Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Mistrovství ČR 2008!
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Turnaje
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Komtur
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 7.1. 2007
Příspěvky: 475
Bydliště: Tvrz Kamberk

PříspěvekZaslal: út červenec 17, 2007 4:29 pm    Předmět: Citovat

Já bych se na to, že nám chybí kontinuita v tradici lukostřeleckých disciplín, zkusil podívat jako na určitou výhodu. Máme teď úžasnou možnost sestavit novou paletu disciplín, aniž bychom museli bořit tradice a tyto disciplíny za tradici (i když novou) prohlásit. Když se na to podíváme racionálně, určitě dokážeme stanovit pár jednoduchých kriterií, podle kterých vhodnost jednotlivých disciplín posuzovat. Za klíčové kriterium bych považoval to, jak disciplíny ukazují různé střelecké schopnosti soutěžících (střelba na různé vzdálenosti, na neznámé a proměnlivé vzdálenosti, na pohyblivé terče apod.) a snažil bych se je volit tak, aby se v tomto nepřekrývaly. Pokud se ukáží již existující "cizí" disciplíny jako nejvhodnější, budou vybrány. Myslím, že volba disciplín dokáže do určité míry srovnat i rozdíly v konstrukci luků a způsobu střelby a existující kategorie by mohly být dostačující. Právě různorodost disciplín a šíře testovaných střeleckých schopností zaručí vítězství tomu nejvšestranějšímu a tedy (aspoň podle mě) nejlepšímu střelci. Koneckonců pak může mít Mamutík pravdu, mohlo by se podařit, aby náš systém byl dokonalejší a zajímavější než jinde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
PeZ
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 27.6. 2006
Příspěvky: 174
Bydliště: kousek od Řípu a Labe

PříspěvekZaslal: út červenec 17, 2007 2:02 pm    Předmět: Citovat

Mamutik napsal:
To PeZ:
Nějak jsem nepochopil, co chceš svým příspěvkem ostatním sdělit.
Twisted Evil

Omlouvám se za špatné použití modu v předchozím příspěvku, měl si opravdu dělat legraci z Mamutíkova bombastického prohlášení.
Pokud píšu k věci, se snahou k něčemu přispět, snažím se psát spisovně a srozumitelně. angel11
Když si z něčeho dělám srandu, poněvadž si to posměch zaslouží, píšu nespisovně a používám málo časté výrazy, asi jako Huck Finn (ale málokdy používám výrazy, jako polibte si prdel, nasrat, blbost, nebo tak něco) Twisted Evil
Ujmul jsem se role "advocatus diabolicus" v téhle diskusi, abyste si občas znovu přečetli, co jste napsali.

PS pro Mamutíka: skutečně mám problém se sebevědomím - podle jednoho testu, který jsem dělal, je mé sebevědomí nesouměřitelně nižší, než než moje schopnosti a než to, jak mne hodnotí ostatní lidé, kteří mě znají.
Doufám, že to máš naopak. Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Eleniel
Grafoman
Grafoman


Registrace: 23.5. 2007
Příspěvky: 670
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: út červenec 17, 2007 2:01 pm    Předmět: Citovat

Hlavní problém komunikace přes internet je, že si dotyční lidé nevidí do tváře, čili není poznat, jak to kdo opravdu myslí. I kdyby to byla nadsázka, bohužel to nikdy nepoznáte.
Mám pocit, že PeZ to moc s nadskázkou nebral...Ale kdo ví.
A když už Mamutik ztrácí svou nadsázku, tak asi není něco v pořádku...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Josh
Redaktor
Redaktor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 402
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: út červenec 17, 2007 1:28 pm    Předmět: Citovat

Mamutik napsal:
To PeZ:
Nějak jsem nepochopil, co chceš svým příspěvkem ostatním sdělit.


Teda Evžene, ty asi dneska nemáš dobrou náladu. Kde zůstal tvůj smysl pro humor? Nebo snad nechápeš tu nadsázku ?
Btw. do jisté miry s Petrem souhlasím, nějaká tradice ve smyslu té opravdové "tradice" tady fakt chybí ... Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mamutik
Redaktor
Redaktor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 146
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: út červenec 17, 2007 1:02 pm    Předmět: Citovat

To PeZ:
Nějak jsem nepochopil, co chceš svým příspěvkem ostatním sdělit.

1. Já pouze sděluji, že bude dobré propagovat to, co zde střílíme v zahraničí (a neměj obavu, pro ty co neumí česky to přeložíme do jejich jazyka).

2. Sděluji, že se nemusíme orientovat jenom na zahraniční disciplíny, když tady máme spustu vlastních disciplín a měli bychom být na ně hrdi a nesnižovat je vůči těm zahraničním, které mají delší tradici.

3. Netřeba v Česku používat a zavádět zahraniční pojmy a zkratky pro označování našeho dělení lukostřeleckého vybavení, jenom proto, aby nám v cizině rozumněli. Když tady zatím stejně většinou střílí jenom ti, co umí česky a nazývat to budou česky.
Což nevylučuje postupné přizpůsobení kategorií zahraničí. Členění luků stejně vychází z toho, co je zde v ČR k dispozici a tomu se musí přizpůsobit i názvy. (Jo taky je můžeme přeložit, aby nám venku rozumněli.)

4. Nevidím důvod, proč bychom neměli propagovat naše disciplíny v zahraničíi s cílem, aby si je cizinci mohli u nás zastřílet. A třeba, jestli se jim některé budou líbit, aby je převzali. Jako mi přebíráme jejich. To je ta výměna a vzájemná inspirace, která zde fungovala a fungovat může. A nejde tady přece jenom o turnaje, nebo tobě jde primárně a především o umístění? Já střílím kvůli radosti - zkus to taky.

5. Nechápu proč píšeš, že by se měl "svět tetelit, aby se k nám měl přijet podívat". Nebo se stydíš za to, co tady střílíme a nejradši by si střílel jenom zahraniční disiplíny?
Aha, chápu. V zahraničí mají přece všechno nejlepší a musí nás sundavat ze stromu, chicht.

6. Asi máš problém se svojí sebedůvěrou, že si nemyslíš, že nejsme jedineční. Nejlépe je být průměr a nikde nevyčnívat. Ještě by se nám mohli vysmát (i bez toho velkého smajlíka). Víš, že tento názor je naše národní dědictví?

7. Divím se, že stále ještě používáš pojem "Lovecká a bojová lukostřelba" pro označení nějakých soutěží, když jsme se tady dohodli, že to je blbost. To ale nekomentuji, asi se ti to označení líbí i když je zavádějící.

8. Dotaz: Ty chceš zakládat nějakou "Asociaci české národní tradiční vesmírné lukostřelby"? Máš v plánu také konkurovat sdružení lukostřelec.cz?
Asi by si nám měl o tom něco napsat víc - určitě to bude někoho zajímat. Třeba se necháme inspirovat některými tvými myšlenkami.


PS: Zeptám se kluků, jestli by nešlo pro tvojí potřebu vyrobit dva nové smajlíky:
- "obrovský smějící se smajlík", a
"ještě větší smajlík než ten předchozí".

