Hodnocení tématu:
  • 2 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Optiky, montáže, nastřelení optiky...
#21
Alfoz>> Každá kuše má odlišnou balistickou křivku. Nikdy není stejná síla nátahu, nikdy nejsou ramena stejně vyrobená, nikdy nemáš stejně těžký šíp, i když se jedná o shodný model. Dá se ale předpokládat, že stejné modely kuší budou mít velice podobnou balistickou křivku, tudíž se bude dát nastavit shodná korekce na optice. V takovém případě by ale musel být ke každému modelu kuše jeden kušohled s danou balistickou křivkou, která by ti stejně byla k ničemu, pokud bys použil jiný šíp/tětivu/tlumiče… Proto jsou vyráběny kušohledy s variabilním zvětšením (FPS prstencem) s osnovou v druhé fokální rovině (SFP), kde se změnou zvětšení se ti mění i proporce mezi jednotlivými záměrnými body (problematika popsána na začátku vlákna).

K tvému dotazu – hele nejvíc se naučíš tím, že budeš zkoušet. Já, než abych tady něco složitě vypisoval, ti raději pošlu obrázky, které ti dost napoví. Vlevo u grafů jsou značky, které vidíš v optice (teoretické vzdálenosti m/yd). Horní čísla pak vzdálenost terče. Vrchní obrázek zobrazuje ideální případ, spodní reálný. Čísla ber samozřejmě s rezervou. Nebude to takhle vždycky. Čím rychlejší kuše, tím plošší balistická křivka a tím menší odchylky v části 0-30 yardů. Teoreticky by se dalo říci, že s kuší o rychlosti 400 FPS budeš moci mířit prvním pinem na vzdálenost 10, 20, 30 yardů.
S optikou a jejím nastřelením se dá čarovat daleko více, jen musíš mít jasno, na co chceš kuši využívat. Podívej se na internetu, jak vypadají balistické křivky pro různé rychlosti. Dost ti to pomůže pro pochopení celkového nastřelení optiky.

[Obrázek: upr1xx2547.jpg]

[Obrázek: upr2xx254d.jpg]

Omlouvám se za hosting, ale stále mi nebyla navýšena kapacita schránky pro vkládání fotografií...
Odpovědět
#22
Díky moc za odpověď, ještě mi to nedalo spát a po mém dotazu jsem si pročítal pozorněji sekci balistika a náhle se mi rozsvítilo. Není třeba hledat nic složitého, vše je jak píšeš o zkoušení a zkoušení a opravdu je u kuše a kušohledu mnoho nastavení a je jen na uživateli co mu vyhovuje. Hlavně nespěchat, já jsem nedočkavec a když něco večer rozšťourám, pak mě to tlačí až do rána. Já postižený střelbou z dlouhých zbraní jsem měl myšlení ohledně nástřelu úplně někde jinde. Prostě terč napevno, nastřelit, nedýchat u toho a nešahat nikdy do optiky. Ale kušohled je něco zcela jiného. Zkoušet a upravovat dle svého. Super!!! Mám z toho větší radost než z celé kuše. Samozřejmě to má své limity, ale nastavit lze s kombinací kroužku FPS a komínků jakkoliv. Tak jsem to ke své velké spokojenosti nastavil na 20,30,40,50 ( v pade mínus 5cm ) , 55, 65 a opravdu vše téměř jednou dírou. Takže vzhledem k tomu, že mám vícero kuší, tak lehce zapamatovatelné. Musím však napsat, že první co jsem udělal, tak zahodil čínský šméčka šípy ( fakt to není ani na blbnutí, leda k nas... ), vše jsem dokonale namazal a promazal, sešteloval jazýček, který drží šíp. A ještě se mi malinko zdálo, že to střílí jinak dopoledne, kdy vosk na sluníčku téměř tekl a večer, kdy už teplota klesala. Ale to bylo možná jen mé zdání. A ještě jeden malinký poznatek, u dlouhých zbraní je téměř nežádoucí mít obyč. montáž na šroubky kvůli možnému povolení optiky, natož jí sundat ze zbraně, to je prostě průser. U kuše pohoda, optika dolů, dotažení všeho možného, optika zpátky na původní místo a chodí to suprově. Ještě se chystám vyzkoušet střelbu opravdu od desítky po metru až na konec optiky. Např. těch 50 je lépe střílet na 48m, to je do černého, ale stále jsem v únosné odchylce. 55 také klidně natáhnu na 60, ale to už by asi nebylo ono. Pak už by byl třeba náklop, nebo lepší optika, ale do začátku to stačí.
Takže ještě jednou velké díky za rady!
Odpovědět
#23
Ahoj, přivezl jsem si z Kanady Excalibur Matrix 355 s optikou Twilight DLX. Poté co jsem si několikrát přečetl Kořenovi excelentní příspěvky a stejně tomu moc neporozuměl se chci zeptat co je to vlastně za optiku a zda se s ní nechá střílet na velké vzdálenosti. Předem díky za radu.
Odpovědět
#24
Da - mrkni na tohodle scouta MATRIX 380 VS 180: https://www.youtube.com/watch?v=gbh6SyFkMZ0 ten ji ma s optimizerem. Jinak doporucuju tomu co KOREN psal porozumet protoze bez toho se LR moc delat asi neda ... ta optika je supr - je to lovecka optika pro pouziti za snizenych svetelnych podminek (proto twilight) - nejkvalitnejsi od excaliburu.
Odpovědět
#25
To video je slušný ale nikde se nemohu dočíst jaký má ta optika zvětšení nebo přiblížení. Vtipný je že je to to nejlepší co excalibur nabízí a je made in china.
Odpovědět
#26
Optika je 3-6 x 44 mm
Odpovědět
#27
http://huntingoptics.net/crossbow-scopes...pe-review/
Odpovědět
#28
To dcnt23
Záleží co pro Tebe znamená velká vzdálenost.
Se standardní optikou od Excaliburu budeš mít rozsah cca do 60 metrů.
Což by Ti mělo stačit na většinu střeleckých situací a disciplín. Pokud plánuješ střílet dále, je potřeba použít náklopnou montáž (zmíněný HHA Optimizer). Pak se dostaneš až na cca 150 metrů.
Ty Excalibur optiky nejsou špatné. Z továrních optik budou patřit k tomu lepšímu. V porovnání se špičkovými optikami je označení optiky i pro lov za zhoršených světelných podmínek spíše úsměvné (ať už světelností nebo kvalitou skla). Pokud budeš jednotlivé body nastřelovat dle rychlosti, budeš zároveň limitován přiblížením, které bude u Tvé kuše, vzhledem k její rychlosti s těžším šípem třeba jen 4 násobné. Na druhou stranu, vše je o odhadu a střeleckém umu. Takže i s touto optikou se nechá nastřílet téměř cokoliv.
Odpovědět
#29
Díky za rady, chtěl bych střílet max do 150 m , vsadil jsem se s bratrancem že budu lepší než on s kulovnicí :-)) ale nejdřív zkusím do těch 60 uvidím jak mi to půjde. Ještě k šípům mám 350 gr. Diablo 18". Myslel jsem že mám všechny stejné ale zjistil jsem že jedna sada má letky 20 mm od konce, druhá 35 mm a svítící 30 mm od konce. Má to nějaký vliv na balistiku?

