Fórum - Lukostřelec.cz
Luk odpouštějící střelecké chyby - Verze k tisku

+- Fórum - Lukostřelec.cz (https://lukostrelec.cz/subdom/forum)
+-- Fórum: Lukostřelba (https://lukostrelec.cz/subdom/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Fórum: Luky (https://lukostrelec.cz/subdom/forum/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Téma: Luk odpouštějící střelecké chyby (/showthread.php?tid=76)

Stran: 1 2


Luk odpouštějící střelecké chyby - kosmi - 06-29-2017

Takový technický dotaz. Občas se setkávám s tvrzením že ten a ten luk odpouští střelecké chyby. To mu nerozumím. Může mi to někdo vysvětlit?


RE: Luk odpouštějící střelecké chyby - Sysel - 07-02-2017

(06-29-2017, 07:40 AM)kosmi Napsal(a): Takový technický dotaz. Občas se setkávám s tvrzením že ten a ten luk odpouští střelecké chyby. To mu nerozumím. Může mi to někdo vysvětlit?

Z každého luku lze vystřelit tak, že trefí přesně cíl. Pokud však uděláme nějakou chybu - například špatné vypuštění tětivy, stržení luku přední rukou - dojde ke stranové nebo výškové odchylce. Čím horší nebo primitivnější luk, tím více je tato odchylka úměrná stejné chybě. Dobrý luk umí drobnější chyby dokonce do určité míry "odpustit" a dojde k zásahu i když technika nebyla čistá. S horším lukem se dřív naučíš střílet, s lepším dříve trefovat. Otázka je, zda chceš rychlou nebo dobrou cestu.


RE: Luk odpouštějící střelecké chyby - CAJ - 07-03-2017

Sysel to napsal dobře, ale možná stojí za to vyjasnit, že pojem "primitivnější" nemusí nutně znamenat luk, spadající do kategorie primitiv podle ATL nebo dokonce PB-HB na 3Dčku.
Může být klidně historizující lamináťák, co je střelecky mnohem méně komfortní, než dobře udělaný primitiv.

Já osobně vidím jako velmi zásadní faktor za prvé stabilitu a váhu madla, za druhé, zda se jedná o reflex - zejména pokud má siahy, a pak, jestli má luk okno.
A pak samozřejmě jestli je dobře udělaný, nestackuje a "nekope".

Což samozřejmě směřuje k tomu, že čím jednodušší (obvykle i primitivnější) luk to je, tím je méně prostoru postarat se o tyhle komfortní náležitosti.

? Možná je to jen můj naivní dojem, ale nějak mi přijde, že čím silnější luk, tím méně citlivý je k drobným chybičkám typu ne úplně čisté vypuštění etc. ?


RE: Luk odpouštějící střelecké chyby - pepe - 07-12-2017

To že silnější luk odpouští více chyb jsem už slyšel z více stran (osobní zkušenost nemám). Snad to někdo uváděl i jako důvod proč na olympiádě používají vyšší libráže.


RE: Luk odpouštějící střelecké chyby - Mýša - 07-12-2017

Když si představíš jaké střelecké chyby člověk dělá, tak se dá i vymyslet jak ti v tom luk může pomoci. Problémy v hlavě a úplně blbé šípy žádný luk neodpustí.
Může pomoci při chybách vypouštění a trochu při cukaturách střelecké ruky. Taky může mít luk komfortnější výstřel, což se může projevit na četnosti přesných zásahů (pokud toho střelec dokáže využít)

Pak jsou ještě prostředky jak omezit chyby luku


RE: Luk odpouštějící střelecké chyby - Pistolník - 07-13-2017

S tím, že silnější luk více odpouští nemohu tak úplně souhlasit. Teda hodnotím dle vlastních zkušeností. Slabší luk dovolí provést přípravu na výstřel a výstřel více precizně, u silnějšího luku udělá střelec více chyb. Jak by to ovšem vyšlo čistě z technických vlastností, byly by-li dva naprosto shodné luky, vypuštění naprosto perfektní technikou, jen jiná libráž luků to fakt nevím. Předpokládám ovšem, že by tam nebyl žádný rozdíl.
Jinak jak už zmínil myslím Sysel. Čím středovější luk, tím více odpustí. Pak samozřejmě záleží na konstrukci ramen. Čím méně stabilní ve zkrutu a čím (divočejší) tím méně odpustí. Těch faktorů je samozřejmě mnohem více (síla tětivy, úchop luku, délka ramen...)


RE: Luk odpouštějící střelecké chyby - Rgx - 12-21-2017

Já si takový luk odpouštějící střelecké chyby představuju tak, že mi po totálně zpackaném vypuštění klidným hlasem sdělí: tak sorry, jako. To okno jsi určitě nechtěl trefit, já ti odpouštím.?


RE: Luk odpouštějící střelecké chyby - Luis - 12-23-2017

(07-03-2017, 06:19 PM)CAJ Napsal(a): Sysel to napsal dobře, ale možná stojí za to vyjasnit, že pojem "primitivnější" nemusí nutně znamenat luk, spadající do kategorie primitiv podle ATL nebo dokonce PB-HB na 3Dčku.

Ahoj, Čaji, zajímá mne, co jsi myslel tím "nebo dokonce PB-HB na 3Dčku"? Nějak mi to tam nesedí. ale možná jsem to jen špatně pochopil.
Zdraví a pěkné svátky přeje Luis


RE: Luk odpouštějící střelecké chyby - Honza Křikava - 12-23-2017

(12-23-2017, 02:46 PM)Luis Napsal(a):
(07-03-2017, 06:19 PM)CAJ Napsal(a): Sysel to napsal dobře, ale možná stojí za to vyjasnit, že pojem "primitivnější" nemusí nutně znamenat luk, spadající do kategorie primitiv podle ATL nebo dokonce PB-HB na 3Dčku.

Ahoj, Čaji, zajímá mne, co jsi myslel tím "nebo dokonce PB-HB na 3Dčku"? Nějak mi to tam nesedí. ale možná jsem to jen špatně pochopil.
Zdraví a pěkné svátky přeje Luis

Já pod tím vidím Primitive Bow - Horn Bow - ale možná se pletu Smile

Edit: - takže se pletu Big Grin


RE: Luk odpouštějící střelecké chyby - Siggi - 12-23-2017

(12-23-2017, 04:47 PM)Honza Křikava Napsal(a):
(12-23-2017, 02:46 PM)Luis Napsal(a):
(07-03-2017, 06:19 PM)CAJ Napsal(a): Sysel to napsal dobře, ale možná stojí za to vyjasnit, že pojem "primitivnější" nemusí nutně znamenat luk, spadající do kategorie primitiv podle ATL nebo dokonce PB-HB na 3Dčku.

Ahoj, Čaji, zajímá mne, co jsi myslel tím "nebo dokonce PB-HB na 3Dčku"? Nějak mi to tam nesedí. ale možná jsem to jen špatně pochopil.
Zdraví a pěkné svátky přeje Luis

Já pod tím vidím Primitive Bow - Horn Bow - ale možná se pletu Smile

PB-HB = Primitive Bow - Horse Bow