Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Pokusy a omyly
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Luky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: po prosinec 11, 2006 8:23 pm    Předmět: Citovat

Parada Very Happy , hoci s dielcim neuspechom , ale ako hovoris- funguje to a 50 l zasa nie je az tak vela .Som rad ze som trocha prispel .No a ako je to teda s tebou a kompozitmi ?Vycitil som , ze ta to podobne , ako mna najviac fascinuje... Question
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: po prosinec 11, 2006 7:57 pm    Předmět: Citovat

Už mi to prasklo.Byl jsem ,jako obvykle ,pitomec netrpělivý a nenechal jsem klíh vyzrát.Udělal jsem přenádherný tiler a natáhl tětivu.Po 40 výstřelech se mi luk rozlepil a je neopravitelný.Ale zdá se,že je to cesta.Při 5O librách střílel něco přez 200m
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: po prosinec 11, 2006 7:49 pm    Předmět: Citovat

Gratulujem a zavidim.Inak pripominam(mozno zbytocne) zacerstva rozstiepat a nahrubo opracovat a potom susit.Vyhnes sa tym neskor velkym problemom a znehodnoteniu materialu. Razz
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jerrydecampo
Nováček
Nováček


Registrace: 8.11. 2006
Příspěvky: 55
Bydliště: poblíž F-M

PříspěvekZaslal: po prosinec 11, 2006 1:58 pm    Předmět: Citovat

Sobotu jsem věnoval chození po lese a podařilo se mi najít vhodný kus bezu..bylo to v podrostu,kde se bez vytahoval za světlem tak měl docela rovný kmen a bez obrostu.podařilo se mi v temže místě najít i šípkový kmen dlouhý 1,5 m a s průměrem9 cm.Až to vyschne tak sem zvědav jak to bude vypadat..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: st prosinec 06, 2006 10:05 pm    Předmět: Citovat

Drzim palce.Ja si zatial budem struhat z minulorocnych ulovkou celodrevenne bazove luky a ked nejaky bude, skusim s nim dialkovu strelbu.Hoci, ked ten matros prezeram , tak bude z asi 30-40 kmienkou na pouzitie asi 1-2. Ak neratam moznost zlepit v strede dve samostatne ramena.Aj k tomu asi dojde, lebo tie co sa mi pacia budu zasa max 120- 130 cm, kratke luky.Inak nedaleko mna byva kamos , ktory sa hra z bazovymi pistalami a fujarami a , ako obcasneho konicka ma strelbu z luku.Vacsinou striela vo svojom dome cez tri izby, je to tak 15-17 m .V kuchyni maji trochu dostrielanu stenu , ale ma tolerantnu manzelku...
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: st prosinec 06, 2006 9:52 pm    Předmět: Citovat

No jo.Jsem polyhistor.Tentokrát to bude LB,i když jimi pohrdám.Potřebuji pro ty naše české neschopníky vyvinout luk na terčovku na 165 m.Skladbu jsi odhadl správně!Bez bude na akumulaci energie glasses7
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: st prosinec 06, 2006 9:36 pm    Předmět: Citovat

Ty si vazne chcel robit fujaru? Vsestranna osobnost...Ale tvoj plan vyzera dobre a bude ma urcite zaujimat , ako dopadne, lebo kompozit tohoto typu som s bazou este nerobil- usetris mi(nam) pracu.Bambus , ako chrbat baza jadro a breza z vnutra , ak to dobre chapem ?Rovny , alebo s usami ?
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: st prosinec 06, 2006 8:59 pm    Předmět: Citovat

Tak jsem obětoval na luk bez,který jsem měl připravený na fujaru.Srdce mi krvácelo.Ale bude třívrstvý -bez,bříza bambus.Jsem zvědavý,jestli bude mít rychlost.V létě by mohl být ke střílení Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jerrydecampo
Nováček
Nováček


Registrace: 8.11. 2006
Příspěvky: 55
Bydliště: poblíž F-M

PříspěvekZaslal: st prosinec 06, 2006 7:01 pm    Předmět: Citovat

Pro mě taky překvápko že z bez by mohl být materiál pro luk!
ale když si to tady vezmu tak se tady zmiňuje snad všechno(trnka,jabloň,jasan,bambus,)takže asi by byl kratší seznam vypsat to co na luk rozhodně nepoužívat...Nechal jsem si vyschnout dva kusy z šípku, a jeden jsem v horké vodě ohnul do reflexu a zafixoval špagátem.,
nutno dodat že při brnknutí to pruží jak struna na kytaře tak sem zvědav jak to bude vyp. až to vyschne...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: út prosinec 05, 2006 1:45 pm    Předmět: Citovat

