Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Mistrovství ČR 2008!
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Turnaje
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Eleazar
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 17.6. 2006
Příspěvky: 446
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: út červen 19, 2007 8:45 pm    Předmět: Citovat

To souhlasí... Laughing
_________________
Člověka člověkem nedělají jeho schopnosti, nýbrž jeho rozhodnutí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: út červen 19, 2007 8:33 pm    Předmět: Citovat

No to jste celí vy. Celý rok se válíte u počítače a párkrát do roka si natáhnete přez hlavu pytel a lustrujete člověka , jestli to nešil strojem Laughing Klackaři. Rolling Eyes Ale je mi mezi vámi dobře. I když jste srágorky co si hrají se 40 liberkama na středověk a kartáček na zuby máte v koženém pytlíčku. Až tu bude dost lidí na primitivní turnaj, asi mi nic jiného nezbyde a budu si muset vokrouhat klacek co mě nebaví. Laughing Toužím potřít Griffina jeho zbraněmi rozdílem třídy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Eleazar
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 17.6. 2006
Příspěvky: 446
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: út červen 19, 2007 7:47 pm    Předmět: Citovat

Hawkwind - oděvy? Jistě, kostým je pro DIVADLO!

Soutěž - moc dobře jsem obeznámen s problémy organizace a největší zkušenosti větších soutěží zde má jistě Lucínek & spol.
Ovšem nerad bych se touto odpovědí stranil možností pomoci organizovat, ale jsem z koutu naši České vlasti velmi vzálené!
A jak si takovou soutěž představuješ ty?


PeZ - velmi rád bych PeZi jel, ani nevíš jak, ale již jsem se omlouval, že jsem na dovolené...

Gator - Lukostřelba je o zbrani a sebepoznání (tichý souhlas)
_________________
Člověka člověkem nedělají jeho schopnosti, nýbrž jeho rozhodnutí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Meer-Laim
Nováček
Nováček


Registrace: 19.6. 2006
Příspěvky: 81
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: út červen 19, 2007 5:13 pm    Předmět: REKAPITULACE Citovat

Lucínek&Bambulka& spol......


zrekapitulujete co je zřejmé z diskuze PROSÍM!

kam jsme se až zatím dostali
0. termín??? jaro zima podzim???
1. kvalifikace/autorizace ANO NE
2. Místo pevné/putující divák/prožitek/lukostřelba
3. disciplíny:) to bude oříšek
4. luky/šípy/oblečení .......
5. lukostřelecká unie či Otevřené
6. kategorie ANO NE ...případně jaké (důchodci, bojovníci, lovci......spinaři)
7. počty vyhlašovaných míst 1 3 nebo prvních 6????
8. je o to vlastně zájem nebo má pravdu Indiána a nemáme na to udělat v ČR Mistrovství???
9. .............

dík předem:)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Meer-Laim
Nováček
Nováček


Registrace: 19.6. 2006
Příspěvky: 81
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: út červen 19, 2007 5:05 pm    Předmět: Citovat

mne záleží na obojím, ale přiznám, že na nářadí jsem moc pyšnej......ale když si mám vybrat tak raděj pojedu někam kde to myslí s Lukostřelbou poctivě..byť nejdou po mé cestě a občas mne hnětou tím či oním...ale střílím rád i o samotěSmile...nicméně tak vyhecovat jak to dokáže Míša, Grifin, Lucínek se nedokážu a proto občas jezdím.... i kvulivá tomu, že nemohu všechno střílení nasimulovat...jinak řečeno nevyrobím všechna střeliště a někdy ani nevím jak a co dělám špatně.......
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Gator
Grafoman
Grafoman


Registrace: 11.8. 2006
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: út červen 19, 2007 4:14 pm    Předmět: Citovat

Můžu se tedy zeptat, jestli jsme k něčemu došli?

Snad bych si dovolil namítnout, že "matroš uvnitř ramen" není iluze, nýbrž to může být dokonalé řemeslo vzbuzující úctu.
Stejně jako dobře udělaný síp s úctou k tradici není iluze.
Proto si myslím, že nejde tohle téma jen tak smáznout tím, že jde o "atmosféru a partu" jde snad právě o ty luky a šípy jako nějaké mimořádné předměty.
Alespoň mně tedy víc záleží na tom čím střílím, než s kým střílím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
PeZ
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 27.6. 2006
Příspěvky: 174
Bydliště: kousek od Řípu a Labe

PříspěvekZaslal: út červen 19, 2007 4:01 pm    Předmět: Citovat

hawkwind napsal:
...Ovšemže jí mám zájem udělat, ale tak jak to vypadá nejsem schopen jí udělat jako jednotlivec. ...

