Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kuše po domácku
#31
Aha..koncovka ramena bude teda typu kodabow.myslel som,že sa rozhodnes pre typ koncového zúženia a vystuzenia.ja by som to robil komplikovanejšie. Luciste by som sirkovo pri konci uberal,vystuzil,vybrusil drážky. Následne upol oba diely na jednoduchý prípravok (kovová doštička) a hodil na kladku.postupne naťahovať a sledovať. Prípadne pántove miesta odstrániť dodatočným odbrusovanim.som zvedavý ako bude vyzerať tvoje luciste v napnutom stave.moderne laminaty na kuse su konštruované na pántove tilery,čo laminát lyží pochybujem, ale pravdepodobne tomu zabranis kratším natahom.na túto fotku napnuteho lucista som najviac zvedavý. A tiež ci to vydržia tie spoje tvoriace koncovky lucista.je to tam dosť oslabené. Zase to nikto okrem teba nevidi naživo, preto každý filozofuje,v skutočnosti to vyzerá inak,fotka je vždy len fotka.

Inak ešte zvýšenie bezpečnosti by som videl v nalepeni tenkej kože lukarskym epoxidom na vonkajšiu (chrbtovu) časť lucista.a následne zatavit do buzirky.ale to ak by si chcel byť už moc iniciatívny.
Odpovědět
#32
Kuší z lyží jsem postavil. Lyže byly staré Artis Beta. Kombinace laminátu a nějaké asi PUR pěny. Předtím ramena sloužila v luku, kde po asi 1000 šípech došlo ke zlomení při střelbě v mrazu asi mínus 10. Prasknutí bylo pozvolné, jedno rameno jakoby zmėklo. Luk měl asi 25 liber, dostřel byl asi 120m. Ramena jsem zkrátil a udělal reflexni kuši, což je hračka s nátahem asi 14 liber. Samozřejmě mám více kuší, poslední je hori-zone stealth 175 lbs,  což je opravdu jiné kafe.

Samozřejmě mě láká udělat další kousek, už mám odřezané 2 polotovary ramen z nějakých starších závodních lyží. Tam není Pur pěna, zato je tam více laminátu a kovová fólie. Ramena z lyží je nutno odřezat napřed příčně, což jde rychle. Pak se musí odřezat okraje s těmi ocelovými hranami a toto je dost pracné. Řezání flexou je náročné, nesmíte ten laminat spálit, lyže by se rozšklebila. Ořezání musí být maximálně symetrické. Socha se udělá slepením dvou sirsich bukových prahů. Problém bývá udělat spoušť a to hlavně u silnějších nátahů. Pak se vyřeže tvar sochy, dodělá muška a hledí, to nejsou kritické body. Reflexní kuše jsem udělal celkem dvě, ta druhá má ocelové jednodílné lučiště 50 lbs, které jsem koupil jako náhradní díl k pistolové kuši. Na kladkovou si netroufám, raději si udělám dlouhý luk.
Odpovědět
#33
Chlapci,oni vás tie srandicky prejdu ak vám to raz prdne.
Raz som robil jedno luciste z agátu(ten u nás rastie hojne),keďže ho mám dosť vždy som vyberal a robil kusy bez uzlov a defektov.teda luciste nemalo ani 100libier ťahu. Natiahol som ho na tyč, všetko ok.ako je tak napnuté a ja sa naňho s radosťou dívam...tresk..ako zo štartovacej pištole. Vnútorná hniloba.drevo na povrchu čisté. Rozstrelilo ho na dve časti, roztrhlo ako žabu. Prečo vám to píšem.. Nie preto aby som vás od toho odhovoril,ale preto aby ste mali na pamäti, že nie všetko čo sa na pohľad zdá byť ok,musí byť ok.
Nezabúdajte ešte na jednu vec.. Perfektne odladit spúšť. Voľba dostatočne tvrdých kontaktných materiálov. Nechceny výstrel je hnusna vec.nech je už z akéhokoľvek dôvodu.
Odpovědět
#34
Dobrý recept je nehnat věci do extrému. Ale malý ten, kdo má malý cíl!
Odpovědět
#35
(12-21-2017, 09:03 PM)Rgx Napsal(a): Kuší z lyží jsem postavil. Lyže byly staré Artis Beta. Kombinace laminátu a nějaké asi PUR pěny. Předtím ramena sloužila v luku, kde po asi 1000 šípech došlo ke zlomení při střelbě v mrazu asi mínus 10. Prasknutí bylo pozvolné, jedno rameno jakoby zmėklo. Luk měl asi 25 liber, dostřel byl asi 120m. Ramena jsem zkrátil a udělal reflexni kuši, což je hračka s nátahem asi 14 liber. Samozřejmě mám více kuší, poslední je hori-zone stealth 175 lbs,  což je opravdu jiné kafe.