Nuz, komu ako.To je proste moja skusenost.Treba moznop udat aj fakt , ze slo o super kratky 110 cm luk s miernym reflexom na konci , bez sliach s tahom-prepacte libry nemusim- 40 kg, pri 60 cm sipoch.strielal ako diabol , len ma teraz mrzi ze som s nim neskusil nieco do dialky , ked to tu riesite.Urcite ze s nejakym dlhym lukom s 18 kg mozes strielat aj cely den a ani sa nezapoti , ale pri tych extremnych parametroch je drevo velmi namahane.To iste sa mi stalo mimochodom aj s tisovym lukom , ktory bol o nieco dlhsi(asi 135) a tak isto nezvladol namahu okolo 200 sipov.Fakt je , ze tis je skor na dlhe luky, ale stalo sa.
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Lucínek
Administrátor
Administrátor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 2024
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: út prosinec 05, 2006 1:14 pm    Předmět: Citovat

100 - 150 strel v treninku je moc? Ja bych to bral jako naproste minumum a cekat, ze mi po 100 vystrelech rupne luk - to je dost malo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: út prosinec 05, 2006 1:02 pm    Předmět: Citovat

Páni, aky problem ? Ved bambus je duty ze dutejsi byt uz nemoze a je to lukovy ,aterial par exscelans !Duzina vobec nie je problem, ved nakoniec nepotrebujeme hrubku materialu nad 3 cm a to je bohato mimo dutinky.njvacsi problem su naozaj vyhonky konarikov tvoriace uzly a krutiaci sa rast dreva, kvoli comu odpada moznost stiepania a treba ju rezat pilou , alebo osekavat pekne po staru sekerou , alebo macetou do hrubeho tvaru.Jedina moja negativna osobna skusenost so strelbou je , ze (pravdepodobne) vdaka velkosti liet znesie daleko menej dlhotrvajucej namahy. Zlomil sa mi raz velmi pekny luk z nej prave preto ze som nedokazal kontrolovat svoje nadsenie zo strelby a v kuse som strielal tak 100- 150 vystrelov v treningu .Myslim ze to plati na vycsimu celodrevennych lukov - su to zive materiali a prilisne zatazenie ich nici .
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
maty
Nováček
Nováček


Registrace: 5.8. 2006
Příspěvky: 114
Bydliště: Severní čechy

PříspěvekZaslal: út prosinec 05, 2006 12:17 pm    Předmět: Citovat

Dřevo černého bezu je velmi tvrdé a houževnaté. Vím o tom že se používalo na střenky k nožům. Jediný problém z hlediska kukařského je vnitřní pórovitá měkká duše kmínku. Je potřeba najít dostatečně dlouhý a tlustý kmínek aby se dal zpracovat na luk, což u bezu může být značný problém a asi je pravda že se člověk dost nachodí. Přiznám se, ale že mě také nenapadlo pokoušet se zněj zpracovat luk. Vyráběl jsem zněj v minulosti lehké ošťěpy, které se vrhají pomocí vrhače oštěpů (womery). Fungovalo to výborně. Železný by se divil.
_________________
Maty
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Lucínek
Administrátor
Administrátor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 2024
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: út prosinec 05, 2006 11:36 am    Předmět: Citovat

Pro ty, co by jako já tápali, tak ano, baza je podle slovníku skutečně bezinka - tedy černý bez. Ačkoli mě to jako dřevo na luk skutečně nikdy nenapadlo ... Jak to opracováváš? Pokud vím, tak i starší kmínky mají vprostřed měkkou dřeňovou "duši", tzn. jsou z lukařského hlediska de facto duté ... ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: út prosinec 05, 2006 12:25 am    Předmět: Citovat

