Fórum - Lukostřelec.cz

Úplná verze: Kuše po domácku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si plnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Rgx:
Neviem, už to tu niekto písal, že lučište na kušu z lyží je slabé, a mne sa to potvrdilo...moje ramená uniesli okolo 80 kg, ale len dočasne. Určite by nezniesli dlhodobé používanie. Lyže na kušu by som už nedal, je to nebezpečné...dobre, že praskli hneď na začiatku. Tá vrchná laminátová vrstva je v pohode, tá to celé drží pokope, ale jadro lyží je z nejakej hustej "peny", a tá práve nemá požadované vlastnosti, je málo pevná a krehká...takže tam to rupne. Mám aj luk z lyží, ten je úplne v pohode, má náťahovú silu okolo 16 kg, myslím, že na ten účel sú lyže ako stvorené.
mirdus:
jéééj, to som veľmi rád, že robíš reverznú kušu, pretože aj ja si chcem vyrobiť Cool 
prosím ťa, nedal by si nejaký postup, ako sa navrhujú kladky, tetiva a lanovod? Nejaký nákres, alebo zásady? Lebo ja som z toho jeleň, princíp všeobecne mi je jasný (mtlsím pri jednoduchých kladkách), ale tie dvojité elipsové kladky sú pre mňa španielska dedina.
spitamen:
ešte si sa predtým pýtal na parametre. Tak to zlomené drevené lučište malo dlĺžku 80 cm, šírku v strede 4 cm, hrúbku v strede cca 1 cm.
Ano, ta pěna v lyžích nemá dobré vlastnosti. Taky jsem se pokoušel o lučiště z lyží, šlo mi o tu sílu, proto jsem se snažil lučiště vyrábět z konců. Netrvalo dlouho ( asi troje lyže :-D ) a pochopil jsem, že to takto nepůjde, použil jsem přední část ( mnohem menší síla)  která je zároveň i slabší, má reflex a to hlavní je, že vydrží.

Kuši jsem daroval 16. letému klukovi, který s ní střílí na zahradě a je nadšený :-)

Ohledně té kladkové kuše s reverzním lučištěm, teprve vše testuju.

Narazil jsem na docela velké problémy ohledně velikosti kladek. Původní velikost byla 140mm, já si to nechal změnit na 100mm, tím pádem jsem ovlivnil mnoho věcí, které bylo potřeba doupravit. Jako napriklad:
Natahová vzdálenost. Z původních 425mm jsem klesl na 340mm. Aby mi záchyt tětivy + spoušť  nevycházely  do držáku ramen, ale za  držák ramen. Kvůli tomu  jsem musel zkrátit ramena asi o 60mm. Zbytek  nastavím tětivou a lanovody. Všechno  to  ovlivnilo natahovou sílu + 40 lb. Při testech natahování to šlo jako po másle, ale je třeba si uvědomit, že v ramenech a v kladkách + tětiva je uložena obrovská síla 180lb což je něco okolo 81.64 kg.  Budu muset vyrobit tětivu a lanovody mnohem odolnější, z více vláken, to může nemile ovlivnit velikost vodící drážky v kladkách. Atd. Vše je prováděno zatím jen s natahováním, jak testy dopadnou při vypouštění? Toť otázka... Každopádně vše testuji s ochranným štítem přez obličej. Ty máš tu výhodu, že jsi si na tyto testy  zkonstruoval kladkostroj, pomocí něho jsi v bezpečné vzdálenosti.  
Máš šikovné ruce a jako velký plus vidím to, že máš i zkušenosti s lepením ramen. Proto si myslím, že by jsi měl do svých ramen ze dřeva zakomponovat laminátové pásky. Lučiště to posune o veliký kus do předu, co se týče odolnosti, tak i rychlostí lučiště. Doporučuji se nehnát za moc velkými výkony. Koukni se na mě, kam mě to až dohnalo :-D
Přikládám nějaký foto....

