Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Dřevo na šípy
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 18, 19, 20  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Šípy
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
cornus
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.2. 2007
Příspěvky: 5356
Bydliště: Galgocy

PříspěvekZaslal: st únor 17, 2010 6:42 pm    Předmět: Citovat

Ťažiskom do predu.
_________________
´´Primitive bows are cool´´ Tom Mills
https://picasaweb.google.com/101174487128722023961
https://picasaweb.google.com/107441683046910005504
https://plus.google.com/?hl=sk&partnerid=gplp0
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
tulak77
Grafoman
Grafoman


Registrace: 31.12. 2007
Příspěvky: 2096
Bydliště: Pataš

PříspěvekZaslal: st únor 17, 2010 6:10 pm    Předmět: Citovat

JardaM ako som opozeral na jednom US fore kde chlapik vyrabal sipy z divokej ruze robil ich tak ze uzsi konec bol urceny na hrot a sirsi na koncik ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
JardaM
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.9. 2008
Příspěvky: 1190
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st únor 17, 2010 6:08 pm    Předmět: Citovat

cornus napsal:
Tie prúty sú rôzne kónické. Môžu sa nájsť aj také dlhé, že sú na oboch koncoch rovnakého priemeru.

No tos mi to teda kámo vysvětlil... Crying or Very sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
oravec
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 5.2. 2009
Příspěvky: 287

PříspěvekZaslal: st únor 17, 2010 12:02 pm    Předmět: Citovat

veď už som spomínal že nie sú pre súťaženie.ale ak si ich chce niekto vyrobiť aby mohol strieľať len tak pre radosť tak ho neodrádzajte Smile .terč veľkosti človeka s nimi na 30m trafím v pohode.a robím ich hlavne pre sinejšie luky ak skúšam čo sa s tým dá preraziť aby som si neničil ostatné šípy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
cornus
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.2. 2007
Příspěvky: 5356
Bydliště: Galgocy

PříspěvekZaslal: st únor 17, 2010 9:20 am    Předmět: Citovat

Tie prúty sú rôzne kónické. Môžu sa nájsť aj také dlhé, že sú na oboch koncoch rovnakého priemeru.
Začal som tejto zimy nejaké robiť no nechal som to pretože boli moc rozdielne váhovo aj spinovo.
_________________
´´Primitive bows are cool´´ Tom Mills
https://picasaweb.google.com/101174487128722023961
https://picasaweb.google.com/107441683046910005504
https://plus.google.com/?hl=sk&partnerid=gplp0
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
JardaM
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.9. 2008
Příspěvky: 1190
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st únor 17, 2010 7:57 am    Předmět: Citovat

cornus napsal:
Aj zo svíbu by som sa snažil urobiť konštantný priemer zoškrabaním a kalibrovaním cez dieru.

Připojil bych se k Oravcovu dotazu - "spodek" prutu ke hrotu nebo ke končíku?
Když prut nechám tak jak je, bude těžší ten spodní konec, když jej zkalibruji, bude těžší naopak ten horní konec, protože dole odeberu víc dřeva a protože i ta díra uvnitř bývá konická a dole větší, zůstane dole méně dřeva - stěna bude slabší. Tak kam ten hrot? Question
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
oravec
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 5.2. 2009
Příspěvky: 287

PříspěvekZaslal: út únor 16, 2010 11:17 pm    Předmět: Citovat

ako by som mohol,veď najmúdrejší si ty.nie si náhodou Alwarezov príbuzný? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
dav1dMldc
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.1. 2010
Příspěvky: 580
Bydliště: ladce

PříspěvekZaslal: út únor 16, 2010 10:58 pm    Předmět: Citovat

oravec napsal:
jasné,šípy z prútov nie sú dobré,len to čo povieš ty je dobré,ani voskovať drevený luk nie je dobré,lepšie je k nemu koňskou skrutkou prikotiť madlo... Very Happy

odskúšaj a uvidíš a neuražaj sa a tá skrutka tam musí byť, nemudruj keď nevieš presne a ide tam kožená rukoveď confused2
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
cornus
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.2. 2007
Příspěvky: 5356
Bydliště: Galgocy

PříspěvekZaslal: út únor 16, 2010 9:34 am    Předmět: Citovat

Aj zo svíbu by som sa snažil urobiť konštantný priemer zoškrabaním a kalibrovaním cez dieru.
_________________
´´Primitive bows are cool´´ Tom Mills
https://picasaweb.google.com/101174487128722023961
https://picasaweb.google.com/107441683046910005504
https://plus.google.com/?hl=sk&partnerid=gplp0
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Brandis
Nováček
Nováček


Registrace: 13.1. 2010
Příspěvky: 55

PříspěvekZaslal: út únor 16, 2010 9:15 am    Předmět: Citovat

Díky vsem...
s tou "oriantaci prutu" mam na to podobny nazor jako Oravec takze sem rad ze mi to nekdo potvrdil.