Samozřejmě mě láká udělat další kousek, už mám odřezané 2 polotovary ramen z nějakých starších závodních lyží. Tam není Pur pěna, zato je tam více laminátu a kovová fólie. Ramena z lyží je nutno odřezat napřed příčně, což jde rychle. Pak se musí odřezat okraje s těmi ocelovými hranami a toto je dost pracné. Řezání flexou je náročné, nesmíte ten laminat spálit, lyže by se rozšklebila. Ořezání musí být maximálně symetrické. Socha se udělá slepením dvou sirsich bukových prahů. Problém bývá udělat spoušť a to hlavně u silnějších nátahů. Pak se vyřeže tvar sochy, dodělá muška a hledí, to nejsou kritické body. Reflexní kuše jsem udělal celkem dvě, ta druhá má ocelové jednodílné lučiště 50 lbs, které jsem koupil jako náhradní díl k pistolové kuši. Na kladkovou si netroufám, raději si udělám dlouhý luk.

Zdravim tě. Jsem velice rád, že jsi se podělil o nějaké zkušenosti. ty lyže s kombinací laminátu a asi té PUR pěny právě taky mám, jsou to běžky, ta pěna má černou barvu. Ono je důležité to lučiště nepřepínat. pak popraská laminát a jakoby to změkne. ja jsem ramena zalil do smršťovací bužírky. Ještě jsem chtěl podotknout, první pokus o ramena na kuši jsem chtěl udělat ze sjezdovek. U nich jsem však zjistil, že uvnitř jsou dřevěné. tak jsem radši od toho upustil, pružnost by nebyla taková a hrozilo by nafackování přes papulu.
 Luk mám také vyroben z běžek, ten zatím drží. z vnější strany jsem nalepil jakoby kamo kobercovou pásku.
 

Určitě se pochlub a klidně doplň io nějaké fofo... od toho tu téma je... Shy

Tak jsem zase trochu kutil...

   Ramena jsou naměřená na míru. Délka jednoho ramene je 345mm x 48mm.
následně jsem testoval pružnost, zde jsem narazil na problém. plné rameno bylo strašně namáháno, tak jsem ho musel prostředkem rozříznout (vytvořit drážku) o 215mm x 10mm , aby lépe pružilo. zhotovil jsem otvory na panty, následně 2 otvory na uchycení k tělu kuše. viz foto... Dále jsem nasadit bužírky ( uvnitř bužírky je lepidlo) a pomocí horkovzdušné pistole zatavil.... Nechal jsem je vychladnout a znovu jsem provrtal otvory. 
   
    Pak jsem tělo kuše nalakoval. po uschnutí zmontoval a šlo se testovat..


    Testování spočívalo v těchto krocích.

1. Vzal jsem si štít a natáhl kuši..  Big Grin
2. Nataženou kuši jsem nechal hodinu, abych se ujistil, že nikde nic nekřupe, nebo jestli to nedělá jiné anomálie... Big Grin
3. Zkouška střelby 40x zde se nic závažného nedělo...
4. Trochu jsem experimentoval s šípy. zkoušel jsem duralový 16" následně karbonový 17" ( karbonový lítal o něco
    rychleji, je možné že váha šípu byla menší než u duralového, ale je to jen má domněnka?.).
5. Vizuální kontrola ramen, beze změn.

Panty
Pro sichr jsem je taky zalil do bužírky  Cool Big Grin

Bužírka
Kompletace

testovačka....

nalakované......


Přiložené soubory Miniatury
                                                                                               
Odpovědět
#36
Thumbs Up 
Velice pěkně zpracované.
Chválím Tě, za tu bužírku i postupné zatěžování a testování. Nebylo by od věci, Tvoje kuše někdy vyzkoušet a zjistit sílu nátahu, rychlost s jednotlivými váhami šípů, účinnost takového systému. Fandím a držím palce. Stále dbej na bezpečnost a pochlub se dalším vývojem a výtvory.
Odpovědět
#37
Optika je kupovaná z bazaru, ale nová. Týpek jich tam pár má. nevím od koho to shání. značka Bozhile.
 ještě jsem ji nenamontoval....

(12-22-2017, 10:50 PM)DanM Napsal(a): Velice pěkně zpracované.
Chválím Tě, za tu bužírku i postupné zatěžování a testování. Nebylo by od věci, Tvoje kuše někdy vyzkoušet a zjistit sílu nátahu, rychlost s jednotlivými váhami šípů, účinnost takového systému. Fandím a držím palce. Stále dbej na bezpečnost a pochlub se dalším vývojem a výtvory.

