Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Anketa ATL
Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Turnaje
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
zeli
Grafoman
Grafoman


Registrace: 17.8. 2007
Příspěvky: 1047
Bydliště: Jindřichův Hradec

PříspěvekZaslal: ne březen 22, 2009 11:51 pm    Předmět: Citovat

Mysa napsal:
ostatně dva dlouhé zásahy jsem si připsal neoprávněně- na "stany" jsem měl jeden zásah v jiném, než na který jsem mířil a na figury jsem jednu trefil do palce u nohy a figura stála mimo čtverec.

Vo žádným neoprávněným připsání nemůže bejt řeč. Figury stály na okraji čtverce a palec u nohy je prostě součást figury. Na 3D se taky počítá když prostřelíš jelenovi ucho a přitom je to blbost. A stan je taky v pořádku, to by muselo bejt v pravidlech, že musíš předem nahlásit na kterej střílíš. I když jestli bude nějaké příště, tak je dám dál od sebe, aby se toto vyloučilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: ne březen 22, 2009 10:01 pm    Předmět: Citovat

U nás jsou směsi šípů běžné. Například já jsem neměl dostatek šípů na kyvadlo, tak jsem si přibalil otýpku šípů k jednomu ze starších luků s peřím ožraným od molů.
Bikonické šípy mám všechny. A různě opeřené podle vzdálenosti.
To by mne Zelí musel diskvalifikovat- ostatně dva dlouhé zásahy jsem si připsal neoprávněně- na "stany" jsem měl jeden zásah v jiném, než na který jsem mířil a na figury jsem jednu trefil do palce u nohy a figura stála mimo čtverec. Laughing Zaplaťpámbu nebyly medaile- takže nic nemusím vracet
_________________
Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lucínek
Administrátor
Administrátor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 2024
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: ne březen 22, 2009 8:48 pm    Předmět: Citovat

Není to tam psáno, je psáno pouze o použití dřevěných šípů. Jeden a tentýž musí být po celou dobu soutěže luk, šípy používej jakékoli.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Arni
Nováček
Nováček


Registrace: 8.9. 2008
Příspěvky: 39

PříspěvekZaslal: ne březen 22, 2009 8:40 pm    Předmět: Citovat

Tak už se nám sezóna pěkně rozjela a na prvním klání bylo( jak čtu z ohlasů ) dálek jak naseto. To je paráda jen tak DÁLE,ale mám dotaz ohledně použití " upravené munice ". V pravidlech ATL je snad psáno, že je třeba střílet šípy, které jsou všechny stejné. Tak vznáším dotaz na použití bikonických šípů - samo pro dálky, na terčovku a podobně klasika. To je použití dvou druhů šípů. Je to povoleno????
Myslím, že je to věc, ktrá by se měla vyjasnit, aby potom nevznikala nedorozumění.

Ps: Jaro je tady Laughing Laughing Laughing .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
vladik
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 14.10. 2008
Příspěvky: 230
Bydliště: Michalovce, SR

PříspěvekZaslal: pá březen 20, 2009 12:27 pm    Předmět: Citovat

len dodam, ze ako ocny optik viem, ze rozlisovacia schpnost oka
je 1 uhlova minuta....ak to prevediema na vzdialenost 150m,
dokaze oko cloveka rozlisit dva body vzdialene 4,5cm od seba...Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: čt březen 19, 2009 5:17 pm    Předmět: Citovat

pro flamewary a podobné pitomosti zakládám vlákno v "tlachárně". Tahle diskuze dost dobře promazat nelze, protože by ztratila smysl. A odstranit celou taky nepovažuji za vhodné, protože některé příspěvky jsou vcelku k věci.
_________________
Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Gator
Grafoman
Grafoman


Registrace: 11.8. 2006
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: čt březen 19, 2009 3:43 pm    Předmět: Citovat

Tak co, kluci, nes...em na to?
_________________
Ostatně soudím, že stane-li se tradiční lukostřelba sportem, bude zničena.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Josh
Redaktor
Redaktor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 402
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: čt březen 19, 2009 3:20 pm    Předmět: Citovat

JardaM napsal:
... tady žádná tradiční lukostřelba vzniknout nemůže, protože tu chybí jednotící prvek. Jedni ji snaží stavět na lucích tureckých (nemají rohy), jiní korejských (nemají bambus), další upřednostňují luky anglické, bhutamské, čínské, mongolské, japonské, indiánské, eskymácké ...