Jinak nejspis zustanu u prutu. Nasel jsem v okoli dost Svidy a uz mam doma aspon 50 prutu narezanejch a schnou Wink ted strilim s par liskovymi sipy, ale docela se lamou.

Jsem pro spise si vsechno udelat nez kupovat hotovy polotovary. Vicemene to beru totiz jako "trenink" - kdyz bych se nekde dostal do situace kdy bych byl odkazan jen na sebe a svuj nuz, chci umet vyhotovit luk a sipy a neco s nimi "ulovit"...
Je to situace ktera nejspis nikdy nenastane, ale memu snazeni dava urcity cil, ktereho se chci drzet tzn. vyrabet veci co nejvice svepomoci a co nejjednoduseji a nejlevneji...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tulak77
Grafoman
Grafoman


Registrace: 31.12. 2007
Příspěvky: 2096
Bydliště: Pataš

PříspěvekZaslal: po únor 15, 2010 10:53 pm    Předmět: Citovat

Teraz som prave vyrobil jeden nie sice moc ukazkovy ale predsa podareny sip , je z divokej ruze je to lahko dostupny material ak clovek nebaziruje na presnej rovnosti drieku ktoru u dreva aj napriek ohromnej snahe nedosiahneme v porovnani s karbonom sip z ruze povazujem zatial za velmi jednoduchu a nenarocnu alternativu ak chces strielat a nie zucastnovat sa olympijskych hier tak skus aj tuto alternativu nakoniec vyskusat to nieje problem . ale ako povedal cornus da sa jednoducho kupit za par chechtakov hotovy vyspinovany driek .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
cornus
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.2. 2007
Příspěvky: 5356
Bydliště: Galgocy

PříspěvekZaslal: po únor 15, 2010 10:29 pm    Předmět: Citovat

David, jaseň breza je do tvojich silných lukov. Je to ťažké drevo.
Bežné sú céder, smrek.
Praktické je kúpiť hotové tyčky za 1 Euro.
_________________
´´Primitive bows are cool´´ Tom Mills
https://picasaweb.google.com/101174487128722023961
https://picasaweb.google.com/107441683046910005504
https://plus.google.com/?hl=sk&partnerid=gplp0
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
oravec
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 5.2. 2009
Příspěvky: 287

PříspěvekZaslal: po únor 15, 2010 10:28 pm    Předmět: Citovat

jasné,šípy z prútov nie sú dobré,len to čo povieš ty je dobré,ani voskovať drevený luk nie je dobré,lepšie je k nemu koňskou skrutkou prikotiť madlo... Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
dav1dMldc
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.1. 2010
Příspěvky: 580
Bydliště: ladce

PříspěvekZaslal: po únor 15, 2010 9:11 pm    Předmět: Citovat

Brandis napsal:
Zajimalo by me z techto drev to "nejuniverzalnejsi". ...

ak ti fakt ide len o to aby si si zastrielal, tak potom štiepaný jaseň, breza -majú vysokú pevnosť oproti smreku,...
šípy z prútia nedržia dobre spin, po čase sa skrivia a nehovorím o tom ak sú vystavené poveternosti. by ma zaujímalo, keď to nedávate na jednu hrúbku, vyváženie. Confused malo by to byť jeden priemer.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
oravec
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 5.2. 2009
Příspěvky: 287

PříspěvekZaslal: po únor 15, 2010 7:38 pm    Předmět: Citovat

tlustejším koncom ku končíku a užším k hrotu? ja svíbové šípy robím opačne- t.j. aby bolo ťažisko bližšie k hrotu.alebo ich sklom ostrúham aby mali cca rovnakú hrúbku po celej dĺžke.(a aby mali aj rovnakú hmotnosť).no či sa robia alebo majú robiť opačne...??? niekto skúsenejší možno bude vedieť
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Kibe
Grafoman
Grafoman


Registrace: 15.10. 2006
Příspěvky: 1065
Bydliště: Turnov/Praha

PříspěvekZaslal: po únor 15, 2010 6:45 pm    Předmět: Citovat

Nejsem v tomhle úplně odborník, tedy krátce: Z těch prutů ti tak určitě chybí šípková růže a ze štípaných cedr, popřípadě tis. Těžko říct, které je nejuniverzálnější...záleží také na kvalitě konkrétního kusu dřeviny(vlhkost světlo a povětrnostní podmínky v okolí= hustota a pevnost). Takže pokud najdeš cokoliv z tohoto výčtu v dobré kvalitě a dokážeš to kvalitně zpracovat(vyvážit, nalakovat/nabarvit, vybrousit nasměrovat léta,...), tak je to v podstatě univerzální. Wink
_________________
když se střetne smysl s významem, tak počkej se svýmy soudy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Brandis
Nováček
Nováček