Ještě na kuše.cz nabízí náklopnou montáž 4.generace a upravenou spoušť máte s tím nějaké zkušenosti?
Odpovědět
#30
dcnt23>> Optika není špatná. Celkem dobře se skrz ni kouká. To že má na sobě napsáno „Made in China“ ještě neznamená, že je to brak. Pokud si firma dobře pohlídá výrobu a výstupní kontrolu, jsou výrobky na velmi dobré úrovni.

Pokud vezmeš kuši z regálu, hrábneš do dalšího regálu pro šípy a vytáhneš kuši na louku, 150 metrů nenastřílíš.
Pokud k tomu setu koupíš náklopnou montáž, jsi o řádný kus blíže k vyhrání sázky, ale kamarád tě stále přestřílí, i kdyby byl sváteční střelec.
Máš-li ale otázky, zda rozdílný šíp má vliv na balistiku na 150 metrech, jsou všechny rady (nyní) zbytečné. Je to stejné, jak kdybys chtěl naučit dítě v předškolním věku, které nemá páru o číslech, velkou násobilku. S velkou dřinou ho to naučíš nazpaměť, ale děcko v tom neuvidí logiku. Úplně stejně to funguje jak tady, tak všude jinde. Pokud nepochopíš základy, je zbytečné mluvit o pokročilejších věcech.

Má-li být toto vlákno o optikách a ne balistice a náklopných montážích, dám ti jednu radu. Pokud chceš tedy kamaráda přestřílet na 150 metrech, přečti si vlákno o šípech (ideálně i na starám fóru). Nekupuj si náklopnou montáž, zvláště ne tu z kuše.cz (vyhozené peníze). Zazoomoj si na max. Vypodlož si zadní montáž (spodní kroužek) na optice hliníkovou fólií/plechem), vycvakej si svislé elevační točítko téměř na max a zkus se dostat až na 150 metrů. Vůbec neřeš nastřelení na 20, 30, 40 metrů… Ty si hraj akorát s boční elevací a snaž se s každým posunutím terče, zasáhnout trč. Až budeš na 150 metrech, tak si teprve dolaď rektifikační točítka napřesno. (Pokud by ti nestačila optika, musíš opět vypodložit tubus a postup nastřelování zopakovat od 5 metrů).

Dopadne to ale tak, že pokud nepoztrácíš všechny šípy, zasáhneš terč dvěma z pěti šípů a ukážeš tak kamarádovi, že kuše všeobecně stojí za hovno. I kdyby ti někdo půjčil vyladěný set a neřekl by ti, na co si dát pozor, stejně poztrácíš šípy, které jinak střelci pokaždé zasáhnou cíl. Sám jsem nedávno taky ztratil jeden šíp ze sady jen proto, že jsem se zapomněl podívat na vodováhu. Nebudeš-li hlídat náklon zbraně, nezapřeš-li pažbu do ramene pokaždé stejně, nebudeš-li koukat do optiky pod stejným úhlem (v ose), dech, spoušť, follow through… – je střelba do dálky jen opruz.

Kamarádovi ale můžeš říct, že vyladěná kuše je daleko přesnější, než lovecké kulovnice, dají se srovnat se sportovními kulovnicemi. Například klasický SVD Dragunov má přesnost 1,5-2 MOA (semi auto). Remington 700 (bolt action) je na úrovni 0,9-1,5 MOA out of the box. Vyladěná pak do 0,6 MOA. Vyladěné kuše střílí pod 1 MOA, za dobrých povětrnostních podmínek.

Nejbezpečnější rada pro tvé okolí a zároveň nejekonomičtější pro tebe – zatím se vykašli na nějakých 150 metrů a zvládni střelbu, funkce optiky, pochop balistiku na vzdálenosti do 50 metrů, jak píšeš, a až teprve potom se posuň dále.

A ČLEŇTE DOTAZY DO PŘÍSLUŠNÝCH VLÁKEN, JINAK PŘESTÁVÁM RADIT!!!
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející toto téma: 2 host(ů)