Docela bych ho taky chtěl, v souvislosti s tvým přínosným příspěvkem použít.

Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PeZ
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 27.6. 2006
Příspěvky: 174
Bydliště: kousek od Řípu a Labe

PříspěvekZaslal: út červenec 17, 2007 7:48 am    Předmět: Citovat

Mamutik napsal:
.....

Proč bychom si proboha měli to, co tady společnými silami budujeme, co je výlučné pro ČR a nejspíš i ve srovnání se světem, měli přizpůsobovat zahraničí?
Ať se oni přizpůsobí nám. Kdo si chce zastřílet u nás , tak podle našich pravidel. Když si budu chtít jet zazávodit v zahraničí, tak se přizpůsobím já jim!
Lidi to jste tak slepí, že nevidíte, že jsme společnými silami vybudovali v ČR naší - výlučně českou lukostřeleckou tradici, která začíná být vyjímečná? Jako např. kdysi tremping, u kterého nikde na světě nenajde jeho obdobu?

Co kdybychom místo těchto diskusí začali to, co tady máme cíleně propagovat v zahraničí? Informovat o našich akcích, disciplínách, lukostřeleckých špičkách, lukařích a vysvětlovat, jak jsou dobré a třeba i lepší?
Řekl bych, že nikde na našem portálu nenajdete žádný příspěvek, který by hrdě hlásil, jak máme dobré diciplíny, a že jsou lepší než v zahraničí. Spíš naopak. Většinou se tady vedou diskuse, jak se přizpůsobavat a podobně.

Každého, kdo pozorně poslouchal Gatorovu přednášku ve Všeticích o mezinárodní lukařské konferenci v Korei, muselo napadnout, jakou máme o proti jiným státům pestrost disciplín, a že jsme v něčem zcela výluční.

Pojďte hledat cesty, jak se více vůči světu zpropagovat, místo toho abychom tady pořád něco revidovali, jestli to, co jsme tady udělali je dobře a posuzovali, na kolik to je nebo není kompatibilní se zahraničím.
Laughing


Mamutíku, přečetl jsem ten příspěvek a jsem z něj jetel. Máme vlastní skvělou už rok starou tradici, samé skvělé disciplíny a celý svět by se měl tetelit, aby se k nám přijeli podívat? (obrovský smějící se smajlík, kterého jsem v databázi smajlíků nenašel).
Navrhuji takovýto akční plán:
1. jsme jedineční, takže netřeba trapného mezinárodního slovníku. - DO PĚTI LET BUDOU VŠICHNI, CO CHTĚJÍ PŘIČICHNOUT K TRADIČNÍ ČESKÉ LUKOSTŘELBĚ ČÍST A MLUVIT ČESKY
2. až všichni potvrdí připravenost porozumět naší specifice, napíše Mamutík na forum lukostřelec.cz oslavný iniciační článek - DO SEDMI LET
3. Asociace české národní tradiční vesmírné lukostřelby uspořádá mistrovství republiky (potažmo vesmíru, proto ten důraz na vesmír v názvu asociace) v bojové a lovecké lukostřelbě podle posledních schválených a revidovaných pravidel (revidovat se bude až podle toho, co jsme si nestihli nacvičit). - DO SEDMI LET (no, Mamutík ten článek stejně nestihne, takže to bude nultý ročník - založíme pěknou tradici mistrů vesmíru v bojové a lovecké lukostřelbě, kteří budou výhradně našinci !!!!!). (ještě větší smajlík než ten předchozí).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Griffin
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.7. 2006
Příspěvky: 1283
Bydliště: Nymburk

PříspěvekZaslal: ne červenec 15, 2007 9:33 pm    Předmět: Citovat

Re Mamutík a Pet.ar.kay: takhle samozřejmě souhlas, s tím nemám vůbec žádný problém. Thumbs Up A hlavně střílet je třeba! Tongue
_________________
Griffin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Gator
Grafoman
Grafoman


Registrace: 11.8. 2006
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: ne červenec 15, 2007 9:02 pm    Předmět: Citovat

Pánové, vedete zajímavou debatu, ale přesuňte jí do "Tématu luky na území Čech a Moravy", kde jí i další někdy v budoucnu budou moct najít.
Dík
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Šobul
Nováček
Nováček


Registrace: 25.5. 2007
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: ne červenec 15, 2007 5:52 pm    Předmět: Citovat

pro hawkinda (a případně další) na jeho požadavek každé slovo doložit

neměl jsem moc času, takže až teď - prošel jsem si znovu archologické věstníky a nějaké souborné práce archeologů k období keltové - germáni - slované
- vše výlučně na česko-moravském prostoru

KELTOVÉ - velmi málo nálezů, ale luky doloženy občasnými objevy arterfaktů kovových špiček, luk celodřevěný proto jen těžko prokazatelný fyzicky v nálezech
GERMÁNI - luky pravděpodobně převzaté od římských pomocných jednotek z bojů s římem, tomu odpovídá i jejich tvar
SLOVANÉ - podle tvarů šipek a usazení hrotů 2 druhy luků - tzv. antický a asijský (avarský) - na moravě nálezy kostěných částí avarských luků ve slovanských hrobech a poměrně velké množství kovových šipek dvou základních tvarů (trojboký a listový) dokazuje, že luk patřil do základní výzbroje slovanů
slovanské žárové pohřbívání ještě více znesnadňuje najít cokoli, co bylo ze dřeva a potřilo do výbavy dotyčného člověka
ČESKÝ STÁT - do vrcholného středověku (přelom 14./15. stol) četné nálezy hrotů odpovídajících "antickému luku" potvrzují užívání luku jako běžné zbraně
- luky ve výzbroji městkých hotovostí nebyly zaznamenány prý pro to, že
oproti kuším byla jejich pořizovací cena výrazně nižší
- ještě než u nás došlo k masivnímu rozšíření kuší, prosadily se palné zbraně (viz husité, landsknechti) - od Maxmilána I. už jen výhradně palné zbraně, luk jen "kratochvílí"
- Karel IV. a podpora luku (ve městech) - když to začnu rozepisovat, hawkind to označí zase za sračky - tady je třeba zmínit více faktorů, které historici interpretují na základě Karlova obojetného vztahu k městům a nutnosti vyjít za každou cenu se šlechtou, kterou Karel považoval za základ moci a které se jakékoliv posilování moci měst logicky příčilo - vše se odvíjelo v rovině "luk jako zábava měšťanů" - tady šlo o právo na nošení zbraně a zajištění určité úrovně městské hotovosti - přímá podroa některých cechů by znamenala ještě další problémy - stačilo proti tomu trendu, který měl nabývat na síle díky sílícímu přílivu německého patriciátu a řemeslníků do města, nezasahovat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mamutik
Redaktor
Redaktor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 146
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: ne červenec 15, 2007 2:39 pm    Předmět: Citovat

Griffin napsal:

