Hodnocení tématu:
  • 2 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Optiky, montáže, nastřelení optiky...
#41
Ahoj, mé zkušenosti jsou bohužel dosti omezené, což mě přivádí k dotazu: Dívali jste se někdo na Excalibur Tact 100 scope? Má to smysl kupovat? Po přečtení většiny tohoto fóra jsem totiž došel k závěru, že i pro střelbu do 100 yd je mnohem lepší náklopka. Má teda smysl investovat do kuše s touhle optikou? Dá se například nějak porovnat s dead zonem nebo s tact-zonem? Když jsem se koukal na web excaliburu tak jsem bohužel nenašel skoro žádná data k zhodnocení/porovnání. Za každou zkušenost budu rád. Díky
Odpovědět
#42
To Tosh

Na Tact 100 jsem již také koukal, vychází dost draze a u nás asi zatím samostatně špatně sehnatelné, nicméně přesnější informace by ti sdělili na Kuše.cz, kde ho prodávají v setu s výkonějšíma kušema. V setu to je už o něčem jiném, dává to kuši takovou přidanou hodnotu, téměř se to nepromítne v ceně. Sám mám dilema, chtěl jsem od EX Micro, teď pomýšlím na kuši právě s touto optikou a vyjde to cenově téměř shodně.
Jinak náklop ( HHA ) je opravdu bezvadná záležitost, ale musíš mít výkonnější kuši, aby jsi dosáhl právě těch 100y. Já mám Matrix 330 a se sériově dodávaným šípem 400Gr jsem max. na 70y, samozřejmě s lehčím šípem bych byl dál, ale asi na úkor životnosti ramen. Tento nedostatek je kompenzován opravdu přesnou střelbou, můžeš střílet opravdu s přesností na metr možná půlmetr. Osobně ho mám a jsem velice spokojený. Pokud budeš stavět na holé kuši, bylo by dobré přemýšlet na puškové optice s jedním křížem. Míříš jen na jedno místo, neovlivňuje tě zakřivení čočky, změna pozice oka od optiky apod. Já jsem ponechal Dead Zone, který byl na kuši a využívám základní kříž na 20y a zatím v pohodě, i když jsem také přemýšlel o jiné optice, na těch 70y to už není úplně komfortní, ale dá se. Víc ti jistě napíší ostatní co mají větší zkušenosti.
Odpovědět
#43
No já právě přemýšlím nad Cermanovým Bulldogem 385, takže bych to dostal s ním. Dík za info.
Odpovědět
#44
(11-12-2019, 07:36 PM)Tosh Napsal(a): Ahoj, mé zkušenosti jsou bohužel dosti omezené, což mě přivádí k dotazu: Dívali jste se někdo na Excalibur Tact 100 scope? Má to smysl kupovat? Po přečtení většiny tohoto fóra jsem totiž došel k závěru, že i pro střelbu do 100 yd je mnohem lepší náklopka. Má teda smysl investovat do kuše s touhle optikou? Dá se například nějak porovnat s dead zonem nebo s tact-zonem? Když jsem se koukal na web excaliburu tak jsem bohužel nenašel skoro žádná data k zhodnocení/porovnání. Za každou zkušenost budu rád. Díky

