Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Materiál pro výrobu luku
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 70, 71, 72 ... 74, 75, 76  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Luky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Komtur
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 7.1. 2007
Příspěvky: 475
Bydliště: Tvrz Kamberk

PříspěvekZaslal: po leden 29, 2007 6:28 pm    Předmět: Citovat

Ono to samozřejmě bude záležet i na jiných než pevnostních vlastnostech, ale čísla většinou nelžou. Habr má teoreticky slušné vlastnosti hlavně na břicho, na tah už je na úrovni buku a ten jilm obecně nic moc, pokud neexistují jiné druhy než ten uváděný v tabulkách. Taky si myslím, že další úpravy dřeva jako žíhání, napařování, máčení a uzení nemůžou základní mechanické vlastnosti nijak drasticky změnit k lepšímu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Jeneš
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 762
Bydliště: u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: po leden 29, 2007 4:34 pm    Předmět: Citovat

Dělal jsem luk jilmový luk s habrovým backingem, ale chytil dost velký trvalý průhyb. Celkově žádná sláva. Byl to ale jeden z mých prvních luků, takže to klidně mohlo být i tím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Komtur
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 7.1. 2007
Příspěvky: 475
Bydliště: Tvrz Kamberk

PříspěvekZaslal: po leden 29, 2007 3:09 pm    Předmět: Citovat

To by bylo super. Bylo by dobré takové a podobné údaje na Lukostřelci vystavit a dát debatám teoretický podklad. Věřím, že bych údaje někde sehnal, ale ten čas...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Soron
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 19.6. 2006
Příspěvky: 352
Bydliště: Žatec

PříspěvekZaslal: po leden 29, 2007 1:04 pm    Předmět: Citovat

Komtur napsal:
Díky za info. Ještě kdyby se našly nějaké tabulky, kde by bylo možné najít hodnoty pevností v tlaku, tahu a ohybu. Je docela možné, že to ještě nebylo zpracované. Ale věřím, že pro Tis, Bambus, Laminát a některá exotická dřeva se to určitě někde objeví. Výrobci luků mají snad zmáknuté i způsoby jak provádět vlastní měření, třeba i pružnosti (rychlosti), chování při cyklickém namáhání a absorbování zbytkové energie. Myslím, že pro ně musí být podobné analýzy a experimenty cestou k zdokonalování konstrukce.

Při poslední návštěvě p. Kýzla mi ukazoval knihu, kde byly popsány hodnoty pevností v tlaku, tahu, ohybu a popsána celková charakteristika různých i cizokrajných dřev používaných lukaři... zkusím zjistit název.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Komtur
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 7.1. 2007
Příspěvky: 475
Bydliště: Tvrz Kamberk

PříspěvekZaslal: po leden 29, 2007 10:20 am    Předmět: Citovat

Mohu pouze okomentovat fyzikální hodnoty z teoretického hlediska, praktické zkušenosti nemám. Uvedené hodnoty jsou v MPa v tomto pořadí: Pevnost v tlaku, Pevnost v tahu, Pevnost v ohybu.
Javor - 60, 90, 120
Jilm - 56, 80, 89
Celkově nic zvláštního, především u jilmu. Zvláště hodnoty pevnosti v tahu jsou u obou dřev mizerné. Zajímavá je možná hodnota pevnosti v ohybu u javoru, která je srovnatelná s jasanem. Ani jedno dřevo se podle těchto hodnot nehodí na záda luku. Možná javor do kompozitu, není ani tak těžký 620 kg/m3. V podstatě si myslím, že jsou u nás mnohem běžnější a dostupnější dřeva s lepšími mechanickými vlastnostmi.
Podle mých zkušeností je fakt zajímavé dřevo akát a už to tu zaznělo (např. Pez, jehož akátový luk jsem viděl v akci). Chceme udělat nějaké pokusy s habrem, který má zajímavé hodnoty, ale ještě nikdo nenapsal nic o jeho vhodnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
robinhoodd
Nováček
Nováček


