Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Luk odpouštějící střelecké chyby
#11
To je právě ten půvab hesla PRIMITIVNÍ LUK , že se do něj vejde cokoliv z přírodního materiálu, od ostrouhaného lískového prutu až po pravý kompozitní luk, což je na výrobu naopak to nejsložitější a nejobtížnější lukostřelecké dílo.
A všem přeji PĚKNÉ VÁNOCE
Odpovědět
#12
(07-12-2017, 10:30 AM)Mýša Napsal(a): .....

Pak jsou ještě prostředky jak omezit chyby luku

To zní zajímavě
Odpovědět
#13
Chyby luku? Jako, že luk dělá chyby? To by mě taky zajímalo. Jsem si myslel, že dobře udělaný třeba reflexní luk chyby nedělá (nemluvím o "ohnuté větvi", kterou je potřeba před každým střílením rovnat). Přijde mi, že jedinou chybu kterou může luk vytvořit je nekonzistence výstřelů.
Ty metody omezení si samozřejmě také rád poslechnu.
Odpovědět
#14
(02-08-2018, 11:14 AM)pepe Napsal(a): Chyby luku? Jako, že luk dělá chyby? To by mě taky zajímalo. Jsem si myslel, že dobře udělaný třeba reflexní luk chyby nedělá (nemluvím o "ohnuté větvi", kterou je potřeba před každým střílením rovnat). Přijde mi, že jedinou chybu kterou může luk vytvořit je nekonzistence výstřelů.
Ty metody omezení si samozřejmě také rád poslechnu.

Tady bych řekl, že se jedná o vlastnost reflexního luku a to sice tendenci konců ramen zkroutit se do strany. Proto je potřeba daleko přesnější manipulace, při které střelec tětivu nestočí a ani nevychýlí mimo střed luku. Proto se nováčkům dosahuje lepších výsledků s dlouhým lukem, který tímto neduhem netrpí.

Proto se říká, že dlouhý luk "chyby odpustí" ve větší míře než reflex. Protože pokud stočím přední ruku s lukem, aniž bych stočil celé tělo, bude to mít menší dopad na přesnost výstřelu, než u reflexu.

Samozřejmě, že ve chvíli když přestanete tyto chyby dělat, tak se projeví výhody reflexu, jako těžší střed a tím menší hand shock, případně vyšší rychlost šípu.
Odpovědět
#15
Ano, čím masívnejší luk, tým menej sa podarí strelcovi sprasiť výstrel  Smile s tým sa dá súhlasiť. Ale konštruktéri lukov sa oddávna snažili znižovať hmotnosť luku, priemer ramien, veľlkosť, či už kvôli tomu, aby bol luk "skladnejší" ale hlavne aby bol svižnejší a teda rýchlejší a teda aby strelec zabil človeka alebo zviera na väčšiu vzdialenosť s väčšou istotou.
Preto ak sa strieľa napríklad s takým tenučkým hadom ako je kórejec, tak sa právom hovorí, že tento typ luku tvrdo trestá lukostrelecké chyby (a aj chyby vo výrobe šípov). V takejto dokonalej sústave treba robiť dokonalé veci aby strelec dosiahol tie výnimočné výsledky pre ktoré sa tieto luky vyvinuli.
Odpovědět
#16
Já mám kupříkladu hornbow který prakticky nemá handshock, protože materiál ramen má tak skvělou pružnost že pohltí velkou část zbytkové energie a nepřenáší ji do střelce.
U většiny luků si není problém představit si luk jako setrvačník. Čím je hmoty víc a je dál od středu, tím větší je setrvačnost konců. Když luk dosáhne svého klidového bodu, je dopředný pohyb ramen zastaven tětivou. Když je tětiva pružná, tlumí ráz, ale zároveň bere šípu rychlost. Také její rozkmit do stran je větší. Když má luk reflex, část rázu reflex přejme. Hmotnost madla je také schopna odebrat energii. Na přesnost to má ovšem vliv malý. K jevu "handshock" dochází ve chvíli kdy šíp už opustil tětivu. Ale otravuje to střelce.
Na přesnost má vliv přetáčivost ramen (u reflexů), špatné seřízení luku, měnící se tiller (u krátkých luků), nevhodná výška lůžka šípu, atd.....a střelecké chyby.
Střelecké chyby jsou samozřejmě násobeny pokud máte vysokou výstřelovou rychlost. Méně se projevují když máte těžký šíp, pomalý luk, luk bez reflexu, těžiště šípu velmi vepředu, dlouhá ramena luku.........ale vždy je nejvýhodnější chyby nedělat, nebo je dělat pokaždé stejné.
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející toto téma: 1 host(ů)