Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Fyzikální vlastnosti luku
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 16, 17, 18  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Luky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Tokra
Nováček
Nováček


Registrace: 3.11. 2010
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: so leden 01, 2011 7:32 pm    Předmět: Citovat

cornus napsal:
Správna technika u priemerného muža umožňuje nátah 100 lb, ak je silovo disponovanejší aj do 150 lb. Stále to dokazujú chlapci čo sa tomu trochu venujú.
3d luk mám 55 lb, jedna súťaž mi nerobí žiadne svalové problémy.

Ale jo. Já to beru. Člověk pravidelně střílející se dostane na nějakou "rozumnou" libráž. Ale proč se vysmívat "kancelářským krysám" bez fyzičky a lidem, co střílí jednou týdně pro relax a kterým třeba tech 35-40 stačí. IMHO, 80 lb a víc, to už podle mě tak vysoká jednostranná zátěž, že se to musí nutně cvičením kompenzovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
cornus
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.2. 2007
Příspěvky: 5356
Bydliště: Galgocy

PříspěvekZaslal: so leden 01, 2011 7:29 pm    Předmět: Citovat

Správna technika u priemerného muža umožňuje nátah 100 lb, ak je silovo disponovanejší aj do 150 lb. Stále to dokazujú chlapci čo sa tomu trochu venujú.
3d luk mám 55 lb, jedna súťaž mi nerobí žiadne svalové problémy.
_________________
´´Primitive bows are cool´´ Tom Mills
https://picasaweb.google.com/101174487128722023961
https://picasaweb.google.com/107441683046910005504
https://plus.google.com/?hl=sk&partnerid=gplp0
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Tokra
Nováček
Nováček


Registrace: 3.11. 2010
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: so leden 01, 2011 6:52 pm    Předmět: Citovat

Drakobijec napsal:
Když tady čtu jak natahujete 35liber, a 40liber je pro vás naprosto super. Připadám si jak kdybych četl fórum z domova důchodců. Jsme přece chlapy, tak si tak i zastřílejme.

Nedá mi to a sic začátečník, přispěju.
Nejsem žádná souška. V práci mám "zakázáno" brát do ruky šrouby menší než M10, protože jsem si při povídání s kolegou nevšimnul, že mám při upínání do rybiny dlouhý šroub a mezi řečí jsem krátkou ráčnou točil a točil až jsem ho hodně ohnul (ani mi nepřišlo, že to jde ztuha). Vytočit ho zpátky už byla kruťárna. Kámen se pak dlouho nedal vzít do ruky. Přesto po hodině střílení z 35 lb luku toho mám dost. Jen tak zkusmo jsem si natáhnul 60 lb. Dvakrát. Po třetí už jsem to nedal. To fakt musí někdo tahat 60 a víc aby si mohl myslet, že má dostatečně velký p--o? To že nějaká ženská natáhne 50 lb, přece není ostuda pro chlapy, co mají slabší luky..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
JardaM
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.9. 2008
Příspěvky: 1190
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so leden 01, 2011 4:30 pm    Předmět: Citovat

Drakobijec napsal:
Když tady čtu jak natahujete 35liber, a 40liber je pro vás naprosto super. Připadám si jak kdybych četl fórum z domova důchodců. Jsme přece chlapy, tak si tak i zastřílejme.

Statistika tohoto fóra je jasná:
http://www.lukostrelec.cz/modules.php?name=Surveys&op=results&pollID=7
Neskrývá se za většinou siláckých řečí jen "Minderheitskomplex" ? Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
fenit
Grafoman
Grafoman


Registrace: 5.12. 2010
Příspěvky: 540
Bydliště: Mallow,Irsko

PříspěvekZaslal: so leden 01, 2011 3:29 pm    Předmět: Citovat

klobuk dole,mam sice 51 rokov,ale za sebou 15 rokov kulturistiky a siloveho trojboja do 65 kg,10 rokov karate a kick boxingu,ale neviem si predstavit jak by som vystrelil z 90 lb hehe,fakt parada Smile.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: so leden 01, 2011 12:51 pm    Předmět: Citovat

Ale im /tým myslím všetkých tých chorobných súťaživcov Laughing / nejde o zastrieľanie si ! "Im" ide o to čo najviac trafiť žlté políčko v strede a čo najčastejšie . A aby po tom nebolele príliš ruka a rameno a plece, pretože celý nasledujúci týždeň sedíme potom za stolom , v aute , alebo inak intelektuálne namáhavej práci a vôbec nepracujeme rukami a nemáme kondičku.
Samozrejme sú tu vínimky , ako manuálne ťažko mlátiaci Míša kladivom do metálu a potom môže spokojne ukájať svoju po víťazstve túžiacu úchylku mužným lukom o 70 lb !
Alebo už aj Elév !

