Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Pokusy a omyly
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Luky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Iwaz
Nováček
Nováček


Registrace: 19.6. 2006
Příspěvky: 28
Bydliště: Boletice

PříspěvekZaslal: čt prosinec 28, 2006 8:10 am    Předmět: Citovat

Já bych nějaké jelení šlachy měl a za rohovinu vyměnit je chtěl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Lucínek
Administrátor
Administrátor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 2024
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: čt prosinec 28, 2006 12:06 am    Předmět: Citovat

Jas jej bude "hladat", ne se hadat Wink Nectes pozorne Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jeneš
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 762
Bydliště: u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: st prosinec 27, 2006 11:37 pm    Předmět: Citovat

Jas : Hádat se samozřejmě můžeš, nicméně teď dodělávám 3. a 4. luk z jasanu, který rostl na jižním svahu, má léta okolo 8 mm a chová se velice dobře. Oproti jasanovým latím s tenčími léty vychází luk zřetelně užší a má příjemně malý trvalý průhyb.
Byl to moc šikovný strom. Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: st prosinec 27, 2006 9:42 pm    Předmět: Citovat

Dakujem za vysvetlenie.Urcite mate pravdu v zlozeni dreva a s jeho sezonnymi prirastkami a mozno aj v ostatnom, ale ja si preda len budem asi hladat material s hustymi letami.Diky za preklad.
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
abakuna
Nováček
Nováček


Registrace: 8.8. 2006
Příspěvky: 53

PříspěvekZaslal: st prosinec 27, 2006 11:43 am    Předmět: Citovat

Lucínku, díky thumbright

Jas: promiň, příště se polepším Smile
Jinak jasan není výjimka, tohle platí u všech kruhovitě pórovitých dřev. Tady je pěkně vysvětlená stavba dřev:

http://botany.upol.cz/atlasy/anatomie/anatomieCR27.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Lucínek
Administrátor
Administrátor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 2024
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: st prosinec 27, 2006 10:38 am    Předmět: Citovat

Řekl bych, že sis to přelozil špatně. Pro jistotu (a pro anglicky nehovořící) překládám:

"Because it will be denser and stronger : more strength is required to bend it." - Protože bude hutnější a silnější: jeho ohnutí vyžaduje více síly.
"A thick summer ring is stronger in tension on the back side." - Tlusté kruhy letního dřeva na zádové straně luku jsou silnější v tahu.
"Spring wood is soft and likely to be crushed on the belly side, increasing string follow." - Jarní dřevo je měkké a pravděpodobně bude na bříšku luku rozdrcené, čímž zvýší prohnutí luku za tětivou ("string follow").
"So the less spring wood, the better." Takže čím méně jarního dřeva, tím lépe.
"What is important is the summer wood / spring wood ratio." - Co je důležité je poměr mezi letním a jarním dřívím.

Jen pro úplnost dodávám, že "summer wood", tedy letní přírůstky, jsou z toho světlého dřeva, tmavé kruhy jsou ty porézní, slabé a blbě držící.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: út prosinec 26, 2006 10:59 pm    Předmět: Citovat

abakuna napsal:
Eluwak:Je to tak, s jasanem jsem zatím nebyl nespokojenej Smile a tu hustotu let taky moc neřeším, protože u dřev, se kterými jsem pracoval zas takový rozdíly nebyly. Kdybych ale měl jeden takovej kus jako ten týpek, tak bych to určitě zkusil porovnat se dřevem, který mám.
Samozřejmě, že to, jak hustý léta jasan má bude zajímat spíš lidi, který už luky nějakej ten pátek dělaj a umí ze dřeva dostat maximum Smile

Jas: Tuhle odpověď jsem dostal na otázku ,,jaký je důvod toho, že pro výrobu luku je vhodnější jasanové dřevo s tlustými léty, než to s úzkými ?'' Wink

Because it will be denser and stronger : more strength is required to bend it.
A thick summer ring is stronger in tension on the back side.
Spring wood is soft and likely to be crushed on the belly side, increasing
string follow. So the less spring wood, the better.
What is important is the summer wood / spring wood ratio.