Ahoj, viděl jsi kříž té optiky Tact 100 scope? Pokud střed nastřelíš na klasických 20yard, tak poslední bod je 70 yard (ev. 80, když bys vzal hranu kříže). Na lov je to dostačující. Kvalita optiky bude průměrná, žádná lepší třída. Pokud chceš skutečně střílet 100 yard s nějakou přesností do 2", tak náklopu a lepší optice s větším zvětšením se nevyhneš.
Takže první krok je zvážit, zda skutečně chceš střílet 100yard a proč.
Odpovědět
#45
To Tosh
Přesně jak píše Svikaj. Všechny tyhle komplety jsou určeny primárně jako lovecké. Jde tedy o střelbu do cca 50-60 yardů.
Když jsem jí měl osazenou a střílel s ní třeba terčovku nebo 3D vestoje, chodilo to slušně. Pokud jsem s tím zkusil LR z pozice vsedě, nebyl jsem se za to schopen poskládat a náhled do optiky byl vždy trochu jiný, což se nepříznivě projevilo na soustřelech. Opět to šlo do cca 50 - 60 yardů. U TactZone je maximální přiblížení 6x, u Tact 100 pak 5x. To je na 100 metrů dost málo. Navíc je na LR osnova naprosto nevyhovující. Pokud osadíš náklopnou montáž a velkou optiku, alespoň nějaké střední cenové třídy (+- 10 000,- Kč za novou, +- 5 000,- Kč za starší), budeš úplně někde jinde. Pak připočítej pěkný bipod, nejlepší možné custom šípy, vodováhu,... A třeba půl den strávený jen laděním. A pak vždy další půlden na dosažení špičkových soustřelů. Počítej, že nastřílet na 50 metrů se nechá špičkově i z ruky, 60 a 70 už je to o dost těžší, 80 už je těžkých i v sedě a 90 a 100 metrů s parádním soustřelem docela kumšt.  A pak se zeptej sám sebe jak často budeš střílet 100 yardů nebo 100 metrů a zda jsi schopen investovat nemalé finance a spoustu času do úprav a střílení.
Odpovědět
#46
To Tosh,
nechci se Tě nijak dotknout, neznám Tvoje znalosti a zkušenosti s kušema, ale spousta lidí (nováčků) si představuje, jak střílí bez problémů s kuší magickou hranici 100 yard. Jak píše DanM, na tyto vzdálenosti je to o nemalých penězích a spoustě času. Ani to není lovecká vzdálenost (dřív zvěř uteče z leknutí při výstřelu, než to tam doletí). Proto zvaž, zda se spíš nechceš věnovat střelbě do cca 50 m (např. 3D, terčovka) a tomu pak uzpůsobit nákup optiky. Samozřejmě Tě nechci od ničeho zrazovat, prošel jsem si tím samým Smile
Odpovědět
#47
Chlapi to napsali dobře a vycházejí ze zkušeností. Meta 100y je lákavá, ale opravdu kolikrát tě to bude bavit? Já doma nastřílím na padesátku několik desítek ran a pak se divím proč mě bolí nohy-pade tam a zpět Big Grin A opravdu každá kušo optika má své nedostatky a není nic lepšího, než střílet neustále jen na střed kříže. Takže za mě-slušná kuše+HHa a je to k nezaplacení.
Já osobně tuhle optiku ani neviděl, ale mám zkušenosti např. s Barnettovkou, která bude přibližně stejná, i když s menším rozsahem a musím říct, že na opravdu přesnou střelbu to moc není, jak jsem psal - stačí aby blbě posvítilo sluníčko, nebo blbě zvolíš uhel mezi okem a křížem a na terči to udělá několik centimetrů rozdíl. 
Pokud se ti nějaká kuše zamlouvá tak ji do začátku klidně kup a střílej, s EX neuděláš chybu a pak se pusť do tunění. Vždycky můžeš origo kušohled dát do krabičky a osadit něčím jiným, taktéž zpět např. při následným prodeji pokud by tě to přestalo bavit. Já si nechal seriově dodávanou optiku pro rychlou střelbu, takovou nouzovku, kdybych chtěl rychle střílet, nebo si jen tak poblbnu a pak přepnu na HHA a střílím na přesnost. To plácání jen tak do terče tě rychle přejde a budeš chtít brzy střílet co nejpřesněji, páč to tyhle kuše umí dost dobře.
Odpovědět
#48
Ahoj, většina tu byla již zmíněna - já jen doplním moje postřehy. 

Pokud jsi ještě kuši neměl a nestřílel z ní sám, nezkoušel jsi laborovat a testovat, vyprdni se nyní na metu 100 yardů/metrů. S obyč optikou se nechá taky nastřílet nějaká vzdálenost a pokud tě ze začátku uspokojí strefit nafouknuté balónky na takovou vzdálenost, nešel bych do něčeho dražšího. Klidně ti tu poradím, co bych nyní koupil já, to však neznamená, že to je nejlepší volba, i když s LongRange mám velkou zkušenost. Každej má jiné potřeby a preference.

Jak radili kluci, je potřeba to vyzkoušet. Já jsem se prostřílel přes několik kuší a s každou kuší jsem si uvědomil, co vlastně od zbraně požaduji, abych uspokojil své potřeby střelby na 100 metrů. Osobně jsem ten typ, co ve stoje nastřílí úplný prd, protože nemám techniku a hlavně mě to úplně frustruje. Nejvíc mě baví střelba vleže, ale zajímavé je, že v sedě (bez opory) mám jedny z nejlepších soustřelů. 

Střelbu na dlouhé vzdálenosti, co je potřeba, na co si dát u kuše pozor při výběru a mnoho dalšího můžem klidně probrat v jiném vlákně.

Co se optik týče - tyhlety setové optiky jsou dobré na lov, zábavu, 3D a dala by se i terčovka, ale ne na LR. Tam potřebuješ větší zvětšení. Samozřejmě záleží na konstrukci a optické soustavě, ale povětšinou při maximálním zvětšení musíš držet oko totálně v ose. Jakmile vyhneš hlavu, není to vončo. Proto je lepší třeba zvětšení optiky až 14x, ale střílet třeba na 10x. Toto zejména platí v případech, kdy nemáš štelovatelnou lícnici a botku. Kuše mají samy o sobě optiku posazenou dosti vysoko, připočteš-li k tomu náklop a jeho vyklonění, jsi až v nepříjemné poloze a hledat pokaždé pozici oka, soustředit svaly na držení hlavy, myslet na namačkávání spouště a pracovat s dechem, nevede k dobrým výsledkům. Navíc čím výše je optika nad osou šípu, tím je celá střelba náchylnější, ale o tom jsou jiná vlákna (povšimni si, jak mají "snipeři" usazenou optiku a jak je upravená jejich pažba, i když se jedná o tovární).
Nemalou pozornost bych dával také na velikost objektivu a průměr tubusu - střílení je pak daleko příjemnější, zvláště k večeru.