Potom už je tu len podskupina , ako ja - netrénujúca , s priemernou kondičkou /skôr čerpajúc z minulosti Embarassed / .
Drzo sa zúčasňujem 3D súťaži s 70-80lb/zatiaľ! budú aj 120-ky.../, ale samozrejme musím prekusnúť potupne slabé výsledky - pohybujúc sa na chvoste tabuľky .
Do našej podskupiny patrí asi aj mladý a plný sil Dav, ktorý minule odstrieľal pacovské 3D s myslím 90lb longbowom parádička !
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
TS Spelec
Grafoman
Grafoman


Registrace: 5.12. 2009
Příspěvky: 524
Bydliště: Vyškovsko

PříspěvekZaslal: so leden 01, 2011 12:46 pm    Předmět: Citovat

A na draky je třeba silné luky. Laughing Wink Hezký nový rok. T.S.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Drakobijec
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 25.3. 2007
Příspěvky: 381
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so leden 01, 2011 12:36 pm    Předmět: Citovat

Když tady čtu jak natahujete 35liber, a 40liber je pro vás naprosto super. Připadám si jak kdybych četl fórum z domova důchodců. Jsme přece chlapy, tak si tak i zastřílejme.
_________________
DRAK
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andreas
Nováček
Nováček


Registrace: 8.9. 2007
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: pá prosinec 31, 2010 9:26 pm    Předmět: Citovat

Pokud se tu bavíme o instinktivní lukostřelbě, tak souhlasím se Sanem. Dokonce si myslím, že i 30lb je dostačující pokud chceme hodně střílet, ale je dobré mít něco silnějšího a lehčí luk mít na začátek na rozehřání nebo když už je cítit únava. Přijde mi to celkem logické - čím slabší luk (ale zase ne pod 30 - 25lb) tím více vystřelím šípů než příjde únava, čím více šípů jsem schopen vystřelit, o to víc mě to posune dál. Ale je to stejně hrozně individuální, někdo tahá 50lb jakoby nic a druhý zápasí s 30lb. Ať každý střílí s tím co mu vyhovuje a nestanovujme tu nějaká zbytečná dogmata.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
dav1dMldc
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.1. 2010
Příspěvky: 580
Bydliště: ladce

PříspěvekZaslal: pá prosinec 31, 2010 8:41 pm    Předmět: Citovat

a pre slabšie ženy...
to nie je lukostreľba, ale hranie sa na indiánov... myslite si čo chcete.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Drakobijec
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 25.3. 2007
Příspěvky: 381
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá prosinec 31, 2010 6:31 pm    Předmět: Citovat

40liberní luk je na pravidelné střílení pro děti....
_________________
DRAK
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
alwarez
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.7. 2009
Příspěvky: 2333
Bydliště: Severni Karolina USA

PříspěvekZaslal: pá prosinec 31, 2010 10:04 am    Předmět: Citovat

San ja souhlasim a je videt ,ze jsi se tu lukostrelbu trochu vice mene naucil ,pouze kdyz netrefim nejake to zvire proste jsem hladovej a nastvanej a jdu se najist do mistniho Mc Donaldu kde jidlo neni dobre ,ale jsem tak hladovy ,ze jim vsechno Laughing Laughing Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
alwarez
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.7. 2009
Příspěvky: 2333
Bydliště: Severni Karolina USA

PříspěvekZaslal: pá prosinec 31, 2010 3:23 am    Předmět: Citovat

Spocitat se da vse vetsinou teoreticky a chyba muze az byt 25%. Asi pred 20 lety se myslelo ,ze 50 liberni luk musi mit rychlost 150 stop za vterinu dnes kdyz jsme tomu lepe porozumeli tak se udava 170 fts .
Tedy vazit ten luk aby nemel vice jak ma mit materialu ... Zde mluvime o setrvacnosti a tezsi sip leti pomaleji, ale ma vetci setrvacnost a tedy pruraznost a toho se vyuziva hlavne u long-bow,jasne je to par desitek metru ,ale nejlepe je to voditelne na kulse a delostreleckem granatu oba opousteji hlaven stejnou rychlosti 2850 fts, ale puskova kulka co vazi 150 grains doleti asi 3 mile ale granat co vazi 1800 liber doleti 28 mil ....
Ta patrona do pusky pred rokem 1900 byla s kulatou kulkou odsouzene k zaniku dokud si ing neuvedomili ze musi zmenit tvar kulky jako bob-tail a kulka se pouziva dodnes .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
SanDuro
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.7. 2007
Příspěvky: 1663
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá prosinec 31, 2010 3:16 am    Předmět: Citovat

Samozrejme ze da, je na to i SW.

