že umění se stane "uměním bez umění", vyrůstajícím z Nevědoma. "

To je typickej moderní a mystickej žvást. Je mi úplně jedno kdo to napsal.
8. Dan kjudo sensei o tom napsal něco úplně jinýho.

Technicky bylo kyudo "střílení na lidi" a to až do okupace japonska americkými vojáky při které byla jakákoli bojová umění zakázána.
Japonci hledali cestu jak některá BU zachránit a proto udělali z karate sport a z kyudžutsu něco co připomíná povahou folklórní tance - hlavní důvod bylo přesvědčit okupační síly, že se jedná o nevinou činnost.

BTW - Pokud cituješ část zdroje abys tím prokázal jinou část téhož zdroje jmenuje se to "Cyklická falace" a je to chyba v logickém uvažování.

Mýtus zenu v kjudo

http://www.nanzan-u.ac.jp/SHUBUNKEN/publications/jjrs/pdf/586.pdf

-Nejzajímavější je fakt, že především nejaponci po celém světě provozují kjudo kvůli jeho spirituální zenové stránce, japoncům tohle myšlení nějak chybí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Gator
Grafoman
Grafoman


Registrace: 11.8. 2006
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: so srpen 12, 2006 10:55 am    Předmět: Zen, Herrigel,sebeobrana Citovat

1) zmiňovanou esej jsem již eleazarovi poslal sám, už si s tím Hawku nedělej starost

2) Hawkwind píše: "Duchovní stránka věci byla vždycky o tom, aby člověk nepřemýšlel, neváhal a potom neměl výčitky.
To ostatní je moderní humbuk.

K tomu bych si dovolil říci, že: ani bojové umění není výjimkou a jako ostatní činnosti je lze provádět v mnoha rovinách. Pro některé je jediným a hlavním cílem "ubližovat a zabít" a to je vše, pro některé z tohoto původního cíle vyplyne řada otázek a ta pak i cvičení posunou ještě dále, kdy se řešení otázky vlastní smrti nestane jen prostředkem jak uklidnit mysl a neváhat v boji, ale klíčem k řešení smyslu života vůbec. Existuje o tom řada původních pramenů: Dopisy Takuana Soho (1573 ­ 1645) opat zenové školy Rinzai), které psal mistru šermu a učiteli šoguna Yagju Munenorimu (1571-1646).
Dalším pramenem je kniha 5 krůhů Mijamota Musašiho (1548-1645).
nebo například "Kniha rodiných tradic" Od zmiňovaného Jagju Munenoriho.

Myslím, že tyto prameny lze opravdu těžko považovat za moderní humbuk. Krom toho se dochovala řada anekdotických příběhů - Mondo, kde je dobře vidět co mohlo být pravým cílem studia bojových umění pro řadu lidí.

3) hawkwind píše: "Na jakousi identifikaci sklonů v žákovi bych rovnou zapoměl."
Proč by na to zapomně hawkwind mi není známo, soudím však a máme potvrzeno, že v japonských školách se výběr žáku odehrával velmi důsledně. O tom, že dispozice žáka ke studiu i mentální přípravy dokáže mistr identifikovat je dochována řada svědectví. Podle pravděpodobné úrovně Kenza Awy se zdá, že na odhadnutí žáka rozhodně nezapomněl.

4)hawkwind napsal: "učil se u člověka, který byl renegát a od kterého všichni ostatní mistři kjudo dali ruce pryč - především proto, že tvrdil, že pokud trefujete terč, je jedno jak to děláte a že na technice zas tak nezáleží pokud máte šípy v terči."

