Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Vaše šípy
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 19, 20, 21 ... 25, 26, 27  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Šípy
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: po květen 18, 2009 3:57 pm    Předmět: Citovat

JardoM odpověď na Gatoruv dotaz je jednoduchá. Energie luku a vztah na přenos této energie do šípu je závislá na správné výšce Brace Height. Ne?? Brace je rozhodující bod pro přenos energie. Když nebude Brace optimální nedosáhne se maximálního přenosu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Gator
Grafoman
Grafoman


Registrace: 11.8. 2006
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: po květen 18, 2009 3:37 pm    Předmět: Citovat

No, mám zkušenost, že stejné šípy, ale s různě těsnými končíky mají rozdílnou rychlost.

Pokud je končík příliš volný tak je rychlost menší než když má doporučovanou těsnost, tedy, když sám drží na tětivě, ale spadne po lehkém klepnutí do luku.

Vysvětloval jsem si to tedy tím, že pokud je končík hodně volný: šíp dostane impuls od tětivy, dojde k prohnutí šípu a při zpětném narovnání se šíp odrazí od tětivy a tím už tětiva nemůže předat další energii.

Kdežto při těsnějším končíku ten kontakt s tětivou udrží po delší dobu.

Je ale fakt, třeba indické, nebo perské končíky byly mělké a na tětivě pevně nedržely, šíp byl lehce přidržován při palcovém nátahu. A i když neměli chrono k porovnání rychlosti tak na doletu by rozdíly v rychlosti byly samozřejmě patrné.

Je možné, že to doporučení, pokud jde o výdrž končíku na tětivě, je jen proto, aby šíp držel na tětivě a prsty se ho nemusely vůbec dotýkat, jak se to při sportovní střelbě.
Kdežto těsnější končík by vedl k rozkmitání šípu - jako je to u končíků nových, ještě neostřílených.

Fakt mě zajímá jak se na to podíváš skrze svou fyzikální erudici.
_________________
Ostatně soudím, že stane-li se tradiční lukostřelba sportem, bude zničena.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: po květen 18, 2009 3:37 pm    Předmět: Citovat

Jardo, toto foto je od Bede Dwyera. Bol prekvapeny co stvara luk po vystrele...


_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
JardaM
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.9. 2008
Příspěvky: 1190
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po květen 18, 2009 3:04 pm    Předmět: Citovat

Gator napsal:
Mně jde jenom o to jestli je cesta jak u lehkých šípů předejít tomu aby předběhly tětivu.


Gatore, je mi to celé nějak divné.
Když se vystřelí šíp, síla působící z ramen na tětivu sice klesá, ale dosáhne nuly až v bodě předpětí (brace hight pro ty co neumí česky Very Happy ). Síla působí podle své definice zrychlení hmoty, tětiva se tedy pohybuje až do onoho bodu předpětí stále rychleji a rychleji, Ten šíp ji prostě předběhnout nemůže, i kdyby byl sebelehčí. To by na něj musela působit ještě nějaká další síla, která má stejný směr a ta neexistuje!
Jak jste k tomu tvrzení vlastně přišli? To by mě fakt zajímalo!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: čt květen 14, 2009 11:44 pm    Předmět: Citovat

končím s informacemi, abych nemusel být opravován Laughing
_________________
Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: čt květen 14, 2009 10:14 pm    Předmět: Citovat

Laughing Miso , ty nevydrzis dlho tajit svoje postupy Very Happy . Nemotaju tam Japonci a koejci prirodny hodvab ?
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: čt květen 14, 2009 10:05 pm    Předmět: Citovat

ona to zas až taková fucha není. Uděláš si šídlem načínací ďůlek, upneš někam vodorovně vrtačku a potom za stálého otáčení tlačíš šíp proti vrtáku. Když při tom budeš koukat po šípu, jako když míříš, nemůže ti to ujet. Jenom to chce hrot nepatrně většího průměru, než má špička šípu a konec šípu něčím zabandážovat. Tradiční je tenká šlacha namočená v klihu, nebo drátek, případně ještě kompenzační podložky. Některé japonské janone mají v krčku miskovitou prohlubeň- strašná fucha- která funguje jako piditulejka. To je ovšem vesměs na bambusové šípy
_________________
Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
orange
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 1.9. 2008
Příspěvky: 459
Bydliště: Praha Dablice

PříspěvekZaslal: čt květen 14, 2009 9:36 pm    Předmět: Citovat

Misa mne naladil , skusim udelat par tech bikonickych sipu, podivam se kde mam modelarsky ziletkovy hoblik a spichu nejaky drzak na jednodussi opracovavani.