Dakujem, ale mohol si mi to uz aj prelozit , ked si sa uz trapil a nenechat ma lustit.Ak som to spravne pochopil , tak anglo-odbornik tvrdi ze su silnejsie- co nepochybujem - ale ak som spravne prelozil vyzaduju (to bend it) zabezpecenie - napr slachy.To je presne to co som hovoril.Nie su schopne fungovat bez ohrozenia zlomenia.A letne - cize tenke leta su dolezite.Myslim ze sa s nim zhodujeme, akurat my z toho nevyplyva ze teda pre jasesenovy luk je lepsie mat tie "spring wood" hrube leta. Very Happy
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Lucínek
Administrátor
Administrátor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 2024
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: út prosinec 26, 2006 10:48 pm    Předmět: Citovat

Je to v podstatě tak, jak psal Abakuna - u jasanu ty tmavé vrstvy jsou v podstatě porézní, takže moc nedrží, jsou slabé, mají velký string follow - proto čím vyšší podíl světlého dřeva, tím lépe. Alespoň podle zmiňovaného Hawkwinda, ale já mu to věřím Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
abakuna
Nováček
Nováček


Registrace: 8.8. 2006
Příspěvky: 53

PříspěvekZaslal: út prosinec 26, 2006 6:00 pm    Předmět: Citovat

Z habru jsem ještě luk nezkoušel, ale chtěl bych ho použít na šípy. Na luk mi přijde tohle dřevo docela těžký (nevim, jak je ohebný, ale u celodřevěnýho luku bude bez nějakýho backingu asi praskat, ne? dontknow ).

Já jsem teď ukořistil pěknej 2m kmínek šeříku, nemáte někdo zkušenost s tímhle dřevem (z tohohle zkusím LB Cool ) ? - mimochodem, to dřevo nááádherně voní Tongue
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
abakuna
Nováček
Nováček


Registrace: 8.8. 2006
Příspěvky: 53

PříspěvekZaslal: út prosinec 26, 2006 12:28 pm    Předmět: Citovat

Eluwak:Je to tak, s jasanem jsem zatím nebyl nespokojenej Smile a tu hustotu let taky moc neřeším, protože u dřev, se kterými jsem pracoval zas takový rozdíly nebyly. Kdybych ale měl jeden takovej kus jako ten týpek, tak bych to určitě zkusil porovnat se dřevem, který mám.
Samozřejmě, že to, jak hustý léta jasan má bude zajímat spíš lidi, který už luky nějakej ten pátek dělaj a umí ze dřeva dostat maximum Smile

Jas: Tuhle odpověď jsem dostal na otázku ,,jaký je důvod toho, že pro výrobu luku je vhodnější jasanové dřevo s tlustými léty, než to s úzkými ?'' Wink

Because it will be denser and stronger : more strength is required to bend it.
A thick summer ring is stronger in tension on the back side.
Spring wood is soft and likely to be crushed on the belly side, increasing string follow. So the less spring wood, the better.
What is important is the summer wood / spring wood ratio.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: po prosinec 25, 2006 11:53 pm    Předmět: Citovat

Uz som par lukov z hrabu urobil , vacsina praskla, je to silne , ale dost lamave drevo.Jeden este striela ( 145 cm , 65 cm natah, 18 kg sila) so zahnutymi usami , ale dlho asi nevydrzi.Chystam sa ho pri nejakom inom slachovani oslachovat a zistit ako sa bude spravat so slachovou ochranou. Laughing
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Eluwak
Nováček
Nováček


Registrace: 1.8. 2006
Příspěvky: 86
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po prosinec 25, 2006 10:44 pm    Předmět: Citovat

Konkrétně o jasanovém dřevě a jeho lukařských vlastnostech toho moc nevím,ale bejt tebou, Abakuno, tak bych to moc neřešil. Jestli máš rovnej kus s minimem suků a dostatečně proschlej (aspoň rok - ty maníci z toho blogu jsou blázni) jdi do toho, vyrubej z toho nejlepší luk, co to půjde a pak ho vyzkoušej. Myslím, že nebudeš nespokojenej. Řek bych, že s fajnovým materiálem umí pracovat kdekdo, ale vytvořit to nejlepší možné z toho, co je po ruce, je teprv to umění. Laughing

