Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Technika střelby z luku
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Luky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  

Víte co to znamená "strhnutí výstřelu"?
ANO
83%
 83%  [ 15 ]
NE
11%
 11%  [ 2 ]
Již jsem o tom slyšel, ale nevěnuji tomu pozornost
5%
 5%  [ 1 ]
Celkem hlasů : 18

Autor Zpráva
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: pá únor 22, 2008 10:03 am    Předmět: Citovat

No je tvrdej ... sniž předpětí..to trochu pomůže. Nové šípy si nekupuj. Předpokládám že na středu luku je otvor pro button...tak si raději kup button to je za pár stovek, tím se dá něco zachránit...ale pokud ne tak jedině nové šípy... co to je za šípy, včetně označení....jen pro kontrolu jestli ti někdo neprodal nějaké zbytky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
SanDuro
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.7. 2007
Příspěvky: 1663
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá únor 22, 2008 9:53 am    Předmět: Citovat

Jardo,

Neoperene jsou vlevo ale budu to ladit az po zavode. Takze sip je moc tuhy. aspon dle teorie.

Ted uz na to neni cas. Jelikoz ten luk nechci uplne rozstelovat, pohral jsem se s brace heigth a je to lepsi.

Predpokladam ze tezsi hrot tomu pomuze jinak budu muset menit trubky a to bude drahe.

Ty nuly nejsou sipama to bude jasne rukama a hlavou. Smile

Rikam to spravne nebo moudre knihy lzou ?

San
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: pá únor 22, 2008 9:44 am    Předmět: Citovat

Zeli máš pravdu. To je základní systém dýchání a sám jsem to celou dobu praktikoval. Ze začátku děláš vše pomalu a učíš se a toto ti dovoluje lépe uvědomovat si jednotlivé fáze...nádech výdech uvědomnění si pozice ruky na luku...nádech výdech pozici lokte...nádech výdech koncentrace na bod míření a odhad atd. to vše je dobré pro zautomatizovaní celého pohybu a dále reálného naučení odhadu pro zásah.
Postupem (vystřílením) ale střelec zjistí že potřebuje svoji koncentraci posunout jinde - dále... než vnímat pohyb a odhadovat vzdálenost...přenáší koncentraci na co nejmenší bod a tady zjišťuje, že ten dýchací cyklus "zavazí"pro provedení krátkého koncentrovaného výstřelu. (Pokud jsi měl možnost vidět nějaké video s Fergusonem, Hillem nevidíš ani u jednoho že by nějak vědomně dýchal. Přitom v té krátké době trefí cokoli
v) Proto v této pozici preferuji nádech
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: pá únor 22, 2008 8:51 am    Předmět: Citovat

Prosím tě San Duro tvůj problém je v šípech. Příliš ti "plavou" a proto ty rozdíly. Z každé vzdálenosti jinak vstupuješ do cyklu ohybu. Předpokládám že jsou pro tvůj luk měké. Udělej si znovu test z holým šípem z 5, 10 a 15 metrů. Vzhledem k tomu že zřejmě na luku nepoužíváš "Button" nebudeš schopen regulovat plavání šípu jinak než tětivou.
Ale vzhledem k tomu že tady nepíšeš v jaké pozici ty šípy vůbec jsou jestli napravo nebo na levo, nahoře nebo dole atd. je to jen odhad. Zkus to lépe popisovat nebo ukazovat fotky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
SanDuro
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.7. 2007
Příspěvky: 1663
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá únor 22, 2008 4:25 am    Předmět: Citovat

Griffine,

dekuji za odpoved, ukaze to ted realita ve Svojanove. Rozhodl jsem se ze to posledni co budu delat tak budu mirit a premirovat.

Skusim to odstrilet totalne s vypnutym mozkem na pocitovku a uvidime vysledek. Proste natahnu, ukotvim a hned pustim.

Sice jsem z toho noveho luku strilel trikrat ale nechame tomu volny prubeh. Doufam ze mi sada karbonu vystaci az do konce.