Dovolím si nesouhlasit, jednotící prvek tu určitě je - luk designu odpovídajícího příslušné době vyrobený z přírodních materiálů (jak to jednou definoval Jarda Kejval - luky historické a historizující, kde originál pochází z doby před rokem 1900). Kosmické technologie tuhle podmínku nesplňují.

JardaM napsal:
Ale na druhé straně používá Vanessa Mae pro staré mistry (střelba na hradby) skleněné housle (superkladkáč) a nikomu to nevadí. Mě taky ne

Vanessa Mae je těžká komerce a to třeba mě docela vadí, i když řemeslně je to na velmi vysoké či snad nejvyšší úrovni.

Mysa napsal:
Josh- nevím

Josh - ano, i když zatím patří k těm se slabšími luky a nedostřelí Laughing

Jaroslav Kejval napsal:
... hlava vnímá centrum zásahu a dovede si tvořit program z uspěšných a neúspěšných zásahů je do 27 metrů a z větší vzdálenosti se ztrácí.

U střelby a zasahování na větší vzdálenost jde přece v principu o totéž. Namísto bodu na cíli se střelec koncentruje na bod, kterým musí šíp proletět. V obou případech pak musí sehrát svou roli dokonalá nervosvalová koordinace. O tom, že to je obtížnější, vyžadující dlouhý trénink, pomocníka nebo vhodnou konfiguraci terénu není sporu, ale nelze to prohlašovat za nemožné nebo za náhodný výsledek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: čt březen 19, 2009 3:05 pm    Předmět: Citovat

HA! Miso a uz si odhaleny ! Kult osobnosti a lá Hawkwind! Twisted Evil Este nam tu zacni sproste nadavat a budeme ta musiet defenestrovat, deflorovat a dekapitulovat... Laughing
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: čt březen 19, 2009 2:56 pm    Předmět: Citovat

Pane Sodja já doporučují aby jste tu celou diskusi smazal nebo aspoň mé příspěvky, protože pouze vy a pár vyvolených má tu možnost mazat .Nevím jakým klíčem mají někteří taková privilegia ale budiž.

Diskuze o dlouhých disciplínách-podstata tady vůbec nebyla řešena. Nevím proč se domníváte že ano a vytváříte nějaké názorové tabulky?? Vypište si anketu na jaké vzdálenosti střílíte nebo trénujete. nebo rovnou jak často střílíte na více než 70 metrů

Až si v ATL (která nemá doposud zveřejněného statutárního zástupce) proto se obracím na vás, uděláte jasno co je vlastně tradiční a co je instinktivní lukostřelba potom vaši ironickou poznámku o tom, že má nějaký Kejval instinkt do 27 metrů budu chápat jako opodstatněnou. Pokud cítíte vůčí mé osobě nějaké vnitřní nesrovnalosti věřte mi, že já se pouze usmívám při vzpomínce na fax ve kterém je popisován výkon M. Sodji z jak silným lukem testoval materiál na terčovnice. Samozřejmě smekám před znalostmi které máte, já toho neznám ani z 1%. Skuste se ale trochu vrátit na zem protože někteří k vám vzhlíží jako k modle a co řekne Míša tak to začíná být svaté a to není dobré.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
pet.ar.kay
Administrátor
Administrátor


Registrace: 19.6. 2006
Příspěvky: 1582
Bydliště: Praha - Řepy

PříspěvekZaslal: čt březen 19, 2009 2:47 pm    Předmět: Citovat

Myšo přesto že trefím prd i na blízko, stejně všude kde do toho můžu mluvit lobuji pro zařazení nějaké dálkové střelby.
_________________
Říkej co říct chceš a mysli to vážně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
mh
Nováček
Nováček


Registrace: 10.1. 2007
Příspěvky: 144

PříspěvekZaslal: čt březen 19, 2009 2:20 pm    Předmět: Citovat

Střílet do dálky je asi blbost. Musí se daleko chodit pro šípy a bolí z toho pak nohy a navíc to zdržuje od další střelby( i od piva), že.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
JardaM
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.9. 2008
Příspěvky: 1190
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt březen 19, 2009 1:52 pm    Předmět: Citovat

Mýša:
to jsi mě špatně pochopil, nejsem proti střelbě na dlouhé vzdálenosti!
Gator:
To co píšeš vím. Ale na druhé straně používá Vanessa Mae pro staré mistry (střelba na hradby) skleněné housle (superkladkáč) a nikomu to nevadí. Mě taky ne
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Gator
Grafoman
Grafoman


