Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Materiál pro výrobu luku
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 71, 72, 73, 74, 75, 76  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Luky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: pá prosinec 22, 2006 9:32 pm    Předmět: Citovat

to je tedy slabota binky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Griffin
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.7. 2006
Příspěvky: 1283
Bydliště: Nymburk

PříspěvekZaslal: pá prosinec 22, 2006 9:07 pm    Předmět: Citovat

Mysa napsal:
změř si ho na váze kterou má Olga určitě na kontrolu krásy.Zapřeš luk o klacek,který postavíš na váhu,nabiješ šíp a natáhneš.Akorát to bude v SI Laughing


A vystřelim si voko. scratch Taky to jde obráceně - pověsit luk, já na váhu, tahat a odčítat.
No - šel jsem do železářství přes ulici a koupil jsem si minciř. Váží po půl kilech. Luk má 16kg/28" (takže cca 35 liber). "Kovové" šípy mám 29" a tahám je na 28", změřil jsem i prořezávaná dřeva a ty jsou kratší - mají 28,5" a tahám je na 27,5" což mi ukázalo něco kolem 15,5 kg.
Takže tak. Surprised
_________________
Griffin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: st prosinec 20, 2006 5:55 pm    Předmět: Citovat

změř si ho na váze kterou má Olga určitě na kontrolu krásy.Zapřeš luk o klacek,který postavíš na váhu,nabiješ šíp a natáhneš.Akorát to bude v SI Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Griffin
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.7. 2006
Příspěvky: 1283
Bydliště: Nymburk

PříspěvekZaslal: st prosinec 20, 2006 12:44 am    Předmět: Citovat

Vezmu odpovědi postupně:
Soron: ano v zásadě to souhlasí a na Všetice se těším, jinak oba luky splnily naprosto moje očekávání, oba mají na jasanová celodřeva vynikající švih srovnatelný pravděpodobně s obdobně silnými lamináty. Díky oběma lukařům (Hawkwind-flatbow, Jeneš - longbow) za perfektní řemeslnou práci! salute Měl jsem sebou i mírně reflexní "jednokusový" laminát cca 30-32lb, kterým střílím paradoxně na bitvách (abych si neopotřebovával na bukových týblech se špuntem celodřevěný luk) a ten střílel vzdálenosti mezi oběma uváděnými jasanovými luky. A není to tím, že ten je špatný - střílel jsem s ním na Lazluku a konkuroval statečně sportovním "skládačkám".
No a ty šípy - souhlasím + ještě to těžiště šípu.
Jaroslav Kejval: souhlasím a flatbow pro zajímavost přeměřím až se objevím u "lukařů" (Vidím, Peroutka apod.) v lednu. + změří mi to v červnu na Křivoklátě (9.a 10. je 4. ročník mistrovství, pokud si dobře pamatuji), mincíř nemám, ale bude to +/- 2lb. Oba ty luky jsou určené na terčové discipliny, které se střílí při turnajích historické nebo tradiční lukostřelby na vzdálenosti fakticky halové lukostřelby (15-25m) a ani jeden nebyl určen na nic jiného. Chápu podstatu připomínky a souhlasím s tím, že sladěním šípů s luky dosáhneme lepších výsledků. Problém je, že já si dosud ujasňuju, co vlastně budu do budoucna dál střílet a jakými luky a pořád mi to ještě vychází na 4 různé, což bych rád nějak zredukoval. Pak bude následovat i selekce a obměna dřevěných šípů.
Myša: no jo, no Rolling Eyes máš pravdu, Clout a 4" peří nejdou k sobě, pořádný šípy, luk se "švihem" a nemusíš mít kdovíjak silný luk. Nějak se mi množí počty nutných šípů Big Ups . Jo a taky luků scratch . Asi začnu věřit na Ježíška! santa
_________________
Griffin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: út prosinec 19, 2006 1:55 pm    Předmět: Citovat

mám podobnou zkušenost.K tvrdšímu luku potřebuješ tvrdší,tedy těžší šípy a na dlouhý dolet co nejmenší letky.Turecké vodítko umožňuje použít tenký šíp,ale to vy longbowisti nemůžete použít Laughing Vyžaduje zakládání zprava
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jeneš
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 762
Bydliště: u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: út prosinec 19, 2006 1:46 pm    Předmět: Citovat