  Děkuji ti. 
 Chvály není nikdy dost Big Grin pěkně se to čte...  
Přemýšlel jsem jak bych mohl změřit rychlost šípu v domácím prostředí bez přístroje, ale moc věcí mě nenapadlo, krom toho si stáhnout do mobilu kvalitní aplikaci na záznam zvuku. Při výstřelu na určitou vzdálenost, třeba 20m zaznamenat zvukovou stopu výstřelu a dopadu. Hodit záznam do PC a přes zase nějakou aplikaci kouknout na přesnou dobu záznamu, z toho bych vypočítal kolik m/s letěl šíp. Je to jen teoreticky, v praxi si to moc dobře nedokážu představit Big Grin musel bych asi střílet do něčeho tvrdého, možná plechového, aby to na tu vzdálenost nějaký zvuk zaznamenalo.
 Myslíš že by to šlo takto změřit? Nebo víš o jiném způsobu?. Možná to prudnu a uvidí se.


Přiložené soubory Miniatury
                   
Odpovědět
#38
To mirdus.
Ty optiky jsou Čína. Někde jsou psané jako Bosile, někde jako Boshile ap. Mají pro kuše vhodnou osnovu a nástřel drží.

Tu rychlost jinak než chronem přesně nezměříš. Přibližnou rychlost bys mohl získat optikou s korekci rychlosti. Na ní bys musel nastavit rychlost a podle toho, jak by Ti chodily šípy na jednotlivé vzdálenosti, dělat opravu korekce rychlosti. Tak by ses dopracoval až na rychlost Tvojí kuše. Problémem je, že rozsah korekce rychlosti těchto optik je pro Tvojí kuši nevhodný (minimum rozsahu 250 fps, což je na Tvojí kuši příliš mnoho).
Odpovědět
#39
Vyzerá to veľmi pekne. Ten ohyb ramien sa zdá byť ok.odbrusoval si nejako tie ramená?alebo si využil ich tvar od výroby? Mám na mysli ten prechod hrúbky materiálu do stratena.zavity uchytnych skrutiek na pantoch koncovky lucista si niečím istil koli prípadnému uvolnovaniu?
Odpovědět
#40
Mirdus: krásná práce! Z hlediska vyšší bezpečnosti bych uchycení pantů dělal z přední strany ramen, aby tětiva táhla proti zakroucení plechu pantu. Ale to zase prodlouží délku nátahu asi o půl palce. Ty panty jsou bytelné, možná by se spíš hodily pro vedení hřídelů kladek. Tady trochu pozor, jakákoliv hmotnost navíc, která je na koncích ramen způsobuje jejich zpomalení a co je horší, tak po výstřelu svou setrvačností se snaží rozervat tětivu, protože setrvačnost nutí konce ramen pokračovat stále vpřed. Tady se dá trochu pomoci tlumičem tětivy. Všiml jsem si ochranného plechu kryjícího spoušť. Jsi si jistý, že při výstřelu neřeže tětivu?

Sílu nátahu u luků a slabších kuší měřím digitální váhou na kufry. Ta se dá koupit v supermarketu za asi 2 stovky a váží do 50 kg, jednotky lze přepínat mezi lbs a kg. Ta Tvoje kuše vypadá tak do 100 liber, spíš míň. Ty běžky bývají měkké. Ale to nevadí, jde to využít na zahradě a tercovnice déle vydrží. Pri použití lyží jsem došel k tomu, že má smysl strhnout skluznici, která je zpomalovací prvek ramen a nic nenese. Po stržení skluznice se ramena omotaji laminovací páskou a naimpregnují se epoxidem. Stačí 1-2 vrstvy. Získáš ramena o nižší hmotnosti, ale větší pevnosti. Teprve pak bych to obrousil a potáhl tou smršťování bužírkou. Mam jednu slabší kuš necelých 70 liber, je to kladková Číňanka. Tu jsem si trochu dodělal a hrozně rád s ní střílím. Dostřel jsem změřil asi něco kolem 250 metrů, obloukem odhadem v úhlu 45 stupňů. Na 30 metrů do terče spokojenost. Velikou výhodou je u slabší kuše to, že si šípy dělám sám z bukových kulatinek D8mm a delky 80 cm, ze které jsou 2 šípy délky 16 palců a stojí 6 Kč. Jeden šíp vyjde do 25 Kč ... 3Kč tyčka, 12 Kč za 3 kormidla, 9 Kč za hrot a 1 Kč se rozpočítá za lak a lepidlo. Končíky dělám ploché a naimpregnují je řídkým vteřiňákem, aby se šípy podélně neštípaly. Váha takového šípu vychází kolem 19-20 gramů, tj. 310 grains. Lze ještě končíky přelepil kolečkem z kůže.

A ještě jedna informace k ramenům: dají se koupit laminátové profily o délce 1 metr. Průřez si vybereš, taková normální kuš se dvojitými rameny mívá profily 7*16mm. Tam vychází natahovací síla orientačně asi 30 kg při délce ramen 25 cm a délce nátahu 25 cm.
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející toto téma: 1 host(ů)