Akorat se potrebuji tak hodku pred zavodem rozstrilet. Uvidime se tam ?

Kdyz mi zustanou nake sipy skusim "Kejvaluv test na 50 metru" esli vubec trefim do terce.

San Razz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
zeli
Grafoman
Grafoman


Registrace: 17.8. 2007
Příspěvky: 1047
Bydliště: Jindřichův Hradec

PříspěvekZaslal: čt únor 21, 2008 11:52 pm    Předmět: Citovat

Jaroslav Kejval napsal:
Nátah luku je vždy s nádechem ...nádech je limitní pohyb a konečná fáze nádechu je signál pro výstřel

V knize Instinktivní lukostřelba píšeš:..na nátahu vzduch by měl být vyfouknut, ne nasáván. ... Jak zvednete luk k výstřelu nadechněte se znovu použitím bránice. Vždy musíte dovolit tělu vydechovat když natahujete. ... Pamatujte si, nadechovat jak zvednete luk, pak se uvolnit vydechováním jak natahujete luk.

Co si z toho mám vybrat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Griffin
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.7. 2006
Příspěvky: 1283
Bydliště: Nymburk

PříspěvekZaslal: čt únor 21, 2008 10:17 pm    Předmět: Citovat

SanDuro napsal:
10,8,8, 5, 5,5,0. Samozrejme ze to neopoveda vzdialenosti. Najhorsie strielam na 15 metrov. ....
Ked ma niekto napad ako na to nech poradi, skusim ho....San


Hele těch 10,8,8 je dobrejch, 5,5,5 je slušný a ta 0 je sice nepříjemná ale celkově je to docela dobrý Very Happy Je to 59% maxima a to fakt není žádná katastrofa.
Při těchhle výsledcích je pak už znát cokoli, já bych to tipnul na ztrátu koncentrace na provedení výstřelu, pak "rovnání" ale bez odhalené chyby. Protože jde o různé vzdálenosti, soustředění může být na správnou "výšku" a ne na vlastní provedení výstřelu.

To se mi stává pořád. Nejhorší je, že pak hledáš chybu a nemůžeš si ji uvědomit, může to být cokoli: levá ruka, pravá ruka, záda, držení hlavy, ....
Radu na to nemám, snad jen tuhle: Pokud bych měl pravdu a je to v přenosu koncentrace z provedení na zamíření, tak zkus po chybě "nepřemiřovat" zamiř stejně a jenom se soustřeď na provedení výstřelu. Pokud přemiřuješ bez odhalení chyby v provedení (a to já hodně často dělám, než mi to dojde) tak se to rozhází všechno, než se ta chyba odstraní. Víc nevim. Držím palce thumbright Ahoj.
_________________
Griffin


Naposledy upravil Griffin dne pá únor 22, 2008 12:41 am, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: čt únor 21, 2008 12:39 pm    Předmět: Citovat

Ale no tak Smile) jseš určitě šikovný chlap a časem na to příjdeš sám....jdi svoji cestou a nalezneš cíl...bude tě to samozřejmě štvát že to trvá tak dlouho ale o to víc tě to bude těšit....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
SanDuro
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.7. 2007
Příspěvky: 1663
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt únor 21, 2008 11:55 am    Předmět: Citovat

Jardo,

dekuji ti ze si mi pomohl, tvuj prispevek do debaty byl podnetny Smile

San
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
eon
Anonymní





PříspěvekZaslal: čt únor 21, 2008 10:56 am    Předmět: Citovat

San Duro:Ono by to chcelo nemysliet , ono zo začiatku ked sa z toho tešíš nepremýšlaš , to až neskor . Vravel to aj ten japonec,,,v poslednom samurajovy Very Happy že nemysliet , to je životný postoj headbang
Návrat nahoru
Pavel Fajt
Nováček
Nováček


Registrace: 4.1. 2008
Příspěvky: 31
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt únor 21, 2008 10:49 am    Předmět: Citovat