Za hodnoty toho Grifinova 30 lbs LB jasanu ručím, měřil jsem to na tilerovacím přípravku mincířem přesně na 28".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Soron
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 19.6. 2006
Příspěvky: 352
Bydliště: Žatec

PříspěvekZaslal: út prosinec 19, 2006 10:54 am    Předmět: Citovat

Víš co, dural je pevnej. Okamžitě po výstřelu se zklidní a i ta malá kormidla nemají téměř žádnej odpor. Kdežto u dřeva opravdu záleží na spine šípu a velikosti letek. Čím déle se zklidňuje tím déle brzdí (jako když ryba mrská ocasem. Ale ona tím pádem pluje rychleji). U šípu to je opačně. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: út prosinec 19, 2006 8:04 am    Předmět: Citovat

Tak Griffine konečně pořádná zkouška. Bude dobré když si luky znovu sám přeměříš. Stačí obyčejný mincíř a měřící násadu se značkou 28 palců. Luky nejde odhadovat ty se musí změřit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Soron
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 19.6. 2006
Příspěvky: 352
Bydliště: Žatec

PříspěvekZaslal: út prosinec 19, 2006 2:10 am    Předmět: Citovat

Jaroslav Kejval napsal:
Sorone co ti Kyzl řekl na rychlost tvého luku tech 40 - 45 m/s??
Kýzl je dobrej odborník a myslím si že jeden z nejlepších co se týká kostrukčních věcí znalostí atd. takže určitě ti to celé nějak vyhodnotil


Nějak jsme to zvlášť nekomentovali. Ale v zásadě jsme se shodli na tom, že to není špatné.

Re: Griffin

Tvé výsledky měření potvrzují, co jsem zjistil i já cca ... Shocked . Na Všeticích můžeme porovnat. Vezmu luk sebou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: út prosinec 19, 2006 12:02 am    Předmět: Citovat

Já to testuju furt a neustále zjišťuji,že důležitější než nátah je rychlost luku a nakonec na to přijdeme,jak udělat účiný luk.Nebo zvlášť šípy na clout.Už na tom pracuji a možná se mi podaří vyvinout strojově přesný dřevěný šíp s maximálním doletem pro danou nátahovou sílu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Griffin
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.7. 2006
Příspěvky: 1283
Bydliště: Nymburk

PříspěvekZaslal: po prosinec 18, 2006 11:58 pm    Předmět: Citovat

Front (or Forward) of Center = FOC = do češtiny přeloženo jako těžiště šípu. Šíp by měl mít těžiště blíž směrem ke špičce. Kolik? To se udává v % od středu šípu. Obecná představa je někde mezi 7-15% viděl jsem i 7-9%. Hrátky s těžištěm pak určitě ovlivňují dostřel.

Koukni třeba sem, i když "lovci" asi posunují těžiště spíš na těch 15%. Shocked

http://www.huntersfriend.com/arrowhelp/arrow-selection-4.htm
_________________
Griffin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: po prosinec 18, 2006 11:04 pm    Předmět: Citovat

ach bože Griffine!Co je FOC? Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Griffin
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.7. 2006
Příspěvky: 1283
Bydliště: Nymburk

PříspěvekZaslal: po prosinec 18, 2006 8:30 pm    Předmět: Citovat

Takže vyhecován vašimi pokusy jsem se konečně v sobotu utrhl a místo předvánočního šílení ostatních spouobčanů (jak jsem pak shlédl v televizi) jsem vyrazil s pásmem a 2 luky do pole.