Otazka je komu tim pomuzete. Trefis se nebo ne? Jedine co chces vedet o kolik sip spadne kdyz se posunes o 5 metru. To co chces opravdu aby padal vice mene stejne na vzdalenosti ktere strilis. Kdyz uz jsou rozdily moc velike, dostavas se na posledni cast balisticke krivky a tam je uz co trefis loterie.

Sportovni lukostrelba holy luk se strili na maximalne 50 metru. I kdyz nekteri ja jednotlivci a par dalsich magoru chodi strilet i 70.

Na velkou dalku 150 stop za vterinu je malo. Ve sportovni lukostrelbe se rychlost pohybuje kolem 200. V tradicni, kde jsi limitovany vahou materialu(dreva), 170 uz zacina byt zajimave.

40 liber luk na tradicni lukostrelbu je optimalni, pod podminkou ze chces hodne strilet a trenovat.

Cokoliv nad 50 liber je luk lovecky, proste vystrelis jeden sip a jis nebo mas hlad, ale na pravidelne strileni to neni.

Spousta lukostrelcu zacina s timto spotrem ve vyssim veku a i 40 liberni luk je moc. Na seriozni trenink kde vystrelis kolem 100 sipu je to tezke. 37-32 liber je magicka hranice kde se da trenovat dlouhodobe jako hobby.

I kdyz my se snazime i mimo zamestnani delat svetovou spickovou lukostrelbu, coz se nam s podminkami jake mame dari az neskutecne, i kdyz to nekteri jednotlivci (ja taky) povazuji za nedostatecne.

Pro pravidelne strileni na tradicni lukostrelbu luk 40 max 45 liber a se sipami se dostat nekde pres 170 f/s aby to moc brzo nepadalo. Ve sportovni lukostrelbe pouzivas high tech materialy na sipy a dostanes se na 200 vahou sipu a ne silou natahu.

Ted babo (nebo alwarez) rad

San


Naposledy upravil SanDuro dne pá prosinec 31, 2010 3:35 am, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
alwarez
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.7. 2009
Příspěvky: 2333
Bydliště: Severni Karolina USA

PříspěvekZaslal: čt prosinec 30, 2010 10:00 pm    Předmět: Citovat

Nejdale dostreli asi 50 liberni luk ,potom se vlastne efektivita zmensuje od asi 50 liber luku do 70 liber a potom se to zase zmensuje mezi 70 a 100 librami ,to znamena ze luk 100 -140 liber je mene ucinnejsi nez 50-70 liberni luk ,nebot nedostreli 2x dale jako luk o vaze nez 70 luk.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
cornus
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.2. 2007
Příspěvky: 5356
Bydliště: Galgocy

PříspěvekZaslal: čt prosinec 30, 2010 9:49 pm    Předmět: Citovat

Dynamická účinnosť, podiel kinetickej energia a vloženej energie, je od 65% u rovného po 80 % u recurve luku.
Dostrel je funkcia počiatočnej rýchlosti šípu. Vo vákuu pod ideálnym uhlom je to rýchlosť na druhú lomeno gravitačné zrýchlenie. Vo vzduchu približne o 25% menej.
_________________
´´Primitive bows are cool´´ Tom Mills
https://picasaweb.google.com/101174487128722023961
https://picasaweb.google.com/107441683046910005504
https://plus.google.com/?hl=sk&partnerid=gplp0
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: st prosinec 29, 2010 9:56 pm    Předmět: Citovat

Technika to není lepší. Má výhodu při střelbě z koně, protože ti nemůže spadnout šíp a navíc můžeš mít založeno a jednou rukou řídit koně.

Pro pěšáka je to těžší na naučení a to o dost. Když máš vhodný prsten a vhodnou techniku, tak libry nijak nevadí. Nebo vystuženou rukavici kake.

