Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Kompozitní lučiště

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Kuše
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Elév
Grafoman
Grafoman


Registrace: 4.2. 2010
Příspěvky: 1107
Bydliště: Pacov

PříspěvekZaslal: po březen 28, 2011 10:55 am    Předmět: Citovat

Kompozitné lučište rôzne typy.
Mno, teda dosť prplačka! Ak som to správne pochopil, šlachovanie bolo potiahnuté pergamenom, odborníci je to tak?


Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
jiljovský
Nováček
Nováček


Registrace: 21.8. 2006
Příspěvky: 49

PříspěvekZaslal: st únor 23, 2011 8:10 am    Předmět: Citovat

Slabá určitě nebyla.Very Happy Kolik však takováhle kuše mohla mít ve skutečnosti napínací sílu, na to se názory dost různí ( 130-300 kg). A. Bichler nedávno vyrobil přesnou repliku kuše s kompozitním lučištěm, jejíž lučiště působí mnohem štíhlejší a uvádí napínací sílu 250 kg.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: po únor 21, 2011 9:24 pm    Předmět: Citovat

Toto asi nebola slabá kuša.


_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
oravec
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 5.2. 2009
Příspěvky: 287

PříspěvekZaslal: út březen 31, 2009 9:33 am    Předmět: Citovat

v mieste kde sa zachytáva na orech je omotávka z obuvníckej nite.táto má za sebou asi 200 výstrelov,netrhá sa ale je už dosť ošúchaná.nevoskoval som to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
vladik
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 14.10. 2008
Příspěvky: 230
Bydliště: Michalovce, SR

PříspěvekZaslal: po březen 30, 2009 5:02 pm    Předmět: Citovat

ta konopna omotavka je aj na tetive? netrha sa? voskujes ju nejako?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
oravec
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 5.2. 2009
Příspěvky: 287

PříspěvekZaslal: ne březen 29, 2009 10:09 am    Předmět: Citovat

no,vyskúšal som ošlachované drevo,na 15 metrov prerazí milimetrový plech ale dostrel pri 0-stupňovom uhle iba 60metrov.idem skúšať ďalej...viac vrstiev šliach,niečo na brucho... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Igor V
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.7. 2008
Příspěvky: 622

PříspěvekZaslal: pá únor 20, 2009 3:06 pm    Předmět: Citovat

Inak najlepšiu kušu čo som videl malo lučište podomácky vyrobené z listovej pružiny tuším trabantu či čoho .Ale ja by som kúpil od jasa rohovinu a ošlachoval ,podobné luky bývajú hotové za dva mesiace,ale skúsil by som aj to drevo +drevo nech vieme na čom sme .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
oravec
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 5.2. 2009
Příspěvky: 287

PříspěvekZaslal: st únor 18, 2009 1:12 am    Předmět: Citovat

aj ja potrebujem nové a rozmýšľam z čoho.staré mi prasklo. už som uvažoval aj nad tým kúpiť laminát a hotovo.ale chcem skúsiť ešte šľacha+jaseň+baza alebo to isté len svíbový chrbát.no tak skoro to ešte asi nebude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
jiljovský
Nováček
Nováček


Registrace: 21.8. 2006
Příspěvky: 49

PříspěvekZaslal: ne leden 28, 2007 11:04 am    Předmět: Citovat

Ty rohovinové, kostěné bočnice "netopejry" sloužily jistě nejen jako ozdoba, ale také ke zpevnění sochy kuše, právě v místech největšího zeslabení, zadlabáním pro ořech. Stejně tak i další podélné kostěné pruhy po obvodu sochy. Asi není náhodou, že bývaly vždy z jednoho kusu, tedy délka 50-70 cm. Kdyby to byla jenom ozdoba, mohly být pospojované.

Kožní klih byl na to zcela jistě vhodnější lepidlo, než epoxyd. Byl mnohem pružnější, takže když socha vlivem prostředí pracovala, přizpůsobil se a riziko odlepení bylo menší. Jistě, tohle všechno nebylo z dnešního pohledu v bojových podmínkách moc praktické, ale ze stejného pohledu není moc praktické ani samotné kompozitové lučiště, stejně náchylné na vlhkost a rozlepení. Přesto se, jak víme, velmi dlouho používalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Broďan
Nováček
Nováček


Registrace: 11.10. 2006
Příspěvky: 19
Bydliště: Český Brod

PříspěvekZaslal: so leden 27, 2007 10:35 pm    Předmět: Citovat

abakuna napsal:
Broďan: děkuju za vysvětlení thumbright . Že jsou tohle tvoje stránky (nebo vaší skupiny)?
Nevíš prosím, jestli je tahle kuše z našich zemí, nebo něco víc k ní?