Poctivě jsem změřil pásmem 165 m udělal značky po 30 m (60, 90, 120, 150 a nakonec 165) a střílel. Šípy jsem nestihnul zvážit ale popíšu + 1 luk nemám nově přeměřený, takže odhad. Vzdálenosti mezi 30m úseky (délka pásma) jsem odhadoval a nepřeměřoval

Luky:
1. Flatbow, jasan (ten co mám vždycky), na Veveří ho naměřili na 34# ale podle toho co jsem slyšel i od ostatních měřilo jim to víc, původně měl mít luk 32#, což bych viděl jako realitu. Cca před měsícem lehce zkrácen a požíhán, má odhadem teď maximálně 36#. Nátah mám 28".
2. Longbow, jasan - (uživatel Prostřední Griffin) - ten je nový, takže měřen a pokud si dobře vzpomínám, tak: 30#/28"

Šípy:
1. 8mm cedr, 4" sportovní peří profil "shield", délka 29", terčový hrot - ty, co mám vždycky

2. 8mm smrk, 4" sport.peří profil "shield", délka týbla 31" + kovaný bodkin 8-10g, délka bodkinu 7cm - moje novinka

3. Easton JAZZ tzn.dural, 1716, délka 29", brčka plast 2,5" profil "round"

Výsledek( pozn. zprůměrováno ze 3 měření):

Flatbow 36lb:
8 mm cedr - 130 m
8 mm smrk - 135 m
JAZZ - 150 m

Longbow 30lb:
8 mm cedr - 115 m
8 mm smrk - 120 m
JAZZ - 130 m


Poznámky:
Vítr šikmo proti, středně silný, žádný uragán ale foukal tak na solidní pouštění draka.

Rozdíl v dostřelu mezi standardním terčovým hrotem a šípem s těžším kovaným hrotem je způsoben asi natáhem na maximum týbla u kovaných hrotů, které jsou delší. Překvapilo mě, že těžší šíp létal s jistotou stejně daleko a dál jak výrazně lehčí šípy. Zřejmě způsobeno i větrem, kdy citelně šíp následoval těžší špičku. Nebo že by FOC?

JAZZ překvapil, váhově mám pocit (nevážil jsem), že je těžší než 8mm cedr ale vliv 2,5" plastového kulatého brčka je evidentní. Zároveň se tady určitě projeví FOC.

Závěry pro mě:
1. Na tyto discipliny nový luk
2. Dobře udělaný luk od 45 lb výše nemá problém s Cloutem, luk 50-55 lb musí atakovat s "dobrými šípy" hranice 200-220 m.
3. 2" opeření s výškou 1 cm přidá při stejném týblu a luku cca 10-15 m
4. Hrátky s FOC (byť amatérské, profesionál by dokázal asi víc) zřejmě přidají dalších 5-10m.
_________________
Griffin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: pá prosinec 08, 2006 12:59 pm    Předmět: Citovat

Sorone co ti Kyzl řekl na rychlost tvého luku tech 40 - 45 m/s??
Kýzl je dobrej odborník a myslím si že jeden z nejlepších co se týká kostrukčních věcí znalostí atd. takže určitě ti to celé nějak vyhodnotil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Soron
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 19.6. 2006
Příspěvky: 352
Bydliště: Žatec

PříspěvekZaslal: čt prosinec 07, 2006 10:39 pm    Předmět: Citovat

Soron napsal:


Luk: LB - jasan 180 cm/50 lbs kulatý průřez, rok střílený - výrobce Lůžek

Šípy:
1) cedr 8 mm/27", kupované letky 4,5" - dostřel max. 133 m
2) smrk 9 mm/27", kupované letky 4,5" - dostřel max. 125 m
3) dural 1816/27" - dostřel max. 150 m
4) smrk 8 mm/30", letky 2"/výš. 1cm/10,5 g, bez hrotu, výr. Myša - dostřel max. 149 m

Porovnáno s lukem: Sam-Wha Archer 68"/30 lbs, skládačka
Šípy: ty samé
Dostřel byl obdobný +- 2 m