Registrace: 10.8. 2006
Příspěvky: 127
Bydliště: Praha-9

PříspěvekZaslal: ne leden 28, 2007 8:19 pm    Předmět: Citovat

Máte někdo zkušenosti s jilmem ? nebo s javorem?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Komtur
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 7.1. 2007
Příspěvky: 475
Bydliště: Tvrz Kamberk

PříspěvekZaslal: ne leden 28, 2007 1:34 am    Předmět: Citovat

Díky za info. Ještě kdyby se našly nějaké tabulky, kde by bylo možné najít hodnoty pevností v tlaku, tahu a ohybu. Je docela možné, že to ještě nebylo zpracované. Ale věřím, že pro Tis, Bambus, Laminát a některá exotická dřeva se to určitě někde objeví. Výrobci luků mají snad zmáknuté i způsoby jak provádět vlastní měření, třeba i pružnosti (rychlosti), chování při cyklickém namáhání a absorbování zbytkové energie. Myslím, že pro ně musí být podobné analýzy a experimenty cestou k zdokonalování konstrukce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Griffin
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.7. 2006
Příspěvky: 1283
Bydliště: Nymburk

PříspěvekZaslal: ne leden 28, 2007 12:31 am    Předmět: Citovat

Komtur napsal:
Pro zajímavost:
Porovnal jsem hodnoty pevnosti v tlaku, tahu a ohybu


Bezva!!!

Koukni taky sem, naši "oblíbenci" tam sice nejsou ale i tak:
http://www.converter.cz/tabulky/tvrdost-dreva.htm

Takhle to vidí výrobci hudebních nástrojů - paliček na bicí, řekl bych, že mají podobný "vkus" na dřeviny jako my:
http://www.rstick.cz/materialy.htm

A nakonec zase nějaké srovnávačky, založená je bubinga ale v levém sloupci si asi vybereš i další:
http://www.woodworkerssource.net/Merchant3/merchant.mv?Screen=CTGY&Store_Code=WS&Category_Code=Bubinga
_________________
Griffin


Naposledy upravil Griffin dne ne leden 28, 2007 3:07 pm, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: ne leden 28, 2007 12:08 am    Předmět: Citovat

Tento tvoj postup je sice klasicky , ale holt mi "trochari" , sme radi , ze zozenieme 1-2 kusky vzacneho dreva a este aj tie nam prasknu... Ved to poznas. K Osage Orangu , o ktorom amici tvrdia ze je to kral lukovych driev.Po latinsky Maclura Pomifera je cisto americky strom , ktory nazvali podla indianskeho kmena Osage-ov, ktory si ho sadili vraj okolo tabora , jednak plnil funciu ziveho plota , lebo jeho konare su podobne , ako u agatu pokrite trnmi a jednak z neho robili fantasticke kratke luky. A orange preto lebo jeho plody su take male , akoby scvrknute nejedle pomarance.Mam ho doma v podobe malych semenacikov , ktore som si kupil cisto z nostalgie..A si si ich ak vyrastu zasadim v zahrade, mozno sa vnuci potesia. U nas a pocitam aj u vas ho najdes v nejakom arborete,, ale aj v nejakom starom slachtickom parku.U nas je par kusov roztrusenych po republike .Vsetky su chranene.O jeho kvalitach si sa urcite uz docital na amickych strankach.Este ze mame Bazu... lurk
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Griffin
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.7. 2006
Příspěvky: 1283
Bydliště: Nymburk

PříspěvekZaslal: ne leden 28, 2007 12:07 am    Předmět: Citovat

Komtur napsal:

Ještě bych se rád zeptal, jestli někdo neví něco o americkém dřevu Osage Orange?


Je to jakýsi divoký pomerančovník, který údajně roste už jen v USA - dříve i Afrika a Jižní Amerika (http://www.hort.uconn.edu/plants/m/macpom/macpom1.html).

