Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kusa pre zaciatocnika
#21
Ahoj,

vzhledem k tomu, že Excalibur Micro mi moc nesedí (příliš velká síla nátahu a výkon), začínám pomalu přemýšlet o nové kuši (jako dárek k vánocům). Mám následující kritéria (seřazená od nejdůležitějších):

1) spolehlivost kuše (dlouhodobá výdrž ramen, tětivy),
2) maximální síla nátahu 200 lb. a rychlost 330 FPS (limity dané pravidly pro soutěžní střelbu z kuše),
3) dlouhodobější dostupnost náhradních dílů (ramena, příp. tětivy) a servisovatelnost v domácích podmínkách,
4) případná možnost upgrade (především spoušť, doplnění tlumičů, montáž railu pro bipod, montáž bodky...),
5) ....
6) cena (i když by bylo fajn se vlézt i s optikou do 30 kKč).

Stran spolehlivosti a servisovatelnosti si myslím, že vypadávají kladkové kuše. Z uvedeného mi, z pohledu současně prodávaných kuší, vyplývá jedině reflexní kuše Excalibur Matrix 310 doplněná např. spouští TriggerTech. V případě nákupu bazarových kuší se obávám (ne)dostupností náhradních ramen (a tětivy).

Nějaké nápady, na co bych se taky mohl podívat?
Odpovědět
#22
To Svikaj:
Tohle je přesně to, co se již probíralo mnohokrát. Dnešní kuše jsou"přemotorovaná" hovada, která se ženou jen za rychlostí v fps.
Stačí se podívat na názvy kuší a co je v názvu uvedeno? Rychlost... 310, 330, 350, 380, 405 či 410, 415,... Je to přání zámořských zákazníků, střelců a lovců.
Jejich přání a užívání kuší udává směr celému průmyslu mechanických zbraní. Jde o podíl na trhu, jde o peníze. Lovcům rychlost pomůže o nějakou desetinu vteřiny zkrátit reakční dobu lovené zvěře a tak uspět. Navíc střílí z úkrytu, s oporou,... jsou to kašpaři  Smile Vystřelí několik ran nebo několik desítek ran za sezónu a taková kuše má jistou šanci vydržet několik let, než přijde něco nového. Nebo pokud se něco porouchá má servis a zázemí u baráku a v případě dražší opravy to raději za pár peněz prodá a při svém příjmu si snadno pořídí něco novějšího a ještě rychlejšího...

Nedávno jsem četl velice zajímavý rozhovor s Davidem Chomou, hlavním inženýrem u CAMX crossbows. Je to člověk, který má dlouholeté zkušenosti a znalosti z vývoje kuší Horton, jejichž geneze je na konstrukci CAMX jasně vidět. Ten napsal, že jejich rychlost 330 fps se 410 gr šípem je více než dostatečná. Papírové hodnoty např. 390 fps se 350 gr. šípem jsou jen reklamním lákadlem s minimálním praktickým přínosem. Tato rychlost zvíře mrtvějším neudělá. Vzpomenul na pana střelce a lovce, legendu Freda Beara, který lovil lukem s rychlostí hluboko pod 200 fps a trefil vše na co namířil.
Myslím, že lidi by měli více střílet a trénovat a méně řešit rychlost a extrémní nátahy. Denně střílím ze starého  Barnettu Commando, se současnými těžkými šípy s váhou přes 400 gr. je to vskutku pomalé (210 fps), má to tvrdou spoušť, optika má přiblížení jen 2,5 x,..., ale pokud jej máte v ruce, umíte zbraň číst, nasekáte soustřel na 20, 30, 40 metrů, že toho ke zlepšování mnoho není. Je to rukama.

Takže, z reflexních kuší v dnešní době nemáš jinou možnost než zvolit Matrix 310 nebo 330. S Trigertechem a nějakými doplňky to bude přesná, výkonná a snad i trvanlivá kuše. 

O starých Excaliburech nemá smysl polemizovat. Sám jeho zakladatel Bill Troubridge kdysi napsal, že představením klasických ramen pro staré Excalibury vznikla zřejmě nejlepší reflexní ramena pro kuši vůbec. O jejich klidném průběhu výstřelu, frekvenci vibrací nebo životnosti by se nechalo napsat dlouhé odstavce. Já to uzavřu jen tím, že pro ten můj žádná ramena nebo náhradní díly nebudu muset shánět, to nechám až dětem... S přesností je to stejné viz. odstavec výše.

