Fórum - Lukostřelec.cz

Úplná verze: Spine neboli tuhost šípu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si plnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2
Ahoj, přestože jsme se tomuto tématu věnovali už na jiných vláknech, otvírám nové, jak jsem slíbil v článku na hlavní straně.
Lojza
(12-14-2021, 11:12 AM)Luis Napsal(a): [ -> ]Ahoj, přestože jsme se tomuto tématu věnovali už na jiných vláknech, otvírám nové, jak jsem slíbil v článku na hlavní straně.
Lojza

Lojzíku piš častěji mě ty tvoje/vaše články tak baví čístSmile
Děkuji za článek i otevřené vlákno a zkusím nadhodit nadpisy dalších odstavců, na které se budu moc těšit.

i) změna reálného spinu šípu změnou jeho délky, hmotnosti hrotu ( + jak změna těžiště šípu ovlivní vhodný spin)
ii) změna spinu šípu s ohledem na teplotu okolí, trvanlivost materiálu (počet realizovaných výstřelů)
iii) vztah vhodného spinu a typu luku/techniky výstřelu (při stejné libráži a délce nátahu)
iv) konické/bikonické šípy a další typy šípů se spinem měnícím se po těle šípu (lepení)
Díky za odpovědi, kamrádi, tuhost šípu je opravdu pěkné téma. Na zimu jak dělané, že. Už se těším.
Lojza
Tak tedy nejdřív ta závislost spinu na teplotě. Dnes jsem si ověřil moje stará měření. Tuhost dřevěného šípu se při minus pěti zvětší o cca 15 % ve srovnání s tuhostí při plus dvaceti. Tuhost uhlíkových šípů se prakticky v tomto intervalu teplot nemění.
Jaké máte zkušenosti vy?
Zdraví Lojza
Uhlíkovi karbonové šípy jsou v běžných teplotách asi bez změny. Horší je, že na tom uplne stejně není luk, který v mrazu pocitově lehce tuhne a bude mít tedy větší sílu na stejně měkké šípy.
To máš pravdu, Jiří. Zatímco u karbonového šípu jsou změny tuhosti zanedbatelné, karbonový luk ve výše uvedeném teplotním  intervalu mění tuhost i o více než tři procenta. Při střelbě na větší vzdálenosti se to citelně projeví. Dřevěný luk (maklura) tuhne o nějakých osm procent, takže do jisté míry se tím vyrovná tuhnutí dřevěvého šípu. 
Hezkou zimu Ti přeje Lojza
To jsou zajímavé dotazy. Osobně problém tuhnutí šípu při mrazu nevidím jako problém, protože při mrazu v podstatě nestřílím, ale jako výrazně větší problém vidím měknutí dřevěných šípů při zvlhnutí, protože zmokneš na každém druhém až třetím turnaji a uchránit před tím šípy pořádně nejde. To jste taky někdo měřil, jak velký problém to je? Pocitově velký, ty šípy se začínají kroutit jak hadi ...
Ahoj, Lucínku, já jsem to osobně neměřil nikdy. Ani nevím, jestli to má smysl. Když mi na turnaji zmoknou šípy a luk, rozloučím se s veškerými nadějemi a protrápím se nějak turnajem k jeho konci. Myslím, že primitivové to už tak mají. Problém to je, myslím, zásadní a těžko řešitelný. Člověk je většinou rád, že výzbroj přežije.
A vliv nátěrů / napouštění na tu nasákavost? Zda nějak znatelně pomůže nějaký lak, vosk, olej ... ? Máte s tím někdo zkušenost? Já tedy moc ne, zatím jsem se k té fázi experimentování moc nedostal.
Stran: 1 2