Spolu s tisem je považován za "primární" dřevinu pro výrobu luků. Jiná primární dřevina pak už není. Jasan, líska a spol. pak tvoří dřeviny "sekundární", protože jim chybí vlastnost "přirozeného sendviče" . Víc nevím. Snad jen to, že z Osage Orange se dělají jednokusové luky i v Anglii, dováží se z USA. Na internetu je možné sehnat vhodný kus k výrobě, např: http://www.osageorange.com/Osage_Orange_S.html
. Cena zhruba jako za tis. Stejně jako u tisu se pak používá pro longbow buď jeden kus nebo i jen na "břicho" - belly a backing se provede např. z hickory. Zřejmě jde o to, jak dobrý kus seženeš.
_________________
Griffin


Naposledy upravil Griffin dne ne leden 28, 2007 12:45 am, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Komtur
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 7.1. 2007
Příspěvky: 475
Bydliště: Tvrz Kamberk

PříspěvekZaslal: so leden 27, 2007 11:29 pm    Předmět: Citovat

K tomu sušení. Podle toho, co je možné se dočíst, tak mám pocit, že staří lukaři sušili a skladovali dřevo ve větších kusech a to i několik let a k vlastnímu opracování přistoupili až poté. Ať to praskne jak chce a pak se vybere. Taky přístup a třeba lepší. Z akátu mám vybrané středové fošny o tloušťce 50 mm a suším je klasicky vyšpánované pod přístřeškem.

Ještě bych se rád zeptal, jestli někdo neví něco o americkém dřevu Osage Orange?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Komtur
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 7.1. 2007
Příspěvky: 475
Bydliště: Tvrz Kamberk

PříspěvekZaslal: so leden 27, 2007 9:49 pm    Předmět: Citovat

robinhood:
Nemám ponětí ani zkušenosti, ale vůbec bych se nebránil provédst nějaké pokusy a měření a zkusit i jiná dřeva. Všiml jsem si, že je tady spousta lidí se zajímavými zkušenostmi. Když dá víc lidí hlavy dohromady. Možná by nebylo od věci začít někde systematizovat různé rady roztroušené po fórech.
Jinak mám zařízení, kde je možné vyžíhat nebo vyudit dost dlouhé klacky.
Jas:
Je docela běžné sušit dřevo zatížené nebo jinak fixované, dokonce je to nutnost u polotovaru, kde už nezbývá materiál pro korekci při opracování. Ale pozor na kusy, které jsou už s určitým překroucením rostlé, ty se vracejí i když se je podaří při sušení narovnat. Každý druh dřeva se v tomto ohledu chová trochu jinak. Mnohdy dřevo při sušení ukáže tuto svojí přirozenou tendenci a to může být signál, že se na další zpracování prostě nehodí. Je dost nepravděpodobné, že ze čtyř kusů získaného tisu budou všechny vhodné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: so leden 27, 2007 8:04 pm    Předmět: Citovat

Pridam svoje skusenosti - konkretne s tisom.Tiez som ho vyformovel do hrubej podoby luku a susil v drevennom sklade.Nie sice zo slamou , ale ine dreva ktore tam s nim boli(jasen, javor orech ...) boli v pohode a tis sa mi skaredo pokrutil.A ked som ho po 2 rokoch zobral domov do temperovaneho prostredia tak ma prekvapil , ze dalej pracoval a vykrutilo ho o dalsich 10 cm dalej.Hrubsie neopracovane kusi sa nehybali , ale chytili male praskliny .
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
abakuna
Nováček
Nováček


Registrace: 8.8. 2006
Příspěvky: 53

PříspěvekZaslal: so leden 27, 2007 7:14 pm    Předmět: Citovat

Kydliman: tak to mám stejnej problém. Tohle byla taky slabší větev, asi 6-7cm průměr na spodním konci, takže prakticky asi 2/3 délky luku prochází mízní kanálek, a ty praskliny vycházejí z něho. Teď uvažuju o tom, že belly s prasklinama odrašpluju a nechám si lamelu na backing k jinýmu dřevu. Ale zase je mně toho líto, to dřevo má krásnou kresbu a když říkáš, že praskliny nevaděj...