A když se ti jindy dostane pod ruku kus dřeva s masitějšími léty, udělej stejnej luk i z toho a pak je porovnej, teprv tak by se asi dalo něco z určitostí říct. (Můj přístup - ale jsou možná borci, který už na to určitě maj svoje statistiky - co by na to řek třeba Hawkwind?) Z vlastní zkušenosti třeba vím, že z toho a toho výřezu lípy mám dobrý třecí dřeva, se kterými jde rozdělat oheň. Ovšem z jiných kusů - třeba ze stejnýho lesa - ty dřeva jsou naprd, a když vrtím dřeva ve snaze rozdělat oheň, nikdy nic. Co tím chi říct - když se nějakej kus zdá takovej nebo makovej, neznamená to, že takovej skutečně je. Smile

A co habr, jaké s ním máte kdo zkušenosti? Já jenom dobré, ale jsem fakt začátečník. Embarassed
_________________
Zdraví Eluwak


Naposledy upravil Eluwak dne út prosinec 26, 2006 1:14 pm, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: po prosinec 25, 2006 10:25 pm    Předmět: Citovat

pozrel som si tu stranku - pekne a urcite si to preluskam neskor dokladnejsie, lebo anglictina mi sice ide ale pomaly a slabo, ale chcel by som sa vratit k teme.Preco by mal byt akurat jasen vynimka , ak pravidlo hustych liet plati od tisu cez javor , orech, hickoriu pomiferu aj k spominanemu agatu ? Oha! Je v niecom vynimocny ?Naopak mi pripada problem sirokych liet podobny tej baze(bezu) , tiez rastie mimoriadne rychlo a tvori siroke leta a to je jej problem.Musi sa to logicky tykat aj jasena- teda aspon podla mna.Ved podstata tenkych vrstiev liet je vlastne do modernej doby prenesene vrstvenie laminacii v modernom luku.Tak isto tam chlapi co to lepia do kopy nepouzivaju hrubsie lamely , ako 0,2 - 0,3 mm.Akonahle pouzijes silnejsiu vrstvu musis ju chranit prinajmenej slachami , ako to je v azijskych kompozitoch kde je 0,9 cm lamela dreva , ale bez 3-az -4 vrstiev sliach by praskla zakonite...Moja skusenost a aj par inych ludi cez drevo je cim hustejsie leta tim lepsie a prave pomali rastuce stromi dokonca v stazenych podmienkach- napr.horskych - vystavene vetru- desti, zarucuju super silne drevo.Rad sa necham poucit niekym , kto by mohol logicky vysvetlit preco je jasen vynimka? director
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
abakuna
Nováček
Nováček


Registrace: 8.8. 2006
Příspěvky: 53

PříspěvekZaslal: po prosinec 25, 2006 8:39 am    Předmět: Citovat

Ne ne ne - např. u akátu platí čím hustší léta, tím je dřevo vhodnější k výrobě luku, ale u jasanu je to právě naopak - nejlepší je tloušťka let alespoň 0,8cm a víc... mrkni sem:

http://p081.ezboard.com/For-Jaro-Rob-and-other-experts/fpaleoplanet69529frm13.showMessage?topicID=4977.topic

Lidi, co se tímto zabývají na tomto foru tvrdí, že takovej strom najdeš jen v místě, kde je kvalitní půda a strom má dostatek prostoru k růstu (rychle vyroste).
U nás bude asi problém něco podobnýho najít, tady rostou vhodný stromy spíš na chudších půdách a mě osobně se podařilo najít jasan, kterej měl nejširší léta 0,5cm. Ale asi to chce zkušenosti a hledat a hledat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: ne prosinec 24, 2006 11:12 pm    Předmět: Citovat

Late by som si nechal vsetky....Vzdy sa na nieco hodia a podla mna plati stare drevarske pravidlo(vlastne aj lukarske), ze cim hustejsie leta tak tim lepsie.Cim tensie a tesnejsie su leta pri sebe , tym kvalitnejsie spolupracuju a odolavaju tahu a tlaku- pruzia a nepraskaju ci neoddeluju sa .
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: pá prosinec 22, 2006 8:28 pm    Předmět: Citovat