J.


Já taky ne. Letos ještě skáknu požnout louku, shrabat seno, dodělat cenu, vymezit plochy a dodělat trojnožky a je to můj poslední nekomerční, enthusiastický, dobročinný turnaj. Od příštího roku budu turnaje objíždět, možná i vyhrávat, ale rozhodně ne pořádat. Přijde mi to praktičtější.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
hawkwind
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.6. 2006
Příspěvky: 403

PříspěvekZaslal: út červen 19, 2007 3:51 pm    Předmět: Citovat

Eleazar - mám radši oděvy než kostýmy. Smile
Ovšemže jí mám zájem udělat, ale tak jak to vypadá nejsem schopen jí udělat jako jednotlivec. Psanci nejsou funkční Pete má dítě a jinak jsme rozlezlí a ostatní jsou prostě líný.

Jinak - mě atmosféru střílení ohradníkeM do polystyrénu nenavozuje, vám jo?

Loni jsme dělali střílení na Wothaburku, bylo to velice vydařené. Sice neokrojovaní, ale šlo to.

Já mám ted´ lokalitu poblíž, kde by se to dalo zajistit, nicméně všechno ve hvězdách...

J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Meer-Laim
Nováček
Nováček


Registrace: 19.6. 2006
Příspěvky: 81
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: út červen 19, 2007 2:29 pm    Předmět: Citovat

Pan Bobeš z Wolfenburku:

pěkný to jazyk:) a myšlénka ....ANO turnaj je i o setkání.... a nezrazujme Ty co k tomu jednou dojdou.....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Meer-Laim
Nováček
Nováček


Registrace: 19.6. 2006
Příspěvky: 81
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: út červen 19, 2007 2:26 pm    Předmět: Citovat

Hawkwind: a to je škoda, neb si pak všichni myslí, že jseš jen neotesanej Bručoun... a zatím máš Velký srdce a tvého hlasu je třeba!
však mi nakonec na tel luk u tebe přijedeme i s Následníkem trůnu nyní huš pořádnej luk utáhne......

Eleazar: tak! konečně se taky donutím ke slušnému oděvu a Dřevu co tak Miluji....ale nikdo mi tak silný celodřevák nechtěl urobit.... neb ignorovat Howkův turnaj to by byla urážka!

OPRAVDU přijedu také a pak budu jednou konečně třetíSmile (když budeme jen tři.....) v rozumných disciplínách....to zlato z oblouku je fakt za trest:) i když rozstřel byl blizoučko tradici:) tu placku má již Následnikovo paní učitelka.....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Pan Bobeš z Wolfenburku
Nováček
Nováček


Registrace: 27.8. 2006
Příspěvky: 30
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: út červen 19, 2007 2:24 pm    Předmět: Citovat

Víceméně plně chápu hawkwindův postoj, ale můj názor je ten, že je určitě skupina střelců (třeba já), která bude jezdit na turnaje i kdyby se na nich střílelo z luků z ohradníků do kusu polystyrenu (doufám že se to tak píše) pro tu atmosféru a lidi kolem. Embarassed
_________________
Vlkovští střelci
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Eleazar
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 17.6. 2006
Příspěvky: 446
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: út červen 19, 2007 2:06 pm    Předmět: Citovat

Hawkwinde,

udělej dobovou soutěž v kostýmech a já přijedu! A možná budeme 2. Láká mě ta myšlenka!

Eleazar
_________________
Člověka člověkem nedělají jeho schopnosti, nýbrž jeho rozhodnutí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
hawkwind
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.6. 2006
Příspěvky: 403

PříspěvekZaslal: út červen 19, 2007 2:00 pm    Předmět: Citovat

" nebaví mě ta a ta disciplína tak nikam nejezdím ".
-nejde o bavení, jde o smysluplnost.