Myša: jak to myslíš s tím uzením? Klasicky v udírně? Já ale dělám dlouhý luky, takže by se tam to dřevo asi nevešlo. Ale ty máš určitě zase nějakou fajnovou vychytávku scratch
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
robinhoodd
Nováček
Nováček


Registrace: 10.8. 2006
Příspěvky: 127
Bydliště: Praha-9

PříspěvekZaslal: so leden 27, 2007 7:14 pm    Předmět: jasan Citovat

O kolik se tak zpevní pevnost tlaku jasanu po vyžíhání?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Komtur
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 7.1. 2007
Příspěvky: 475
Bydliště: Tvrz Kamberk

PříspěvekZaslal: so leden 27, 2007 6:24 pm    Předmět: Citovat

Pro zajímavost:
Porovnal jsem hodnoty pevnosti v tlaku, tahu a ohybu ( v MPa) našich dřev. Bohužel nemám zatím k dispozici hodnoty pro tis a bambus, které budou určitě zajímavé. Dále z těchto hodnot nevyplývá rychlost, kterou je danný materiál schopný nahromaděnou energii uvolnit. Jde tedy o porovnání z hlediska pevnosti.
1) Pevnost v tlaku (materiál na břicho luku):
Habr 82, Akát 73, Dub 65, Buk 62, Jasan 52, (Rohovina 127) Je jednoznačně vidět, že na břicho luku použiju Rohovinu, Habr nebo Akát. Jasan je na tlak mizerný a je ho třeba na břiše vyztužit proti zborcení.
2) Pevnost v tahu (materiál na záda luku):
Jasan 165, Akát 148, Bříza 137, Habr 135, Buk 135, (Šlachy 196) A vidíme, že Jasan je naopak výborný materiál na záda a nemá cenu mu pomáhat šlachama, jen by ho zpomalily. Další výborné dřevo do kompozitu je Bříza, která je i lehká.
3) Pevnost v ohybu (trochu kombinace obou předešlých, materiál na vnitřní vrstvu nebo lučiště z jednoho kusu):
Habr 160, Akát 150, Bříza 147, Buk 123, Jasan 120
Rád bych viděl jak by obstál Tis. Ale je jasné, že podle těchto teoretických srovnání bych se určitě nebál udělat luk čistě z Akátu. Velkou výhodou Tisu bude určitě jeho hmotnost. Akát má hustotu 730 kg/m3, Bříza 610. Ta bříza mě trochu překvapila ani o praktické vhodnosti Habru nic nevím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Komtur
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 7.1. 2007
Příspěvky: 475
Bydliště: Tvrz Kamberk

PříspěvekZaslal: so leden 27, 2007 5:54 pm    Předmět: Citovat

Hrom:
To máš samozřejmě pravdu. Sbírám už několik let různá zajímavá dřeva a mám různé lidi na pile, kteří mi dávají stranou hustě rostlé a houževnaté kusy, které se vytěží na skále nebo na nějaké větrné hůrce. Rozdíly v mechanických vlastnostech a hustotě bývají u stejného druhu dřeva obdivuhodné. Ale existují určité průměrné parametry každého druhu dřeva, které jednoznačně ukazují na vhodnost jeho použití.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Itazipa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 1017
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: so leden 27, 2007 5:41 pm    Předmět: Citovat

Mě to taky podélně popraskalo, i když to byla poměrně slabá větev, konce jsem bohužel zatřené neměl. Pracoval jsem tak, abych se prasklin zbavil. Nešlo to stoprocentně, nějaké praskliny zůstali ve středu luku, kolmo na ohyb, vůbec to nevadilo. Po nějakém čase se začli odlupovat léta na hřbetu luku, luk měl sotva metr a byl rozhodně rychlejší než jasan.Možná že šlachový backing by pomohl.
_________________
...to je dobrý vědět... Itazipa Yuksá Óta
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: so leden 27, 2007 4:56 pm    Předmět: Citovat

když jsem ještě dělal se dřevem,tak jsem ho před sušením pařil,nebo udil,a pak nepraskalo ani při větších průměrech.Třeba by to u trnky pomohlo.Kydliman mi včera vyprávěl o svém děsivě rychlém luku z trnky.Třeba by se k tomu také vyjádřil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
abakuna
Nováček
Nováček