Registrace: 11.8. 2006
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: čt březen 19, 2009 1:38 pm    Předmět: Citovat

JardoM,

škorně nevyžaduji, ale s těmi nástroji to tak je. Skutečně v řadě orchestrů hrají na nástroje ze 17. stol. nebo jejich repliky. A ten zvuk je sakra poznat. A jistě se najde mnoho lidí, kteří jim budou "dobře" radit, že si na to prostě nemůžou zahrát a že by struna z ovčích střev mohla prasknout a tudíž je to nebezpečné.
Ale protože to sem fakt už nepatří tak se loučím a těším se až uvidím letět svůj šíp daleko, předaleko a budu mít přitom naprosto instinktivní radost.
_________________
Ostatně soudím, že stane-li se tradiční lukostřelba sportem, bude zničena.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Miki
Grafoman
Grafoman


Registrace: 9.11. 2006
Příspěvky: 669
Bydliště: Hradištko

PříspěvekZaslal: čt březen 19, 2009 1:31 pm    Předmět: Citovat

Škoda, že jsem v teorii spíše nevzdělanec a tak se tady s Vámi nemohu fundovaně bavit o tak důležitém tématu, respektive, že neumím vědecky podpořit fakt, že mě střelba na vzdálené terče baví a ztrávit tak tímto zde několik hodin času denně. Laughing Laughing Laughing
_________________
"Cynismus je jen adekvátní reakce na zaostalost lidstva"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: čt březen 19, 2009 1:11 pm    Předmět: Citovat

Vzhledem k tomu, že se tu soustavně odkláníme od tématu , a sice anketa ATL a asi se i odklánět budeme, navrhuji přejít na vlákno, které je sice nevhodně v oddělení luky, ale přesně tímhle se zaobírá:
http://www.lukostrelec.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=109
Zatím to vypadá takto:
diskuse o dlouhých disciplínách:
J. Kejval proti- má instinkt do 27m
Jarda M proti
Miki pro
Kydliman pro
Gator pro
Mýša pro
Arni pro
Napeska pro
Griffin pro
Josh- nevím
San proti
Dunihlav pro
Jas pro
pan Ishi pro
snad jsem na nikoho nezapoměl.
První dva jsem ještě u nás na soutěži dosud neviděl, takže ani nevím, jestli si toho nějak výrazně všímat Laughing Je to prostě jenom názor
_________________
Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed


Naposledy upravil Mysa dne čt březen 19, 2009 1:41 pm, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JardaM
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.9. 2008
Příspěvky: 1190
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt březen 19, 2009 12:38 pm    Předmět: Citovat

Gatore,
tady přeci nejde o tu Vivaldiho hudbu (tedy střelbu) ale předevšín o ty nástroje - luky. To je jako bys chtěl, aby někdo, kdo hraje staré mistry musel mít obuté škorně, a housle model 1215, lepené rybím klihem, struny ovčí střeva a smyčec max 55 cm dlouhý...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
JardaM
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.9. 2008
Příspěvky: 1190
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt březen 19, 2009 12:27 pm    Předmět: Citovat

Díval jsem se na několik těch bhútánských videí a už vím, jak ta zpětná vazba, potřebná pro instinktivní střelbu u nich i na tu velkou dálku funguje.
Oni vystřelí a utíkají se k terči podívat, jestli trefili. Podle toho upraví ten program v mozku a střílí dál.
Hodně se naběhají, ale je to zdravé! Idea
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Gator
Grafoman
Grafoman


Registrace: 11.8. 2006
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: čt březen 19, 2009 12:24 pm    Předmět: Citovat

Možná slovo tradiční je pořád nesrozumitelné, tak se to pokusím příblížit pomocí hudby a termínu klasický.

Když české orchestry hrají Bacha a Vivaldiho (mé úplně nejvíc nejoblíbenější Very Happy ) ) na českých festivalech a dokonce na dobové nástroje v historicky poučené interpretaci, jiné české orchestry nastudují třeba Mozarta, mluvíme o klasické hudbě, aniž by se někdo pozastavoval nad tím, že jeden je Němec, druhý Ital a třetí Rakušan a tudíž chybí jednotící prvek.
Jsou české orchestry, které vytvoří tradici v historicky poučené interpretaci třeba barokních skladatelů napříč národnostmi.