Kladky bych nezavrhoval. Klidně bych zkusil ten nový CAMX nebo TenPointa. Jsou to poctivě stavěné a spolehlivé kuše. Vydrží Ti také tisíce ran. Dnes možná i více než reflexy typu Micro nebo Bulldog, Mega ap.... Pokud by ses chtěl věnovat i 3D je tu ještě jedna zásadní výhoda kladky. Maximální libráž nátahu je daná (190 lb), rychlost také (330 fps). Ale v balistice je pak podstatný rozdíl jestli tuhle rychlost budeš dělat s 350 gr. šípem u reflexu nebo dosáhneš stejnou rychlost se 185 lb kladkou, ale se šípem 530 gr.... Navíc při uživatelsky příjemnější obsluze, menších vibracích a hlučnosti. Při používání těžkých střel dosáhneš nejen vysoké dynamické účinnosti systému, ale prodloužíš tím dále i životnost kuše.
Odpovědět
#23
svikaj>> DanM to pěkně shrnul. Já co už mám kladku, bych do reflexu nešel. Zajímalo by mě, co si o tom myslí Tecumseh (ten buď přešel z Matrix330 na Tenpointa nebo má obě dvě - nevím).
Při 3D závodech jistě oceníš těžší šíp (neřešíš vítr, déšť, sníh...). K těm kladkám bych ještě přihodil Hortona. Například Vortec RDX by byla parádní kuše. Ale ta ne každému sedne. Má lehký předek a tudíž by střílení soutěží chtělo buď menší úpravy ve váze nebo hodně trénovat.
Co se reflexu týče. Mrkni na Kodabow Bravo Zulu nebo Bravo Zulu Scout (na výběr z několika libráží). Opět kvalitní reflex se špičkovým servisem. Spoušť je také velmi podařená, zvláště pak integrované ADF. Oproti Excaliburu je lépe stavitelná na střelce a nechá se upgradovat pažbami ze zbraní (doplňky Magpull atd). Cenově by ses vešel, ale musel bys tahat ze zahraničí. v ČR se neprodává. Nevím jak v Německu, ale v UK se prodává (navíc GBP šla poslední dobou dost dolů, tak by se nákup i vyplatil).
Odpovědět
#24
Matrix 330 je fajn kuša, ale po tom čo som prešiel na Tenpoint Venom išla z domu osobne by som už do reflexnej kuše nešiel, ale pokiaľ by som musel brať reflex tak by som do 330-tky išiel znova...
Odpovědět
#25
Reflexy:

Kodabow Bravo Zulu 200 lb
http://www.bestcrossbowsource.com/kodabo...-crossbow/


Kodabow Big Rhino 225 lb
http://www.bestcrossbowsource.com/kodabo...-crossbow/


Excalibur Matrix 310
http://www.bestcrossbowsource.com/excali...-crossbow/


Excalibur Matrix 330
http://www.bestcrossbowsource.com/excali...ow-review/


Middleton Siege 330
http://arrowtrademagazine.com/assets/nov...owtest.pdf


A kladky, které mě za poslední dobu zaujaly:


CAMX X 330 (jde stáhnout jen celé číslo, test je na straně 154)
http://arrowtrademagazine.com/assets/jan...e_71mb.pdf

TenPoint Eclipse RCX
http://arrowtrademagazine.com/assets/mar...psercx.pdf

Horton Storm RDX
http://arrowtrademagazine.com/assets/mar...owtest.pdf

Bowtech Stryker Katana 360
http://arrowtrademagazine.com/assets/may...ana360.pdf
Odpovědět
#26
Díky pánové za rady, nakonec jsem šel do varianty MATRIX 310 + spoušťový mechanismus TriggerTech. Maximální spolehlivost a dostupnost náhradních dílů je pro mě priorita Wink
P.S. časem se na fóru objeví příspěvek o TriggerTech
Odpovědět
#27
Užitečnej článek o výběru kuše jsem nedávno četl tento http://www.colosus.cz/clanky/kuse/ Já jsem spíš pro luky, ale je třeba semtam si rozšiřovat obzory :-D
Odpovědět
#28
Kuš, hybaj spamovať inde  Angry
Odpovědět
#29
To Hawkeye:
Ten článek je velice jednoduchý, nepřesný a v něčem úplně nepravdivý.
Je to spíš takový úvod pro zákazníka, aby se rychleji zorientoval a nakoupil na daných stránkách. Nic víc, nic méně.
Osobně se domnívám, že vědomosti některých členů tohoto fóra jsou daleko za hranicemi znalostí většiny prodejců.
Toto fórum, i jeho informace mají dost dobrou výpovědní hodnotu.
Odpovědět
#30
To Kořen: delší dobu jsem sledoval diskusi zde i na Rozpadu. Jako dobrý poměr cena-výkon jsem vyhodnotil kladku hori-zone stealth 175 lbs a to i díky jednomu Tvému příspěvku. Ale to asi není pro začátečníky. V testu s dodanými šípy jsem naměřil dostřel 450 metrů. Přesnost překonává moje střelecké chyby, terčovka na 35 metrů ve stoje z ruky a bez podpěry - šípy 3 -5 cm od sebe. Je znát, že bude potřeba naklápění optiky i při tak silné kuši.

A teď, jak dlouho ta kuše vydrží.
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející toto téma: 1 host(ů)