Jen hrot se mi nechce vrtat a data tam spicky s trnem, je nejaka jednodusi alternativa ?
_________________
Všichni opeřenci se musí naučit dobře létat, proč to ale šípům trvá ze všech opeřenců nejdéle ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
orange
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 1.9. 2008
Příspěvky: 459
Bydliště: Praha Dablice

PříspěvekZaslal: čt květen 14, 2009 9:32 pm    Předmět: Citovat

Jardo, svim spusobem maji hexa sipy neco s toho stozaroveho napadu

http://www.hexshaftarrows.com/about_hexshafts.html
_________________
Všichni opeřenci se musí naučit dobře létat, proč to ale šípům trvá ze všech opeřenců nejdéle ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: čt květen 14, 2009 9:19 pm    Předmět: Citovat

Ivana napadlo stočit šíp z dýhy. Laughing Taky to blbost není, ale přílišné snižování váhy šípu je nesmysl a pokud nemáš kraťoučký reflexák se superlehkými rameny, zničíš si asi luk
_________________
Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JardaM
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.9. 2008
Příspěvky: 1190
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt květen 14, 2009 6:20 pm    Předmět: Citovat

Mysa napsal:
před třemi lety jsem dělal bikonické šípy do 60lb krátkého luku ze smrkové kulatiny průměr 10mm z Dřevoráje a chodily tak o 30m dál než standartní 11/32 cedry. A to pořád měly cca 40 gramů.


Mýšo, ještě mě napadla taková blbost, ale možná to úplně blbost není...
Ty bikonické šípy se zvýšenou tuhostí ve vzpěru mi trochu připomínají "ztužování" stožárů pomocí tří lan dole i nahoře připevněných ke stožáru a v polovině výšky vzepřené příčkami. Zkrátka trojúhelníková konstruce.
Idealní lehoučký a tuhý dřík šípu by byla špejle, na kterou by byly po délce nalepené tři dýhové trojúhelníky, taková podélná žebra. (trochu pracné, že)
Další variantou pro odzkoušení by bylo ten bikonický šíp po celé délce zbrousit do trojúhelníhového profilu. Na tuhost to moc vliv mít nebude a hmotnost dříku klesne přibližně na polovinu Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
JardaM
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.9. 2008
Příspěvky: 1190
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt květen 14, 2009 5:51 pm    Předmět: Citovat

Tak to nevím.
Ke kladkovým lukům se z hlediska tahové křivky dost blíží ty jezdecké luky s pevnými pákami. Při výstřelu působící síla klesá pomaleji a šíp by měl být proto urychlován delší dobu.
Samozřejmě mít co nejlehčí ramena luku a tětivu, protože předaná energie je dána poměrem hmotnosti šípu ke hmotnosti pohyblivých částí luku.

ale to každý ví Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Gator
Grafoman
Grafoman


Registrace: 11.8. 2006
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: čt květen 14, 2009 5:34 pm    Předmět: Citovat

Ale jo, tomu já doufám rozumím a to jsme rozebrali níže. Mně jde jenom o to jestli je cesta jak u lehkých šípů předejít tomu aby předběhly tětivu.
_________________
Ostatně soudím, že stane-li se tradiční lukostřelba sportem, bude zničena.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
JardaM
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.9. 2008
Příspěvky: 1190
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt květen 14, 2009 5:20 pm    Předmět: Citovat