J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Meer-Laim
Nováček
Nováček


Registrace: 19.6. 2006
Příspěvky: 81
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: út červen 19, 2007 12:01 am    Předmět: Citovat

klobouk dolů Miky..u Grifina bych to jako Pardála čekal, to samé u MíšiSmile

Lukostřelba je prožitek.... já to mám podobné se všema:)

nechť to hlavní NIKDY nevymizí...Radost z protitahu ramen Luku, svistu letícího šípu....dopadu....Okamžiku svoření výstřelu u Mistrů zásahu

zažívám to občas (bez zásahu:)) jak s tím či oním lukem.... ten matroš uvnitř je iluze....důležité je pro mne chování Luku a v neposlední řadě i bezpečnost.......

UMĚLOU hmotu nemusím.....ale v Medvědovi i Tygrovi to lamino sedí jako Pr... na Hrnec.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Miki
Grafoman
Grafoman


Registrace: 9.11. 2006
Příspěvky: 669
Bydliště: Hradištko

PříspěvekZaslal: po červen 18, 2007 11:32 pm    Předmět: Citovat

Tak Griffine pod ten tvůj poslední příspěvek se podepíšu, mám to hodně podobně, ne-li stejně, prostě mě baví střílet z luku toť vše, neumím ho udělat , neumím uplést tětivu ( jestli mě to Jeneš na podzimních Všeticích naučí tak se to změní Twisted Evil ), nejsem chodící lukostřelecká encyklopedie, umím si udělat průměrné šípy, toť vše, pořídil jsem si kostým a pižlám končíky z důvodu, abych si mohl více zastřílet ( na turnajích, kde je to vyžadováno ), střílím sice z celodřevěnýho longbow, ale jen proto, že mi prostě je příjemný v ruce , nedělám a nechci dělat LH úplně stejně jako nedělám a nechci dělat sportovní lukostřelbu, mám jí jako relax koníčka, proto mě baví tahle parta co se sčuchla kolem Lukostřelce ( + lazečtí, opaváci, Ilburští atd. atd. ) se kterými se rád potkávám na turnajích, kde si můžem jen tak pokecat a zastřílet si. Ačkoli jsem se v podstatě zůčasnil zatím pouze 4 turnajů bylo z nich jasné, že na ně jezdí plus mínus stejné osazení čítající maximálně 100 - 130 lidí které zajímá takovéto " uvolněné " ( zábavné ) pojetí lukostřelby a to asi opravdu málo na nějaké větší ( další ) členění než na tradiční a holý luk, souhlasím s tím, že až se bude základna " tradičních " nebo lépe řečeno " hobby " lukostřelců v ČR počítat na stovky bude nějaké " lepší " škatukování jak střelců tak turnajů potřeba, ale za současného stavu to je zřejmě nereálné a holt v zájmu širokého záběru, budeme muset přijmout turnaje které jsou složeny z disciplín tak nějak napříč a za lukostřelce soutěžící v kategorii " tradiční luk " i celolaminátové luky bez okna. Popravdě já osobně chápu, že někoho určité disciplíny na turnajích nemusí bavit, ale nikdy se nelze zavděčit všem a pokud by někdo vypsal turnaj složený pouze z tradičních anglických dicsiplín + kostýmovou dobovou podmínku a navíc třeba z omezením pouze pro luky nad 60 lb tak tam pravděpodobně bude za současného stavu mít tak 5 soutěžících a to pouze v případě, že přiveze svoje kamárády Jarda ( Hawkwind ), takže nic moc, prostě chci říci, že dokud " nás " ať jsme na jakékoli pojetí " tradiční ( nebo ať si jí jakkoli vykládáme ) lukostřelby v ČR nebude dost tak by bylo fajn kdyby jsme všichni co v danou chvíli můžeme jezdili všude a občas to očko nad nějakou tou pro nás ne zrovna lákavou disciplínou přimhouřili, protože jen tak ( setkáváním se napříč, vyměňováním zkušeností a deklarováním svých pohledů na problematiku ) se podle mě lze dopracovat k nějakému posunu vpřed, opravdu si nemyslím, že nás zachrání " jediná kniha o instinktivní lukostřelbě v čechách ", jakožto ani názory " nebaví mě ta a ta disciplína tak nikam nejezdím ".
_________________
"Cynismus je jen adekvátní reakce na zaostalost lidstva"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Meer-Laim
Nováček
Nováček


