ešte takto by som zhodnotil ,,,mal som požičaný straý obojručák z krásnej sivel ocele ,, ručne kovaný ,pecka ..mal som ručne kovanú mačetu ,tiež pecka ..Ale tieto hovadiny ako sa dnes robia a predávajú z nejakých číslovaných oceľových plechov a stoho sa robia nože a mačety stoja za velké a prevelké hovno ..To proste lenovost nas sem zahnala asi ,ale aj tak to nechápem lebo pilníky sa robia z tvrdiny a tie sa trebars keby stoho niečo robiš a drbne ostrá hrana o kamen tak to bud dodrbe kamen ,alebo pukne oceľ bo je to tvrdina .atd. njdem rozvádzať ,,ale tie stare veci sa robili takto že si mohol biť mečom o meč a nemal si to ostrie zubaté ..Teda aj tu treba asi rozlíšť meče na bodanie ktore mohli byť blbej kvality a nevadilo to moc a meče na sekanie ktore keby boli vyštrbené stoja za staru bačkoru
aha ,tak stačí nehádzať do šutrov ,,tak to som vedel a ani som donich nehadzal ,,teda nie ja mam taku srandu doma na brúsenie nožov a to ti je asi uhlikata oceľ ,taký štvorhran tvrdý asi takmer ako diamant a jasne ja som tamto nechcel vrhacie robene ako katana pre šoguna , len snivam nahlas asi
Inak čo som písal čisto moje sci fi teorie pozbierane z highlanderov a iných hovadín ,,že ako by to malo byť nezničiteľné ,alebo takmer
sa mi páčila ta vec čo som nepochopil že indický damask nebol prekladanina ,,no idem to doštudovať
Já damaškem svářkovým chápu paketovanou ocel s kontrastním vzorem který je kovářem řízen. Jde to udělat i raznicí a zabroušením do roviny.
Japonské meče damašek nejsou, protože tam je cílem něco jiného. Postupným prokováváním a nauhličováním, nebo naopak oduhličováním si kovář vytvoří materiál s přesnými vlastnostmi . Ze dvou až několika takhle připravených paketů složí polotovar na čepel. Cílem není vzor paketu, ale mechanické vlastnosti čepele. Struktura materiálu se nijak moc nehodnotí- jenom je součástí povšechného popisu čepele. Hodnotí se čistota linií a jevy vzniklé při kalení.
to co chceš ty je paket funkční. Poskládání materiálů tak, aby vzniklo něco nezničitelného. Ale nejsem si jistý, jestli u vrhacího nože má taková míra práce smysl. Já bych to řešil spíš houževnatou pérovkou popuštěnou na malinko větší tvrdost, než má běžná prožina. Když trefíš šutr, udělá se ti zub úplně do všeho _________________ Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
No moja predstava o damašku je taka ako som dakde čítal a ty si mi to Mišo niekde potvrdil že je to prekladané ,ako píše seňor Alwarez ,ale že je to tvrdá uhlíkatá ocelel jedna vrstva a druha je mäká oceľ čo vznika pri tom taveni rudy ..kto nevie krehká sa rada láme ,a teda je sama osebe nanič rovnako ako meká je tiež nanič , je plasticka .a ked sa to proste poprekladá že to má tie vrstvy jemnejšie ako tis z alp letokruhy tak je to zároveľ tvrdé aj nezlomné a nevyštrbiteľné ..Ako ak mám nesprávnu predstavu tak ma opravte ,ale zrejme inak sa nedá urobiť dobrá čepeľ .Tiež som zachytil info že na katany sa robilo niečo ako jadro z pružnej ocele a ta prekladana sa len obalila nato zvonka teda hlavne na reznu plochu ..Potom ked sa mlátili a blkovali mečmi tak na tom neboli zuby ,ako na šmejdoch ale čo su bežne viditeľné ,ale sa to len jemne drolilo pri nárazoch z minimálnim poškodením čepele ...
Ak sa niekde mýlim môžete ma opraviť .. Ako ja si časom jednoznačne nejaky takýto nôž ,alebo kunai či šuriken dám urobiť dľa vlastneho návrhu ..Alebo teda som už také veci videl len niesom si istý kvalitou tak radšej sa dotoho neženiem bez znalostí .
