Hodnocení tématu:
  • 2 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Novinky ze světa kuší, testy, srovnání
#21
Krásné záběry rychloběžnou kamerou při výstřelu:
- bez tlumičů,
https://www.youtube.com/watch?v=fz9V8EKXe74
- osazené tlumiči,
https://www.youtube.com/watch?v=l6Ud6AhJGQM
- bez šípu (naprázdno).
https://www.youtube.com/watch?v=Qbr5z0Cv0YA

Hezké pozorovat co se děje s rameny, lučištěm...
Odpovědět
#22
ATA trade show 2018 v Indianě se nám kvapem blíží. Jedni výrobci drží své překvapení pevně pod zámkem, jiní už delší dobu dávají útržky informací. 
Jedním z takových je Excalibur, který letos přijde s novinkou, srovnatelnou s příchodem prvních Matrixů. Firma nejspíš pocítila, že už ztrácí krok se svými kladkovými konkurenty a přestávají být konkurenčně schopni. Stále však přemýšlejí, na co nového by dokázali nalákat nové i stávající zákazníky. Odpovědí by měl být letošní model, který se má stát vlajkovou lodí a nese jméno Assassin. Původně byla označena jako Micro Assassin. Tato kuše má spousty nových vlastností.
Zde originální znění s obrázkem

Jako první novinka, kterou jsme ještě u Excaliburu neviděli, je nabíjecí kličkový mechanizmus, který je už integrován v pažbě. Podle popisku by měl být velice tichý "dead silent". Nabíjecí klička je uschována v pažbě, podobně jako např. u kuší Tenpoint a jejich acu-draw mechanizmu. 

Druhou novinkou je KONEČNĚ štelovatelná pažba. Délkově by se měla dát prodloužit až o 3 palce, z 12'' na 15'' a lícnice by se měla dát seštelovat výškově až o dva palce. Lícnice je taktéž určena pro praváky i leváky. 

Třetí novinkou je nový spoušťový mechanizmus. Je dvoupolohový a bez tření. Takže něco jako Triggertech, kde se místo tření využívá valivý odpor. 

Čtvrtá novinka (nevím jestli dobře rozumím) se opět týká spoušťového mechanizmu. ten by měl být ve stylu jako u kuší Ravin nebo PSE Tac. Tzn. že se celý špoušťový mechanizmus zacvakne za tětivu a pomocí kličky se kuše společně s mechanizmem "nabije". (takhle jsem to pochopil, zcela jasné mi to bude, až to uvidím jinak napsané nebo na videu).
   
Zatím nejsou informace o parametrech. Osobně si myslím, že to bude něco mez Matrixem a Micrem. Z fotek lze vidět, že je použité lučiště (hlava) z Micra Suppressoru. Pojistka proti výstřelu bude už asi zboku. Nejde vidět klasické ADF, takže spoušťový mechanizmus již nejspíš bude obsahovat ADF v sobě.

Samozřejmě inovace něco stojí a výsledná cena kuše by měla být 1599 USD.
Odpovědět
#23
Novinka týkající se příslušenství pro šípy, ať už luků nebo kuší. Jedná se o "dohledávací" končíky, které mají v sobě bluetooth lokátor, led diodu a nějaký zvuk vydávající systém. 
https://breadcrumbtech.com/bluetooth-nock




Pomocí aplikace pro chytré telefony, lze končík lokalizovat až do vzdálenosti 100 yardů. Dá se zapnout blikací a zvukový režim pro snadnější dohledání. 
Nejedná se o přesnou GPS souřadnici zobrazenou bodem na mapě, ale zvyšování úrovně signálu ve stylu "přihořívá, přihořívá, hoří!" Životnost baterie končíku je cca 35 hodin a cena jendoho kusu je 40 USD (33 USD při koupi balení 6 kusů). 

Při zaboření šípu do země se signál rapidně sníží, ale i kruh o průměru 60 metrů, tedy třetina udávaného dosahu, je dostatečná pro detekci šípu. 
I když si to nepořídím, tak rozhodně palec nahoru za další inovace v oboru luko/kušo střelby.
Odpovědět
#24
Hmm, je to zaujímavé, ale keď už sa mi šíp zanorí pod zem, čo je 99% tak pri cene 40 doláčov sa mi moc neoplatí pretože pri presnosti ,,horí "a podobne ho asi veľmi pravdepodobne nenájdem, viackrát sa mi stalo, že som zem prešiel po centimetri a našiel som prd, ale potom náhodu som zavadil o šíp aj po pár mesiacoch presne tam kde som ho predtým hľadal, nehovorím, že je to zlá pomôcka, ale nie som si istý, že sa pri tej cene oplatí...
Odpovědět
#25
Nápad výborný. Při nastřelování, testech nebo long range se nechá ztratit velké množství šípů.
Jen ta cena je pro nás příliš vysoká.