Do velké míry si dovolím nesouhlasit. Pokud se udržím myšlenkově v Evropě, tak ani zde není základna tohoto druhu "hobby" lukostřelby nějak extrémně široká a bylo by škoda nepostavit mezi sebou nějaké "mosty" v podobě společných disciplin, abychom se o sebe trochu "opřeli zády" a tím se vzájemně podpořili. Exclamation


Griffine, asi jsi to nepochopil,
nezavrhuji zahraniční disciplíny. Já chci jen zdůraznit, že ty naše jsou taky dobré a nemělo by se na ně zapomínat.
Zatím jsou pořád uváděny ve stínu těch zahraničních - jakoby byly úmělé, nedokonalé, než ty co se střílí mnohem déle , např. v Anglii.
Ano, máme vlastní disciplíny, tak si za nimi stojme a propagujme a třeba i v zahraničí, + k tomu přiberme nejzajímavější diciplíny ze zahraničí (pro vytváření "mostu"). Ale ne naopak. Hobby základna není extremně široká, protože její masová propagace - ať chceš nebo ne, začala až existenci tohoto portálu - a to je necelý rok. Což je trochu krátká doba.
A jestli se máme navzájem se zahraničím "o sebe opřít" a podpořit - tak logicky musejí příjmout nějaké naše disciplíny, jinak je to jednostrané a oni se budou opírat o nás, a ne navzájem.
A bez naší aktivní propagace, o našich disciplínách nikdo vědět nebude.

Shrnuto:
Nejsem proti společným disciplínám, ale budu proti snižování důležitosti našich disciplín ve srovnání s těmi ze zahraníčí, které na světě existuji o desítky let déle, než ty naše.
Důvod, proč jsem svůj příspěvek napsal je ten, že ta tendence "snižovat naše disciplíny" tady už je - jako důkaz je toto diskuzní téma.


Naposledy upravil Mamutik dne ne červenec 15, 2007 6:17 pm, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pet.ar.kay
Administrátor
Administrátor


Registrace: 19.6. 2006
Příspěvky: 1582
Bydliště: Praha - Řepy

PříspěvekZaslal: ne červenec 15, 2007 11:40 am    Předmět: Citovat

Griffin napsal:

Mamutik napsal:
Ať se oni přizpůsobí nám. Kdo si chce zastřílet u nás , tak podle našich pravidel. Když si budu chtít jet zazávodit v zahraničí, tak se přizpůsobím já jim!

Do velké míry si dovolím nesouhlasit. Pokud se udržím myšlenkově v Evropě, tak ani zde není základna tohoto druhu "hobby" lukostřelby nějak extrémně široká a bylo by škoda nepostavit mezi sebou nějaké "mosty" v podobě společných disciplin, abychom se o sebe trochu "opřeli zády" a tím se vzájemně podpořili. Exclamation


Tady bych podotkl, proč nepostavit most v podobě společných disciplin, ale rozhodně bych proto nezavrhoval rozvoj a propagaci našich disciplin.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Griffin
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.7. 2006
Příspěvky: 1283
Bydliště: Nymburk

PříspěvekZaslal: ne červenec 15, 2007 1:18 am    Předmět: Citovat

Mamutik napsal:
[Lidi to jste tak slepí, že nevidíte, že jsme společnými silami vybudovali v ČR naší - výlučně českou lukostřeleckou tradici, která začíná být vyjímečná? Jako např. kdysi tremping, u kterého nikde na světě nenajde jeho obdobu?


Do velké míry si dovolím souhlasit. Je to obdobné jako naše odnož "historického šermu" a bitev, včetně navazujících řemesel, které si ve světě (ta řemesla) získávají známost a úctu, alespoň pokud mi mé znalosti, cesty a kontakty dovolují posoudit. Nicméně si dovoluji podotknout, že "základna" je poměrně malá - cca do 100 střelců, pokud budeme mluvit o kategorii "tradiční luk" a "lukaře" bych spočítal na prstech obou rukou. Navíc je "základna" hodně rozštěpená (viz diskuse mezi přímým a reflexním lukem) a nehomogenní - v jiných zemích mají podle mne v kapitole "tradiční luk" mnohem více ujasněno. Taky tady bude i lehký generační problém - aby to nezaniklo s jednou generací střelců a lukařů!

Mamutik napsal:
Ať se oni přizpůsobí nám. Kdo si chce zastřílet u nás , tak podle našich pravidel. Když si budu chtít jet zazávodit v zahraničí, tak se přizpůsobím já jim!

Do velké míry si dovolím nesouhlasit. Pokud se udržím myšlenkově v Evropě, tak ani zde není základna tohoto druhu "hobby" lukostřelby nějak extrémně široká a bylo by škoda nepostavit mezi sebou nějaké "mosty" v podobě společných disciplin, abychom se o sebe trochu "opřeli zády" a tím se vzájemně podpořili. Exclamation
_________________
Griffin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Griffin
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.7. 2006
Příspěvky: 1283
Bydliště: Nymburk

PříspěvekZaslal: ne červenec 15, 2007 12:49 am    Předmět: Citovat

No - vrátil jsem se z dovolené mimo computer a co nevidím, točíte se pořád na místě kolem klasifikace luků. Takže jenom pár poznámek:

- pojmy TRRB a TRLB jsou pojmy převzaté z 3D lukostřelby, kterou sportovní FITA střelci vnímají jako hraniční mezi HOBBY a sportem a ve FITA pravidlech ji řadí pořád (FITA Book 5) za SKI archery do Různé lukostřelby, mimochodem vedle CLOUTU a Flight. My se zatím většinou pohybujeme jednoznačně na straně HOBBY. Navíc si každý - FITA, 3D i "Hobby směry" stejně definuje nářadí tak, jak potřebuje a sbližování těchto odvětví lukostřelby je v nedohlednu.
- podle mého názoru si můžeme definovat co chceme a jak chceme


Jen pro úplnost (není nutné číst dál):
- FITA 3D má stejně už novou klasifikaci platnou od 1.1. 2007 a to takto (Book 5 - Fita Constitution and rules - Chapter 11)
11.10.3.1 Barebow Division;
• 11.10.3.2 Instinctive Bow Division;
• 11.10.3.3 Compound Bow Division;
• 11.10.3.4 Longbow Division - jak správně naznačuje pořád Josh
- Pokud chcete (já ne!) navazovat na něco z FITA, tak :
- tradiční luk definovaný zde (na Lukostřelec.cz) se volně blíží klasifikaci FITA pro longbow , viz Book 4: 9.3.7.2 Longbow division:
Only wooden shafts are allowed.
9.3.7.2.1 The following restrictions apply:
• The points will be the field type meant for wooden arrows;
• Only natural feathers will be used as fletching.
a Holý luk
definovaný zde se blíží FITA BARE BOW viz Book 4 včetně šípů.
- Každé odvětví FITA (Outdoor, Indoor, Field i Ski a Miscellaneous) si definuje v v Book 2-5 stejně nářádí pokaždé znovu - nekontroloval jsem to mezi sebou, jestli to sedí.