Já jsem tyhle jednoduchý stránky vytvořil hlavně proto, abych měl kam dávat fotky z akcí a různé podklady. Pak jsem ještě začal používat www.brodabohemicalis.wz.cz ale zdá se, že je budu muset zrušit, aby to nekolidovalo se stránkami naší nově založené městské gardy.

Tahle kuše je klasickou ukázkou středoevropské produkce II. pol. 15 až I. pol. 16. století. Myslím, že to je spíše civilní (lovecká, sportovní), nikoliv standardní vojenská zbraň. A to proto, že jsem si loni vyzkoušel, jak pracuje kostěné obložení kuše, když na ní pere slunce, pak zaprší, všude je jak v parní lázni a toto se opakuje každý den. Odchlýpla se mi zrovna destička na horní ploše před ořechem a kuše pak vlastně nebyla funkční. A pochybuju, že by klíh držel lépe, než epoxyd. Na vojenské tažení bych si osobně vzal kuši bez obložení kostí, abych předešel problémům. Ale faktem je, že na některých obrazech jsou v rukou vojáků i takto obložené kuše.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Broďan
Nováček
Nováček


Registrace: 11.10. 2006
Příspěvky: 19
Bydliště: Český Brod

PříspěvekZaslal: so leden 27, 2007 2:17 pm    Předmět: Citovat

abakuna napsal:

Pájo, budeš dělat přesnou repliku nějaké kuše, nebo alespoň podle vzoru? Já bych chtěl zkusit tuhle (neumím sem dát obrázek Embarassed ) - www.strelci.webzdarma.cz - v sekci články a studie - v 2. řádku obrázků druhá zleva. Nemá nasazenej ořech obráceně? A nevíš co je ten přinýtovanej plátek nad pákou? Je torohovina, kterou je zakrytá díra pro vydlabání otvoru pro páku?


To rohovinové nebo kostěné obložení je pouze estetickou záležitostí, nicméně u středoevropského typu kuše bylo obvyklé a je na všech dochovaných exemplářích. Jelikož nemá vliv na funkci zbraně, domnívám se, že běžné vojenské kuše žádné obložení neměly. Pokud se v oblasti ořechu ponechá socha trochu širší, není třeba řešit bočnice a ořech se prostě zadlabe shora. Toto je však vidět pouze na obrazech a dochovaný neobložený exempáře neznám (po staletích zachovaly pouze luxusní kousky, jak je obvyklé i u jiných věcí). Na západě se kuše zpevňovaly kovem již v 15. stol.
Obrázky se sem vkládají takto: Img www-adresa obrázku Img

Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Komtur
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 7.1. 2007
Příspěvky: 475
Bydliště: Tvrz Kamberk

PříspěvekZaslal: so leden 27, 2007 1:30 pm    Předmět: Citovat

abakuna napsal:
Pořád nemůžu sehnat kloudnej kus hruškovýho dřeva na sochu, mám tady pěkný jabloňový špalky, ale nevím jestli se dělaly i jabloňový sochy.

Nedávno jsem bohužel nechal pěknej kmen rozřezat na fošny. Ty máš nějaké informace, že se hrušeň používala na sochy? Je fakt, že je dost houževnatá a tvrdá a dá se vyřezávat. Jenom dej pozor, aby byla dobře vysušená, protože se dost sesychá, ale pak už se nehne. Myslím, že jabloň se na větší kusy zas tak nehodí, zdá se mi, že se chová podobně jako švestka. Pokud ovocné tak určitě hruška.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: čt leden 25, 2007 9:05 pm    Předmět: Citovat

dokud nevystydne.15 min by mělo stačit
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
abakuna
Nováček
Nováček


Registrace: 8.8. 2006
Příspěvky: 53

PříspěvekZaslal: čt leden 25, 2007 8:36 pm    Předmět: Citovat

Pájo, díky za tu knihu, už jsem ji našel na Amazonu - nová 39,80Euro. Nebyla taky přeložená do angličtiny? Německy sice trochu umím, ale tohle pro mě bude boj. Za výhodnou cenu k ní byla kniha The Book of the Crossbow (anglická) - četl jsi tuhle? Píšou k ní, že je tam probrán hist. vývoj kuší i jejich konstrukce.