Tak jsem se dnes odpoledne pozval k p. Kýzlovi do jeho dílny a s jeho technikou jsem zjistil toto:
můj luk, o kterém jsem si myslel že má nátah 50 lbs, tak má na 28" pouhých 43 lbs Sad . To ale znamená, že s lukem 50 - 55 lbs je hranice 165 m bez problému. Naopak co mě překvapilo, výstřelová rychlost tohoto luku byla s šípem
č. 1 - 40 m/s, s č.2 - 38 m/s a s č. 4 - 45 m/s.
Váha šípů mě také překvapila - šípy č. 1 jsem měl v toleranci +-0,5 g při váze 25g Very Happy ,
č. 2 váží 25,8 g (čekal jsem podstatně víc)
Sad Myšo, vážil jsem ten šíp od Tebe a hádej kolik má .... 25,9 g.

Ale už se mi dělá reflexáček 55 - 60 lbs Banana
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: čt prosinec 07, 2006 11:30 am    Předmět: Citovat

ono se to používalo obecně pro terčovku.Dost to zpomaluje výstřel,ale šíp s dlouhým vodičem letí rovně hned a rychleji.Dostřel je delší,protože šíp má větší "úsťovou rychlost "a nemrská se.Déle si pochystáváš šíp.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Josh
Redaktor
Redaktor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 402
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: čt prosinec 07, 2006 9:57 am    Předmět: Citovat

Soron napsal:
To udělátko je přeci vidět na tom videu od Tebe Myšo.

A pokud si dobře pamatuju, tak to bylo pro dálkovou střelbu, aby si i při krátkém šípu mohl mít dostatečný nátah.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: st prosinec 06, 2006 10:57 pm    Předmět: Citovat

Mimochodom , ked uz sa bavime o drobnych divnych udelatkach, vsimli ste si na Atarne archeologicke nalezi zeleznych ohnutych tyciekv tvare sirokeho V- pri zbytkoch lukov v jazdeckych hroboch ?Najprv nevedeli co s tym a potom to identifikovali ,ako "vesiak" luku , ktory bol pripevneny na madlo z vonkajsej -chrbtovej strany a sluzil na zavesenie -zahaknutie luku pocas jazdy o cokolvek(sedlo , popruhy, cast odevu) , aby bol po ruke v napnutej forme skor , ako ho tahat z tulca.Tiez srandovna vecicka.Mozno to fungovalo zaroven ako stabilizator u modernych lukov - ma to podobny tvar...
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: st prosinec 06, 2006 10:31 pm    Předmět: Citovat

tam taky Laughing Pak jsem to ještě viděl v jednom muzejním katalogu,v bichli o historii llukostřelby a tuším že to mají i v Liběchově
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Soron
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 19.6. 2006
Příspěvky: 352
Bydliště: Žatec

PříspěvekZaslal: st prosinec 06, 2006 10:26 pm    Předmět: Citovat

To udělátko je přeci vidět na tom videu od Tebe Myšo. Ten Maďar co vyrábí asijké luky s tím střílí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: st prosinec 06, 2006 10:22 pm    Předmět: Citovat

Viděl jsem to i ve verzi potažené sametem.Má to logiku-šíp klouže po chloupkách Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: st prosinec 06, 2006 9:29 pm    Předmět: Citovat

Je to tak.Hoci je Jano pekne meno, nevolam sa tak ("JAS".)To" udelatko" je sikovne a ked sa posnazim najdem aj nejaku fotku tej vecicky.a este k aziatom.Netreba podlahnut zas romantickej predstave ze to boli vsetko sialene rýchli a carovny strelci a pohadzovali sipmi rukami nohami.(podobne , ako vsetci cinania nevedeli kung-fu a vsetci japonci karate...)Boli v tom urcite dobry a hlavne na koni, ale obcas potrebovali aj cielene trafit a vtedy sa to asi hodilo.
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: st prosinec 06, 2006 8:52 pm    Předmět: Citovat

