Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tětivy
#41
Ahoj chlapi. Vidím že jsou tu lidi co tětivám rozumí. Já, ač staršího data narození jsem jakoby začátečník s kuší, když nebudu počítat nesmělé začátky před dvaceti roky.
Chci si tětivy vyrábět sám, ale nikde jsem se nedopátral toho kolik vláken a z jakého materiálu  se má použít na určitou tětivu, resp. jak to vypočítám podle nátahu (teda, jestli se to podle nátahu počítá). Předpolkádám že čím větší nátah, tím víc vláken (např. Dakronu) bude potřeba.
Nevím jak často to tu navštěvujete, když tak potom zkusím obtěžovat někoho určitého přímo.
Zatím díky
Odpovědět
#42
Napíš údaje o kusi,na ktorú chceš vyrábať tetivu,potom sa ti pokúsime nejako pomôcť. 
No a samozrejme aj typ vlákna, ktorý by si chcel použiť.
Odpovědět
#43
(08-26-2018, 05:59 PM)spitamen Napsal(a): Napíš údaje o kusi,na ktorú chceš vyrábať tetivu,potom sa ti pokúsime nejako pomôcť. 
No a samozrejme aj typ vlákna, ktorý by si chcel použiť.

Kuše je reflexní s nátahem 150lb
Mám cívku Dakronu B50, ale až ji vypotřebuji, asi půjdu do něčeho jiného, zatím to neřeším.
Díky.
Odpovědět
#44
Zatiaľ som vyrobil len pár tetív, tri na luk, dve na kušu. Urobil som ich z ľanového tenkého špagátu (takmer niť) o nosnosti cca 3 kg. Na kušu som dal 100 vlákien...Mám ešte ľanové špagáty hrubšie, o nosnosti cca 9 kg aj viac. Chcem sa spýtať, čo je lepšie? Robiť tetivu na kušu z tenkej nite, alebo z hrubšieho špagátu? Ono namotávať tých 100 vlákien je dosť otravné. Okrem toho, stalo sa mi, že po porušení stredovej omotávky sa mi niekoľko vlákien roztrhlo, a keďže som potreboval tetivu používať (tileroval som), nechcelo sa mi (a nemal som čas) to riešiť a tetiva dopadla tak, že takmer tretina vlákien sa sa pretrhla. Čítal som tu niekde, že v prípade zlej dĺžky tetivy sa môže tetiva rozmotať a niť znova použiť (ak samozrejme nie je dlho používaná). Ja som skúsil takto poškodenú tetivu "rozmotať", a "zachrániť" aspoň nejakú dĺžku nite, ale úžitok bol nulový, len kopu krátkych zvyškov nití, bolo to celé zauzlované...
   Takže nie je lepšie, pre prípad znovu rozpletenia tetivy, ak má nevhodnú dĺžku, použiť hrubší špagát? Oproti lukovej tetive, ktorá by kvôli končíkom nemal byť hrubšia cca 3mm, si myslím, že tetiva na kušu môže byť podstatne hrubšia, kľudne 10mm. Aký je váš názor?
   Ešte jedna otázka: omotávka na okách tetivy sa môže "nadkladať"? Ak nemám dostatočnú dĺžku omotávacej nite? Robí sa to vôbec? Ak áno, ako?
Odpovědět
#45
Na akú kusu tú tetivu chces?
Skús sem hodiť nejakú fotku kuše aj s nejakým popisom.nech je niečo od čoho sa na začiatok odraziť.bolo by dobré hodiť aj foto tej starej tetivy.
Odpovědět
#46
stará tetiva už neexistuje. Kuša je táto http://lukostrelec.cz/subdom/forum/showt...135&page=9
obrázky úplne dole
Odpovědět
#47
Voľbu materiálu a konštrukciu tetivy by som volil aj vzhľadom na silu lucista.ta je aká?
Odpovědět
#48
max. 80 kg, počítam...
Odpovědět
#49
Pouzi kľudne tie hrubšie.. pokiaľ su priemery oboch približne zhodné.
Keďže ideš používať materiály ktoré majú minimálnu prietaznost,ak vôbec nejakú a vzhľadom na to že ide o materiál s nízkou pevnosťou v ťahu a stým spojené len trojnásobne predimenzovanie voči lucistu, budeš musieť tie tetivy v rámci bezpečnosti častejšie meniť.
Čím nižšia prietaznost materiálu, tým menší počet signálov, že sa tetiva blíži ku kolapsu.
Zase pri vysokej prietaznosti tie signály tiež ťažko postrehnúť.
Nízka prietaznost materiálu spojená s nízkou hodnotou pevnosti v ťahu vlákna...no,kto môže, tak sa tomu vyhne.riziko toho všetkého stúpa so zvyšujúcim sa ťahom lucista, jeho rýchlosťou vrátiť sa do pôvodného stavu a nízkou váhou šípu.ale to určite vieš veľmi dobre.
Odpovědět
#50
Po dlouhé době jsem dělal novou omotávku na Matrix Bulldog 380. Původní nevydržela ani 200 výstřelů.
Dělal jsem ji na 3 krát. I přesto že jsem ji utahoval pevně rukou v rukavici, tak se mě ve spoušti  rozjíždí.
Dělal jsem to podle návodu na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=UhgpUZLgnvU
Máte někdo radu, jak na tako výkonné kuše dělat omotávku?
Použil jsem šňůru BCY tl. 0,8 mm.
[Obrázek: #IMG_20191226_102724.jpg]

[Obrázek: #IMG_20191226_102753.jpg]
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející toto téma: 2 host(ů)