Můj názor na klasifikaci luků: SETRVALÝ STAV - VIZ NÍŽE
_________________
Griffin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mamutik
Redaktor
Redaktor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 146
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: so červenec 14, 2007 2:22 pm    Předmět: Citovat

Gatore, souhlasím
mě ty zkratky vůbec nic neříkají a nedají se ani vyslovit. Co je to zase za nápad začít používat v česku pro lukostřelecké kategorie na turnajích anglické termíny? Jsme v Čechách a já mluvím česky a budu věci nazývat česky, a na nějaké kategorie s názvy: TRNB, TRSL , OPKQS, SRPR docela kašlu a jsou mi ukradená používat nebudu.

Proč bychom si proboha měli to, co tady společnými silami budujeme, co je výlučné pro ČR a nejspíš i ve srovnání se světem, měli přizpůsobovat zahraničí?

Jako po revoluci, kdy i já jsem zažil, jak přijížděli cizinci zpoza železné opony, s tendencí nás sundavat ze stromu, a pak byli překvapeni, že jsme v něčem lepší než oni. Laughing Laughing

Ať se oni přizpůsobí nám. Kdo si chce zastřílet u nás , tak podle našich pravidel. Když si budu chtít jet zazávodit v zahraničí, tak se přizpůsobím já jim!

Už vidím, jak Angličané vedou diskusi, jestli by neměli zařadit do svých závodů české disciplíny, kdybychom se k nim jeli podívat, aby byli s námi kompatibilní (viz příspěvky někde dole) nebo třeba Korejci nebo Japonci. Rolling Eyes

Lidi to jste tak slepí, že nevidíte, že jsme společnými silami vybudovali v ČR naší - výlučně českou lukostřeleckou tradici, která začíná být vyjímečná? Jako např. kdysi tremping, u kterého nikde na světě nenajde jeho obdobu?

Kdesi jsem četl, že u nás (náš národ) nemůžeme mít hrdiny a lidi, na které bychom byli pyšní, protože pořád náš národ šilhá za hranice a myslí si že tam jsou lepší!!!

Co kdybychom místo těchto diskusí začali to, co tady máme cíleně propagovat v zahraničí? Informovat o našich akcích, disciplínách, lukostřeleckých špičkách, lukařích a vysvětlovat, jak jsou dobré a třeba i lepší?
Řekl bych, že nikde na našem portálu nenajdete žádný příspěvek, který by hrdě hlásil, jak máme dobré diciplíny, a že jsou lepší než v zahraničí. Spíš naopak. Většinou se tady vedou diskuse, jak se přizpůsobavat a podobně.

Každého, kdo pozorně poslouchal Gatorovu přednášku ve Všeticích o mezinárodní lukařské konferenci v Korei, muselo napadnout, jakou máme o proti jiným státům pestrost disciplín, a že jsme v něčem zcela výluční.

Pojďte hledat cesty, jak se více vůči světu zpropagovat, místo toho abychom tady pořád něco revidovali, jestli to, co jsme tady udělali je dobře a posuzovali, na kolik to je nebo není kompatibilní se zahraničím.

Já, jako jeden z psavců na tomto portále, začnu od teď cíleně propagovat to, co tady máme, a to i směrem do zaraničí. Kdo chce, ať mi v tom pomůže.
Pod heslem - EXPORTOVAT to nejlepší, co máme v naší tradiční lukostřelbě, do zahraničí.

I kdyby někdo z nás jel do zahraničí na nějaký významný turnaj s cílem ukázat, co tady máme za disciplíny, nebo to natočit jako videopořad a dát na Youtube, nebo poslat jinam.

Bude to dlouhá cesta, ale stále lepší, než se pořád v něčem přizpůsobovat, nebo hledat jak se přizpůsobit a otevřít světu, tj. převzít to co tam mají a prohlásit jako nejlepší! (opovrživý smajlík)

PS:
Jako úspěch budu považovat, až k nám přijede nějaký Angličan nebo jiný cizinec, který si rád zastřílí naše disciplíny podle našich pravidel a na našich turnajích a odjede znovu domu s tím, že některé naše disciplíny tam bude u nich propagovat.
Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Gator
Grafoman
Grafoman


Registrace: 11.8. 2006
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: pá červenec 13, 2007 11:48 pm    Předmět: Citovat

Jsem pro to počkat až a jestli vůbec budou mít ty TRRB nad TRLB převahu.
Mám obavy abychom od stolu tradiční lukostřelbu nerozporcovali na minikategorie.
Popravdě řečeno, mi závody a termíny jako "Mistrovství republiky" ježí chlupy, protože mám strach, abychom nezapomněli na to, že nás dává dohromady obdiv k luku ne soutěžení. Možná bychom si neměli nechat jen tak vnutit to, že se budeme organizačně podřizovat lovcům trofejí.
Přehnaný důraz na soutěže je past do které se ego (to moje nevyjímaje, bohužel) snadno chytí. Zažil jsem to u jiné disciplíny IPSC - praktické střelby z pistole. Nejdřív společenství lidí co si ochotně pomáhali a přáli si vzájemně úspěch, zdravě se hecovali atd. V podstatě to, jak to dnes u nás vypadá s trad. lukostřelbou. Nyní, nesmiřitelné rivalství a boj o ceny, které odradilo mnoho lidí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Josh
Redaktor
Redaktor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 402
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: út červenec 10, 2007 11:35 pm    Předmět: Citovat

Teda Myšo, s tebou je řeč jak rozprávka, ještě že aspoň Griffin se mnou občas souhlasí ...
Já se tu přece neotírám o Všetice, ty byly úplně v pohodě. Zrovna tak mi netrhá žíly současné rozdělení do kategorií, jenom si dovoluji tvrdit, že v krátkodobém výhledu budou mít TRRB výraznou převahu nad TRLB a bude to nutné nějak řešit.
V tradičním luku vedou v současnosti nikoliv dřevěné LB, ale střelci, kteří donedávna kralovali v holém luku a teď "náhodou" střílí dřevo. Existuje tu prostě užší elitní grupa střelců a vybavení v jejich případě nehraje až tak velkou roli.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: út červenec 10, 2007 6:20 pm    Předmět: Citovat

Josh napsal:
Mysa napsal:
Mně osobně vyhovuje, že zatím to není nastaveno jako souboj technologií, ale dovednostní soutěžení, kde vítězství není až tak důležité, jako vnitřní pocit a setkání s lidmi.

Tohle je moc důležitá poznámka.
Většina z nás na tyhle akce jezdí kvůli dobrému vnitřnímu pocitu, ale pokud se bavíme o akci typu mistrovství republiky, musíš počítat s tím, že přijedou i lidí, které zajímá hlavně umístění a ceny. A ti by potenciálně mohli dělat problémy, takže je potřeba dopředu vyřešit i tyhle odtažité technické záležitosti.

Já osobně se snažím být lepší než na předchozí akci (nebo být aspoň o flek před Mamutíkem), ale když je jen jedna všeobjímající kategorie jako na Lazluku nebo v kuších na Křivoklátě, tak proti tomu hi-tech vybavení s primitivním/historickým lukem nebo replikou kuše prostě nemám šanci. A to je to, co mi trochu vadí - výchozí podmínky nejsou fér.

Právě proto mám pocit, že jsme to nastavili férově. Alespoň posledně Lucínek, ani Griffin, kteří měli celodřeva nevznesli protest, že mně porazili nefér. Mám ve svém korejcovi plátek laminátu Embarassed Zatím to vypadá tak, že síly jsou dost vyrovnané, bez ohledu na tvar luku. Výraznější rozdíly se projevují až u průmyslového střeliva a střeleckého okna. Problematický je pro mne Kibe, který má sice okno, ale 80lb a dřevěné šípy. Zasloužil by si být v tradičním, protože proti skládačkam nemá šanci.
Snad právě proto, že se jedná o tradiční a ne olympijskou lukostřelbu, jsou takovéto věci řešitelné formou domluvy většiny střelců. V současnosti v tradičním luku jednoznačně vedou dřevěné LB!!!!! Tak proč to měnit. Soutěží, kam můžou jenom dřeva , je dostatek, ale jakmile mezi ně pustíte luky s oknem, poměry se změní. Taky autem jezdím v pravo, přestože v Anglii se jezdí v levo Wink Složení lukostřelců je prostě jiné a takovéto dělení mi přijde jako nezbytnost.
Z jiného soudku- můj názor je, že na mistrovství by rozhodčí neměl zároveň soutěžit, takže nespoléhejte na Lucínka. Bu´dto se o to bude starat někdo jiný, a nevím kdo, nebo musí dostat obecný dispens. Když se takhle mudruje, je každý samá rada, demokratický princip a rezolutní postoj , a pak to zase oddře ta samá malinkatá skupinka lidí. Prostě se sejdem, domluvíme co nejpřijatelnější pravidla a začnem na tom pracovat.
A jestli bude v něčem odklon od FITY, každý o tom bude vědět dopředu a buď to akceptuje, nebo bude soutěžit na akcích pořádaných svazem Laughing Viděli jste někdo ten tlustopis pravidel co používají? Chce to někdo? A kolik vás je?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Josh
Redaktor
Redaktor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 402
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: út červenec 10, 2007 5:06 pm    Předmět: Citovat

Mysa napsal:
Mně osobně vyhovuje, že zatím to není nastaveno jako souboj technologií, ale dovednostní soutěžení, kde vítězství není až tak důležité, jako vnitřní pocit a setkání s lidmi.

Tohle je moc důležitá poznámka.
Většina z nás na tyhle akce jezdí kvůli dobrému vnitřnímu pocitu, ale pokud se bavíme o akci typu mistrovství republiky, musíš počítat s tím, že přijedou i lidí, které zajímá hlavně umístění a ceny. A ti by potenciálně mohli dělat problémy, takže je potřeba dopředu vyřešit i tyhle odtažité technické záležitosti.

Já osobně se snažím být lepší než na předchozí akci (nebo být aspoň o flek před Mamutíkem), ale když je jen jedna všeobjímající kategorie jako na Lazluku nebo v kuších na Křivoklátě, tak proti tomu hi-tech vybavení s primitivním/historickým lukem nebo replikou kuše prostě nemám šanci. A to je to, co mi trochu vadí - výchozí podmínky nejsou fér.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Josh
Redaktor
Redaktor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 402
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: út červenec 10, 2007 4:38 pm    Předmět: Citovat

Mysa napsal:
Joshův Lůžek-...tradiční, anglický, dlouhý, dřevěné šípy, max. dostřel asi 80m

110 m a s větrem v zádech i o něco víc ... Laughing Laughing Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Itazipa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 1017
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: út červenec 10, 2007 2:04 pm    Předmět: Citovat

Myša na Hrad!
_________________
...to je dobrý vědět... Itazipa Yuksá Óta
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: út červenec 10, 2007 10:40 am    Předmět: Citovat

Zaplaťpánbu je to všechno na domluvě a nemusíme jak otroci kopírovat zahraniční vzory. Hlavně už na toto téma proběhly alespoň 3 diskuze. Současné dělení luků, které letos používáme, zohledňuje typ střeliva a mechaniku výstřelu, tedy do jaké míry tvá střelecká výbava ovlivňuje tvé budoucí umístění. Osobně mi to přijde důležitější a pravidla si může stanovit každý pořadatel. Když použiju dva mezní příklady - Joshův Lůžek-...tradiční, anglický, dlouhý, dřevěné šípy, max. dostřel asi 80m Laughing Může střílet podle všech možných pravidel pro tradiční i primitivní luky- Joův Kýzl- tradiční, reflexní, střelecké okno, šípy karbonoduralové, dostřel obrovský,sportovní zakládka......podle nás střílí holý luk, podle mezinárodních pravidel by zřejmě dělal soupeře např. Gatorovi s hornbowem a bambusovými šípy. Toto rozdělení znevýhodňuje střelce, kteří mají to nejmodernější možné vybavení, ale podle FITA by sříleli v nižší kategorii. Ujišťuji tě, že budu mít stejný soustřel s reflexákem i LB, pokud budou mít stejnou mechaniku výstřelu a dřevěné šípy. S 3D tradičním reflexním a karbony trefím na 40m pivní tácek, s dřevěnými šípy a bočním výstřelem budu mít soustřel asi 50cm. Možná proto se sdružujem tady, že FITA nám nevyhovuje Laughing Na Lazluku můžeš střílet z čeho chceš a neměl jsem pocit křivdy že přede mnou byl Patrik Král se skládačkou, nebo Hanz s olympiádou a stabilizátorem. Prostě jsou lepší střelci. Mně osobně vyhovuje, že zatím to není nastaveno jako souboj technologií, ale dovednostní soutěžení, kde vítězství není až tak důležité, jako vnitřní pocit a setkání s lidmi. Další věcí je, že v celé republice je lidí, kteří jsou schopní a ochotní organizovat nějaké větší soutěže jenom pár a otvírat další kategorii kvůli 5 lidem je neskutečnej voser Crying or Very sad Už pro dvě kategorie to reprezentuje týdny příprav a soutěží to nekončí!!!!! Myslím že snahou většiny je maximální spokojenost soutěžících a po dobře udělané soutěži nepřijímat protesty, ale nanejvýš nápady na vylepšení. Dobře vím, co to je , když ti někdo celou noc telefonuje, že neteče teplá voda, nebo ve tři ráno nedokáže odemknout dveře Laughing A tentýž tě začne v 11 dopoledne nutit, abys mu postavil cvičnou terčovnici. Na mistrovství toto můžeš čekat tuplem a musíš tomu , pokud možno předejít ( a to umí jenom dva lidi Laughing ), eventuelně to přejít úsměvem a to umí jen jeden. Já to zpravidla řeším pravým hákem Cool . Otevřeností soutěže pravděpodobnost těchto prožitků narůstá geometrickou řadou a úrovní soutěže klesá i tolerance soutěžících. Já osobně se odmítám organizačně jakkoli podílet na dalších soutěžích podle FITY, neboť by to ztratilo původní smysl. Pokud chce někdo střílet TRRB v kategorii ženy, nechť si zaplatí 300 CZK a chodí na soutěže v 3D, pořádané asociací. Pro ELB jsou ty různé bitvy spojené s turnajem. Mě osobně zajímají soutěže, kde se mohu poměřovat s lidmi s obdobnou technickou vybaveností a v mé kategorii se sejde alespoň 20 lidí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pavel
Nováček
Nováček