Já momentálně používám pro vyhledávání detektor kovů.
Úspěšnost je vysoká, ale i tak je velice dobré vědět alespoň přibližnou lokalitu, kde se šíp nachází. Problémem jsou také falešné signály od kovových předmětů, které v místě jsou (šrouby, matky, podložky ze zemědělských strojů apod.). Někdy pomůže jen více očí kamarádů a šíp najít vizuálně.

No uvidíme, kam se to bude ubírat. Lokalizace pomocí GPS, měření rychlosti, vzdálenosti popř. trajektorie šípu.
Odpovědět
#26
Vypadá to, že Ravin změnil pohled výrobců kuší na svůj sortiment. Prvně Mission, kteří u svého modelu SUB-1 tvrdí, že jejich kuše dokáže udělat méně, než 1 MOA na 100 yardech. Další novinkou je Excalibur Assassin, kde je spoušťový mechanizmus "na špagátku". Ravin se ale prezentoval i něčím jiným - a to především jako nejužší kuše na trhu. K tomuto faktoru se uchýlila firma Tenpoint s její novinkou pro letošní rok. Nejsou nikde žádné informace o velikostech ani parametrech. Unikl pouze obrázek a to přímo na stránkách výrobce v sekci příslušenství. Tam nabízejí nové pouzdro na kuši, ale také s novou kuší uvnitř. Zbrklý člověk by mohl říci, že se jedná o kuši Ravin, ale nejedná. Kuše má typické prvky Tenpointu (chrániče prstů, nášlap, acudraw, optiku, šípy...), ale zároveň má z vrchu typický vzhled nenabitého Ravinu.
(Lepší obrázek není):
   

Cenu si neodvážím tipnout.
Odpovědět
#27
Jen doplním KOŘENa, že za povšimnutí stojí inovovaný kladkový systém, kdy tětiva neprochází tělem railu.
Odpovědět
#28
Inovativní u Tenpointu. Zlí jazykové by mohli tvrdit, že je to sprostá kopie Ravinu  Big Grin ... Já, jakožto příznivce Tenpointu, raději pomlčím Big Grin

Když už jsme u toho Ravinu - objevilo se oznámení (zatím bez obrázků) ohledně tří nových Ravinů.

R10 - nová pažba - o dva palce kratší. Kuše by měla lépe sednout do rukou a lépe by se s ní mělo zalícit. (Kvůli problémům s ufiknutými prsty tětivou) budou větší ochranné lišty. Předpažbí bude taktéž změněno, pro lepší uchycení. Bude nová pojistka proti výstřelu, která zvukově oznámí střelci, že byla kuše zajištěna (správně nabita), ale do pozice "odjištěno" již půjde bez zvukového doprovodu. Rychlost šípu 400 FPS.


R20 - to co u R10, akorát délka zůstane zachována, jako u loňských modelů. Rychlost 430 FPS

R20 Sniper - osazená optikou od firmy Vortex. Nejspíš osazená náklopem (ne HHA) se kterým se půjde dostat až na 200 yardů. Originální znění níže:
"Comes with a Vortex scope and a backplate with a dial that moves the stop and can be dialed to 200 yards. This is one sexy set up with a dial indicator that can be bottomed out at 20 yds then one full revolution of the wheel against the next stop will be 100 yds. The stop can be removed, and the wheel will dial in enough elevation to be sighted in at up to 200 yds! Not sure what Vortex scope will be used with this package but it’s an excellent choice considering the hype around that brand."

Zbraně budou nabízeny v šedé barvě nebo za příplatek (  Wink  ) v "predator camo".

Dále budou konečně na ATA představeny tolik žádané svítící končíky pro Raviny.
...
(opět inovace - ať už ve formě náklopu nebo prkotiny jako je zvuková signalizace při zajištění a tichém odjištění.) Firma Ravin přišla, ukázala světovým výrobcům nový směr a stala se jedním z nejdiskutovanějších výrobců ve světě kuší. Doufám, že jak vidím ty letošní kopie od konkurence, tak že nebudeme svědky i velmi rychlého pádu značky Ravin...
Odpovědět
#29
No, jak už se tu probíralo, Ravin se stal dalším přelomovým typem co se technologií a vzhledu týče, s obrovským wow efektem. Celý rok jsme mohli vidět, že vyhrával v testech, byl ho plný YouTube i stránky střeleckých časopisů. Stejně jako koupil TP práva na používání reverzních ramen pro typy Horton Storm, Vortec a TP Nitro RDX, mohl koupit práva na některé patenty Ravin.
Ten Pointu by to pomohlo být a špici, mít kuši s rychlostí 400 fps+ a Ravinu, jako malé firmě pak finančně. Mohla by tak vyvinout a představit další zajímavé modely. Což by bylo každopádně ku prospěchu věci a opět by to popostrčilo vývoj kupředu. 