Gatore, myslím, že si trochu nerozumíme. Luk tomu šípu (nebo kameni, jemu je to jedno, pokud mají stejnou hmotnost) předá vždy stejnou energii, záleží ale na tom, co s ní ten šíp provede, jak jí využije.
Šíp pří výstřelu je jako skokan o tyči. Ten odrazový šuplík je lůžko tětivy, tyč je dřík a ten skokan je hrot. Při výstřelu (odrazu) dřík (tyčka) spotřebuje vždy část energie na ohyb, jde ale o to, aby se tato pružná, dočasně spotřebovaná energie zase vrátila a vymrštila hrot (skokana) dopředu, a ne se spotřebovala na ohřev dřeva. A to záleží jen a jen na materiálu dříku - tyčky. Představ si, jak vysoko by Bubka vyskočil, kdyby místo nějakých superextra laminátů měl tyčku smrkovou! Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Gator
Grafoman
Grafoman


Registrace: 11.8. 2006
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: čt květen 14, 2009 4:45 pm    Předmět: Citovat

JardoM,

vidíš někde cestu, jak u lehkých šípů (při solidní tvrdosti, tedy schopnosti přijmout energii a uchovat co největší část v podobě kinetické energie) prodloužit fázi kdy má luk šanci tu energi předat?

Jinak řečeno, jak zmírnit uniknutí šípu z tětivy s menší energií, než luk může poskytnout. Pevnější končík je jedna z cest a má svou hranici. Pokud je moc těsný, dojde k většímu rozkmitání šípu, jak se to stává u nových šípů s plastovými končík.

Luk v tom může vstřícný, jak to je třeba u kladkáčů, že nárůst energie bude postupnější.

Ale nedá se přece jenom ještě něco vymyslet u těch šípů?
_________________
Ostatně soudím, že stane-li se tradiční lukostřelba sportem, bude zničena.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
JardaM
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.9. 2008
Příspěvky: 1190
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt květen 14, 2009 3:53 pm    Předmět: Citovat

Ještě to trochu rozvedu - rozmažu:
Při stejné hmotnosti, dřevo na šípy nesmí být "líné", mít velký útlum, protože to znamená přeměnu energie v teplo. Aby měl šíp vysokou rychlost, a tedy velký dolet, musí šíp "zvonit" jak akustická tyčka.
Takže nejlepší dřevo na rychlé šípy je kovová trubka nebo bambus Laughing Laughing Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
JardaM
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.9. 2008
Příspěvky: 1190
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt květen 14, 2009 3:24 pm    Předmět: Citovat

Gator napsal:

Zajímalo by mě, jestli změna tvaru šípu (bikonický), při srovnatelné hmotnosti něco změní na schopnosti šípu přijmout větší či menší množství energie.

To bude záviset především na materiálu dříku šípu, kolik získané energie se využije na let a kolik se přemění na plastické deformace, tedy na teplo. Kovový šíp (ideálně bez deformační hystereze) na tom bude líp než dřevěný (bude záležet i na druhu dřeva, stejně jako u ramen luku), a ten bude samozřejmě lepší než nějaký "plastelinový". Samozřejmě čím menší deformace (průhyb, práce), tím méně tepla. Tužší, tedy tvrdší šíp a tedy i ten bikonický na tom bude líp. Samozřejmě jsme tu ale limitováni vyladěním.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: čt květen 14, 2009 3:02 pm    Předmět: Citovat