Registrace: 19.6. 2006
Příspěvky: 81
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: po červen 18, 2007 10:58 pm    Předmět: Citovat

perla za perlou!

fakt jste potěšily jednu potměšilou duši co tuší, že 5 mistrovství či 1. Mistrovství bude BOMBA. nestíhám to číst neb se kolem rojí mnoho soukromých i pracovních válek Lukem a šípem neřešitelných:)...ale vytisknu si a pak vám sdělím, že máte statut i disciplíny, pravidla a jinak.....

někde na mail byl názor, že Mistrovství má být na PODZIM....až se rozstřílíte.....???

fakt lepší než .... PROSÍM pokračujte
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: po červen 18, 2007 10:45 pm    Předmět: Citovat

já bych se tak moc nebál. Ty rigidní akce jsou kostýmované a je to tak trochu divadélko. Povoleno je to, s čím střílí náčelník Laughing S těmi přírodními kompozity je trochu potíž ,že jsou extrémně závislé na počasí a mě by tedy dost pilo krev, kdybych se někam plácal do dálav a pak bych nemohl střílet, protože ráno byla mlha. V takovém případě jsem ochoten podvádět a mít uvnitř laminát alespoň místo šlachování a lepeno syntetikou Laughing Kdo by mi chtěl krájet do luku, utrhnu mu ruku Twisted Evil I tak bude turnajů dost. Slibuju
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Griffin
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.7. 2006
Příspěvky: 1283
Bydliště: Nymburk

PříspěvekZaslal: po červen 18, 2007 10:27 pm    Předmět: Citovat

Pižlal jsem v garáži končíky s vloženou rohovinou a celou dobu přemýšlím, jestli to, co jsem napsal je vůbec relevantní. Dospěl jsem k názoru, že není. Ale příspěvek už nejde smazat.

Tak to trochu opravím:

1. Na Křivoklátě nás bylo asi 30 v tradičním luku. Kdo by ubyl, kdyby se střílelo jenom dřevem? Minimálně 20 lidí. Kdyby se střílel Clout na 165m celodřevem bez laminátu - dalších 5. Kdo by přijel navíc - PeZ?, Michal s Michaelem? Někdo z Moravy? Jak dlouho u nás bude trvat, než se na to najdou lidi?
Takhle jsem "pokecal" s kolegou z Maďarska, s jinými střelci od nás, dal si večer pivo s "tatarem z Radotína" , s donskými kozáky probral šavle a s Indiány z Lazce se těšil na podzimní turnaj.

2. Pro mě osobně je jedno, jaké budou discipliny. Některé mám radši, některé míň. Když někdo vypíše turnaj, prohlídnu si, jestli na to mám vybavení - zpravidla mám, protože pižlám ty končíky a to ne proto, že jsem až tak ortodoxní ale proto, abych mohl střílet všude možně i nemožně. Pak vemu luk a pojedu hlavně střílet z luku, protože z něj střílím rád. Tak jsem střílel už ze sudu u Indiánů, na Wothanburgu, na Ilburku, kdyby byl letos Rejvíz budu na Rejvízu střílet laminátem proti laminátům. Chtěl jsem letos střílet i 3D, ale zatím mi to nevychází časově, pokud se mi povede pustit celodřevěného luku, který se mi nějak "přilepil" k ruce, tak se mi to možná ještě podaří.

3. Je určitě fajn se sejít s lidmi, kteří rádi střílí obdobné discipliny, ale aby nás tam nebylo 5 a půl. Mám rád dlouhý luk a chci začít i pomalu trénovat na Clout a Roving ale pojedu střílet i kamkoli jinam, kde bude dobrá parta lidí, kteří mají rádi lukostřelbu a to bez ohledu na typ luku, hlavně, když budou pestré discipliny a prima atmosféra.

HOWGH
_________________
Griffin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
hawkwind
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.6. 2006
Příspěvky: 403

PříspěvekZaslal: po červen 18, 2007 10:19 pm    Předmět: Citovat

A nedošlo Ti mamutíku, že právě například Popinjay nebo ty krátké rundy jakou double american jsou essence rekreační lukostřelby, na které není třeba silných luků?

J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mamutik
Redaktor
Redaktor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 146
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: po červen 18, 2007 9:41 pm    Předmět: Citovat

Gator napsal:
Nic taky nebrání tomu aby existovaly open závody "bez rozdílu váhových kategorií", kde se všichni vyblbnou jak píšeš. Proto se mi líbí název Lukohrátky, který pěkně tvojí myšlenku vystihuje.