Registrace: 28.6. 2006
Příspěvky: 98
Bydliště: Ml.Boleslav

PříspěvekZaslal: út červenec 10, 2007 9:15 am    Předmět: Citovat

Lucínek napsal:
. . . TRLB ani TRRB nevylučuje luk se střeleckým oknem a zakládkou, pro TRRB můžeš mít dokonce libovolný šíp, takže se dostáváme na "naší" kategorii "holý luk" se vším všudy. . . . pak se hází do jednoho pytle skutečně tradiční reflexy s luky veskrze moderními (jako je třeba ten můj "lovecký" od Peroutky), dostáváme se na mnohem méně souměřitelné kategorie, než tradiční reflex s tradičním LB.
Že tohle dělení moc nevyhovuje se ukázalo již v prvních ročnících . . . (zkráceno) . . . , tento trend je dokladovatelný na střelcích, kteří střílí dobře v obou kategoriích a ty výsledky v "tradičním" jsou prostě průměrně nižší.

Ano, souhlasím. Jako jedno možné řešení bych navrhoval přestat s používáním označení "tradiční" a "holý", pokud mají jiný význam než podle mezinárodně uznávaných pravidel.
To čemu se na akcích (Veveří, Lukohrátky . . .) říkalo holý luk by mohlo být nově pod TRLB a TRRB, třeba dohromady v jedné kategorii. Jsou to luky které mohou mít například okno, plastovou zakládku, anatomické madlo, laminát.
Nebo co třeba rozdělit do dvou (nebo více) kategorií následující vlastnosti (a kategorie nově pojmenovat tak, aby nedošlo k použití stejného názvu jaký se už používá pro něco jiného):
-----------------------------------------------------------------
okno/bez okna
anatomické madlo/bandáž v místě uchopení/bez bandáže
laminát/přírodní kompozit/"z jednoho kusu"
značky na lučišti/jedna pevná značka/žádné značky
dřevěné šípy*/moderní šípy
bez zakládky/přírodní zakládka(kůže, kožešina)/plast,kov
kovový kroužek na tětivě/nekovová značka/žádná značka
zaměřovací znaménka na tětivě/bez znamének
přímý luk/reflexní luk
dotyk prstu na šípu při výstřelu/bez dotyku
syntetická tětiva/tětiva z přírodního materiálu
nedělený luk/ skládací luk/kovový střed
(stabilizátory, zaměřovače, klapačky,vodováhy, vypouštěče s výjimkou prstýnků, jen pro úplnost v závorce, doufám že nepatří na žádný "tradiční" luk, i když si to "tradiční" představuje každý po svém)
------------------------------------------------------------------
Snad jsem vypsal všechna TEORETICKY možná kriteria, případně prosím o doplnění. Například tětivou z přírodního materiálu zřejmě nikdo střílet nebude, protože by byl proti ostatním v nevýhodě. Nebo by se pro danou kategorii nesešli střelci.
O vlivu jednotlivých kriterií na přesnost střelby se už psalo, a domnívám se že se ještě hodně psát bude.
Další možnosti dělení - o regionálních se už psalo, jiné by mohlo být například dáno letopočtem, bez ohledu na místo výskytu.

* Na akcích kde se vyžaduje dobový oděv navrhuji používat pouze šípy bez plastových končíků, bez plastového olepení. A také nepoužívat moderní chrániče.


Naposledy upravil Pavel dne út červenec 10, 2007 6:19 pm, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lucínek
Administrátor
Administrátor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 2024
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: út červenec 10, 2007 1:17 am    Předmět: Citovat

hawkwind napsal:
Admin by eventuelně mohl tuto část diskuze oddělit a přesunout do nového tématu.
J.

Pokusím se, ale teď nějak nestíhám, měli jsme hromadu problémů s prckem Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lucínek
Administrátor
Administrátor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 2024
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: út červenec 10, 2007 1:16 am    Předmět: Citovat

Osobně se mi tohle rozdělení (TRRB a TRLB) opravdu nelíbí, ani TRLB ani TRRB nevylučuje luk se střeleckým oknem a zakládkou, pro TRRB můžeš mít dokonce libovolný šíp, takže se dostáváme na "naší" kategorii "holý luk" se vším všudy.

Jenže se pak hází do jednoho pytle skutečně tradiční reflexy s luky veskrze moderními (jako je třeba ten můj "lovecký" od Peroutky), dostáváme se na mnohem méně souměřitelné kategorie, než tradiční reflex s tradičním LB.

Že tohle dělení moc nevyhovuje se ukázalo již v prvních ročnících (dnes již bývalého) Mistrovství, kde byly tradiční luky v našem pojetí pravidelně pobíjeny tím, co se do téhle kategorie TRLB a TRRB pohodlně vejde, ale s tradicí to moc společného nemá ... a odmítám spekulaci v tom smyslu, že to bylo kvalitou střelců, tento trend je dokladovatelný na střelcích, kteří střílí dobře v obou kategoriích a ty výsledky v "tradičním" jsou prostě průměrně nižší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pavel
Nováček
Nováček