To je nepřesná citace: naopak tvrdil, že je důležité provedení pokud jde o stav mysli a mistrem může být i ten adept který nezasahuje zcela přesně.
(až mi skončí služba a dostanu se ke knize tak s dovolením ocituji úplně přesně)

5) je možné si povšimnout, kdo napsal předmluvu k Herrigelově knize. Byl to prof. Daisetz Teitaro Suzuki. Jeden z eminentních znalců zenu ve 20.století (nejen teoretik, nýbrž uznaný praktik - mistr).
Ve své předmluvě píše:
Jednou z nejvýznamnějších kvalit, které nacházíme v praxi lukostřelby stejně jako v praxi všech umění studovaných v Japonsku a pravděpodobně také v jiných zemích Dálného východu, je, že nejsou praktikována pouze z užitkových důvodů nebo pouze pro estetické potěšení, ale jsou určena pro výchovu mysli; jde ve skutečnosti o uvedení do kontaktu s konečnou realitou. Lukostřelba není tedy praktikována pouze pro zasažení cíle; šermíř neútočí pouze proto, aby překonal svého soupeře; tanečník netancuje jen aby projevil rytmické pohyby těla. Mysl se musí nejdříve dostat do souznění s Nevědomím. Jestliže si člověk skutečně přeje stát se mistrem umění, nestačí jeho pouhé technické osvojení. Technika musí být překonána tak, že umění se stane "uměním bez umění", vyrůstajícím z Nevědoma.

Domnívám, se, že kdyby Herrigellova kniha byla takovým nonsensem, jak zde na diskusi zaznělo, tak by se Suzuki rozhodně neuvolil napsat k ní předmluvu. Obdobně jako by Dalajlama nenapsal předmluvu ke knihám "Lobsanga Rampy".

Tak zase jeden dlouhý příspěvek, ale pokud hovořím o těchto věcech, tak bych rád podával přesné argumenty.

[/quote]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
hawkwind
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.6. 2006
Příspěvky: 403

PříspěvekZaslal: so srpen 12, 2006 3:30 am    Předmět: Citovat

Herigel píše: "Mistr mi řekl abych přišel do dojo večer. Když jsem to udělal, zápalil u terče svíčku a potom vystřelil dva šípy tak, že druhým rozštípl první. Mistr pak stál v hlubokém zadumání."

Co se ve skutečnosti stalo?
Mistr tam stál a myslel si "Ach bože, takhle se znectít a ztratit tvář před tímto páchnoucím gaidžinem, můžu jen doufat, že se na tuto trapnou situaci brzo zapomene."
- V kjudo totiž rozštípnutí vlastního šípu znamená, že neumíte střílet abyste si neničili vlastní vybavení a pro zkušené adepty je to velká pohana, což ovšem Herigel nemohl vědět.
Měl k dispozici jen velice špatného tlumočníka a učil se u člověka, který byl rengát a od kterého všichni ostatní mistři kjudo dali ruce pryč - především proto, že tvrdil, že pokud trefujete terč, je jedno jak to děláte a že na technice zas tak nezáleží pokud máte šípy v terči.
(Naprosto pragmatický a ne zenový přístup)
Na jakousi identifikaci sklonů v žákovi bych rovnou zapoměl.
Esej nemůžu vyhrabat ale je na stránkých meidžinkan kjudo, nebo na stránkách světové kjudo organizace.

Co se adeptů sebeobrany apod týče - evidentně to 80% lidí dělá ze stejnýho důvodu jako Herigel : "protože je to duchovně obohacuje."
Divme se, že se v tom vzhlídnou.

Na druhou stranu má kamarád učitele na pakuu, je to takovej starej čínan, kterej říká : "Když praštím chlapa, tak chci aby hned zvracel krev."
A to je essence bojovejch umění. Jsou na zabíjení a ubližování.
Duchovní stránka věci byla vždycky o tom, aby člověk nepřemýšlel, neváhal a potom neměl výčitky.
To ostatní je moderní humbuk.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Gator
Grafoman
Grafoman


Registrace: 11.8. 2006
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: so srpen 12, 2006 12:44 am    Předmět: srovnání luků Citovat