Právě mám obavu, aby tady nezůstaly jenom ty Lukohrátky, a pak už jenom speciální turnaje např. ve smyslu staré dobré Anglie. Pozor, nic proti nim nemám. JEnom budeli tuto diskusi číst rekreační lukostřelec, tak aby nenabyl mylného dojmu, že vlastně nebude mít kde střílet.

Jde o to, aby ta "nabídka" lukostřeleckých turnajů byla vyrovnaná. Protože fakt je ten: že z rekreačních lukostřelců se obvykle postupně rekrutují ti co se pak "specializují".

Ergo, pojem "Rekreační lukostřelec" - lze chápat jako "personální základna" pro další rozvoj lukostřelby v ČR. KDyž bude málo turnajů pro rekr. Luk. Tak se bude postupně snižovat i potenciální základna lidí, co se potenciálně začali chtít, až je to chytne, věnovat lukostřelbě víc.

Možná píšu obecné tlachy, které tady každý ví a chápe - ale i přes to - se musí zdůraznit. A proto to zde píšu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Gator
Grafoman
Grafoman


Registrace: 11.8. 2006
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: po červen 18, 2007 8:29 pm    Předmět: Citovat

No Mamutíku to co jsi napsal tady nikdo nezpochybňuje. Spíš než o nějaké omezování lukostřelby by snad mělo jít o vytvoření podmínek pro rozvoj TL a to i tvorbou kategorií a disciplín kde člověk narazí na lidi své krevní skupiny. Jsem přesvědčen, že vznikem určitých kategorií jen zpřehledníme obsah pojmu tradiční lukostřelba. Některé disciplíny a historické kategorie vybavení více vyniknou a opět to přitáhne nějaké lidi k této linii lukostřelby, třeba se nám stane, že bude chtít přijet i někdo z venku, třeba ze staré dobré Anglie, podívat se jak se Češi popasují s organizací jejich tradičních disciplín. Nic taky nebrání tomu aby existovaly open závody "bez rozdílu váhových kategorií", kde se všichni vyblbnou jak píšeš. Proto se mi líbí název Lukohrátky, který pěkně tvojí myšlenku vystihuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
hawkwind
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.6. 2006
Příspěvky: 403

PříspěvekZaslal: po červen 18, 2007 7:24 pm    Předmět: Citovat

Mamutik napsal:
Můj názor k diskusi:
Nerad bych se kolegové dožil toho, že si budu moci zastřílet jen na jednom nebo dvou turnajích, protože na jiné nebudu mít odpovídající historické, primitivní nebo kostýmové vybavení.
Myslím, že by pak nastartovaná propagace (teď se bojím použít výraz "tradiční") lukostřelby šla do kytek.

Ať to dělíte jak dělíte, stejně nakonec dojdete k třískupinovému členění:
- primitive (non plastic + non laminat + non metal - kromě hrotů)
- holý (s oknem a kovové šípy)
- tradiční (všechno mezitím - zkrátka to - co se ve většině případů používá, pouze dřevěné ale s plast končíky, laminátové repliky nebo luky aj. - viz členění luk ligy)

A s klidným svědomím zde tvrdím:
- že primitivních lukostřelců je výrazně míň než těch, co teď označujeme za střelce tradičními luky
- že lidi bude bavit střílet na turnaji, kde bude víc lidí - aby mohli mezi sebou závodit.
- že bude stále víc těch co se spokojí s luky o síle 30 - 40 lbs (tzv. rekreačních lukostřelců) a nebudou si kupovat silnější luky.


Důležité je, aby obě skupiny: jak primitive tak tradiční + holé, měli dostatek turnajů, kde se mohou vyblbnout.
A vo to přece jde, ne?

Problém je totiž to, že na portále diskutují především nadšenci, ale ne obyčejní lidé, které si vytáhnu luk ze skříně dva dny před turnajem.
Důvod je jednoduchý - chtějí jenom střílet pro zábavu, ale nežijí tím.