Registrace: 28.6. 2006
Příspěvky: 98
Bydliště: Ml.Boleslav

PříspěvekZaslal: po červenec 09, 2007 11:57 pm    Předmět: Citovat

Holý luk i tradiční luk (dlouhý ozn. TRLB a reflexní ozn. TRRB) jsou už popsány v pravidlech EAA 3D. Pokud došlo již před rokem k převzetí těchto pojmů k označení střeleckých kategorií na závodech o kterých se zde jedná (Veveří, Lukohrátky, Křivoklát, Všetice a další které mají následovat) přimlouvám se také za dodržení jejich původních významů. Případně navrhuji VYJMENOVAT KONKRÉTNÍ BODY, ve kterých by byla povolená odchylka od nížeuvedených popisů.
Citace z pravidel EAA 3D:
8.2.6 Tradiční reflexní luk (TR-RB – Traditional Recurve Bow) - Střelci musí střílet z modré mety (max.27m). Jakýkoliv typ tradičního reflexního luku bez kovového středu. Nesmí se používat vypouštěče, stabilizátory, závaží. Tětiva musí být vypouštěna z holých prstů, rukavičky nebo chrániče prstů (tab). Při nátahu se střelec musí ukazováčkem stále dotýkat končíku (zakázán pohyb prstů po tětivě). Nesmí se používat kontrola nátahu na luku nebo na tětivě. Nejsou povoleny žádné značky na ramenou a ve střeleckém okně, které by umožňovaly měření vzdálenosti a nebo k míření. Povolena zakládka šípu typu T300, Neet, Hoyt Hunter nebo Bear. Je povolen jakýkoliv druh šípů, ale všechny musí být stejného druhu, stejně dlouhé, stejně těžké, se stejnými kormidly, končíky a hroty.
8.2.7 Tradiční dlouhý luk (TR-LB – Traditional Long Bow) - Střelci musí střílet z modré mety (max.27m). Jakýkoliv tradiční dlouhý luk, který je definován tak, že tětiva napjatá na luku se nedotýká luku ve více než dvou bodech (jen v zářezech pro tětivu), bez vypouštěče, zaměřovače a závaží. Tětiva musí být vypouštěna z prstů (rukavička, chránič prstů – tab, holé prsty). Při nátahu se střelec musí ukazováčkem stále dotýkat končíku (zakázán pohyb prstů po tětivě). Nejsou povoleny žádné značky na ramenou a ve střeleckém okně, které by umožňovaly měření vzdálenosti a nebo k míření. Povoleny jsou pouze dřevěné šípy. Šípy musí být dřevěné ze stejného materiálu, stejně dlouhé, stejně těžké a stejně olepené.
8.2.8 Tradiční luk ženy (TRL – Traditional Ladies) – tato kategorie se vypisuje pokud není dostatečný počet žen v kategorii TR-LB ženy a TR-RB ženy. Bez rozdílu vybavení. Střelci musí střílet z modré mety (max.27m).
8.2.9 Holý luk (BB – Bare Bow) – Luk a načiní podle pravidel FITA. Jakýkoliv typ reflexního luku, který s přidanými závažími bez tětivy projde otvorem o průměru 12,2 cm. Pohyb prstů po tětivě je povolen. Zaměřovače, vodováhu, vypouštěče, klapačky není povoleno používat. Šípy musí být shodné délky. Do divize spadají také všechny tradiční luky s kovovým středem.
==================
odstavec 8.2.8 jsem nechal pro úplnost, o ženské kategorii se diskutovalo už v tématech souvisejících s Mistrovstvím 2007 na Křivoklátu
==================
jak je patrné, TRRB povoluje i duralové nebo karbonové šípy
==================
Mám zatím ústní informaci o přípravě nové kategorie, v angličtině nazývané "primitive bow". Tam by zřejmě mohla být podobnost s tím co nyní v rámci fóra Lukostřelec nazýváme historickými a tradičními luky.
Podle mého názoru by jedním z řešení bylo upustit od názvů "holý luk" a "tradiční luk" na závodech typu Zlatý Šíp, Mistrovství S.E.B.U., Lukohrátky, Všetice, a používat místo nich názvy "TRRB", "TRLB", a např. "historický luk"
==================
u TRLB a u TRRB nejsou zakázané kovové kroužky na tětivě, ale jsou u nich zakázané kreslené značky. Takové značky jsou povolené zřejmě jen u Holého luku dle odstavce 8.2.9
==================
Pravidla jsou psána pro závody 3D, kde se tradičními luky střílí max. 27m, a holým lukem max. 45m.
Proto bych na budoucích závodech na kterých se střílí více disciplín navrhoval možnost použít dvě různé sady šípů.
Prosím Hawkwinda, Eleazara nebo Michaela o upřesnění, myslím že anglická armáda vyzbrojovala lučištníky jak lehčími šípy pro střelbu na velké vzdálenosti, tak těžšími šípy s kratším dostřelem a zároveň s větší pravděpodobností probití zbroje (to pro ty, kteří chtějí mít historicky doložené použití více druhů šípů)
==================
Děkuji za pozornost, těším se na Vaše ohlasy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pavel
Nováček
Nováček


Registrace: 28.6. 2006
Příspěvky: 98
Bydliště: Ml.Boleslav

PříspěvekZaslal: po červenec 09, 2007 10:49 pm    Předmět: Citovat

Mysa napsal:
. . . Další takový byl . . . který zaslal protest proti tomu, že mu Saviňon připsal neprávem body, čímž poškodil Kibeho, ale pak si prošel fotodokumentaci, kterou zřejmě pořizoval u každé disciplíny, a zjistil, že nepoškodil. . . .

Díky Myšo za pochvalu, mám z ní radost jako z dobrého nástřelu. KIBEho jsem přestřílel o pouhý bod, určitě si to jindy vynahradí.
A doufám že moje další příspěvky budou zaměřené hlavně na pravidla a vše ostatní co souvisí s organizací lukostřeleckých akcí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hawkwind
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.6. 2006
Příspěvky: 403

PříspěvekZaslal: so červenec 07, 2007 4:58 pm    Předmět: Citovat

Admin by eventuelně mohl tuto část diskuze oddělit a přesunout do nového tématu.

J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
hawkwind
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.6. 2006
Příspěvky: 403

PříspěvekZaslal: so červenec 07, 2007 2:16 pm    Předmět: Citovat

Šobul napsal:
- keltové - germáni - slované: markomani se v čechách usadili 9 př. Kristem, porazili kelty, obsadili jejich hradiště, ale nevytlačili je z čech, žili vedle nich a přebírali částečně jejich vyspělejší kulturu. v roce 320 jak markomani z čech, tak kvádové z moravy odešli, vyrazili proti římu, v čechách určitě nějací germáni promíšení se zbytky keltů zůstali, a do tohoto prostředí přišli kolem 530 "čechové" - jednoznačně kulturně na nižší úrovni, zato dobře vojensky organizovaní. za sebou měli několikaleté boje s římskými legiemi a kmeny kolem hranic římské říše, přitom se střetli s avary a s nimi také napadali římské území. v čechách pak asimilovali s hrstkami starších osídlenců
- maďaři - znamenali konec velké moravy a po 900 operovali maďarští jezdci až u labe. čeští panovníci jim museli čelit. jejich luky i bojovou taktiku znali a museli s s ní vypořádat (viz boleslav) velice zajímavou záležitostí je působení vikingských "žoldnéřů" v čechách. právě oni měli luky ve výzbroji
- řada přemyslovců byla s uherskými panovníky v kontaktu, zvláště moravští přemyslovci s nimi udržovali četné styky. někdy pobývali na jejich dvoře a účastnili se i jejich tažení.
úplně stranou ponechávám křižácká tažení a účast českých panovníků na různých vojenských akcích v rámci svaté říše římské.
- francie - anglie - co byla francie (z hlediska nynějších hranic) do stoleté války- většinou území patřící anglickým panovníkům, takže se od od začátku stoleté války luky rozmohly postupně i na francouzské straně. to, že francouzi luky zpočátku využívali minimálně, že jimi nediponovali. jejich taktika byla ale jiná, obdobná byla v celé svaté říši římské - tedy důraz na těžkou jízdu, lukostřelci představovali pouze pomocný prostředek. jde o to, že na kontinentě nepřežila vrstva svobodných sedláků jako třeba v anglii nebo v severských zemích.
co dovedou luky přitom francouzi dobře věděli ze svaté země, templáři to několikrát zažili - saladínovi jízdní lukostřelci jim vybíjeli koně, bez kterých byli bezmocní. navíc kůň byl velice drahou záležitostí, takže nebalo tak snadné si ho obstarat
- nebaví mě všechno vysvětlovat (např. lucemburkové a francie případně jiné), protože znalost takových věcí pokládám za samozřejmost.
husitství skutečně ukončilo snahy karla a václava o rozšíření luku mezi svobodným obavatelstvem - tedy ve městech. husité vycházeli z toho, co se jim nabízelo a co mohli samo zvládnout. polní vojska byla svým způsobem řešením z nouze - vozy na ochranu pěchoty, zpočátku velmi slabá jízda. proto také sázka na střelný prach (viz české názvy palných zbraní v evropských jazycích - pistole, houfnice)
česká hotovost proti korvínovi se nevyznačovala žádnou výraznou kvalitou. šlo hlavně o městské kontigenty a navíc chyběla jízda. nikdo na české straně nepochyboval, že vozy jsou defenzivním prvkem. jejich předností byla ochrana pěchoty. nic víc. navíc se v té době začínala rodit nová taktika odpovídající zrodu profesionálních armád. to odstavilo luk v západní evropě na vedlejší kolej. pak už to byla jen záležitost východní a jihovýchodní evropy.
tady u nás byl luk v té době už hlavně "sportovní" zbraní.