Jaroslav Kejval napsal:
Nátah luku je vždy s nádechem ...nádech je limitní pohyb a konečná fáze nádechu je signál pro výstřel

Takto to dělám nějak podvědomně, ani nevím zda jsem to někde četl, ale když si projdu nátah + vypuštění tak to je přesně tak. Většinou ve fázi plného nátahu na chvilku zatajím dech a mířím, což asi nebude správně...
Nátah s nádechem je spojený s tím že člověk vlastně jakoby rozpažuje a nadechne se jaksi přirozeně - ne? Ale nevím - moc jsem toho zatím nenastřílel...
PF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: čt únor 21, 2008 8:15 am    Předmět: Citovat

No San Duro doufám že jsi na to řešení čím to je přišel Smile)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
SanDuro
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.7. 2007
Příspěvky: 1663
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st únor 20, 2008 7:48 pm    Předmět: Citovat

eon napsal:
moj problém je že prvé výstreli su na jednotku ,potom sa to zhoršuje .


Odpoviem teraz slovensky. Ja mam presne ten isty problem, prvy vystrel je za 10 potom to degraduje. Najprv som to pripisoval tomu ze ten luk taham na hrane fyzickych moznosti a proste som unaveny.

Teraz mam luk co sa taha sam a aj tak je to rozbehane. Bud som po prvom vystrele znacne rozjuchany alebo sa proste nesustredim, no co vsak jelen uz je mrtvy a ja budem nazrany.

Neviem cim to je, ak niekto vie tak nech poradi.

Jediny sposob ako to prekonat som nasiel nahodou dnes ked som trenoval na 3D zavod.

Urobil som si znacky od terca 5,10,15,20,25,27 metrov co je presne rozsah v ktorom sa striela na 3D v kategorii TRRB.

Strelim 5 metrov, posuniem sa na 10 a tak dalej. Na konci vyhodnotim zasahy , 10,8,8, 5, 5,5,0. Samozrejme ze to neopoveda vzdialenosti. Najhorsie strielam na 15 metrov.

V ramci treningu som poradie aj otocil a zacinam odzadu. Strielam 7 sipov a ked nejaky vystrel zmrvim opakujem ho na rovnakej vzdialenosti. Takze mam o jeden sip viac ako mam jednostlivych met.

To docela funguje. Skusil som aj posuvat sa po troch yardoch ( moj krok je PRESNE jeden yard ) ale vysledok bol taky isty ako keby som strielal tercovku na 18 metrov, teda prvy vystrel do stredu , potom sa to rozlieta a zase sa to zlozi.

Ked ma niekto napad ako na to nech poradi, skusim ho.

San
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Griffin
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.7. 2006
Příspěvky: 1283
Bydliště: Nymburk

PříspěvekZaslal: st únor 20, 2008 7:41 pm    Předmět: Citovat

X-Blade napsal:
Tak se zeptám jinak když si koupím luk s oknem a časem si skusím udělat luk ktery bude bez okna budu s tím mít nějaké problémy. Myslím to tak jestli potom něco trefím nebo bych musel začít od začátku.


Zkusím na to odpovědět:
Nemusel. Napnutí luku, technika výstřelu, držení těla apod. jsou stejné. Pokud se jednou naučíš střílet z luku bez zaměřovače, už nikdy nebudeš začínat úplně od začátku.

Co je jiné:
- jiný bude luk, tzn. ty luky nebudou úplně identické - nátahová síla, váha, chování luku, výstřelová rychlost
- okno/bez okna - změní se ti optika pohledu na terč a trochu jinak budeš zaměřovat - to je individuální záležitost, těžko se to popisuje, je třeba zkusit

- když odstřílíš hodinu lukem s oknem a pak vezmeš luk bez okna tak budeš střílet chvíli vlevo (z 20 m mi to dělá cca 5-10cm) - když je to obráceně z luku bez okna na luk s oknem, tak střílíš vpravo cca 10-15 cm a po několika sadách se srovnáš.
Pokud je to ale vyměněné z luku bez okna na s oknem v jednom dni, tak já na to musím pořád myslet, protože intuitivně zaměřuju stejně jako předchozím lukem a jakmile zapomenu, zase mi to "uletí".