Absolutně! Nicméně je třeba aby rekreační lukostřelci nepředstírali, že staví na historické tradici a nedávali svým podujetím názv yjako "bojová lukostřelba".
Není nic patetičtějšího než osandálovaná osoba v hadru z dvoubarevné praporoviny stojíc na hradbách s laminátovým lukem evidentně slabé síly, natahujíc kamsi před obličej "to aby lépe viděl na šíp" a pod tím titulek "statečný lukostřelec brání hrad", nebo něco podobného.

J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
hawkwind
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.6. 2006
Příspěvky: 403

PříspěvekZaslal: po červen 18, 2007 7:20 pm    Předmět: Citovat

Bambulka napsal:
hawkwind napsal:
Tradiční disciplíny by měli být především tradiční a nikoli vymyšlený bláboly.


A o to tu právě jde. Projít historii, kouknout se za hranice naší malé zemičky a najít právě ty tradiční disciplíny, které by bylo vhodné na akci s názvem ...... v tradiční lukostřelbě zařadit.



Bambulko, právě jsem Ti je vyjmenoval. Clout, Roving, Popinjay (spíš pro gentlemany).
Staré Fita disciplíny byly kopie anglické trávníkové lukostřelby, Fita jinak bych se tolik neinspiroval, je to koneckonců francouzská organizace.


J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Griffin
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.7. 2006
Příspěvky: 1283
Bydliště: Nymburk

PříspěvekZaslal: po červen 18, 2007 6:23 pm    Předmět: Citovat

Nechtěl jsem do této debaty příliš zasahovat, protože si myslím, že ve srovnání s jinými, zkušenějšími, se zabývám "tradiční" lukostřelbou, jak je dosud v ČR vnímána, jenom zlomek toho času co oni, ale nedá mi to. Dovolte pár drobných poznámek a názorů, spíše nadšence, jak se píše někde dole, a člověka, kterého lukostřelba baví a teprve v ní hledá svoji cestu. Nechci nic organizovat, chci jenom střílet z luku, na soutěžích, které mě budou bavit. Jak se budou jmenovat je druhotná věc.

Poznámky k soutěžím v tradiční lukostřelbě u nás:

Poznámka 1: Jedním tradičním použitím luku byl boj. Pominu-li hypotetické individuelní "souboje", byl luk v boji jednoznačně používán tak, jak píše Hawkwind. Pomíjím sice jízdní lukostřelce, jejichž nasazení je tradiční spíše směrem na Východ od nás a souhlasím naprosto s tím, že nejlepším odrazem bojové nebo bitevní lukostřelby jsou v Evropě discipliny Clout, Roving, Flight a myslím i venkovní terčové discipliny (ať už tradiční anglické terčovky nebo venkovní FITA). Vycházejí podle mého názoru z původního převažujícího použití luků v boji v Evropě Evropany a mají z lukostřeleckých disciplin v Evropě nejdelší tradici. Navíc, pokud na ně začneme u nás trénovat a tyto nějak pravidelně střílet, budeme postupně "kompatibilnější" s obdobně zaměřenými organizacemi v Anglii, Skotsku a Francii. O Německu nevím nic.

Poznámka 2: Dalším tradičním použitím luku byl jednoznačně lov. To podle mne reflektují discipliny jako lovecká stezka a celá kapitola střeleb 3D, které už mají hodně propracovaná pravidla, přizpůsobená všem možným typům luků a svůj seriál závodů.
Nicméně zařazení obdoby střelby v terénu na 3D nebo 2D terče, bych považoval do tradiční lukostřelby za vhodné.

Poznámka 3: Sdružení Lukostřelec.cz nastartovalo letos 3 discipliny, které označilo jako "Ligové" - jsou to 2 terčovky na kratší vzdálenosti 20 a 25m, rychlostřelba na 20m a tzv. královská ústupovka, kdy se ustupuje po 5m dokuď se trefuju. Nevidím důvod proč by se nemohlo v těchto disciplinách pokračovat, ať už se jmenují jakkoli. Jsou samozřejmě nebojové, spíše "zručnostní". Nebojové v tom smyslu, že normální pěší evropský lukostřelec by na 20m ve středověku už asi buď opravdu rychle prchal nebo tahal poboční zbraň nebo se snažil rychle střílet. Co já vím?