před třemi lety jsem dělal bikonické šípy do 60lb krátkého luku ze smrkové kulatiny průměr 10mm z Dřevoráje a chodily tak o 30m dál než standartní 11/32 cedry. A to pořád měly cca 40 gramů.
Dělám s tím pokusy prakticky neustále a trochu hřeším na to, že krátký luk nevyžaduje 9 gr na libru.
Posunutí středu zakřivení dozadu docela určitě značně eliminuje brzdicí efekt peří.
Já o těch pokusech referoval trochu níž na tomto vlákně.
Dostal jsem se s hmotností pod 20g a hrot má průměr 4mm a váhu 3g, ale ačkoli se dolet ještě zvýšil, luk (65lb) už nepříjemně práskne, jako bych střílel naprázdno. Korejec je kratší a ten s tím problém nemá.
Zajímavé bylo stažení smrkového 11/32 na 6mm ve hrotu a 7mm u končíku. Tam se letové vlastnosti zlepšily markantně, šíp šel ještě kontrolovat na spinovačce, dá se stím střílet i z blízka, ale průbojnost je obrovská.
Značně šíp brzdí, když se ti rozkmitá. Z palce letí vcelku hladce, ale nevím, jak je to se třemi prsty Embarassed
Ty máš taky Hanušáka a asi se to musí vyzkoušet, ale mně se neosvědčilo jít pod 23g, což je, pokud dobře počítám, necelých 6 grainů na libru.
To zhruba odpovídá i Tureckým poznatkům.
Komtur zřejmě bude kupovat profi foťák s vysokou rychlostí fotek, tak se dozvíme, při jakých parametrech šíp začne předbíhat tětivu.
Angláni řešili střílení cloutu slabými luky tak, že udělají v zásadě turecký šíp, ale přední část je z tvrdého dřeva, čímž se , kromě tuhosti špičky, ještě zvýší hmotnost a neničí jim to luky-.
Možná nakonec zjistíme to samé, co sportovci z krátkých luků, ale já jsem tvor zvídavý a všechno musím vyzkoušet.
Ten turecký systém končíku umožňuje udělat šíp tenčí, než je tětiva Wink

Takže k těm otázkám:
1: Hmota šípu taková, aby šíp nepředbíhal tětivu a co největší tuhost

2: Co nejmenší plocha letek, pokud možno aerodynamický tvar, oblý hrot, rovně nalepené letky,žádné ozdoby a omotávka a pokud možno hladký povrch, těžiště co nejblíž středu, aniž by šíp ztrácel stabilitu. Šíp musí letět rovně

Pokud se chceš ještě někam trefit, není možné letky odstranit, nebo je mít moc malé, o tuhosti šípu ani nemluvě
_________________
Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Gator
Grafoman
Grafoman


Registrace: 11.8. 2006
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: čt květen 14, 2009 2:32 pm    Předmět: Citovat

Orangi, vztah váhy šípu a rozměrů a typu luku je zkoumán třeba zde. Adam Karpowicz měřil rychlosti svých tureckých luků s různě těžkými šípy.


http://www.atarn.org/islamic/akarpowicz/turkish_bow_tests.htm

http://www.atarn.org/islamic/Performance/Performance_of_Turkish_bows.htm

Zajímalo by mě, jestli změna tvaru šípu (bikonický), při srovnatelné hmotnosti něco změní na schopnosti šípu přijmout větší či menší množství energie.
_________________
Ostatně soudím, že stane-li se tradiční lukostřelba sportem, bude zničena.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
orange
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 1.9. 2008
Příspěvky: 459
Bydliště: Praha Dablice

PříspěvekZaslal: čt květen 14, 2009 2:12 pm    Předmět: Citovat

Citace:
Každé snížení váhy šípu o 5g ti ho zrychlí tak o 10 stop, ovšem zmenšení hrotu má na rychlost vliv markantní.


Myslim, ze zde je potreba rozlisovat dve veci:

1. Rychlost jakou dostane sip pri vystrelu (kolik je schopen pohltit enerige SPINE a jak moc je tezky VAHA)

2. Jak dobre dokaze sip zabranit ubytku rychlosti (AREODINAMIKA)

Tyto dve vlasntosti bude ale tezke odlisit, tenci predni nabeh sipu bude posouvat hlavni hmotu sipu blize k tetive, muze to zasadne zvysovat ucinost luku ?
_________________
Všichni opeřenci se musí naučit dobře létat, proč to ale šípům trvá ze všech opeřenců nejdéle ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: čt květen 14, 2009 12:11 pm    Předmět: Citovat

No 4 palce to už je 10 cm to už je dost. To bude dělat nějakých 6 liber cca.... to už má vliv.