No prave- fujary.To ma spolocne s javorom.Ten je zas huslove drevo.Je to v kvalitnej rezonancii dreva - ergo pruzivost.Fakt je to bomba.Odporucam hned po odrezani olupat, nahrubo narezat v tvare buduce luku a potom opatrne susit nie v prilis bytovom teple- klasika kolna, sopa...rada sa v teple kruti ohyba a praska.Chystam sa jeden luk z nej v blizkej dobe slachovat, ze co to bude robit,Zatial som strielal bez sliach.Uvidime.Skusal si si uz urobit na tie dialkove radosti tradicneho korejca ?
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: út prosinec 05, 2006 12:03 am    Předmět: Citovat

znám,ale na luk by mne to nenapadlo.V čechách se z toho dělaly zuby na hrábě,u vás fujary.Díky za typ
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: po prosinec 04, 2006 11:47 pm    Předmět: Citovat

Strelbou do dialky som sa nezaoberal nejak výnimocne, ale jasen by som tam asi nedaval(som asi osobne zaujaty...), ale preco potom , ked mas takto vyhraneny ciel nesiahas po metach najvyssich ?Myslim tym Pomyferu-osage orange, hyckoriu.Ale asi chces byt Europe verny, cize nasim stromom.Poradim moj osobny objav, mozno aj nie - ale doteraz som sa nikde nedocital o tom ze by ho niekto pouzil na luk - BAZA .Ma spusty lukarskych nevyhod , rastie rychlo -doslova ako z vody a preto ma velke -siroke leta, casto rastie do spirali- tkze sledovat liniu rastu je nemozne.Ma blizko seba uzle , cim je podobna bambusu (aj tym rychlim rastom) ALE POZOR , JE NEUVERITELNE PRUZIVA A SILNA - ako bambus !.Ja som si ju pre seba nazval Europsky Osage orange- pokial prijmeme nazor amikov , ze je to najlepsie drevo na luky.Ak hladas naozaj prirodny vybusny material , tak je to urcite ono.Najst taku bez uzlov - dostatocne dlhu bez zataciek a zaroven v podstate mladu , lebo jej drevo , ked sa meni v starsi kmienok- ktory by logicky zodpovedal, meni kvalitu aj farbu a akosi samovolne usicha a zotlieva je makacka , ale ver mi ze ked si z takej vystrelis bude prijemne prekvapeny.Aspon ja som bol a pre mna je to NASE drevo na luky cislo 1.Je velmi citliva na spravne (nerad pouzivam cudzie terminy, ale budiz) tilerovanie a spravny natah vo vztahu k dlzke dreva, ale je to ocelova pruzina skryta v dreve.Teraz prave rozmyslam , ako ju zaradit aj do mojho planu kompozitov.V prirodzenej podobe asi nie je nesmierne tazke najst vhodny kus s rovnym chrbatom ale napdlo ma narezat si z nej 0,5- 0,8 dyhy a poto by to mohlo byt zaujimave, uvidime.
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: po prosinec 04, 2006 10:55 pm    Předmět: Citovat

Ále.Takové pokusy jak dostat ze dřeva to co chci.Zkoušel jsem různé postupy ,jak z dostupných dřev udělat super luk.Vrstvil jsem bambus a jasan a celkem to fungovalo.Také jsem přemýšlel,jak se to bude chovat jako jádro kompozitu.Mám dálkostřelecké ambice
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: po prosinec 04, 2006 10:26 pm    Předmět: Citovat

Vyskusal som si to , ked som si dokazoval ze zvladnem lepenie "moderneho " luku z dyh vo forme.Zvladnem.No ale tam nerobil problemi , lebo bol v zmesi s dyhami z jvora, orecha , tysu, takze pohoda.Ty mas ale na mysli asi dvoj - max. troj zlozkove lepenie.Pokial som mu dal chrbat(back z bambusu tak ok.inak sa snazim o celodrevenne veci(mimo kompozitov , samozrejme).Mam pocit ze je to poctivejsie.
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: po prosinec 04, 2006 10:16 pm    Předmět: Citovat

když není suchý,tak se vytahuje,když je,tak praská.Zkoušels slepovat jasanové dýhy?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: po prosinec 04, 2006 10:10 pm    Předmět: Citovat