Ještě na závěr: nikdo ze zkušených trenérů a lidí ze sportovní lukostřelby ti asi nedporučí, přecházet z luku na luk v jednom týdnu nebo dokonce dnu - to je vždycky trochu problém. Někteří tvrdí, že reflex vypuštění a nátahu se nedá secvičit v týdnu a je potřeba na prostřídání luků až např. 2 měsíce. Tam jde o to, jaké přesnosti chceš dosáhnout.

Ale to o co ti jde, tzn. jestli, když začneš střílet lukem s oknem a pak přejdeš na tradiční bez okna ti vznikne nějaký zásadní problém, tak odpověď je - nevznikne. Respektive - pokud ano, tak to nebude zásadně v "oknu" - může být např. větší rozdíl ve výstřelové rychlosti těch luků a s tím se budeš vyrovnávat déle.

A odpověď č2 - (jaký luk) - doporučuju začít od toho - kde a na jaké soutěže/turnaje ho chci v konečném důsledku použít, bez ohledu na to, že prozatím se s ním budeš "secvičovat" doma. Dříve nebo později někam vyrazíš a luk je třeba zvolit podle toho - kam to bude.
_________________
Griffin


Naposledy upravil Griffin dne čt únor 21, 2008 12:57 am, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
eon
Anonymní





PříspěvekZaslal: st únor 20, 2008 7:12 pm    Předmět: Citovat

Zaujímavá debatka, moj problém je že prvé výstreli su na jednotku ,potom sa to zhoršuje . Taktiež pri adrenalíne sa triafam lepšie , nátah mám najradšej metrový , aby zaberal celí chrbát , ináč páči sa my aj japonský sposob.
Návrat nahoru
Komtur
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 7.1. 2007
Příspěvky: 475
Bydliště: Tvrz Kamberk

PříspěvekZaslal: st únor 20, 2008 5:01 pm    Předmět: Citovat

Když mi někdo zkušenější něco poradí, tak to zaručeně vyzkouším a když mi řekne, že něco z toho, co dělám je nesmysl, tak se nad tím zaručeně zamyslím. Já se snažím svoje zkušenosti z jiných technik, kde mi fungují přenést i do lukostřelby, kde nejsem tak doma. Ale ta analogie s vypuštěním oštěpu, nože, hvězdice nebo tětivy se šípem mi přijde docela funkční a pohybově logická.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
SanDuro
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.7. 2007
Příspěvky: 1663
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st únor 20, 2008 4:09 pm    Předmět: Citovat

Jaroslav Kejval napsal:
No....mně se líbí jak všichni maji tu snahu jít tou svoji cestou Smile) a ty nejsi vyjímka....a přitom stále přešlapují.
90% co četlo tyto příspěvky si hned zkusilo jak dlouho jim trvá nádech...neříkej že ty ne Smile)
Ale můžeš si být jistý že to tak je...


Jardo totalne si protirecis, prave proto ze si kazdy vyzkousi na zaklade teto debaty kolik mu trva nadech, tim padem nepreslapuje na miste, protoze si to prave skusilo a 50 procent se snad i zamyslelo nad tim jak to zakomponovat do sveho strileni zakonite pokrocilo dopredu , a od toho tady to forum je.

A 10 procent mozna uverilo ze tvoje cesta je jedina spravna a prijdou sedet na zaprazi do snehu jestli bys je vzal do uceni. Smile

Mozna tam budu sedet v budoucnu i ja. Zatim necitim potrebu.

San
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
SanDuro
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.7. 2007
Příspěvky: 1663
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st únor 20, 2008 4:04 pm    Předmět: Citovat

To vubec flame war tady neni a doufam ze nebude, jen to porovnavam s nekterymi fory ohledne bojovych umeni kdy ma kazdy tu spravnou a jedinou cestu a ktera uci, neni boha krome boha ( v prenesenem slova smyslu ).