Myšo, děkuju za ten postup. mám ještě jednu otázku - ten plátek se nechává ve svěráku, dokud nevyschne, nebo stačí chvíli?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: čt leden 25, 2007 1:40 pm    Předmět: Citovat

ohříváním za sucha rohovina křehne.Já jí vařím běžně!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PeZ
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 27.6. 2006
Příspěvky: 174
Bydliště: kousek od Řípu a Labe

PříspěvekZaslal: čt leden 25, 2007 11:53 am    Předmět: Citovat

Někde na inetu byl článek v angličtině , kde psali, že teplota plastifikace rohoviny je 160°C, takže bych zkusil horkovzdušnou pistoli nebo troubu. Chemické změkčování je nesmysl a vaření ve vodě za normálního tlaku je neúčinné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: čt leden 25, 2007 11:25 am    Předmět: Citovat

Pája má pravdu.Byly to kuše z Francie a Itálie.O Českých nevím nic.Když změkčuješ rohovinu chemicky,jednak se změní její mechanické vlastnosti a jednak se časem začne vracet do původního tvaru(používám kyselinu šťavelovou).Rohy rovnám vyvaření a pak je vylisuji za pomoci heveru a fošny mezi futry.potom plátkuji.Také jde loupat.U krátkých rohů svěrák stačí,ale vyvložkuj ho prkýnky,nebo se ti tam obtisknou čelisti
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
abakuna
Nováček
Nováček


Registrace: 8.8. 2006
Příspěvky: 53

PříspěvekZaslal: čt leden 25, 2007 9:22 am    Předmět: Citovat

Zdravím, pánové,

Myšo, nevíš z které oblasti oblasti tohle lučiště je? Máš k tomu něco víc? Nechce se mi věřit, že by se u nás používaly velrybí kostice, vždyť rohy by měly v pohodě stačit a tímhle by cena těch kuší dost stoupla usa2 ?
Můžeš mi prosím poradit, jak narovnáváš rohovinu? Uvažoval jsem, že bych ty plátky nejdřív změkčil (vařením nebo v octu) a potom vylisoval, ale nevím, jestli by se nezničily. Na ATARNu nějakej týpek rovnal plát z rohu přímorožce tím, že ho zahřál, dal do svěráku a nechal vychladnout Eh - jde to tak a nevrátí se to zpátky do původního tvaru Question ? Díky moc za odpověď.

Pája1111: děkuju za nabídku, ale kromě toho zdroje rohů ti asi nic moc nabídnout nemůžu Sad . Rohy jsem získal díky Eluwakovi na www.westernhobby.cz , stojí 50Kč kus. Nevím jestli jsem měl zrovna štěstí, ale přišly mi opravdu velký a pěkný kusy, myslím že za tuhle cenu je to paráda.
Do výroby té svojí kuše se pustím asi až příští zimu, pokud seženu dostatek podkladů. Pořád nemůžu sehnat kloudnej kus hruškovýho dřeva na sochu, mám tady pěkný jabloňový špalky, ale nevím jestli se dělaly i jabloňový sochy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: st leden 24, 2007 10:56 pm    Předmět: Citovat

objevil jsem několik řezů kopozitním lučištěm kuše a s hrůzou zjistil,že dřevo tam není vůbec.Navíc plátky jsou lepeny kolmo (spíše lehce do úhlu)na směr ohybu a občas prokládány velrybí kosticí(A to fakt shánět nebudu už z principu).Bude se ti hodit želízko z truhlářského hoblíku rýhováku(na zvětšení lepené plochy).Hodně zdaru
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
abakuna
Nováček
Nováček


Registrace: 8.8. 2006
Příspěvky: 53

PříspěvekZaslal: so leden 20, 2007 9:04 am    Předmět: Kompozitní lučiště Citovat

Ahoj,

nevíte prosím někdo, jakým způsobem se na dřevěné jádro lučiště lepily plátky rohoviny? Jaký měly tvar a rozměry? Liší se konstrukce starších lučišť od těch novějších, nebo je to stejné? Existuje literatura, která se zabývá konstrukcí těchto kuší (ne jenom hist. vývojem)?
Já se zabývám spíše výrobou luků, ale nedávno mi přišly rohy, které jsem si objednal kvůli špičkám pro ELB, no a tak jsem se pustil do hledání informací ohledně kompozitních lučišť kuší, protože mám teď 12 rohů ne kratších než 20 cm(většinou i delších), ale zatím jsem toho moc nenašel (kromě popisů z čeho se tato lučiště skládají). Chtěl bych zatím nashromáždit co nejvíc podkladů a v budoucnu se pustit do výroby.
Díky moc za odpovědi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Kuše Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.