Ahoj vsetci - diky za poznamky o raji .Bol som vypadnuty musel som dat pocitac do opravy, odisiel mi ventilator...Uz je to ok. Confused
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Ritsi
Nováček
Nováček


Registrace: 22.6. 2006
Příspěvky: 89

PříspěvekZaslal: pá prosinec 22, 2006 9:54 am    Předmět: Citovat

i?... asi chyba spojení Mad

A jak je to s těmi léty u jasanu? Já kterou lať si mám radši nechat na konec Smile
_________________
--- na fotce se pracuje ---
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: čt prosinec 21, 2006 9:56 pm    Předmět: Citovat

vlnka je normální.Dělá se i do strany(říkají tomu snake),ale tilerovat toje věda.V lukařské bibli je fotka,kde jsou dva chlapíci s takovými samorosty,ale mají takto dělané i šípy.Je to prča Laughing

Naposledy upravil Mysa dne pá prosinec 22, 2006 9:29 pm, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ritsi
Nováček
Nováček


Registrace: 22.6. 2006
Příspěvky: 89

PříspěvekZaslal: čt prosinec 21, 2006 7:39 pm    Předmět: Citovat

Mysa napsal:
hodně málo lidí pozná na stromě,jestli není točitý.Jak říkal PEZ,záleží na napětí,tedy i na délce luku.Když se bojíš,že ho přetrhneš,dá se předek(záda)vystužit např.jiným dřevem,šlachami,syrovou kůží,konopím(ne koudelí)atd.


O něčem z toho jsem četl, mám nějaké návody a odkazy... takže bych to kdyžtak zkusil - dík za tip.

Ale nebyla by teda chyba, když by luk z bočního pohledu moc neodpovídal přirovnání "rovný jako luk"... resp byl kvůli držení vláken trochu prohnutý do vlnky (max rozdíl cca 2 cm).

Jinak je pravda, že u jasanu je lepší, když má co nejširší léta, že ano?
_________________
--- na fotce se pracuje ---
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: čt prosinec 21, 2006 1:44 pm    Předmět: Citovat

hodně málo lidí pozná na stromě,jestli není točitý.Jak říkal PEZ,záleží na napětí,tedy i na délce luku.Když se bojíš,že ho přetrhneš,dá se předek(záda)vystužit např.jiným dřevem,šlachami,syrovou kůží,konopím(ne koudelí)atd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PeZ
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 27.6. 2006
Příspěvky: 174
Bydliště: kousek od Řípu a Labe

PříspěvekZaslal: čt prosinec 21, 2006 11:46 am    Předmět: Citovat

Ritsi napsal:
...(dva mí známí mají jasanové dlouhé luky. 20 a 40 liber. Oba mají léta mírně "šikmo"... a oba drží)...

Já jsem zase viděl luk "mírně šikmo" prasknout.
Záleží na napětí, které je ve dřevě. Myslím že do 30-35 lb lze přeřezávat s plynulými přechody, nad 40 lb bych se pečlivě držel vláken. Buňky jasanu jsou prý asi 8mm dlouhé, takže spád by neměl být moc prudký, aby se neporušila vazba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Ritsi
Nováček
Nováček


Registrace: 22.6. 2006
Příspěvky: 89

PříspěvekZaslal: čt prosinec 21, 2006 12:29 am    Předmět: Citovat

Ahoj, jak je to s tím, že když na zádech luku přeříznu léto, luk v tomhle místě praskne? Nemusím se toho bát, nebo se toho vyvarovat, i kdyby byl třebas luk nakonec z bočního pohledu křivý?