Jak stříleli Číňani s tím jejich prstenem ze silných luků mi nejde na rozum, protože ten je hodně nepříjemný. Ale jejich libráže byly ukrutné, takže to jde.
Mě je jedno, jestli tahám palcem, nebo třemi prsty, ale palcem se trefuji Laughing Přitom je Palcové vypouštění náchylnější ke střeleckým chybám a chce to víc cviku.
Nicméně diskuse patří do tématu "technika střelby"
http://www.lukostrelec.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=148
_________________
Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dav1dMldc
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.1. 2010
Příspěvky: 580
Bydliště: ladce

PříspěvekZaslal: st prosinec 29, 2010 8:28 pm    Předmět: Citovat

to, že ťahali rovnaké libráže je len cvikom. ja mam na prstoch tiež rukavicu. Wink
ale je v podstate jedno ako strieľa ten daný lukostrelec, keď mu to vyhovuje a triafa sa, prečo nie?
len ide o to, že mi stále niekto tvrdí, že palcom natiahneš viac a je to lepšia technika...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: st prosinec 29, 2010 8:26 pm    Předmět: Citovat

No, okrem toho čo už som napísal o palcovom náťahu, ide aj o ďaľšie detily tejto techniky.
- zakladanie z prava
- z toho plynúce dôsledky na let šípu
-z toho plynúce iné požiadavky na konštrukciu šípu atď.
Bavili sme sa o tom veľakrát na iných vláknach .Pohľadajte si to.
V konečnom dôsledku strieľajte , ako chcete Laughing
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Elév
Grafoman
Grafoman


Registrace: 4.2. 2010
Příspěvky: 1107
Bydliště: Pacov

PříspěvekZaslal: st prosinec 29, 2010 8:14 pm    Předmět: Citovat

dav1dMldc napsal:

dôkaz tvrdenia, že s tromi prstami (ukazovák, prostredník a prstenník) sa dá natiahnuť viac, je ten, keď niekomu kto nikdy nestrieľal lukom dáte natiahnuť luk primeranej sily, ho natiahne viac tromi prstami ako palcom.
Wink


...no, dosť ide aj o to, že na tom palci máš mať prsteň. Chce to aj trochu cvik a hlavne je to asi úplne fuk. Europania ťahali tromi prstami 150lb luky a aziati (ale ktože ich už dnes rozlíši, že?) ťahali 150lb luky palcom...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Patrik11
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 27.11. 2010
Příspěvky: 159
Bydliště: Levice

PříspěvekZaslal: st prosinec 29, 2010 6:44 pm    Předmět: Citovat

Keď som mal asi 12 rokov, robil som si slabé luky so šípky...neviem prečo, ale vtedy mi bolo logické naťahovať palcom. Ako som nachádzal stále silnešie a hrubšie klacky so šípky a robil silnejšíie luky, vtedy som to už nevedel natiahnuť palcom a začal som tak troma prstami...nikde som sa to nedočítal, len vtedy mi na ten vek a silu luku pripadalo prirodzené naťahovať tromi prstami...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
dav1dMldc
Grafoman
Grafoman


Registrace: 16.1. 2010
Příspěvky: 580
Bydliště: ladce

PříspěvekZaslal: po prosinec 27, 2010 10:29 pm    Předmět: Citovat

nejdem sa miešať do vašej diskusie, ale:
jas má síce pravdu, že palec je najsilnejší prst na ruke, ale ja mám tri, čo je viac ako jeden.
dôkaz tvrdenia, že s tromi prstami (ukazovák, prostredník a prstenník) sa dá natiahnuť viac, je ten, keď niekomu kto nikdy nestrieľal lukom dáte natiahnuť luk primeranej sily, ho natiahne viac tromi prstami ako palcom.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Patrik11
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 27.11. 2010
Příspěvky: 159
Bydliště: Levice

PříspěvekZaslal: po prosinec 27, 2010 4:39 pm    Předmět: Citovat

Jas napsal:

Patrik, najprv si to vyskúšaj - strieľať palcom - a pochopíš , že ťažké váhy ani nejde strieľať efektívnejším spôsobom. Palec je najsilnejší prst ruky , ktorý je v náťahu v ideálnej najmenej komplikovanej polohe s osou ruky.