Registrace: 8.8. 2006
Příspěvky: 53

PříspěvekZaslal: so leden 27, 2007 4:15 pm    Předmět: Citovat

Hrom napsal:
Můj postup možná není ideální, ale snažím se z čerstvého dřeva udělat
polotovar co nejbližší pozdějšímu tvaru luku. To znamená podélně rozčtvrtit, zbavit kůry a zeslabit na břiše tak aby byl polotovar luku asi jen o 1 centimetr silnější, než hotový luk.


Hrome, díky, takhle to dělám většinou taky, jenže teď suším trnkový dřevo, který jsem seříznul do hrubého tvaru luku, konce zatřel barvou a dal ho sušit do dílny, kde je teplota skoro jako venkovní, ale je tam sucho. No a ejhle, dřevo začalo po délce praskat. Tak nevím, jestli různý druhy dřev nepotřebujou jinej způsob sušení, zrovna s tím tisem bych byl hódně nerad, aby se mi tohle stalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Hrom
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 3.8. 2006
Příspěvky: 175

PříspěvekZaslal: so leden 27, 2007 2:52 pm    Předmět: Citovat

Komture. Nechci tě odrazovat od sestavování tabulek. Myslím že ale nakonec dojdeš zase jen k velmi přibližným hodnotám. I v jednom druhu dřev najdeš velké rozdíly v závislosti kde rostlo a jaké byly ostatní podmínky. Hrom
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Komtur
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 7.1. 2007
Příspěvky: 475
Bydliště: Tvrz Kamberk

PříspěvekZaslal: so leden 27, 2007 2:14 pm    Předmět: Citovat

Začal jsem se trochu pídit po hodnotách, které udávají mechanické vlastnosti různých dřev vhodných na výrobu lučišť, šípů a dřevcových zbraní. Je jasné, že už to je dávno empiricky odzkoušená věc, ale docela mě láká vytvořit srovnávací tabulku. Myslím, že by nás mohli zajímat následující parametry: Pevnost v tlaku podél vláken (vrstvy namáhané na tlak), Pevnost v tahu podél vláken (vrstvy namáhané na tah), Pevnost v ohybu (odolnost jednoho kusu na kombinaci těchto namáhání), Hmotnost. Srovnání pevnostních parametrů s hmotností by mohlo dát koeficient vhodnosti materiálu. Do tabulky můžeme přidat i ostatní materiály jako šlachy, rohovinu a laminát. Takové srovnání by mohlo mít značnou vypovídací schopnost o kvalitě jednotlivých materiálů a asi by udělalo jasno v mnoha zde diskutovaných otázkách (např.: Proč ne buk? apod.). V rychlosti jsem nahlédl do své knihovny a získal potřebné údaje asi o 15 druzích tuzemského dřeva. Pokusím se zveřejnit sestavenou tabulku a poprosím o spolupráci s doplněním hodnot pro další materiály a případné připomínky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Komtur
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 7.1. 2007
Příspěvky: 475
Bydliště: Tvrz Kamberk

PříspěvekZaslal: so leden 27, 2007 1:49 pm    Předmět: Citovat

Mám podobné zkušenosti. Připravoval jsem si tak tyčovinu na dřevcové zbraně a dřevo na bubny. Nejdříve vytvořit hrubý tvar (u bubnů vybrat středy), zatřít konce (vcelku libovolným nepropustným lakem - stejně se to uřízne), obalit a vycpat slámou a pověsit do vhodného prostoru. U tyčoviny je dobré svázat dohromady více polotovarů a prokládkami fixovat tvar. Ovšem doba schnutí není měsíc ...