Nehodlám zavádět termín klasická lukostřelba, tradiční je fajn a všude ve světě srozumitelná, ale snad už je to maličko jasnější.
_________________
Ostatně soudím, že stane-li se tradiční lukostřelba sportem, bude zničena.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Igor V
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.7. 2008
Příspěvky: 622

PříspěvekZaslal: čt březen 19, 2009 12:01 pm    Předmět: Citovat

Citace:
Mně je naprosto jedno jestli si dá někdo do soutěže cokoliv - třeba střelbu na jedoucí vlak. Můj soukromý názor je ten že úroveň střelců kteří se chtějí věnovat tradiční lukostřelbě je zatím v ČR na tak špatné úrovni a ještě ji předkládat disciplýny na které "ani většina nedostřelí" je na zváženou.
Ano je to na zváženov pan Kejval, ale pre teba , začni robiť náradie čo tam dostrelí (sú aj taký čo ho robia v tvojich cenových reláciach ,a nepíšu hovadiny na net,lebo zrejme nemajú čas),a uč ludí strieľať nie sústrediť sa na pičoviny. Razz Anglicky vieš že http://www.youtube.com/watch?v=QIbrKRzEQgU to tie kladkáče . Ten konie príspevku.za to si môžeš podať ruky s iným Jardom buzinesmanom thebirdman
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Igor V
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.7. 2008
Příspěvky: 622

PříspěvekZaslal: čt březen 19, 2009 11:15 am    Předmět: Citovat

Aha,aha , tak už som konečne pochopil čo Jarda K. myslel iným mieriacim štýlom , ono som to pôvodne pochopiť ani nemohol kedže si odzačiatku dávam terč na večšie vzdialenosti a nadsadzujem (tak sa ospravedlňujem za rekcie ). Wink Ja v tom nerobím rozdiel ked strieľam zblízka,ani ho nevidím ,zrejme iný výcvik Very Happy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
JardaM
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.9. 2008
Příspěvky: 1190
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt březen 19, 2009 11:10 am    Předmět: Citovat

Jaroslav Kejval napsal:

Mně je naprosto jedno jestli si dá někdo do soutěže cokoliv - třeba střelbu na jedoucí vlak. Můj soukromý názor je ten že úroveň střelců kteří se chtějí věnovat tradiční lukostřelbě je zatím v ČR na tak špatné úrovni a ještě ji předkládat disciplýny na které "ani většina nedostřelí" je na zváženou.

Prošel jsem si vlákno o tom, co je tradiční lukostřelba, i příslušný článek. Jde o definici tradice a době trvání, ale i příslušnosti k určité lokalitě.
Myslím to tak, že u Dunaje se tradičně staví domy z bláta, v lese tradičně ze dřeva a v horách tradičně z kamene.
Jaroslav má pravdu, tady žádná tradiční lukostřelba vzniknout nemůže, protože tu chybí jednotící prvek. Jedni ji snaží stavět na lucích tureckých (nemají rohy), jiní korejských (nemají bambus), další upřednostňují luky anglické, bhutamské, čínské, mongolské, japonské, indiánské, eskymácké....
Jediná tradice, ke které za pár let dospějeme budou kladáče i s miřidly. Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: čt březen 19, 2009 10:05 am    Předmět: Citovat

Jestli se nepletu tak jsem napsal názor ten, že instinktivní lukostřelba kdy hlava vnímá centrum zásahu a dovede si tvořit program z uspěšných a neúspěšných zásahů je do 27 metrů a z větší vzdálenosti se ztrácí. Protože to jednak vnímání není schopno hodnotit (neví kam ty šípy létají - nevidí je dostatečně ostře - pro některé nemá to nic společného s ostrostí zraku) proto si není schopno něco tvořit. Proto jsem napsal že dávat terče nad 30 metrů tak ztrácí význam pro instinktivní lukostřelbu. Dále že dálkové střelby a jejich zásahy budou dílem náhody nebo stříleny jiným mířícím stylem - například odhadem nadsazováním, hledání v pozadí určitého jiného bodu ve formě stromů vyvýšenin, cokoliv o co se dá "opřít" v náměru a již těžko to lze spojovat s instinktivní lukostřelbou

To bylo jediné co jsem napsal. To že to někteří začali chápat jako útok na něco a nedej bože na někoho je jejich problém se kterým se musí vypořádat sami.