Jasně že při tom stresu při střelbě na rychlost nebo pohyblivý terč se toto stává - "běžně" že nedotahují. Jenže na tyto situace přeci existuje jiný styl nátahu tak aby k tomu nedocházelo. Takže má střelec možnost aby měl i v této situaci stálý nátah pod kontrolou. Dovedeš si představit lovce že by při te stresove situaci kdy se dostává ke zvěři a má vystřelit v určitém okamžiku nedotáhl šíp??

Tak samozřejmě že k tomu poranění dojde. Špatně vypustíš nebo utrhneš vypuštění a šíp dostane kopanec. A nakonec ti ani sebelepší technika nebo dobrý spine , naladění...nezabrání aby ti to dosekalo ruku. Prostě se to stane. Když už se ti to ale opakuje tak už je něco špatně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Gator
Grafoman
Grafoman


Registrace: 11.8. 2006
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: čt květen 14, 2009 11:38 am    Předmět: Citovat

Jardo,

zkracování nátahu bývá většinou do 4 palců, co jsem si všimnul. O kolik se to projeví v nátahové nemám změřeno a zkusím to.

Pořád si ale myslím, že ani optimální vyladění luku a šípů vůči sobě, nezabrání tomu, aby se při chybách střelce nestalo, že bude ruka čas od času seknuta letkami.
_________________
Ostatně soudím, že stane-li se tradiční lukostřelba sportem, bude zničena.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: čt květen 14, 2009 10:16 am    Předmět: Citovat

Myša.... s tim s tebou souhlasím

Já jsem se do dalších experimentů u bikonických dále nedostal. Dostal jsem se pouze k tomu standartu co se používá. Toto už překračuje moje časové možnosti. S tím už si musí člověk pohrát. Ale je to tak jak píšeš.

To s tou podružností síly luku si myslím že mají pravdu.
Já jsem zjistil že dřevěný šíp a síla luku má mezi sebou určitou hranici kdy to dřevo prostě není schopno z toho luku převzít více energie ( pokud nemá šíp upravený tvar- velice zjednodušeně napsáno)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: čt květen 14, 2009 10:03 am    Předmět: Citovat

Orange...ještě dodatek

ty šípy co jsem testoval měli mezi sebou jednak stejnou váhu a stejný spine. byl tam tuším asi 1 liberní rozdíl. To znamená že 11/32" a bikon z 11/32" na 5/16", a čistě 5/16" měli jak stejnou váhu tak stejny spine a i FOC byl +- stejný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: čt květen 14, 2009 10:00 am    Předmět: Citovat

nezbývá, než souhlasit.
Umím nastavit spine i FOC poměrně přesně a taky mám empiricky vyzkoušeno kde se šíp ohýbá a kde má zbytačný materiál. Velký vliv má zužování šípu směrem ke končíku a proudnicový tvar přední části šípu. nejvíce namáhaná část dříku je v zadní čtvrtině.
Každé snížení váhy šípu o 5g ti ho zrychlí tak o 10 stop, ovšem zmenšení hrotu má na rychlost vliv markantní. Zatím nejůčinější mi přišly hroty o průměru cca 6mm. Snižování a zvyšování váhy hrotu má samozřejmě vliv na tuhost dříku. Někteří autoři se liší v doporučených hmotnostech hrotu v poměru k váze šípu a je zajímavé, že nátahová síla luku je pro ně podružný údaj.
Důležitý je spine nejvíce namáhané části dříku.
Orangi.
Nabízené informace se samozřejmě týkají jednoduchých technik jak šíp perfektně vystředit, jak nastavit těžiště a tuhost šípu. Většina těch fíglů je značně jednoduchých a jako modeláře by tě mohly zajímat jednoduché šablony, které takovou práci značně usnadní a urychlí. Ale povinné to samozřejmě není Laughing
_________________
Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: čt květen 14, 2009 9:48 am    Předmět: Citovat