Naposledy upravil Komtur dne so leden 27, 2007 6:31 pm, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Hrom
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 3.8. 2006
Příspěvky: 175

PříspěvekZaslal: so leden 27, 2007 1:09 pm    Předmět: Sušení dřeva. Citovat

Můj postup možná není ideální, ale snažím se z čerstvého dřeva udělat
polotovar co nejbližší pozdějšímu tvaru luku. To znamená podélně rozčtvrtit, zbavit kůry a zeslabit na břiše tak aby byl polotovar luku asi jen o 1 centimetr silnější, než hotový luk. S čerstvým dřevem se také pracuje lépe že je měkčí. Ale pozor aby jsi to nepřehnal. Pak dřevo suším někde ve stínu a pokud možno pomalu. Asi bych jej nedával na půdu, kde jsou v létě vysoké teploty.Dřevo menších rozměrů vyschne rychleji než celé poleno a při schnutí nejsou velké rozdíly mezi vnějšími
a vnitřními vrstvami, tj. dochází k menšímu pnutí z důvodu rozdílu ve vysoušení vrstev. Pak také hrozí menší nebezpečí podélných trhlin. Někdy se doporučuje jenom natřít čelo polena nějakým lakem, ideálně ve vodě rozpustném. Také jsem slyšel od jednoho truhláře sušené dřevo zahrabat do sena. Zatím jsem tak zkoušel menší věci a funguje to. Hrom
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
abakuna
Nováček
Nováček


Registrace: 8.8. 2006
Příspěvky: 53

PříspěvekZaslal: pá leden 26, 2007 1:58 pm    Předmět: Citovat

Ahoj,
víte prosím někdo, jakým způsobem se suší tisové dřevo? Podařilo se mi sehnat tři kmínky kolem 2m, a nechci je zničit tím, že je budu špatně sušit (že třeba dřevo popraská nebo se zkroutí).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: pá leden 05, 2007 1:35 pm    Předmět: Citovat

kladivo z buku je dobré na zabití se.Helfr mě takle natřel perlíkem.Musí se přěd prací tak půl dne máčet Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PeZ
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 27.6. 2006
Příspěvky: 174
Bydliště: kousek od Řípu a Labe

PříspěvekZaslal: pá leden 05, 2007 11:48 am    Předmět: Citovat

Ritsi napsal:
Můžu se zeptat jaké máte zkušenosti s bukem jakožto materiálem na luk? Eventuelně na šípy...

(Narazil jsem totiž na jakési porovnání vlastností dřeva, no bylo to spíše orientační - ale přesnější zatím nemám - a buk mě vcelku překvapil...)

Podle tabulek je nejlepší dřevo smrkové, ale ve skutečnosti z něj slušný luk nelze udělat. Buk má velkou hysterezi (tlumí), takže se hodí na násady kladiv a palic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Lucínek
Administrátor
Administrátor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 2024
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: čt leden 04, 2007 8:18 am    Předmět: Citovat

Na šípy zkušenosti blbé - je to těžké dřevo a přitom se kroutí jako had - takže nevhodné. Někteří kluci z toho dělají jen bitevní šípy s bambulema, protože relativně dost vydrží a v bitevní střelbě o přesnost nebo něco podobého moc nejde.

Na luk si ho představit moc neumím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ritsi
Nováček
Nováček


Registrace: 22.6. 2006
Příspěvky: 89

PříspěvekZaslal: st leden 03, 2007 12:56 pm    Předmět: Citovat

Můžu se zeptat jaké máte zkušenosti s bukem jakožto materiálem na luk? Eventuelně na šípy...

(Narazil jsem totiž na jakési porovnání vlastností dřeva, no bylo to spíše orientační - ale přesnější zatím nemám - a buk mě vcelku překvapil...)
_________________
--- na fotce se pracuje ---
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Griffin
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.7. 2006
Příspěvky: 1283
Bydliště: Nymburk

PříspěvekZaslal: pá prosinec 22, 2006 10:48 pm    Předmět: Citovat

Mysa napsal:
to je tedy slabota binky


color
_________________
Griffin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Luky Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 70, 71, 72 ... 74, 75, 76  Další
Strana 71 z 76

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.