(dva mí známí mají jasanové dlouhé luky. 20 a 40 liber. Oba mají léta mírně "šikmo"... a oba drží)

Díky za rady, šetříte mi dřevo na topení Smile
_________________
--- na fotce se pracuje ---
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: ne prosinec 17, 2006 11:47 pm    Předmět: Citovat

fungujou.Jsou strašně zašitý
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
eli
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 27.11. 2006
Příspěvky: 179

PříspěvekZaslal: so prosinec 16, 2006 10:14 pm    Předmět: Citovat

Jo, to bude ona. Fungujou ještě?
Mimochodem , jak jsem se zmiňoval o nožířskejch stránkách, hned jsem na ně kouk, a zrovna tam probíhá diskuse na téma "exotické kůže". Někdo tam nabízí rejnoka, pštrosa.... a ještě něco...
je to hned na úvodní stránce, uvedený v tématech diskusí Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: so prosinec 16, 2006 7:44 pm    Předmět: Citovat

to mám na mysli tu samou:Elmax
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
eli
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 27.11. 2006
Příspěvky: 179

PříspěvekZaslal: pá prosinec 15, 2006 10:28 pm    Předmět: Citovat

Na rejnoka jsem měl kontakt ,kterej jsem splašil loni v Příbrami na nožířské výstavě. Nějaká pražská firma -myslim že byli někde ze Šeberova nebo tam někde- dovážela rejnoky. Měli je tam na prodej a chvástali se co všechno nejsou schopni sehnat.
Možná že na nožířskejch stránkách www.knife.cz je možný nějakýho dodavatele sehnat Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: pá prosinec 15, 2006 9:49 pm    Předmět: Citovat

já jsem si jednou přivezl nasolenou kůži z jatek a chtěl jsem jí použít až na jaře.Uschla ,ale v zimě úplně nacucala a ať jsem dělal co chtěl,nedostal jsem to ven.Potřeboval jsem jí na blány na konga ,a ty pak výrazně měkly i při malém poklesu teploty.V lednu ti zjistím přesné ceny(musím tam zajet).Kabelkářský rejnok je nahovno.z nějakého důvodu obrušují velká hřbetní zrna(která jsou pro mne cená),ale ta kůže je zase příjemná na omak,takže na luk asi vhodnější.Žralok je světle hnědá kůže na omak něco mezi šmirglem a suchým zipem a s výrazně menšími zrny ,než rejnok
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
eli
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 27.11. 2006
Příspěvky: 179

PříspěvekZaslal: pá prosinec 15, 2006 9:36 pm    Předmět: Citovat

....tak to jo. Pokud chcete surovou kůži použít jako finální produkt, a víc ji neupravovat nebo činit, tak je sůl zbytečná, ba přímo na škodu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: pá prosinec 15, 2006 6:07 pm    Předmět: Citovat

Vopred dakujem.A ta surova mensia raja by co stala ? Neponahla to .Najprv si to luk musi zasluzit a prejst skuskovym ohnom , ved to poznas a potom aj prezit- nezlomit sa ci nerozlepit...Priznam sa zraloka som nevidel - vyzera to dobre ?Pravdepodobne to , ale nie je take dekorativne ako raje a vzorovane ako hadi. K tomu soleniu sa k tebe pripajam
- NESOLIT ! Evil or Very Mad Ak chcete surovu kozu pouzit na luk na slachy nesolit .
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
eli
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 27.11. 2006
Příspěvky: 179

PříspěvekZaslal: pá prosinec 15, 2006 2:35 pm    Předmět: Citovat

Súl právě přebytečnou vodu ze syrové kůže vytáhne, a zároveň ji nakonzervuje, takže vydrží i v létě pár týdnů v chladném místě. Nechat kůži uschnout je taky řešení, ale stává se že při rozmáčení se některá místa už tolik nerozmočí. Takže, nejlepší je kůži,pokud je čerstvě stažená, nechat vychladnout, rozložit ji na nějakou šikmější nebo mírně svažitou rovnou plochu rubem nahoru, rovnoměrně rozsipat sůl(cca 1/2až1kg na M2) a počkat třeba do druhého dne. Sůl vytáhne vodu která odteče, sama se vpraví do usně a pak můžeš kůži složit tak aby po složení nebyla rubová strana na vrch. Když se k rubové straně nedostane vzduch, sluníčko nebo hmyz, je to O.K. a kůži můžeš na nějakej čásek odložit. Párkrát jsem to dělal, a když je to kůže z dospělý krávy, má asi
4 m2 a váží mezi 35 až 50 kg, takže každá kapka vody, která z ní vyjde
(koželuzi říkají že kůže je "vykálí" ) ti jen pomůže. A hlavně- čím míň vody, tím menší riziko hniloby
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Luky Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Další
Strana 9 z 12

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.