Prave se snazim flame war predejit.... Teda spis tomu aby kdyz tady prijde zacatecnik a precte si jedinou spravnou cestu se nevydal nekam do bazin.

Ja jsem samouk, ucim se tim ze delam blbiny a koukam kolem sebe jak to delaji jini a skusim to jestli mi to vyhovuje nebo ne.

Samozrejme ze mnozi lide se citi lepe kdyz maji nejakeho guru ktery to opravdu umi a nauci je zakladum techniky a to spusobem technika vypada takhle a takhle a delas to pro to a pro to .... ne delej to takhle protoze jsem to rekl ja.

Pokavad vychazime z predpokladu ze mistr ovlada dokonale techniku ktera mu presne sedi a snazi se ji naucit zacatecniky.

Kazdy zacatecnik postupem casu prijde na krizovatku kde se muze rozhodnout jestli bude horsi kopii mistra, protoze techniky vazane mistrovi na telo mu zakonite nemuzou sedet pokavad neni klonovany jedinec anebo pochopi proc ta technika mistrovi funguje a prispusobi ji svemu ja.
Jedine tak muze prekonat mistra.

San
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: st únor 20, 2008 3:56 pm    Předmět: Citovat

No....mně se líbí jak všichni maji tu snahu jít tou svoji cestou Smile) a ty nejsi vyjímka....a přitom stále přešlapují.
90% co četlo tyto příspěvky si hned zkusilo jak dlouho jim trvá nádech...neříkej že ty ne Smile)
Ale můžeš si být jistý že to tak je...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
SanDuro
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.7. 2007
Příspěvky: 1663
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st únor 20, 2008 2:26 pm    Předmět: Citovat

Jaroslav Kejval napsal:
Dýchání u lukostřelby nemá co do činění z bojovým uměním a ani se z toho nedá odvozovat. Nátah luku s výstřelem má trvat 5 - 7 sekund to je přesně doba za kterou se člověk vědomně nadechne.


Ano to je ta tva spravna cesta Jardo, ktera ti urcite funguje Smile

Akorat ja jsem kurak a presne jsem to sice nemeril ale dele nez tri vteriny mi vedomy nadech branici netrva. hihi

San
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: st únor 20, 2008 1:05 pm    Předmět: Citovat

Dýchání u lukostřelby nemá co do činění z bojovým uměním a ani se z toho nedá odvozovat. Nátah luku s výstřelem má trvat 5 - 7 sekund to je přesně doba za kterou se člověk vědomně nadechne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
SanDuro
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.7. 2007
Příspěvky: 1663
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st únor 20, 2008 12:52 pm    Předmět: Citovat

Komtur napsal:
Asi se to nedá říct úplně jednoznačně a můžou existovat dost odlišné pohybové modely


No to je jak s tou filozofii, ono zadna cesta neni spravna krome te tve.

Tak napriklad opici styl asi nebude vyhovovat nekomu kdo ma dva metry a je sama ruka sama noha.

Silove techniky zas nebudou pronekoho kdo je sice mrstny ale ma 50 kilo aj s botama.

Chce to zkusit co cloveku sedne , zadna jedina cesta nema monopol na pravdu , ale kdyz oni ty flame wars jsou tak zabavne , hihi

San
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Komtur
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 7.1. 2007
Příspěvky: 475
Bydliště: Tvrz Kamberk

PříspěvekZaslal: st únor 20, 2008 11:15 am    Předmět: Citovat

Asi se to nedá říct úplně jednoznačně a můžou existovat dost odlišné pohybové modely, které budou stejně dobře fungovat. V bojových uměních existují některé školy, které se zásadně liší v koordinaci pohybu a dechu (interní a externí školy ve wushu i karate) a rozhodně se nedá říct, že by jejich adepti dosahovali horších výsledků ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Jaroslav Kejval
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.6. 2006
Příspěvky: 741

