Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kuše po domácku
Ahoj, nevíte jak se postupuje při návrhu tvaru a rozměru kladek pro kuš, popřípadě kde bych se to mohl dozvědět ? Hledal jsem všude možně, ale nic jsem nenašel.
Odpovědět
(03-21-2020, 09:03 PM)Barcak532 Napsal(a): Ahoj, nevíte jak se postupuje při návrhu tvaru a rozměru kladek pro kuš, popřípadě kde bych se to mohl dozvědět ? Hledal jsem všude možně, ale nic jsem nenašel.

přečti si toto, pokud tomu rozumíš máš odpověď
http://zsbrok.cz/wp-content/uploads/P%C3...-LISTY.pdf
Odpovědět
(03-21-2020, 11:23 PM)Jira Napsal(a):
(03-21-2020, 09:03 PM)Barcak532 Napsal(a): Ahoj, nevíte jak se postupuje při návrhu tvaru a rozměru kladek pro kuš, popřípadě kde bych se to mohl dozvědět ? Hledal jsem všude možně, ale nic jsem nenašel.

přečti si toto, pokud tomu rozumíš máš odpověď
http://zsbrok.cz/wp-content/uploads/P%C3...-LISTY.pdf

Děkuji, ale jsou tam jen normální kladky,  myslel jsem něco o excentrických kladkách, výpočet velikosti a návrh toho tvaru
našel jsem ještě tyto stránky: http://forum.arbalet.info/viewtopic.php?...view=print je tam toho vcelku dost ale na ten výpočet jsem nikde nenarazil
Odpovědět
(03-22-2020, 02:11 PM)Barcak532 Napsal(a):
(03-21-2020, 11:23 PM)Jira Napsal(a):
(03-21-2020, 09:03 PM)Barcak532 Napsal(a): Ahoj, nevíte jak se postupuje při návrhu tvaru a rozměru kladek pro kuš, popřípadě kde bych se to mohl dozvědět ? Hledal jsem všude možně, ale nic jsem nenašel.

přečti si toto, pokud tomu rozumíš máš odpověď
http://zsbrok.cz/wp-content/uploads/P%C3...-LISTY.pdf

Děkuji, ale jsou tam jen normální kladky,  myslel jsem něco o excentrických kladkách, výpočet velikosti a návrh toho tvaru
našel jsem ještě tyto stránky: http://forum.arbalet.info/viewtopic.php?...view=print je tam toho vcelku dost ale na ten výpočet jsem nikde nenarazil
Mezi tou normální a excentrickou kladkou je jediný rozdíl proměnlivé rameno/páka/ pro přenos síly, nemyslím to zle, ale tvoje znalosti mechaniky nejsou zřejmě dostatečné pro výpočet takového typu. Pokud si myslíš opak zkus zadat výpočet vačky do vyhledávače, princip je stejný takže použitelné.
Odpovědět
Barcak532
Můžeš začít  Wink
https://mospace.umsystem.edu/xmlui/bitst...sequence=3
Odpovědět
Smile 
        Zdravím všechny účastníky fóra. Jsem tu nový a chtěl bych zde publikovat svoje více než půlroční "snažení". Propadl jsem střelbě z kuše a jak tady vidím, tak je to celkem rozšířené Smile . Přikládám foto. Chtěl jsem si vyrobit vlastní kuši a vyzkoušet jak to dopadne. Byl to samozřejmě pokus-omyl, hlavně spoušťový mechanismus. Nejsem sebevrah a když jsem poprvé natáhl lučiště věděl jsem, že to není žádná sranda. Kromě lučiště a puškohledu Big Grin  je to celé ruční práce. Není to žádný špičkový výkonný model, ale dá se z něho slušně střílet. Protože je zde spoustu střelců co střílejí dlouhou dobu mají mnohem více zkušeností, tak přidám trochu údajů a chtěl bych znát nějaké hodnocení.
nátahová síla: 175lb - je to koupené náhradní lučiště pro JAG2 - vím nic moc
váha i s puškohledem: 3,7 kg
délka: 86 cm
nátahová délka: 29 cm
materiál: akát, lehce namořený a olejovým voskem natřený - vynikající materiál - tvrdý a hlavně houževnatý, jde si k němu hodně dovolit Smile 
puškohled: Jandao 4x32 pětibodová osnova - na ten výkon stačí, střílím na max 60 metrů, ale dívám se po něčem lepším. Vím že Čína už ne! 
odpor spouště : 1,7kg
rychlost: to bohužel nevím, nemám ji čím změřit
Značek šípů jsem vyzkoušel už hodně, teď střílím s PROFLIGHT PREMIUM ARROW 18" 370 grain asi zatím nejlepší, stavět šípy ještě neumím Big Grin
Odpovědět
Vyzera to ako celok paradne.skus dat fotku kuse v natahu,pri pohlade zvrchu.
Keď sa prestaňes hrať, neznamená to že si dospel, ale že si zostarol.
Odpovědět
Přidávám další foto. Zajímalo by mě jestli jste někdo řešil otázku, jak moc ovlivňuje přesnost střelby síla a umístění přítlačné pružiny co přidržuje šíp k railu kuše? Vím že různí výrobci používají různá řešení, ale u reflexních kuší se stále používá tento způsob "přidržení" šípu. Pokud se již tento dotaz na některém vlákně řešil, tak se omlouvám, ale zatím jsem na něj nenarazil.