Moje rada je - kup si kuši jakou chceš. Měj zajištenej servis a reklamovatelnost. Osobně bych do optiky nyní nevrážel nějak moc peněz - pokud tě kuše chytnou, stejně koupíš jinou (jak optiku, tak i kuši) a nebude jediná - věř mi. Kup si pořádný šípy a střílej. Zjisti, co tě baví a pak se můžeme pobavit, jestli vybrat náklop, optiku nebo obojí. Nejdůležitější ze všeho je, si to pořádně užít  Wink
Odpovědět
#49
(11-14-2019, 08:20 PM)KOŘEN Napsal(a): Ahoj, většina tu byla již zmíněna - já jen doplním moje postřehy. 

Pokud jsi ještě kuši neměl a nestřílel z ní sám, nezkoušel jsi laborovat a testovat, vyprdni se nyní na metu 100 yardů/metrů. S obyč optikou se nechá taky nastřílet nějaká vzdálenost a pokud tě ze začátku uspokojí strefit nafouknuté balónky na takovou vzdálenost, nešel bych do něčeho dražšího. Klidně ti tu poradím, co bych nyní koupil já, to však neznamená, že to je nejlepší volba, i když s LongRange mám velkou zkušenost. Každej má jiné potřeby a preference.

Jak radili kluci, je potřeba to vyzkoušet. Já jsem se prostřílel přes několik kuší a s každou kuší jsem si uvědomil, co vlastně od zbraně požaduji, abych uspokojil své potřeby střelby na 100 metrů. Osobně jsem ten typ, co ve stoje nastřílí úplný prd, protože nemám techniku a hlavně mě to úplně frustruje. Nejvíc mě baví střelba vleže, ale zajímavé je, že v sedě (bez opory) mám jedny z nejlepších soustřelů. 

Střelbu na dlouhé vzdálenosti, co je potřeba, na co si dát u kuše pozor při výběru a mnoho dalšího můžem klidně probrat v jiném vlákně.

Co se optik týče - tyhlety setové optiky jsou dobré na lov, zábavu, 3D a dala by se i terčovka, ale ne na LR. Tam potřebuješ větší zvětšení. Samozřejmě záleží na konstrukci a optické soustavě, ale povětšinou při maximálním zvětšení musíš držet oko totálně v ose. Jakmile vyhneš hlavu, není to vončo. Proto je lepší třeba zvětšení optiky až 14x, ale střílet třeba na 10x. Toto zejména platí v případech, kdy nemáš štelovatelnou lícnici a botku. Kuše mají samy o sobě optiku posazenou dosti vysoko, připočteš-li k tomu náklop a jeho vyklonění, jsi až v nepříjemné poloze a hledat pokaždé pozici oka, soustředit svaly na držení hlavy, myslet na namačkávání spouště a pracovat s dechem, nevede k dobrým výsledkům. Navíc čím výše je optika nad osou šípu, tím je celá střelba náchylnější, ale o tom jsou jiná vlákna (povšimni si, jak mají "snipeři" usazenou optiku a jak je upravená jejich pažba, i když se jedná o tovární).
Nemalou pozornost bych dával také na velikost objektivu a průměr tubusu - střílení je pak daleko příjemnější, zvláště k večeru.

Moje rada je - kup si kuši jakou chceš. Měj zajištenej servis a reklamovatelnost. Osobně bych do optiky nyní nevrážel nějak moc peněz - pokud tě kuše chytnou, stejně koupíš jinou (jak optiku, tak i kuši) a nebude jediná - věř mi. Kup si pořádný šípy a střílej. Zjisti, co tě baví a pak se můžeme pobavit, jestli vybrat náklop, optiku nebo obojí. Nejdůležitější ze všeho je, si to pořádně užít  Wink

Krásně napsáno, souhlasím se vším... Wink
Odpovědět
#50
Ahoj, dvakrát mi nešlo sem ten příspěvek odeslat, tak se snad napotřetí povede: Asi jsme se špatně pochopili - já vím, že jako občasný střelec na 100 yard rozhodně střílet nemohu - nejsem k tomu ani zkušenostně ani materiálně vybaven. Ten dotaz jsem zde položil, protože uvažuji nad koupí kuše ke které tato optika je přibalená. Nikde jsem však neviděl žádnou neloveckou recenzi a ani jsem nenašel žádnou vhodnou fotodokumentaci/data, která by mi o optice více řekla. Díky za kvantum odpovědí, už jsem si o ní udělal alespoň nějaký obrázek.

Omlouvám se, že neodpovídám, nějak mi blbne forum, chvíli tam své i vaše příspěvky vidím, chvíli ne, tak snad se to spraví

Ahoj, moc se omlouvám, ale nějak mi blbne forum, chvílemi tu nevidím žádné nové příspěvky a to co jsem psal se vyplnilo dvakrát. Snad se to časem ustálí, co je dvakrát smažu.
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející toto téma: 1 host(ů)