Jinak trendem se stává nejen malá hmotnost a rozměry, ale i co nejmenší nátahové síly. Trh kuší v Severní Americe je velice rychle rostoucím odvětvím. Údaj z roku 2011 říkal, že došlo za 5 let k nárůstu prodejů kuší o 70 - 80%. A tento trend nadále roste, čemuž přispívají další státy, které legalizují lov touto zbraní, i široká nabídka výrobců kuší a příslušenství. Začínají střílet bývalí lukostřelci, kteří ze zdravotních důvodů nemohou střílet luk, střílejí mladí, staří, ženy. Většina populace také slábne a Američané jsou pohodlní. Například Excalibur již neuvádí důležité parametry u svých kuší jako jsou délka, šířka, energie střely, ale tzv. cocking effort, sílu potřebnou k natažení. Proto výrobci jako Ravin nebo právě Excalibur jdou touto cestou u svých nových modelů. Tlustý Američan na posedu v sedě zatočí kličkou s cocking effort 12 lbs a střelí si trofej, aniž by musel zvednout svojí velkou zadnici. 
Nový TenPoint je dle mého lepší, pokud bude mít systém Acu Draw 50, kdy jste schopni natáhnout bleskově a bezhlučně. Ale vzhledem k vývoji na tamním trhu, bude muset mít kličku Acu Draw v záloze také. Alespoň jako příplatkové vybavení.
Odpovědět
#30
Mám nějak pocit, že letos ty informace unikají nějak ve velkém. 
Novinkou bude také nová optika od Hawke s označením XB30 COMPACT. Jedná se dvě varianty:

XB Compact 1,5-6x36 (250-450 fps) - 250 USD
XB Compact 2-8x36 (250-475 FPS) - 280 USD

(vypadá to, že Hawke počítá do budoucna s velmi vysokými rychlostmi).
       
Konstrukce kušohledů je založena na 30mm tubusu plněným dusíkem - vodotěsný, mlhotěsný a prachotěsný. Optická soustava bude pokryta 14ti vrstvami pro zajištění maximálního prostupu světla a výslednému kvalitnímu podání barev.
Paralaxa bude pevná na 100 yardech. Červené podsvícení v pěti stupních, nízké komínky pro elevaci (bez nutnosti použití nehtu nebo mince pro nastavení).

Co však stojí za zmínku, je velmi pěkná osnova.
   

Dneska vás tu zasypu!!!  Wink

Nedalo mi to a musel jsem pátrat. Ten vzhled nového Tenpointu, je až moc podobný kuším Ravin. Po opadnutí prvních eufórií, jsem byl opět schopen alespoň trochu racionálně přemýšlet. Kladl jsem si otázky, proč TP tak riskuje své jméno, že se uchýlil jednak ke kopii, ale také k tomu, že úplně nový mechanizmus netestuje u svých dceřinek (především u Hortonu), ale rovnou pod svým jménem. S uživatelem DanM jsme na to vedli diskuzi, kde každý nadhodil pár svých myšlenek a dojmů. Pak ale DanM nadhodil myšlenku o patentech. Nedalo mi to a šel jsem hledat.

Na stránkách Ravinu je pdf soubor, kde jsou veškeré jejich patenty. ZDE k nahlédnutí. Úplně dole v posledním rámečku se píše o spolupráci s Tenpointem a po delším pátrání jsem zjistil, že patentově spolu "spolupracují" již od počátků Ravinu. Po odkrytí této poslední části skládačky jsme viděli, jak do sebe všechno zapadá a mohli jsme si přečíst celý příběh.

Tenpoint tedy nevypustí "naslepo" do světa neotestovanou kuši - ba naopak. Vypustí na trh kuši, prověřenou několika tisíci uživateli. Měli tedy čas upravit potřebné detaily a technologie k dokonalosti. 

Ze začátku jsem uvažoval na ceně okolo 1600 USD za verzi s hliníkovým railem a 2000 USD za verzi s karbonovým railem. Nyní bych se nebál tvrdit, že se díváme na model v hodnotě 2500 USD v karbonové verzi...
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející toto téma: 3 host(ů)