...........
Jinak jsem informace čerpal hodně z YouTube....
Mirdus: Dobré. I po redukci to bude pořád dost silná kuše. Nátahová délka 340mm je 13,3", což je hodnota, kterou mívají komerční kuše o síle kolem 180Lbs vcelku běžně. Já jsem od prvního pohledu říkal, co to bude za práci, to s těmi 14cm kladkami zvládnout. Tam všecko souvisí se vším, jak s nějakým rozměrem pohneš, změní se jich hned několik a předělávka je složitá. Cesta vývoje je trnitá, kdo to nezkusil, toto neví a jen kupuje hotové věci, protože má dost zbytečných peněz nebo nechuť něco kutit. Držím palce, všecky 4.
mirdus:
ano, mám v pláne skombinovať drevo a sklolaminát. A prišiel som, myslím, na dobrý nápad. Laminátová vrstva z lyží sa dá celkom dobre oddeliť, takže použijem takú....
Čo sa týka tých mojich drevených pokusov, tak ani tých sa nechcem vzdať, lebo veď v stredoveku robili bežne také lučištia...Robili síce aj kompozitné )drevené jadro, vonkajšok šľachy, vnútro rohovina), ale dnešní majstri "kušiníci" robia lučištia na replikách historických kuší bežne technológiou "primitive bow" - z jedného kusu dreva. viď https://forum.brodec.org/viewtopic.php?f=56&t=304

Pre inšpiráciu, čo dokážu niektorí kutilovia Wink 
https://www.youtube.com/watch?v=CH2opVME9Ng

napríklad tento Rus
https://www.youtube.com/watch?v=41e50Hkzz8g
https://www.youtube.com/watch?v=v1BVyVC5V3M
https://www.youtube.com/watch?v=Ygw7qbTPAfg
https://www.youtube.com/watch?v=wTxsj5GQCBc&t=207s
https://www.youtube.com/watch?v=iV6FIgL_COE
Mirdus
Osobně si myslím, že je to pro homemade kuši dost velká nátahová síla. Ale to uvidíš sám podle spolehlivosti. 


Rgx
Vidíš to dost zjednodušeně. Držím palce komukoliv, kdo jde cestou kuší. Ať už je vyrábí od základu sám, vyrábí sám za přispění továrně vyráběných dílů nebo upravuje sériové kuše. 

Každý od toho očekává něco jiného, ale všechny spojuje chuť něco zlepšit, vytvořit. Někdo rád kutí a staví, někdo si chce jen zastřílet pro radost, někdo překonává limity a jiný vyhrává soutěže.

Stavitel bude mít zkušenosti ze stavby, a radost, že kuše střílí. Druhý, protože nemá peněz nazbyt koupí tovární bazarovku za par korun a pomocí úprav z ní udělá přesné a spolehlivé nářadí, o jehož výkonech si může domácí stavba nechat jen zdát. A pak jsou tu tací, kteří  dají všechny svoje úspory do toho nejlepšího na trhu, včetně custom zboží a úprav, aby byli nejpřesnější, nejlepší. Ti chtějí vyhrávat soutěže včetně těch mezinárodních a obětují a podřizují tomu vše. Stejně jako je pro Tebe vzdálená představa stavby LR speciálu v hodnotě 100 000,-Kč pro střelbu daleko za hranici 100 metrů, může být pro takového střelce představa stavby kuše v domácích podmínkách nepochopitelnou ztrátou času.