Přiložené soubory Miniatury
       
Odpovědět
stepr
hm, no ja by som považoval za domácu výrobu celú kušu, vrátane lučišťa. To je pre mňa práve najzaujímavejšia, a stále najťažšia vec na výrobu...
Odpovědět
Ahoj Stepr,
vítám Tě mezi kušostřelci i tady na fóru. Kuše je parádní! Mám pro dřevěné pažby slabost a tohle vypadá moc hezky!
Síla nátahu nemusí být nutně 175 lb, to bys musel změřit. Bude to odvislé od konkrétních ramen a délky nátahu. Může to být méně, ale i mírně více.
Zajímavé budou hodnoty rychlosti a energií, hlučnosti. Přítlak šípu je v pohodě, jinak to moc nevymyslíš. Pokud je záchyt tětivy zespodu, má uvolněná tětiva tendenci nabírat šíp zespodu nahoru, proto pružinový přítlak tlačící na šíp směrem dolů je optimální řešení. U záchytu zachycujícího shora, pak tětiva při uvolnění tlačí dolů na rail a tam pak lze použít řešení s nižším přítlakem, např. kartáček. Rail-less kuše, kde je šíp veden bez vodící drážky, je pak šíp zajištěn nacvaknutím končíku na tětivu, podobně jako u luku a přítlak tak odpadá úplně.
Na kuši budeš moci udělat velké množství úprav a vylepšení a posunout jí zase o značný kus dále. Potenciál má velmi slušný. Já bych se zaměřil na přední část, kde je spojení ocelové hlavy na dřevěné tělo. To by se mohlo po několikerém sundání a nandání nebo po dlouhodobých vibracích vymačkat a vzniknout vůle. Podle starších typů kuší tedy boky těla kuše okovat, aby bylo spojení ocel na ocel. Pro lepší kontrolu kuše bych pak vytvořil více profilovanou botku pažby nebo hák. Nabízejí se další a další úpravy jako lícnice, lepší optika, tlumiče, ale ty  budou na Tobě, dle Tvé chuti, času a možností. Opravdu moc pěkná domácí stavba a palec nahoru.

To opossum
Tohle je velmi složité kategorizovat. Můžeš použít svoje ramena, ale použiješ koupený spojovací materiál, tak to není domácí kuše?
Budeš si tedy muset vyrobit vlastní šrouby, matky, podložky? Budeš si muset vykovat i vlastní ocel? Nebo navrhnout a vyrobit vlastní optiku? Odlít a vybrousit vlastní čočky? Myslím, že ne. Ten poměr vyrobených a koupených komponent na té které stavbě je jasně patrný. Jinak souhlas, že ramena jsou srdcem kuše a zvládnutí výroby vlastních, kvalitních a funkčních ramen vyžaduje vysokou míru znalostí, zručnosti a zkušeností.
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející toto téma: 1 host(ů)