To je fakt a neviem ako vy , ale ja jasen ked nemusim tak radsej nepouzivam.mam s nim mozno len blbe skusenosti , ale zatial kazdy jasen co som mal praskol, zlomil sa - proste nevydrzal dlho.A dlho myslim nikdy nie viac , ako pol roka...
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: po prosinec 04, 2006 9:24 pm    Předmět: Citovat

jasan taky Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: po prosinec 04, 2006 9:20 pm    Předmět: Citovat

Mali preklep.Nie jasen je lenivy , ale javor...
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: po prosinec 04, 2006 9:18 pm    Předmět: Re: Pokusy a omyly Citovat

Gator napsal:
Nevím jakou bude mít toto téma životnost. Každý radši zveřejňuje úspěchy než chyby a nezdary. Vsadím se ale, že kdyby se mělo publikovat podle četnosti tak tohle forum bude překypovat příspěvky.

Tak začnu tím svým.
S nebetyčnou drzostí jsem se pustil do studia výroby kompozitního luku. Je to projekt na dlouhopu dobu, a do poslední chvíle, která od začátku výroby může být vzdálena i 1 rok, nevíte jestli jste úspěšní nebo ne.
Na www.kopretina.com (pod názvem Prasklé jádro) můžete vidět fotografii prasklého jádra pro luk.
Jde o jasanovou lamelu tlouštky 8 mm ve středu a postupně ubývající na 5 mm v průběhu ramene. Na břišní straně jsou vidět drážky, které slouží pro zvětšení povrchu při lepení rohu (na kterém jsou drážky taktéž) a obě součásti do sebe zapadnou jako zámek a klíč.
Proč to prasklo? Když se dělá kompozitní luk, tak se neprovádí tillerování jako u celodřevěnoého luku postupným nátahem a sledováním geometrie ramen. Vše se odehrává na základě přesného měření a odhadu. Do poslední chvíle, která je dána dobou nutnou na sjednocení šlachového backingu nevíte jak silný, stabilní a symetrický luk jste vyrobili.
Lamelu opracováváte do finálních rozměrů až po nalepení rohu, a neprovádíte zkušební ohyb. Na zádech luku tak zkrátka porušujete vlákna a šlachový backing je pak nutností.
Já jsem tuhle lamelu bral jako experimentální zkoušel co sama o sobě vydrží, vydržela několik ohybů do 90 st. pak praskla.
Mám ještě 3, ty bych chtěl již těchto testů ušetřit, čekám taky na horský javor z Německa, tam to asi zase nějaká lamela odnese.

Těším se na vaše postřehy a komentáře.


mozno uz to nie je tema dna , ale zacital som sa do tvojich pracovnych planov a kedze je to moje oblubene tema - kompozitny azijsky luk tak mi neda pripojit sa.Mam doma tiez hromadu pokusov a omylov a kopu prasknutych lamiel.Preco sa snazis pouztit jasen , alebo javor ?Preco neskusis overene (storociami) drevo , ako bambus(korejci , cinani, india...), alebo brezu -(mongoli, buriati...).nehovorim uz o morusi(hlavne sias, ale aj jadro).Jasen je podla mna "lenive" drevo skor s valstnostami podobnymi rohovine.Ja som zatial pri pokuse s orechom.Zatial sa mi ukazuje velmi nadejne.Ozaj mate niekto skusenosti s orechom , ako lukovym drevom ?Nas orech asi nie je uplne naj, ale cierny orech a jeho rozny pribuzny -hickoria, lieska atd su uspesny.A este jeden dotaz skusal niekto z vas rezat z rohoviny aj druhy platok , ktory by bol funkcny?Zatial som sa k tomu neodvazil ale vzdy ked vidim ten kopec "odpadu" pri bruseni do spravnej hrubky ma to napadne.nakoniec vydel som to na Atarne , ze korejci to rezali malinkou pileckou pridrzajuc si to nohami...hruza, ale asi im to ide. Idea
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jeneš
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 762
Bydliště: u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: út listopad 28, 2006 11:57 am    Předmět: Citovat

Určítý menší string follow je normální. Záleží na tom jestli je rovnoměrný nebo v některých slabších místech výrazně větší. Podstatně víc se projeví u nedosušeného dřeva a je nesmysl s nedosušeným lukem začít střílet moc brzo (i když to láká).