Takže držme palce všem, ať sbírají drahocenné zkušenosti, zlepšují se a baví.
Dane, ano, vidím to možná zjednodušeně. Já se osobně řídím naprosto jednoduchým pravidlem: Když kutím - tak protože na to mám čas a chuť a dělám třeba jen hračku na pobavení, nebo kutím a chci si dokázat, že ta věc bude levná, funkční a vyrovná se komerční produkci, protože chci finance investovat jinde. Na druhou stranu nemám problém vyvalit fůru prachů za něco, kde si kutit netroufnu. Mirdus šel cestou vývoje správně - zmenšení průměru kladek na 10 cm, protože páka v ložisku 14cm kladky z materiálu, kterým byl hliník, je při té síle silně deformační a bortí kladky do boku. Mimochodem, já jsem si na samodomo kladky netroufl z důvodu, že ten čas na to nemám.
Opossum: jj, tohodle ruského kutila jsem už viděl. Ohledně toho laminátu, dá se koupit přímo určený k výrobě ramen, prodávají pásky třeba 1x 45mm .

DanM: Určitě, co se týče té síly v ramenech, je to zbytečně moc. Měl jsem na výběr, buď předělat kladky ( ty menší zvětšit) nebo zkrátit ramena. Zvolil jsem si to složitější :-D

Rgx: ty kladky nemají ložiska, ale v místě, kde prochází osičky je v kladkách nalisovaná ( vlepena) nerezová trubička, aby se zabránilo deformaci hliníku a následným vůlím, které by vyosili kladky.

Jinak v podstatě souhlasím s Danem. Nikdy se nevyrovnám sériové produkci v domácím prostředí.. O to se ani nesnažím.
Jde mi o tu zábavu a poznávání, bádání, laborování, navíc si nemohu ani takovou reverzní kuši dovolit koupit. Peníze jsou potřeba jinde.

Pokud se mi podaří tuto kuši dokončit, bude jen pro občasné střílení.

Kdybych jednou našetřil nějaký peníz, určitě bych šel do nějakého menšího Excaliburu.
Mirdus: Neber můj názor jako kritiku. Kobouk dolů. I s parukou. Jak jsem psal, já jsem si na takový kladkostroj netroufl. Dej pak víc informací k dokončené kuši, konečné parametry - síla, dostřel s nějakým šípem apod. Jsem moc zvědavý. Nerez trubička jako kluzné ložisko kladky je výborné řešení, protože třeba kuličkové ložisko by na tomto místě bylo dost těžké. Na druhou stranu, ještě bych doporučil do kluzáku, který vede překřížená lanka v těle kuše, udělat důlky (lůžka) a do nich částečně zapustit miniaturní ložiskové kuličky nebo válečky. Tření tam poklesne a když ty kuličky jednou namažeš, tak to není tolik proměnlivý odpor jako u běžného kluzáku. Kluzák tak nejezdí celou plochou v okně railu, ale právě přes ty kuličky/válečky. Podobný princip už používají některé kladkové luky.
Zdravím střelci.

Po delší době práce na kuši trochu pokročila. Tělo kuše je zhotoveno opět z jeklu 25x50mm

- Pojistka na spoušť byla lehce upravena ( na cvakačku - kulička, 2x důlky) kostka která blokuje spoušť je zhotovena z hliníku.

- pojistka proti nechtěnému výstřelu na prázdno je dle mého zjednodušená ( nevím, jak to mají vyřešené komerční kuše).
Vzhledem k tomu, že jde o kladkovou kuši, u které nebude tak velká síla působit na záchyt tětivy se domnívám, že to bude dostatečně pevné...

Jazýčkem prochází červik o průměru 4mm, vrchní část jazýčku se zapírá o vrchní stěnu schránky. Pojistka je podepřena pružinkou.

- schránka na upevnění optiky, v prostoru kudy prochází tětiva, je vylepšena kluznou částí z nerez kulatiny o průměru 4mm..

- zbytek těla kuše se moc nemění od předchozích projektů... pouze otvor, kterým budou procházet lanovody a prostor pro upevnění držáku rámen.....


V dalším díle bude:

- nášlap ( zapuštěný do těla kuše)
- dorazy tlumičů tětivy
- kluzná část pro lanovody
- kompletace dílů
- testy funkčnosti

Video : https://m.youtube.com/watch?v=I724mRvupgo
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16