Registrace: 13.1. 2010
Příspěvky: 55

PříspěvekZaslal: po únor 15, 2010 11:21 am    Předmět: Citovat

Nazdarek vsem!
Precetl sem cely tento topick, probral se "tunou" nevecne konverzace a chtel bych se na neco zeptat, hlavne tedy pro utribeni informaci.

"Vypochopil" jsem ze pokud jde o sipy z "prutu" je vhodna kalina, svida nebo drin.

Pokud jde o sipy "stipane" je vhodny smrk, jasan, borovice.

Zajimalo by me z techto drev to "nejuniverzalnejsi". Nepatrim k "nadsencum" co by objizdeli zavody a meli na kazdej turnaj jinej luk a ktomu odpovidajici sipy. Jsem jen clovek co miluje prirodu, praci se drevem¨a rad si obcas zastrili. Zajimalo by me tedy jake drevo ej nejvhodnejsi na "univerzalni pouziti". je mi jasne ze asi pak nidky nedosahnu nejlepsiho soustrelu, ale to neni oc mi bezi...

BTW: Nekde tu bylo uvedeno ze sipy z prutu sou orientpovane "tlustejsim koncem" ke konciku a uzsim k hrotu, je to tak spravne? Dale to tam poak nebylo zodpovezene...

Díky vsem!

Mejte se krasne...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Itazipa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 1017
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: čt leden 21, 2010 9:28 pm    Předmět: Citovat

Very Happy
_________________
...to je dobrý vědět... Itazipa Yuksá Óta
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Itazipa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 1017
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: čt leden 21, 2010 9:27 pm    Předmět: Citovat

Předpokládám, že na dřevárně stejně jako na "železné" bitvě se dbá na bezpečnost a proto bych to s tou špatnou kvalitou nepřeháněl. Kup v Baumaxu nebo podobném obchodě 10mm smrková týbla cca 7 Kč.
_________________
...to je dobrý vědět... Itazipa Yuksá Óta
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Joe_Pike
Nováček
Nováček


Registrace: 21.7. 2009
Příspěvky: 61
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: čt leden 21, 2010 9:25 pm    Předmět: Citovat

Já bych se podíval po tyčkách třeba v OBI nebo v nějakém podobném marketu... Myslim že se tam nechají sehnat smrkový tyčky za rozumnou cenu akorát pro tenhle účel...
_________________
How hard can it be?!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Vencos
Nováček
Nováček


Registrace: 21.11. 2009
Příspěvky: 25

PříspěvekZaslal: čt leden 21, 2010 9:02 pm    Předmět: Citovat

ahoj, sháním dřevo, třeba i druhou jakost, za nejlevnější cenu. Je jedno jakou to bude mít kvalitu, z důvodu, že bych chtěl někdy zajít na dřevárny a tam se ztrácejí šípy jeden vedle druhého, tak se mi nechce zbytečně za to utrácet. Tak se ptám, jestli někdo nezná takový obchod, kde by se to mohlo prodávat.
Předem děkuji za odpověd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
traperbob
Nováček
Nováček


Registrace: 9.12. 2007
Příspěvky: 97

PříspěvekZaslal: so červenec 25, 2009 12:43 am    Předmět: Citovat

No Bobe, není to až tak jednoduchý jak se zdá,kniha od Kejvala řeší mnohé.
1.Váha šípu odvislá od síly luku závislá na použitém materiálu
pro tebe jednoznačně na 35lb tak 25 gramů
2.těžiště čili VOS udává se tak 7-14% pro dřevěný šíp to je posun těřžiště ke hrotu čili váha hrotu.
3.Spin to je tuhost týbla šípu udává se průhyb šípu na 26 palcích při zatížení 2lb ve středu.No vzal jsem si desku natloukl do ní dva hřebíky ve vzdálenosti 26 palců a označil střed,pak jsem vzal pet lahev a naplnil vodou aby měla těch 0,9kg ,udělal jsem zářez na tětivu kolmo na leta a strčil ho do jednoho hřebíku,pak jsem zavěsil doprostřed na háčku pet lahev a průhyb na těch 35lb by měl být 0,743 palců
Pokud máš laminátový reflexní luk pak spin je těch zhruba 35lb pokud ale máš celodřevěný lb tak je to o 5lb menší
Dá se to ověřit tzv zkouškou neopeřeným šípem .uděláš si dva stejný spin šípy jeden bez opeření a ze vzdálenosti asi 7m to napereš do terča pokud možno mířit do stejnýho místa pokud neopeřený šíp bede vlevo jsou šípy moc tvrdý pokud bude vpravo tak naopak moc měkký.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Ogen
Grafoman
Grafoman


