Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Primitivní luky
#11
(04-19-2017, 12:04 PM)Pistolník Napsal(a): Temperováním myslím, že než luk napneš (po vyjmutí z auta, letadla, parníku, vytopeného obýváku, z mražáku...), tak ho necháš ohřát na teplotu prostředí, ve kterém budeš střílet. To je vše. Délka záleží na původním rozdílu teplot. Půjdeš-li z vytopené místnosti do mrazu, bude to jistě dýl, než z teploty 20°C do 21°C Smile

Už jsem pochopil. Johanka pomohla.  :Big Grin Ale i tak Díky za osvětu. Nikdy mě to nenapadlo a hned dneska jsem to před střílením využil. Idea
CARPE THAT FUCKING DIEM!
Odpovědět
#12
Záleží aj od druhu dreva. Kým tmavé je viac citlivé na teplotu, menej na vlhkosť, biele  drevá to majú naopak.
Odpovědět
#13
Nechávat luk vymrznout, když jdu střílet do zimy? Chápu to přehřátí z auta, ale v tom mrazu mi přijde lepší, když ten luk ještě chvíli vydrží nepromrzlý, neb mrazů se při střelbě z primitiva bojím ... jakou v tom spatřujete výhodu, nechat jej zmrznout na teplotu okolí? Já bych to viděl šup šup rychle si zastřílet než luk promrzne a rychle zpět do tepla ...

Jinak já třeba svůj luk také vypínám i při přechodech mezi jednotlivými zvířaty, ale nemám s tím problém, napnutí je na pět vteřin, tak to neřeším a vypínám ...
Odpovědět
#14
Ohledně životnosti lískáče... mě začal zásadně slábnout a praskat po 2,5 letech...během turnaje jsem nevypínal. Jen přes oběd.
Odpovědět
#15
z hľadiska životnosti  sú dobré hlvne osage, jilm, bez
Odpovědět
#16
(04-17-2017, 09:40 PM)Mýša Napsal(a): naprostá většina Rakušanů a Němců má luky z osage a opravdu je nepovolují

Idea  Tohle je ta klíčová informace  Idea 

... a bylo by dobré, kdyby to tu nezapadlo. 

Když s nimi člověk chvilku střílí, tak prostě začne vnímat ten rozdíl v materiálu.
Jasanový luk jistě může střílet skvěle ... ale ... jak psali výše sami majstři lukaři, nevydrží.
Osage orange je jiná káva.
Viděl jsem z toho luky, co při celkem malé libráži stříleli nevídaně ... a majitel jednoho mi říkal: no, mám ho už asi šestý rok.  Huh  Trénuji obden.   Huh  Ničím jiným nestřílím. Huh
Odpovědět
#17
ahoj,
pokouším se vyrobit primitiv z akátu. není to asi ta nejlepší volba pro začátečníka ale roste jich tu v okolí hodně.
Problém je že je to všechno hrozně křivé. Pokácel jsem toho celkem dost :-) pak na čtvrtky a sušit.
Tenhle kousek je sušený v bytě cca 3 měsíc a postupně ubírám materiál, zatím je to polotovar, ještě není úplně odstraněné bělové dřevo.

Luk je dlouhý 130cm. Je to asi trochu málo ale než jsem s tím začal tak se jeden konec zkroutil, musel jsem to odříznout.
Potřeboval bych poradit jak pokračovat při tilerování. Jak na tvar ramen. Trochu se kroutí podélně.
Měl by to být slabý dětský/juniorský luk. Nátah do 26 palců, libráž mezi 15 a 20.

fotky tady: odkaz
Michal Koska - Znojmo
Odpovědět
#18
(01-13-2018, 12:20 PM)kosmi Napsal(a): ahoj,
pokouším se vyrobit primitiv z akátu. není to asi ta nejlepší volba pro začátečníka ale roste jich tu v okolí hodně.
Problém je že je to všechno hrozně křivé. Pokácel jsem toho celkem dost :-) pak na čtvrtky a sušit.
Tenhle kousek je sušený v bytě cca 3 měsíc a postupně ubírám materiál, zatím je to polotovar, ještě není úplně odstraněné bělové dřevo.

Luk je dlouhý 130cm. Je to asi trochu málo ale než jsem s tím začal tak se jeden konec zkroutil, musel jsem to odříznout.
Potřeboval bych poradit jak pokračovat při tilerování. Jak na tvar ramen. Trochu se kroutí podélně.
Měl by to být slabý dětský/juniorský luk. Nátah do 26 palců, libráž mezi 15 a 20.

fotky tady: odkaz

ahoj, na náťah 26" potrebuješ dĺžku dreva aspoň 62" od zárezu po zárez. Pri tak krátkom dreve sa ti to môže začať bortiť. Vyzerá to na pomerne tenký kus dreva, aký bol priemer kmeňa? Aká je šírka ramien pri rukoväti aktuálne? Podľa toho čo vidím na foto by som to nechal široké aké je to pri rukoväti, potom pokračoval s touto šírkou do stredu ramena, od stredu ramena zúženie až na šírku 8mm u špičky. Čím plochší luk bude tým skôr vydrží. Hrúbku ramien budeš riešiť až pri tilerovaní, pri tomto profile by som riešil tvar elipsy...Iná alternatíva by bolo nechať o niečo širšie konce a spraviť reflexné špičky, v galérii z roku 2017 mám taký hneď prvý luk z javoru. Švihá to potom o niečo lepšie aj ten tvar je zaujímavejší...
Odpovědět
#19
ok tak to nebudu dělat na nátah 26. mám ještě kluka 6 let tak to bude jeho :-) stejně už slintá kolem.
Pak mi bude v pohodě stacit síla kolem 8 až 12 lb. Suší se mi tu další čtvrtky tak si holka počká na jinej.
akorát mu asi budu muset zredukovat rukojeť, má malou packu.
Nějaký výkonový parametry na tom honit nechci, kluk to nevyužije, raději aby vydržel.
Kmen byl cca 14cm.
rameno rukojeti je to cca 4,1 až 4,3cm
ve třetině 3,6 až- 3,8
ve středu ramen 3,6 až 3,7 cm
ve dvou třetinách 3,3 až 3,4
špičky 1,2 až 1,3cm
je to plus mínus ještě ta ramena nemám srovnaná.
Michal Koska - Znojmo
Odpovědět
#20
(01-13-2018, 04:15 PM)woodan Napsal(a):
(01-13-2018, 03:24 PM)kosmi Napsal(a): ok tak to nebudu dělat na nátah 26. mám ještě kluka 6 let tak to bude jeho :-) stejně už slintá kolem.
Pak mi bude v pohodě stacit síla kolem 8 až 12 lb. Suší se mi tu další čtvrtky tak si holka počká na jinej.
akorát mu asi budu muset zredukovat rukojeť, má malou packu.
Nějaký výkonový parametry na tom honit nechci, kluk to nevyužije, raději aby vydržel.
Kmen byl cca 14cm.
rameno rukojeti je to cca 4,1 až 4,3cm
ve třetině 3,6 až- 3,8
ve středu ramen 3,6 až 3,7 cm
ve dvou třetinách 3,3 až 3,4
špičky 1,2 až 1,3cm
je to plus mínus ještě ta ramena nemám srovnaná.

tak máš dostatočný priestor na opracovanie, pri takej nízkej libráži to môžeš spraviť aj omnoho užšie. Pri 8-12lb už bude problém spraviť dostatočne ľahké šípy. Postni potom spravené luky do galérie Smile  veľa zdaru


Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející toto téma: 1 host(ů)