To že se potom diskuse stočila jinde není nic nového. V ní jsem podotkl, že si je potřeba uvědomit také velikost terčů né pouze se ohánět vzdáleností na jakou se tu nebo onde střílí a je nutné si uvědomit že oni ani na jinou vzdálenost celé roky nestřílí (jednak se to učí z postupných vzdáleností než "získají" odhad a že to je u nich jen a jen soutěžní neřknuli sportovní tradice mezi vesnicemi - bhutanci. Přitom když jsem hledal nějakaké informace o těch bhutancich (protože se mi terče co zmiňoval Dunihlav nezdáli) tak to tam všichni bušily z kladkových luků jedná radost.
Pak se zde objevila zmínka o rekordech turků a diskuse nad tím jestli těch rekordů bylo dosaženo standartním vybavením. Což samozřejmě nebylo protože měli upravené šípy, nádstavce na rukách atd. a já jsem diskutoval nad tím že když už někdo dává lidem výsledek měl by vždy zmínit čím a neblbnout lidem hlavu.

Mně je naprosto jedno jestli si dá někdo do soutěže cokoliv - třeba střelbu na jedoucí vlak. Můj soukromý názor je ten že úroveň střelců kteří se chtějí věnovat tradiční lukostřelbě je zatím v ČR na tak špatné úrovni a ještě ji předkládat disciplýny na které "ani většina nedostřelí" je na zváženou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
jose
Nováček
Nováček


Registrace: 17.9. 2008
Příspěvky: 1
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st březen 18, 2009 9:37 pm    Předmět: zabava Citovat

kucii, fakt som sa pobavil, len tak dalej.
mozno by stalo za to, ak by si ucastnici diskusii riadne precitali a porozumeli tomu, co oponent/prispievatel v skutocnosti pise.
fakt to bolo dobre.

Jose
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: st březen 18, 2009 7:04 pm    Předmět: Citovat

Pokial sa chce naozaj p. Kejval bavit o tureckych lukoch seriozne, mala by sa debata naozaj preniest do vlakna o turkoch. chlapci (Gator a Kibe ), je fajn ze ste sa pridali, ale moze z toho zasa p. Kejvalovi vyplinut dezinformacia, ze predsa len ide o mimoriadne specializovane naradie ked sa tam pouziva siper. Siper je len vyssi level k dostrelu , ale inak sa striela samozrejme normalne a kratsi natah je sposobeny snahou o logicke rovnitko - co najmensi luk + co najmensia vaha + co najvecsia sila = maximalna efektivita. To je o tych par cm menej na jednom mieste a par navyse inde. A vy sa divite ze "lucik -len 105 cm dlhy ma natah 26 " ???Stale vsak ide o ten isty konstrukcny typ luku z tych istych materialov a toho isteho dizajnu. Nechcel som zachadzat do podrobnosti o akumulovani energie v slachach a podobne . Naozaj to sem nepatri.
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: st březen 18, 2009 6:56 pm    Předmět: Citovat

Jaroslave. Nedala by se někde koupit kniha, kde by to bylo podrobně rozebrané??
Netušil jsem, že o něčem takovém se dá tak dlouho hovořit.
Skutečnost je taková, že ačkoli neustále systematicky pátrám, nepodařilo se mi objevit nikde ve světě venkovní tradiční disciplínu pod 37m. S vyjímkou jabusame, což se ovšem střílí z koně v trysku. Popinjay- to se střílí kolmo vzůru, qabak - taky kolmo vzůru a navíc z koně a darp- prostřelování neprůstřelných předmětů.
FITU a 3D zatím nevnímám jako tradiční.
Ta kožená bandaska má zpravidla rozměr 100x80 cm a střílí se na 160- 25Om . Žádné hadry kolem nejsou, cílem je trefit bandasku.
Tato disciplína se střílela prokazatelně v 15. stol., ale spíše mnohem dříve.
S Komturem jsme ji výrazně zkrátili na 80m s přihlédnutím k možnostem selfbow.
Řekl bych, že tato disciplína tradiční rozhodně je.

Stejně, jako tvůj žák Arni nepoužívám míření po šípu, nesnažím se srovnat tři body do roviny, v podstatě si šípu vůbec nevšímám. Asi nepoužíváme instinkt, ale co tedy používáme?? Mám za to, že jsme oba vcelku úspěšní lukostřelci, přesto zřejmě střílíme zcela odlišným způsobem. Já navíc vypouštím palcem a zakládám zprava- tedy hrot šípu bych stejně neviděl.

Střelba na vzdálený cíl je nejen neodmyslitelnou součástí tradiční lukostřelby, ale navíc většinu lidí i baví. Nebaví to lidi, kteří mají z ekonomických důvodů, zdravotních důvodů ,nebo z neochoty, či nemožnosti trénovat blbé a navíc slabé luky. Ti by ale stejně soutěže nevyhrávali, ani kdyby se střílelo nakrátko. Jenom mají nakrátko víc šancí, protože můžou mít kliku.
Je pozoruhodné, jak rychle se zlepšili všichni střelci, kteří si začali na tréning dávat terč daleko.