Registrace: 15.10. 2007
Příspěvky: 1155

PříspěvekZaslal: po červenec 20, 2009 7:47 pm    Předmět: Citovat

Bob- kúp si od J.Kejvala knižku a budeš aspoň troch v obraze.
Rád by som uvítal nejaké odkazy na danú problematiku pre začiatočníkov, ktorý sem zabruslia, napr. tabuľky apod,. niekde samostatné vlákno alebo už to tu je?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Bob
Nováček
Nováček


Registrace: 13.2. 2008
Příspěvky: 21
Bydliště: Otvovice

PříspěvekZaslal: čt červenec 16, 2009 10:28 am    Předmět: Citovat

Tak, teď z toho mám pěkně zamotanou hlavu. Myslel jsem, že budu řešit maximálně spine, ale teď abych si pořídil laboratoř. Shocked Smile No, já myslím, že pro začátek to nebudu zas tak moc hrotit. Pro začátek mi asi bude stačit šíp, co bude lítat a bude pokud možno levný (nechci ale tyčky z Hornbachu) Časem se snad dopracuju k tomu, aby ty šípy byli přesně na míru mému luku.

Jinak ten luk bude 30# mám nátah něco přez 29" tak mi bylo řečeno, že síla v nátahu bude těch 35#. V tom případě, jestli to dobře chápu budu potřebovat spine zhruba těch 40-45#. Délka střelby bude většinou do těch 30m, ale samozřejmě budu zkoušet i delší vzdálenosti. Tak uvidím jak to půjde.

Co se týká ceny, původně jsem měl v plánu kupovat v Rexbow cedr za 30Kč. Pak jsem ale z různých důvodů začal hledat jiného prodejce. Kejval je nejlevnější, ale má jenom 11/32. Pak je Razden, který má drahý Cedr, ale levný Smrk a ještě levnější Borovici. Borovice je ale těžší. Pak je Rexbow a nakonec JASA. Do JASA ale asi hned tak nepůjdu. Naposled mě tam fakt hodně naštvali tím svým přístupem...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
alwarez
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.7. 2009
Příspěvky: 2333
Bydliště: Severni Karolina USA

PříspěvekZaslal: čt červenec 16, 2009 12:22 am    Předmět: Citovat

To je jenom polovicka pravdy,druha polovicka efektu je...............???????
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
gawain
Grafoman
Grafoman


Registrace: 17.11. 2007
Příspěvky: 580
Bydliště: Svätý Jur

PříspěvekZaslal: čt červenec 16, 2009 12:11 am    Předmět: Citovat

Kazde drevo sa pri vystrele inak sprava.
_________________
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
alwarez
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.7. 2009
Příspěvky: 2333
Bydliště: Severni Karolina USA

PříspěvekZaslal: st červenec 15, 2009 10:55 pm    Předmět: Citovat

Jak je mozne u sipu co maji uplne stejnou spine ,ale jsou z ruzneho dreva
ktere ma pribliznou vahu jako smrk ci cedr jeden musi mit tezsi hroty, nez druhy aby pry dobre letaly? Muze mi to nekdo vysvetlit???
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Ludek
Grafoman
Grafoman


Registrace: 18.3. 2009
Příspěvky: 778
Bydliště: Předměřice nad Labem

PříspěvekZaslal: st červenec 15, 2009 10:27 pm    Předmět: Citovat

Což je 62 az 77grainu, nebo 2,2gr az 2,75gr na palec coz je docela dost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Lucínek
Administrátor
Administrátor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 2024
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: st červenec 15, 2009 10:24 pm    Předmět: Citovat

Přijde na materiál, jestli smrk nebo cedr (případně ještě něco jiného), k tomu pro stejný spine musíš mít těžší i hroty ... já jsem to sice moc exaktně nepočítal, ale mám celkem ozkoušené, jak se které šípy na tu delší vzdálenost chovají. A nejpozději od těch 50 metrů je to už docela znát ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JardaM
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.9. 2008
Příspěvky: 1190
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st červenec 15, 2009 10:06 pm    Předmět: Citovat

počítal jsem to, ten rozdíl ve váze dělá na 28" tak 4 až 5 gramů Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Šípy Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 18, 19, 20  Další
Strana 9 z 20

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.