Našel jsem před časem na maďarském webu srovnávací test různých výrobců. Kdo má zájem nechť napíše mail a já to pošlu.
K Herigelovi: zmiňovanou esej jsem kdysi také našel na webu a četl a udělal jsem si z toho tento závěr (pokud to vlastně někoho zajímá)
1) kyudo a zen nelze automaticky spojovat, tak jako nejde automaticky spojovat zen s žádnou jinou činností. - Zen (dhyana - klidně koncentrovat svou mysl) je stavem mysli, k němuž se dopracuje jen někdo a po letech cvičení za předpokladu dobrého vedení
2)stav vyprázdněné, nebo dokonce osvícené mysli lze realizovat při jakékoliv činosti, tedy i při lukostřelbě resp. tento stav by měl být posléze permanentní
3) podle některých je tento stav pravým cílem jakékoliv činnosti - tedy i lukostřelby
4)pokud takto někdo uvažuje a cvičí - tak může v každé činnosti hledat toto jádro a vést k jeho realizaci i eventuální žáky - třeba lukostřelce
5)Herrigelův mistr byl pravděpodobně na tuto realizaci zaměřen a asi postřehl u Herigela dispozice k této cestě a proto se mu takto i věnoval
6) podle lidí kteří se vůbec nezabývají lukostřelbou, nýbrž sebeobranou a cvičením meditace (kterým věřím) nejsou Herigelovy zápisy vůbec nesmyslné, naopak
7)pro pochopení rozporu mezi oficiální linií kyudo a cestou Herrigelova učitele může posloužit analogie z japonského šermu - i mistři shodných danů se podstatně lišili v názoru na stav mysli při šermu. Zen se pouze v určitých šťastných okamžicích japonského šermu stal jeho průvodcem - mnohdy jen některé postupy bez aspirace na vrcholné realizace - např. jen pro určité zklidnění mysli nezbytné pro zlepšení technicko taktického myšlení - což je podle některých z hlediska pravého zenu pouze případek
U některých však cvičení šermu spojené s cvičením koncentrace, bdělosti a reflexe otázky smrti vedl k osvícení. Proč by to nebylo možné i v lukostřelbě a někdo o tom nevěděl, třeba mistr Awa?

Pokud to někdo přečetl až sem, nechť ještě neztrácí čas mým proklínáním za přehaný rozsah, to odbudu sám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Eleazar
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 17.6. 2006
Příspěvky: 446
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: st srpen 09, 2006 3:20 pm    Předmět: Citovat

Razz
_________________
Člověka člověkem nedělají jeho schopnosti, nýbrž jeho rozhodnutí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
hawkwind
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.6. 2006
Příspěvky: 403

PříspěvekZaslal: st srpen 09, 2006 3:17 pm    Předmět: Citovat

Neexistuje, ještě jsem to nenapsal. Very Happy

J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
hawkwind
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.6. 2006
Příspěvky: 403

PříspěvekZaslal: st srpen 09, 2006 3:16 pm    Předmět: Citovat

Ne ještě jsem to neposílal.
Alberto Andreotti, Szándór Nagy, Adam Karpowitz, a další jiní...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Eleazar
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 17.6. 2006
Příspěvky: 446
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: st srpen 09, 2006 1:58 pm    Předmět: Citovat

O tom jsem ještě neslyšel.

Stále mi nepřišla ta esej. Už jsi ji poslal?
Ta česká literatura asi neexistuje, co?

V prvním příspěvku jsi napsal:"Tato technologie není zapomenutá, dělá je dost lidí a někteří z nich hodně dobře."
Můžu vědět, o které lidi se jedná a kde sídlí. Chci se seznámit s jejich prací. Díky předem.
_________________
Člověka člověkem nedělají jeho schopnosti, nýbrž jeho rozhodnutí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
hawkwind
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.6. 2006
Příspěvky: 403

PříspěvekZaslal: st srpen 09, 2006 1:09 pm    Předmět: Citovat

Například alanské luky, nebo luk z Moschevaja balka má pouze dva spoje kde jsou napojené "uši", respektive nemusí mít žádné a jádro může být z jednoho kusu dřeva.
Turecký luk má dva spoje na rukojet´a dva na funkční část ramene, dva na kassan (rigidní část ramene) a dva na siahs (uši) a ty jsou ještě ze dvou kusů dřeva! (nemusí být vždycky).

J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Luky Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 17, 18, 19, 20  Další
Strana 18 z 20

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.