PříspěvekZaslal: st únor 20, 2008 9:46 am    Předmět: Citovat

Nátah luku je vždy s nádechem ...nádech je limitní pohyb a konečná fáze nádechu je signál pro výstřel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Komtur
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 7.1. 2007
Příspěvky: 475
Bydliště: Tvrz Kamberk

PříspěvekZaslal: st únor 20, 2008 9:06 am    Předmět: Citovat

Když si představím bojovou nebo loveckou situaci s potřebou provedení rychlého dynamického výstřelu bez míření a bez zastavení pohybu napínací ruky, jednoznačně mi vychází nátah s výdechem. Dokončení výdechu až se zastavením pohybu napínací ruky (po vypuštění tětivy) a závěrečné "kime" a koncentrovaná pozornost na letící šíp, uvolnění po dosažení cíle šípem. Stejně jako při úderu, seku mečem nebo hodu kopí nebo nožem. To je bojový model. Vypuštění šípu je jen součástí pohybu, ne jeho konec.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
SanDuro
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.7. 2007
Příspěvky: 1663
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st únor 20, 2008 2:11 am    Předmět: Citovat

No JK nam to popsal primo medicinsky ... Akorat s bodem 2 bych mirne nesouhlasil, ono trva krvi nekdy az 2 minuty nez obehne telo, takze s tim dychanim do bicha je potreba zacit tema trema nadechama a vydechama pred vystrelem. Pak uz jenom u vystrelu dodrzovat rytmus nadech vystrl vydech a ono se ten kyslik bude doplnovat sam.

Akorat strilet jak Joe a vystrelit 12 sipu za sebou , bych asi pri tomto postupu pekne hyperventiloval a spise nez rovnovaha mezi sympatikem a parasympatikem by se dostavila hysterie.

Jak rika moje lepsi polovicka s medicinskym vzdelanim, snem kazdeho doktora je aby se do jeho ordinace dostavila hysterka a mohl ji hodit igelitovy pytlik pres halvu. ( Doporucovana prvni pomoc pro hysterky)

Kdyz uz jsme u kuriozni prvni pomoci ktera funguje, kdyz se dite nebo dospeli napije treba chladici smesi ( metanolu ) je to docela rychle smrtelne, jako akutni prvni pomoc a lecba je totalne ozrani subjektu kvalitnim alkoholem ktery zpusobi ze se jatra zaobiraji ethanolem a ochani jatra a ostatni organy pred znicenim. Metanol se vylouci z tela moci.

San
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
SanDuro
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.7. 2007
Příspěvky: 1663
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st únor 20, 2008 1:37 am    Předmět: Citovat

A abych dokoncil rozepsanou myslenku, nekteri autori se domnivaji ze pri instiktivni lukostrelbe zacnes nadechem, natah provadis obema rukama, ukotveni a mireni nedelas akorat jak citis ze se ti prava ruka dotkne kotviciho bodu rychle rozevres prsty. A vystrelis tak ve 3/4 prvniho nadechu.

Soustredeni je jenom na cil. Mas se vykaslat na to zr se netrefujes a ono se to casem sestreli.

Jiny autor uvadim ted to jsem ja ze ani jednou metodou se mu nedari dodrzovat rozumny soustrel.

Takze moje metoda je nekde mezi kozy , proti sportovnim lukostrelcum jsem neuveritelny rychlik, proti bleskovi Joeovi jsem slimak.

Na zavodech na Tyrsaku bylo skvele stat vedle Joa, on odstrilel kulometnou kadenci tri rany, odesel z cary a ja mel cas odstrilet svoje tri rany az po nem.

Jeste vzdy jsem cekali az odstrili rozcilujici se pan s longow, ktrery mel problem s vytesnovanim okoli a uplne posledni dostrileli barebowisti se sportovnima lukama.