Registrace: 25.9. 2006 Příspěvky: 4466 Bydliště: Praha - Radotín
Zaslal: st prosinec 28, 2011 2:06 pm Předmět:
takto kovaný meč soudruhu mám za odpoledne. Pokud používám složitější konstrukci s předkovanými polotovary (francká čepel, jap. kobuse atd., dělám ho klidně týden).
To co popisuješ je paketování a do nedávna se takhle dělala veškerá ocel. Z nízkoteplotní tavby se to i jinak dělalo dost blbě.
ve chvíli, kdy bylo potřeba značné zprůmyslnění, sáhlo se teprve po litině a z ní se ocel a železo dělaly pudlováním a frišováním. Do vynálezu výroby oceli elekrtickou indukcí se lidstvo muselo spokojit buďto s pracnou a drahou ocelí, nebo nekvalitní plnou síry a fosforu.
Jinak výroba Damašku je téma na několik knih . Takhle podané je to asi jako bys popisoval výrobu léku : vezmeš prášek a slisuješ ho do tabletky.
Jinak seveřané (jestli chceš, tak Vikingové) si nejvíce cenili franckých čepelí a máloco je složitější na výrobu.
Urychlování výroby je opět až vrcholně středověká záležitost.
Omlouvám se za mentorování, ale chodí sem pár kovářů, kteří technoogii samozřejmě ovládají alespoň běžným způsobem (nedělají třeba damaškové hlavně) a hodně lidí pro které je minulost vášní, takže i dobře míněné provolání někoho, kdo tomu lautr nerozumí vyvolá vášně.
Děkuji za pochopení.
Jinak je tvoje úvaha Igore správná. Jde ale o to, kdo to vyrobí, jak a jak to tepelně upraví.
Podobný efekt se dá docílit i z válcované ocili prři vhodně zvoleném materiálu a technologii _________________ Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Registrace: 12.7. 2009 Příspěvky: 2333 Bydliště: Severni Karolina USA
Zaslal: st prosinec 28, 2011 1:40 pm Předmět:
Nejdrive si musime uvedomit co damasek je ! Vrstvena ocel soudruzi ,vrstvena ocel co ma 720 vrstev co se dela z nekolika kusu ocele a ty se kovaly a prekladaly rekneme ze zaciname na 9 kusech ocele a ty vykovame a prelozime na pulku co je 18 vrstev a zase prelozima na pulku a mame 2x18 vrstev atd jasne kovanim se ocel zmensuje a kdyz se zmensi natolik pridavame zase treba 9 prutu ocele az se dostame historicky na tech 720 vrstev damasske ocele ,dnes toto pracne pocinani je mozne obejit ze kovame ocelove lano a pak kyselinou vytahneme vzor ocele ,takto vykovat mec trvalo cely mesic a kovar musel byt zaplacen za ten mesic ......damacek se ve sveraku one o 90 stupnu a narovna a pak se to stejne ohne na druhou stranu a prasknou na kazde strane jen dve vrstvy ocele tedy nebylo v lidskych a konskych silach mec prerazil ...Vikingove potrebovali vyrobu mecu urychlit a zlevnit a tak zacinaji s 9 kusy zeleza ty stoci do sebe a prelozi a maji mec ,nekdy pouze kusy skovalo ty se dvakrat prelozi a dostanou mec co ma 32 vrstev a to muselo stacit ,Vikingove suzovali Evropu 300 let ....To co mas je nejaky levny cinsky krap kdyz je to z plechu ....
Zaslal: st prosinec 28, 2011 10:53 am Předmět: Vrhacie nože
Zdar ,jaksi som dostal nože od firmy gill hibben GH0455 ,,celkom spokojnosť ..Len sa chcem opýtať na damašk ,lebo toto je sice v pohode ale problem a treba dávať bacha aby to nenarážalo na nič tvrdé bo je to vlastne z hrubého ocelového plechu určitej kvality ..teda ak niekto vie ,je damašk odolnejší ? ..Som zvedavý a či aj z damaškon neorbávajú že sa to pomaľuje aby to len vyzeralo akože je
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru.