Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Malosérioví výrobci kuší, zakázkové stavby, speciální kuše
#51
Vladislav Pavlovič P'yankov

V červnu roku 2010, zemřel Vladislav Pavlovič P'yankov – závodní střelec, trenér, vynálezce, konstruktér a „otec“ ruské kušostřelby.

   

Měl dílnu v Petrohradě (Sankt Petěrburg)
, kde stavěl nejen přesné a technicky špičkové, ale i řemeslně krásně zpracované a designově zajímavé kuše a to jak pistolové sportovní,
   

   

tak velké sportovní
   
   
   
   


i volnočasové, hobby, „lovecké“ kuše.
   

Ty se vyznačovaly krásnými pažbami z různých druhů dřev. Ve sportovních verzích s funkčním, ale velice neotřelým vzhledem. 

U volnočasových tzv. loveckých kuší, pak nádherně vyřezávanými a zdobenými pažbami s rytinami a figurálními motivy zvířat nebo fantasy postav.Kuše měly stavitelné pažby, lícnice, ve sportovním provedení mechanická dioptrická mířidla, v provedení pro trh a hobby střelce pak optické zaměřovače. Každý kus byl originál stavěný ručně, na míru střelci s možností individuálních úprav a personalizace takové kuše dle přání zákazníka.
Bylo možné dodat různé typy ramen – laminátové, karbonové nebo slitinové v různých silách nátahů 20 -40kg (omezených pro ruský trh). Jednou z mnoha kuší, kterou navrhl a vyrobil, byl jeho žáky a kolegy Alexandrem Ponomarovem a Dimko Krohalevem zkopírovaný typ Tornado a Varan, později vyráběných pod firmou INTERLOPER viz. články výše. 
V přiložených videích je možné tyto a další kuše zahlédnout.https://www.youtube.com/v/qMYfkCvj7Dk


https://www.youtube.com/v/1DkrKsN7qJs


Jeho kuše vyhrávaly na soutěžích a tyto poznatky byly zpětně promítány do další výroby.
Kromě stavby kuší vychovával jako trenér mladé střelce a talenty a to i z řad vlastní rodiny.

P'yankov bohužel v roce 2010 prodělal již třetí mrtvici a rodina se rozhodla jeho dílnu v Petrohradě, včetně 60 -70 rozestavěných kuší, 20 kompletních kuší a náhradních dílů k nim určených (za velmi nízké ceny) rozprodat, aby mohla hradit případnou léčbu a péči. 

Přikládám několik fotek a cen nabízených dílů pro ilustraci.


Exkluzivní ořechová pažba k typu Goblin, vykládaná kostí, zlacené části -cena 6 500 rublů (cca 2 500,- Kč)
   
   
     


Téměř dokončená kuše, bez ramen, cena 3 000 rublů (cca 1 200,- Kč)
   

Kuše v přepravním pouzdře, bez ramene, tětivy a příslušenství - cena 4 000 rublů (cca 1 600,- Kč)
   

Části pažby na typ "Tornado" - cena 1 500 rublů (cca 600,- Kč)
   

Kompletní zadní část kuše "Varan" v celopažbě, jasan - cena 2 500 rublů (cca 1 000,- Kč)
   

Detail rozpracovaných vícedílných pažeb kuší "Tornado" z dubu, buku a jasanu...
   

Detail jednodílných bukových a jasanových pažeb kuší "Varan"
   


Dále bylo k prodeji například

4 ks tětivy 680mm 
25 ks tětiv 800mm 
40 ks tětiv 860mm 

A různé typy ramen - duralové, duralové lakované, kompozitní značek Falco, LFL a Hoyt...
   

Nedlouho na to však bohužel P'yankov ve svých 62 letech zemřel... Čest jeho památce.
Odpovědět
#52
Asi začnu prohlížet práci ruských zbrojířů/puškařů a nechám si udělat taky nějakou luxusní pažbu Wink . Tyto byly samozřejmě prodány pod cenou,  ale když vidím, jak si někdo v ČR/SR nechá udělat pažbu za 1000E a je to jen kus dřeva bez duše, tak by mě zajímalo, co by dali za toho goblina... 

Opravdu krásné a čisté zpracování a víceméně samé unikáty. 

A kvalita článku? Opět perfektní.
Odpovědět
#53
To KOŘEN:
Díky za slova chvály. Mám to stejně jako Ty, hned bych bral nějakou takovou kuši nebo alespoň pažbu. Ty ceny jsou pro nás velice příznivé, nízké a o bazarových kusech ani nemluvě. 
Samotného mě naprosto vykolejil krásný bazarový Arlet AD-2 (o několik článků zpět). Nádherně zpracovaná malá kuše, krásná pažba s decentními rytinami, optika VoMz a to celé za 
3 000,- Kč. Takovou kuši si umím představit jako dekoraci na stěně v obýváku, ale i pro střílení na 18 metrů večer se ženou nebo přáteli na zahradě, jako tréninkovou kuši pro mě nebo kuši pro děti. Jen pořádně není, jak na takové inzeráty přijít a jak sem takovou kuši dostat. 
Jinak u P´yankova jsou ty pažby nádherné. Mě by stačilo něco jednoduššího. Fascinuje mě ta světle žlutá sportovní. Velice promyšlený a jednoduchý design, čisté linie a do toho nádherně vypracovaná a vyřezaná rukojeť úchopu... To je prostě nádhera. Jinak jeho malé kuše později prodávané jako Tornado a Varan byly zřejmě nejúspěšnějším konceptem malých kuší v Rusku. Našel jsem dalšího výrobce, který tuto kuši vyráběl. Rád o něm pár slov napíši.
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející toto téma: 1 host(ů)