Takze pro mne je nejlepsi, natah, ukotvit, nekolik desetin sekundy zamirit a vypustit. Kdyz mirim dele stejne se to rozkvedla a strlim prd. Vlastne se da rici ze esli se trefim rozumne nebo ne citim uz kdyz natahuji luk pred ukotvenim.

San

Abych uvedl napravou miru, joe skoncil mnohem lepe nez ja.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
JK
Nováček
Nováček


Registrace: 26.11. 2006
Příspěvky: 50
Bydliště: Klášterec nad Ohří

PříspěvekZaslal: st únor 20, 2008 1:05 am    Předmět: dýchání a napětí břišních svalů při střelbě Citovat

imago napsal:
Delší dobu jsem pociťoval při střílení jako slabý článek svého těla stav břišních svalů, začal jsem tedy vcelku pravidelně cvičit "pilates"...


Zajímavé téma. Nezávisle na lukostřelbě jsem také začal cvičit pilates a zjistil, že návyky u tohoto cvičení mi vedle kompenzace napětí zádových a remeních svalů pomáhají s dýcháním při střelbě. Vycházejí z podobných principů. Jak níže rozebral San Duro při obou je vhodné dýchání břišní neboli bránicové. Zpevnění břišních svalů a dodržení určitého dechového rytmu je přitom však podmínkou.

Dýchání při nátahu a sklouznutí tětivy fázuji takto: 3/4 nátahu (přednátah) = nádech (pohyb bránice a břiš stěny - viz jak popsal San Duro). Dokončení nátahu, sklouznutí tětivy, pohyb lokte zadní ruky = hluboký výdech.

Je to stejné jako při jakémkoliv silovém cvičení, posilování, pilates atd. Jakmile zvedám činku- výdech.

Vidím v tom tyto logické argumenty:
1. nádech při břišním dýchání vede k maximálnímu nasátí vzduchu do plic i do okrajů nejspodnějších laloků ( je nejvíce využita kapacita plic, bránice klesá dolů),
2. přísun kyslíku do krve (svalů, mozku) je načasován těsně před maximálním vypětí svalů a soustředění mysli,
3. následující výdech je při největším vypětí (dotažení tětivy, největší odpor luku, soustředění)- zatnou se břišní svaly-tělo se zpevní, orgány dut. břišní tlačí na bránici a zvedají ji vzhůru, vzduch se vypuzuje z plic,
4. pohybem vnitřností při tomto typu dýchání jsou drážděna parasympatická nervová zakončení tam uložená - je to protiváha sympatiku, který je podrážděn stresem, emocemi a vzrušením a nedovoluje nám 100% koncentraci, a způsobuje ty stavy, že při tréninku střílíme skvěle a při turnaji mizerně. Bránicovým dýcháním a napětím břišní stěny se nerovnováha částečně vyrovnává.
5. zpevněním břišních svalů se aktivuje již zmíněné energetické centrum - síla vychází z celého těla, horní a spodní část těla je pevně spojena - zkuste dělat něco silového rukama bez zatnutí břicha, prostě to nejde, střílet také ne...

Wink
_________________
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
pet.ar.kay
Administrátor
Administrátor


Registrace: 19.6. 2006
Příspěvky: 1582
Bydliště: Praha - Řepy

PříspěvekZaslal: út únor 19, 2008 10:31 pm    Předmět: Citovat

Střílím oběma luky, většinou to chce pár šípů bezprostředně po té co je vyměníš a srovná se to. Nicméně třeba Grifin střílel v Ronově oběma luky a v obou kategoriích vyhrál. Je to individuální a záleží na zkušenostech.
_________________
Říkej co říct chceš a mysli to vážně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
X-Blade
Nováček
Nováček


Registrace: 6.2. 2008
Příspěvky: 20
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: út únor 19, 2008 10:23 pm    Předmět: Citovat

Tak se zeptám jinak když si koupím luk s oknem a časem si skusím udělat luk ktery bude bez okna budu s tím mít nějaké problémy. Myslím to tak jestli potom něco trefím nebo bych musel začít od začátku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Luky Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 5 z 10

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.