Samozřejmě, že pokud si někdo cestu lukostřelce zjednodušuje vymýšlením nějakého střeleckého systému , změna podmínek je pro něj nepřekonatelný problém a buď si musí vytvořit jiný systém- který zase funguje jen v podmínkách pro které byl vytvořen- nebo se musí znovu učit střílet.
Věc jsem konzultoval s Komturem a ten se mnou souhlasí, takže ve Všeticích budem stavět dlouhé terče i nadále.

Každopádně se zdá, že ačkoli Arni, já a pár dalších lidí zřejmě nepoužíváme instinkt, celkem pravidelně se dost přesně náhodně trefujem.

A co teprve že většina Asijatů moc nesleduje spin šípu, ale spíše váhu.
_________________
Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed


Naposledy upravil Mysa dne st březen 18, 2009 9:00 pm, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Itazipa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 1017
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: st březen 18, 2009 6:30 pm    Předmět: Citovat

Pane Kejvale můžete mi prosím vysvětlit o co vám jde? Já to nějak nechápu. Tohle je diskuse ke článku o anketě na kterou odpovídali účastníci MČR v tradiční lukostřelbě. MČR se zúčastnilo mnohem víc tzv.sportovních střelců než např. na Lukohrátkách, kteří neměli žádné zkušenosti se střelbou na dálku a s rychlostřelbou. To možná ovlivnilo odpovědi na některé otázky . V této diskusi se probíralo zařazování střelby na dálku na soutěžích pořádaných ATL, nebo jejími příznivci. Vy jste začal mluvit o instinktivní lukostřelbě.Sám jste také uvedl některé příklady kde se ve světě na dálku střílí. My si myslíme, že to jsou tradiční disciplíny a proto je do soutěží chceme zařadit. Máte s tím nějaký problém?
_________________
...to je dobrý vědět... Itazipa Yuksá Óta
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Gator
Grafoman
Grafoman


Registrace: 11.8. 2006
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: st březen 18, 2009 6:06 pm    Předmět: Citovat

Je to tak. Krátké šípy při dlouhém nátahu mohly být požívány díky speciální pomůcce zvané siper. Je to analogie prodloužené zakládky na moderních compoundech (ovedraw) s tím rozdílem, že siper nebyl uchycen na luku, ale na zápěstí.


Lehké šípy jsou použitelné proto, že kompozity obecně, jsou schopny absorbovat mnohem větší zbytkovou energii než selfbow a nezničí se.

Dynamika flightových luků byla mj. dána také větším podílem šlach, než u terčových nebo válečných luků. Za cenu menší stability.

http://picasaweb.google.cz/gator878/KoreaSel#5314558950188549522
_________________
Ostatně soudím, že stane-li se tradiční lukostřelba sportem, bude zničena.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: st březen 18, 2009 5:51 pm    Předmět: Citovat

Dunihlav ty máš s těmi bhutanskymi terči zčásti pravdu. Opravdu se na tyto terče střílí ze vzdálenosti 120-150 metrů. (viděl jsem ale spíše hodně kladkových luků). Co jsi ale nenapsal že ti bhutanci k těm terčům vedle toho používají ještě nějaký barevný hadry takže ve skutěčnosti ta plocha kterou vidí je asi 120 x 120 cm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Kibe
Grafoman
Grafoman


Registrace: 15.10. 2006
Příspěvky: 1065
Bydliště: Turnov/Praha

PříspěvekZaslal: st březen 18, 2009 5:40 pm    Předmět: Citovat

nechtěl jsem vůbec reagovat, ale myslím, že je dobré zmínit něco z Muratovy přednášky...co si z hlavy pamatuji, tak říkal, že luky na flight jsou jinačí-snášejí obrovskou zbytkovou energii...a že šípy jsou tak krátké, protože k nim patří ještě nástavec-tedy nátahy byly dost dlouhé a že u flightové střelby to je okolo 4-5 grain/lbs u tureckých válečných okolo 6grain/lbs a to jsou podstatné rozdíly oproti našim(anglickým) lukům 8-10grain/lbs...Mýša nebo Gator by to určitě napsali lépe a přesněji, ale aspoň něco o instinktu nemluvě Very Happy
_________________
když se střetne smysl s významem, tak počkej se svýmy soudy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Turnaje Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.