Poznámka 4: Co označit jako tradiční luk. Vždycky jsem byl pro široké zpřístupnění lukostřelby. U krátkých vzdáleností do 25-30m je to podle mne jedno. Ale pokud máme seriózně soutěžit v Cloutu, Rovingu apod., mohlo by se nám snadno stát, že všechny luky budou do roka a do dne pro tyto discipliny laminátové a reflexní a tím spíše tradiční materiály zabijeme, než jim pomůžeme.
Proto bych se orientoval zase na "kompatibilitu" s evropskými kluby a poučil se zde. Nevím, jak je to v celé Evropě ale v Anglii se to rozděluje - s laminátem a bez laminátu (jde jim o longbow u tradiční střelby a mají tento luk relativně přesně definován).
Pokud se mohu přimluvit: tradiční luk bez laminátu a pak je jedno, jestli je přímý nebo reflexní. Je jedno, jakou bude mít nátahovou sílu. Regulace proběhne výběrem disciplin, definováním šípů a možná i počtem šípů a sad.
Výrobců luků bez laminátu, které zvládají Clout u nás mnoho není. U reflexních asijských luků ani o žádném nevím (tyto stojí trochu na okraji mé pozornosti). Bohužel to sice bude zprvu na jednu stranu redukovat počet střelců na druhou stranu to možná povede k rozvoji tohoto nádherného řemesla. Viz bohatá diskuse na fóru v sekci luky.

Poznámka 5: Věřím, že řada z Vás zkušenějších by dokázala z vlastních domácích i zahraničních zkušeností přidat i další discipliny, které by odrážely logiku bojového nebo loveckého použití luků. Co třeba - kdo položí více šípů do vzduchu?

Poznámka 6 - poslední: - přečetl jsem si po sobě, své poznámky a všude zmiňuju bojovou lukostřelbu Přestože mi naivně romantizující pojetí lukostřelby není cizí, do velké míry způsobuje, že luk vůbec beru do ruky a Robin Hood je můj oblíbenec, nemám tentokrát toto na mysli. Chtěl jsem jenom naznačit, že pokud máme mluvit o tradiční lukostřelbě měli bychom se vážněji zabývat tradičním použitím luků a disciplinami, které na to logicky navazují a to především v naší zeměpisné oblasti. Nebráním se prvkům z jiných zeměpisných oblastí ale ty by asi měly tvořit spíše doplněk a nikoli hlavní směr.
_________________
Griffin


Naposledy upravil Griffin dne po červen 18, 2007 10:00 pm, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mamutik
Redaktor
Redaktor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 146
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: po červen 18, 2007 6:15 pm    Předmět: Citovat

Můj názor k diskusi:
Nerad bych se kolegové dožil toho, že si budu moci zastřílet jen na jednom nebo dvou turnajích, protože na jiné nebudu mít odpovídající historické, primitivní nebo kostýmové vybavení.
Myslím, že by pak nastartovaná propagace (teď se bojím použít výraz "tradiční") lukostřelby šla do kytek.

Ať to dělíte jak dělíte, stejně nakonec dojdete k třískupinovému členění:
- primitive (non plastic + non laminat + non metal - kromě hrotů)
- holý (s oknem a kovové šípy)
- tradiční (všechno mezitím - zkrátka to - co se ve většině případů používá, pouze dřevěné ale s plast končíky, laminátové repliky nebo luky aj. - viz členění luk ligy)

A s klidným svědomím zde tvrdím:
- že primitivních lukostřelců je výrazně míň než těch, co teď označujeme za střelce tradičními luky
- že lidi bude bavit střílet na turnaji, kde bude víc lidí - aby mohli mezi sebou závodit.
- že bude stále víc těch co se spokojí s luky o síle 30 - 40 lbs (tzv. rekreačních lukostřelců) a nebudou si kupovat silnější luky.


Důležité je, aby obě skupiny: jak primitive tak tradiční + holé, měli dostatek turnajů, kde se mohou vyblbnout.
A vo to přece jde, ne?

Problém je totiž to, že na portále diskutují především nadšenci, ale ne obyčejní lidé, které si vytáhnu luk ze skříně dva dny před turnajem.
Důvod je jednoduchý - chtějí jenom střílet pro zábavu, ale nežijí tím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Gator
Grafoman
Grafoman


Registrace: 11.8. 2006
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: po červen 18, 2007 5:42 pm    Předmět: Citovat

Bude to složité, jak s dodržováním vybavení, tak s těmi disciplínami.
Zatím bych řekl, že naše střelecké akce jsou takový alchymistický tyglík ve kterém to vře a bublá a vyměňují se zkušenosti a vychází na světlo s čím kdo střílí a zvyšuje popularitu jiné než olympijské lukostřelby. Nějaké, řekněme oddělování frakcí z toho chemického procesu už asi bude nutné, ale nelehké.