Já se tě ptám na konkrétní doklady a nálezy a ty dodáš další všeobecný blábol, který navíc nemá historicky hlavu a patu.

Citace:
- netvrdím, že luk byl pro kelty hlavní zbraní - byl to oštěp, sekyra a meč, ale luky podle archeologů měli (lov ptáků a menší zvěře), vysvětlení proč se nenacházejí ve větším množství železné hroty je následující, odhaduje se, že používali přiostřenou dřevěnou špičku šípu a najít dřevěné artefakty je obrovská náhoda


- Podle jakých archeologů. Dokladuj nálezy konkrétních keltských luků, nebo alespon´písemné zdroje hodnověrného charakteru.
Připomínám, že např v celých "Zápiscích o válce galské" padne slovo luk cca 1 nebo dvakrát - což tedy nijak nesvědčí o tom, že by ho galové skutečně používali.

Chápeš vůbec jak se vede diskuze?

To nemá vypadat :
A: Už staří keltové blah blah blah
B: Můžeš to trvzení něčím podpořit?
A: "Lehce přefrázuje první tvrzení."

Navíc máš tendenci používat Strawman což značí, že místo abys reagoval na konkrétní body doslova zasereš příspěvek spoustou informací, které ve skutečnosti nemají souvislost s tématem a nebo jsou povrchního charakteru.

Citace:
husitství skutečně ukončilo snahy karla a václava o rozšíření luku mezi svobodným obavatelstvem - tedy ve městech. husité vycházeli z toho, co se jim nabízelo a co mohli samo zvládnout


- dokladuj "snahu václava a karla o rozšíření luku mezi svobodným obyvatelstvem" - proboha to je blábol za blábolem. Jediný příspěvek je ustavení jedné střelnice v praze.
Uved´příklad jediného zákonu těchto panovníků který by např.
a) Nařizoval vlastnictví luku a šípů vrstvě obyvatelstva s určitým příjmem
b) Nařizoval povinný tréning pro tuto vrstvu obyvatelstva
c) Zohlednoval cech "lukařů" nebo "šípařů" co se týče nákupu vhodného dřeva před např truhláři a stolaři

Apod. - to jsou totiž všechno opatření která přijme panovník aby skutečně rozšířil a podpořil lukostřelbu mezi svobodným obyvatelstvem. Ty ale v čechách nemáme.


Navíc jsi zase sklouznul k dalším logickým bludům jako je např "False analogy" - například když píšeš že "velká část francie byla na počátku stoleté války anglická država a TEDY se tam logicky také používaly anglické luky" - blbost, blbost, blbost - byla to sice anglická država, ale neměla anglickou sociální strukturu a jediný kdo tam používal anglické luky byl okupující angličan.
I když odhlédnu od té lukostřelby na kteoru máš podobný náhled jako někteří naši panslavičtí blouznivci na "slovanskou mystiku a slovanský folk" (abych to prafrázoval) i všeobecné znalosti historie máš povrchní a veskrze špatné.

J.
[/quote]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Pan Bobeš z Wolfenburku
Nováček
Nováček


Registrace: 27.8. 2006
Příspěvky: 30
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: so červenec 07, 2007 1:10 pm    Předmět: Citovat

Tak já nevim sem jenom jednoduchej člověk, ale nechtěli byste si na podobný debaty založit zvláštní téma a tady řešit jenom to, co bylo jejím prvotním účelem tj. organizace mistrovství ČR 2008.

Tim se nijak nechci dotknout osob ani názorů diskutujících.
_________________
Vlkovští střelci
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Broďan
Nováček
Nováček


Registrace: 11.10. 2006
Příspěvky: 19
Bydliště: Český Brod

PříspěvekZaslal: so červenec 07, 2007 10:27 am    Předmět: Citovat

Šobul napsal:
- nebaví mě všechno vysvětlovat (např. lucemburkové a francie případně jiné), protože znalost takových věcí pokládám za samozřejmost.
husitství skutečně ukončilo snahy karla a václava o rozšíření luku mezi svobodným obavatelstvem - tedy ve městech. husité vycházeli z toho, co se jim nabízelo a co mohli samo zvládnout. polní vojska byla svým způsobem řešením z nouze - vozy na ochranu pěchoty, zpočátku velmi slabá jízda. proto také sázka na střelný prach (viz české názvy palných zbraní v evropských jazycích - pistole, houfnice)
česká hotovost proti korvínovi se nevyznačovala žádnou výraznou kvalitou. šlo hlavně o městské kontigenty a navíc chyběla jízda. nikdo na české straně nepochyboval, že vozy jsou defenzivním prvkem. jejich předností byla ochrana pěchoty. nic víc. navíc se v té době začínala rodit nová taktika odpovídající zrodu profesionálních armád. to odstavilo luk v západní evropě na vedlejší kolej. pak už to byla jen záležitost východní a jihovýchodní evropy.


Nechtěl bych se vyjádřit nějak neadekvátně, ale na ty tvoje výmysly se prostě normálně reagovat nedá.
Pouze sis něco vymyslel na základě studia učebnic dějepisu pro základní školy nebo populárně naučné literatury pro mládež, kterou píše kdekdo.
Ještě tě odkážu na článek, který jsem napsal loni, a který mj. obsahuje informace o změnách v české taktice během poděbradských válek.
http://livinghistory.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=42
Odpovědi na případné dotazy najdeš v literatuře uvedené na konci článku.
A jestli zpochybňuješ kvalitu městských hotovostí (milicí), tak doporučuji věnovat trochu času švýcarské taktice 14. a 15. stol., zvláště pak burgundským válkám a bitvám u Grandsonu, Murtenu a Nancy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Turnaje Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 4 z 10

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.