Petr mě předběhl ! Oha!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
PeZ
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 27.6. 2006
Příspěvky: 174
Bydliště: kousek od Řípu a Labe

PříspěvekZaslal: út listopad 28, 2006 11:54 am    Předmět: Citovat

Ritsi:
Jasan má obecně velkou hysterezi a string follow je jeho přirozená vlastnost. tuhle nežádoucí vlastnost lze potlačit celkovým reflexem a vysušením dřeva "do bezvědomí".
maty:
V diskusi na livinghistory.cz zaznělo, že vrstvené luky dřevo-dřevo se používaly v 15.stol. a byly oblíbenější než z jednoho kusu - patrně to souvisí s vykácením tisu v Evropě. V současné době se většinou toleruje lepení dřevěných luků ze dvou vrstev dřeva, právě proto, že kvalitní tis je těžko dostupný a i lepený materiál ze dvou vrstev se jen přibližuje vlastnostem tisu.


Naposledy upravil PeZ dne út listopad 28, 2006 3:36 pm, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Ritsi
Nováček
Nováček


Registrace: 22.6. 2006
Příspěvky: 89

PříspěvekZaslal: po listopad 27, 2006 10:56 pm    Předmět: Citovat

Kamarád má za sebou svůj první luk. LB z jasanu, "D" profil, zhruba 30 lbs na 28 palců. "Pár" hodin velké snahy si s tím dal, jenomže se prý po pár desítkách výstřelech začal luk mírně nahýbat za tětivou dostal ("string follow" - česká ekvivalent bohužel neznám). Během dalších desítek výstřelů nezaznamenal, že by se to dál zhoršovalo.

Každopádně, jak je to možné? Pokud by to bylo špatným tilerem, luk by se přece nedeformoval na obou stranách přibližně stejně, ne?... takže udělal ramena moc tenká, či úzká?
_________________
--- na fotce se pracuje ---
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: čt listopad 23, 2006 11:36 am    Předmět: Citovat

Děláš to špatně, Nevím proč se s tím tak drbeš. jednoduše slep dvě dřeva na sebe (jedno tvrdší např. IPE a druhé třeba Jasan) a pak teprve z toho udělej tvar luku. 150 cm je krátké na longbow. Konce potom napař a zahni. Nic na reflexi nelep zbytečně spomalíš luk (hodně dřeva na koncích špatně)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
maty
Nováček
Nováček


Registrace: 5.8. 2006
Příspěvky: 114
Bydliště: Severní čechy

PříspěvekZaslal: st listopad 22, 2006 10:11 pm    Předmět: Citovat

Pokouším se o výrobu dřevěného reflexního kompozitu. Zpracuji si vnější stranu luku do 1,5m dlouhé lamely o síle cca 0,5cm kterou si natileruji aby se pravidelně ohýbala a k ní potom nalepím vnitřní stranu rozměrově shodnou a luk natvaruji. Výsledný polotovar opět natileruji. U prvního pokusu jsem zpevnil konce ramen aby reflexy byly pevné a neohebné. Výsledek byl zcela funkční ale na to jak mohutně vypadá je slabý a pomalý (cca 25 lib.). V druhém případě jsem ramena zeštíhlel a přidal na tloušce materiálu. Konce jsem již nezpevnil a když to vypadalo již nadějně tak mi při tilerování na konečných 28" rupnul. Tah na 26" byl cca 50 lib. Zkoušel jste někdo něco podobného. Používal jsem jasan a vnější vrstvu letokruhů jsem použil jako vnější stranu luku. Lepím epoxidem, ale až tomu přijdu na kloub tak chci použít klíh ze šlach. Krátké indiánské luky s kratším nátahem již zvládám, ale reflexní kompozity východního typu to je výzva.
Budu to zkoušet dál. Snad to jednou vyjde. Doufám jen že takto zpracovaný dřevěný kompozit "bez příměsi laminátu" má někde v historii oporu a budu připuštěn na soutěžní klání. Láká mě právě to zůčastnit se s vlastnoručně vyrobenou zbraní.
_________________
Maty
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: út říjen 17, 2006 5:54 pm    Předmět: Citovat

rozhodně to zkus.Používám takový silný silonový úplet.Parádní je,že luk můžeš hned srovnat, aby pak neházel. Z primitivních technologií jsem nadšen.Už i v kovárně mám měch a jestli to takhle půjde dál, skončím na pazourkách
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Luky Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Další
Strana 11 z 12

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.