Jano má pravdu.Středověký turecký fórichtung pro terčovou střelbu.Zvláště na dálku ,kdy šíp má malé letky a dlouhý vodič šíp rychle zklidní.Mám ho a funguje i pro střelbu měkými šípy.Asijské luky velmi často měly opěrku na šíp(zakládku) ,ale málokdy je vidět,neboť luky jsou foceny z leva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Eleazar
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 17.6. 2006
Příspěvky: 446
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: st prosinec 06, 2006 8:25 pm    Předmět: Citovat

Re JAS: to se mi nějak nezdá, protože asiati si také nahazovali šípy z jedné ruky, pravě té, kterou luk drželi. Proto také dokázali při jendom nájezdu několikrát vystřelit šíp! Kdyby měli něco dlouhého 15cm, tak nevím, jak by si šíp nahodili na tětivu. Z jakých pramenů to pochází, to by mě zajímalo!
_________________
Člověka člověkem nedělají jeho schopnosti, nýbrž jeho rozhodnutí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Eleazar
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 17.6. 2006
Příspěvky: 446
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: st prosinec 06, 2006 8:20 pm    Předmět: Citovat

Re Jarda: Díky, testnu!
_________________
Člověka člověkem nedělají jeho schopnosti, nýbrž jeho rozhodnutí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: st prosinec 06, 2006 7:59 pm    Předmět: Citovat

Aziati pouzivali namiesto zakladky na luku velku kostennu , alebo drevennu platnicku s drazkou pre sip, ktora sa upevnovala na palci ruky , ktora drzala luk.Bolo to dost (aspon mne sa zda )nesikovne zariadenie , lebo ta "rozbehova draha" mala asi 15 cm.Ale asi to fungovalo.
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Soron
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 19.6. 2006
Příspěvky: 352
Bydliště: Žatec

PříspěvekZaslal: st prosinec 06, 2006 7:54 pm    Předmět: Citovat

Jeneš napsal:
Kostěné se dělaly opěrky a vypadaly přibližně takhle:

http://www.volny.cz/jenes/P1010121.JPG
http://www.volny.cz/jenes/P1010122.JPG
http://www.volny.cz/jenes/P1010124.JPG


Moc pěkné ... Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
maty
Nováček
Nováček


Registrace: 5.8. 2006
Příspěvky: 114
Bydliště: Severní čechy

PříspěvekZaslal: st prosinec 06, 2006 7:26 pm    Předmět: Citovat

Takže se spíše jednalo o to snížit odírání těla luku šípama, než o skutečnou zakládku která by podepírala a vedla šíp? Obložení místa rukojeti v místě kde se přikládal šíp je poměrně časté zejména u luků východního typu. Mě se spíše jednalo o to zda se používala zakládka, která by vedla a podepírala šíp.
_________________
Maty
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jeneš
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 762
Bydliště: u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: st prosinec 06, 2006 5:32 pm    Předmět: Citovat

Kostěné se dělaly opěrky a vypadaly přibližně takhle:

http://www.volny.cz/jenes/P1010121.JPG
http://www.volny.cz/jenes/P1010122.JPG
http://www.volny.cz/jenes/P1010124.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
maty
Nováček
Nováček


Registrace: 5.8. 2006
Příspěvky: 114
Bydliště: Severní čechy

PříspěvekZaslal: st prosinec 06, 2006 4:47 pm    Předmět: Citovat

Někde jsem slyšel že na některých historických lucích je něco jako náznak rohovinové nebo kostěnné zakládky. Taky jsem někde četl, že jako zakládka se používalo brčko ( z pírka ) nasazené šikmo ve směru výletu šípu. Nevíte někdo kde by se dal najít nějaký odkaz nebo něco víc k těmto zakládkám. Docela by mě to zajímalo. Třeba zakládky na lucích nejsou zas až tak moderní vynález.
_________________
Maty
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Luky Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 71, 72, 73, 74, 75, 76  Další
Strana 72 z 76

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.