Pro Gatora.... při "rychlostřelbách" kdy střelec nedotahuje do plného nátahu.... Citace .... Stačí změna délky nátahu a ladění se rozpadá. V disciplínách na čas mají střelci často tendenci nedotahovat kam jsou běžně zvyklí.
Kolik to nedotahování dělá?? 2 palce?? 2 PALCE V NÁTAHU LUKU jsou maximálně cca 3 libry z síly luku. Takže zanedbatelné pro spine šípu a naladění. Když má střelec vhodný spine - (nemusí být dokonalý) a pokud má základní naladění luku tak při těch krátkých vzdálenostech to má nepatrný vliv. Ladění se přeci dělá proto abych například na 30 metrů měl co nejtěsnější soustřel. Takže když mám na 30 metrů dobrý soustřel je pravděpodobnost že čím budu bíže terči tím to skupenství- soustřel bude užší. Takže i kdybych nedotahoval tak stále to budou 3 libry které mají vliv na spine a bude to mít malý vliv na to osciulační plavání šípu....tak aby konec šípu nemlátil do luku a ruky... a nějakou změnu v naladění díky kratší délce nátahu stejně při krátké vzdálenosti nepoznám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: čt květen 14, 2009 9:34 am    Předmět: Citovat

Orange....citaci kterou jsi použil není moje citace

Citace:
Neměls dobře "naladěno", proto tě to mlátí. To je tuším dedukce Kydlimana. To že to nepochopil je druhá věc.

Já jsem ti psal že problém není v opěření šípů ale v tom že máš šíp ve špatném spine. Když máš špatný spine tak ti je nějaké ladění stejně na nic. Tím to neodstraníš. (samozřejmě předpětím luku jsi schopen ovlivnit spine - z velmi malé části) Ty potřebuješ to aby ti zadek šípu při průhybu jak plave z luku měl takovou oscilaci aby se kormidla luku ani ruky nedotkla a toho dosahneš jedině dobrým spine nikoliv tím že ubrousíš dřík brček do ztracena a nakone tím posuneš akorát FOC.

Ladění luku a šípu je až další věc a nemá nic společného s tím že ti šíp řeže ruku. Ladění je jednak základní a pak jemné. Ale na vyjasnění si počkej na ty studenty Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: čt květen 14, 2009 8:59 am    Předmět: Citovat

Orange...bikonické šípy se dělají ve čtyřech typech a poměrech. Já jsem použil ten nejběžnější.

Proč si myslíš že bikonický šíp a šíp s válcovým profilem není vypovídající údaj??
Bikonický šíp by měl při konických úpravách převzít z luku více energie. Jelikož ji méně ztratí pri "ohýbání" jako u klasického průměru. Já jsem zkoušel jestli to je pravda a jestli to má vliv na dolet.
Samozřejmě každý šíp který je lehčí bude mít vyšší rychlost ale je na konstrukci šípu kolik sebou poveze energie a jestli tu energii zvládne. každý materiál má určité hranice kolik je schopen sebou "vézt"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Gator
Grafoman
Grafoman


Registrace: 11.8. 2006
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: st květen 13, 2009 10:40 pm    Předmět: Citovat

Je to tak, Itazipo. Wink
Navíc, Orangi, ve Všeticích bude Arni, takže fakt bude s kým se radit.
_________________
Ostatně soudím, že stane-li se tradiční lukostřelba sportem, bude zničena.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Itazipa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 1017
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: st květen 13, 2009 9:01 pm    Předmět: Citovat

Gator napsal:
Stačí změna délky nátahu a ladění se rozpadá. V disciplínách na čas mají střelci často tendenci nedotahovat kam jsou běžně zvyklí.
Rychlopalba, kolotoč, nebo třeba kombat, tam je to vidět zejména.


A proto je vhodné mít hezky a dobře udělané opeření. Jen jednou jsem si koupil hotovou sadu. Peří vystupovalo až 2 mm nad dřík. Tak jsem ho seřízl, uhladil, omotal a byl klid.
_________________
...to je dobrý vědět... Itazipa Yuksá Óta
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Šípy Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 19, 20, 21 ... 25, 26, 27  Další
Strana 20 z 27

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.