Jsem všemi deseti pro to, aby se opravdu dodržovala segregace ve vybavení : celodřevěné luky, nebo přírodní kompozitní luky stejně jako šípy bez "kontaminace" plastem nemají soutěžit s lamináty, duraly a karbony, byť vypadají "historicky".

Další otázka je ladění disciplín směrem k vybavení. Máme to tu pěkně pestré, někdo je zaujatý reflexy, někoho berou LB, jinému je to jedno hlavně když střílí.
Budeme aplikovat disciplíny tak jak se střílí v cizině pod názvem "traditional archery": Mamutík bude střílet se svým mongolem na kuželky (a bude první, protože tu nikdo jiný mongolský luk nemá), kluci s maďarskými luky terčovku ze stoje, z otočky a kleku jak soutěží Maďaři. Griffin dispilíny z Anglie atd. ?
Nebo budeme sice dbát na segregaci vybavení, ale disciplíny brát jako střelecký parkur - v podstatě dovednostní věc bez většího historického zakotvení a s ohledem na průměrné parametry zdejších luků? Čili asi tak jak současné závody vypadají?

Navrhl jsem jen určité mezní aspekty, jistě je mnoho variant kompromisních.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: po červen 18, 2007 5:08 pm    Předmět: Citovat

dostalo se mi dost podobné odpovědi milý Hawku Laughing Jak mám střílet clout na 40 a 100m lukem, který má výstřelovou rychlost 180? Stejný problém při střelbě do stavební sítě Laughing Špejbl a Hurvínek jdou do války
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bambulka
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 548

PříspěvekZaslal: po červen 18, 2007 4:38 pm    Předmět: Citovat

hawkwind napsal:
Tradiční disciplíny by měli být především tradiční a nikoli vymyšlený bláboly.


A o to tu právě jde. Projít historii, kouknout se za hranice naší malé zemičky a najít právě ty tradiční disciplíny, které by bylo vhodné na akci s názvem ...... v tradiční lukostřelbě zařadit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
hawkwind
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.6. 2006
Příspěvky: 403

PříspěvekZaslal: po červen 18, 2007 4:29 pm    Předmět: Citovat

Tradiční disciplíny by měli být především tradiční a nikoli vymyšlený bláboly.
Jak říkám je tu clout na patřičnou vzdálenost, je tu popinjay, je tu DA round atd...

Mysa - na nejmenovaném turnaji kde jsem se nedávno nehchal přemluvit abych střílet jsem se ptal pořadatele jak přesně mám 90#/31´´ lukem značné délky střílet v sedě na lavici. Odpověd´- "Tak nemáš mít stoliberní luk." (Je tisovej a byl zřejmě jedinej autentickej na místě).
Podivná odpověd´na historické bitvě.
(Stejně jsem vyhrál) Twisted Evil

"Rozdíl mezi bojovou a bitevní lukostřelbou" - ten člověk se zřejmě inspiruje elokvencí Geroge W. Bushe..... Rolling Eyes


J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Bambulka
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 548

PříspěvekZaslal: po červen 18, 2007 2:54 pm    Předmět: Citovat

Dokopat bychom se snad společně měli k tomu, aby zasedlo za stůl více či méně lidiček, kterým na "tradiční lukostřelbě" záleží a dali hlavy dohromady a vypadli z nich konkrétní nápady. Ano toto je, či není dobrý směr, toto je to co si pod pojmem "tradiční lukostřelba" opravdu všichni představujeme. Chceme uspořádat pro "tradiční lukostřelce" soutěž v "tradiční lukostřelbě"? Pokud ano, co by na takové soutěži rozhodně nemělo chybět a co tam rozhodně být nemůže či dokonce nesmí. To je to, uč tu teď momentálně běží. Proto prosím všechny ty, kteří k tomuto tématu mají co říct, zapojte se a dejte tak možnost aby se "tradiční lukostřelba" ukázala v tom pravém slova smyslu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Turnaje Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 9 z 10

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.