Jas, viem o tom a máš pravdu, len ja takú techniku nepoužívam čiže mám nulové skúsenosti s azijskou lukostrelbou...preto mi to tak pripadá ako som sa už vyjadril ale netrvrdil som že je to nemožné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: po prosinec 27, 2010 11:17 am    Předmět: Citovat

Okrem Khotan luku tam uvidíte ešte bizarnejšie luky tzv,Niya. Pri nich aj tento "buldozér vyzerá , ako nedochôdča.Sú to liky so zdvojeným ramenom. / Ak sa vyznáte v kladkáčoch-/ja nie Laughing/ všimol som si , že aj tam skúšali konštruktéry rôzne prapodivné prepojenia ramien. Aj to čo je momentálne najpopulárnejšie paralelené v strede rozdeklené ramená bolo použité dávno pred niekoľkotisícrokmi u kompozitov !
V prípade Niya lukov ide zasa o vývojpvé štádium , ktoré skončilo tiež v slepej uličke , al je to očividne veľmi úspešný dizajn tej doby (viď dobové obrázky oveľa mladšej periódy - sú ich celé kvantá- kde vidno , ako sa posledná tretina ramena prehýbá pred pevným koncom- čo normálne nie je možné.

Tento poznatok sa určite neskôr premietol do konštrukcie , ktorá vyústila do Kórejského a hlavne Tureckého luku s jeho známym "kasanom" čiže zhrubnutej mierne zbiehajúcej časti pod kratším , - ale pod väčším uhlom "bašom"-koncom. Táto fintička umožňuje využiť spätného rázu - podobne , ako preklopenie u kladkáčov s oveľa väčšou dokonalosťou.

Alwy , boli síce aj "nožné" bojové luky, ale ešte aj Turci v 16-17 storočí a číňania pred nimi používali v tréningu - a to už "len " na flajt 200 lb luky!Je to doložené písomnými dokladmi a knihami o lukostreľbe tisícročie starými, čo samozrejme Jarda neberie do úvahy. Nie sú napísané anglicky- imho - sú nedôveryhodné Laughing Niet pochýb , že boli chlapíci čo to dokázali aj v bojovej praxi... Ale to už sú extrémy, potvrdzujúce pravidlo.
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: po prosinec 27, 2010 10:58 am    Předmět: Citovat

Pokiaľ vás to viac zaujíma , tu je stránka z Atarnu ,

http://www.atarn.org/chinese/khotan_bow.htm

kde sa to dosť podrobne rozoberá. Dokonca aj s rentgenovými snímkami. Všímajte si viac tvar spojení madlo rameno , rameno dlhé pevné konce , tvar samotného ramena, madla ... nehovoriac o tom , že originál má pravdepodobne rohovinu z kozorožca /ako väčšina Skítskych, Mongolských , Hunských ... lukov).Grózerov výrobok je len "skoro" tvarová podoba - tak ako jeho drevolaminátové luky.

Patrik, najprv si to vyskúšaj - strieľať palcom - a pochopíš , že ťažké váhy ani nejde strieľať efektívnejším spôsobom. Palec je najsilnejší prst ruky , ktorý je v náťahu v ideálnej najmenej komplikovanej polohe s osou ruky.
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
jiljovský
Nováček
Nováček


Registrace: 21.8. 2006
Příspěvky: 49

PříspěvekZaslal: po prosinec 27, 2010 9:00 am    Předmět: Citovat

Jas: Nevím o kompozitních lucích skoro nic, ale zajímá mě to. Můžeš mi tedy objasnit hlavní rozdíly mezi originálem a Grozerovou replikou?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
alwarez
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.7. 2009
Příspěvky: 2333
Bydliště: Severni Karolina USA

PříspěvekZaslal: po prosinec 27, 2010 4:02 am    Předmět: Citovat

Nemusime tahat luk jako lukostrelci ,kazdy zvladne 200 liber tahat luk o chodidla ......
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Patrik11
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 27.11. 2010
Příspěvky: 159
Bydliště: Levice

PříspěvekZaslal: po prosinec 27, 2010 2:12 am    Předmět: Citovat

Jas napsal:
Ak sa doterz divýme 140 a 160 lb lukom , tento by nás pravdepodobne viac šokoval. Mohol sa kľudne pohybovať okolo 200 lb.


200 tahať pri azijskom úchopu šípu s palcom si neviem predstaviť...ale inak si postol krásne luky Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: ne prosinec 26, 2010 8:55 pm    Předmět: Citovat

Hoci už sa nemienim vracať k nezmyselnej debate s JP. Rád by som objasnil ľuďom ,ktorí to náhodou sledovali pár detailov okolo spomínanej "akože rekonštrukcie" Grózera a k p. Selbymu - tvorcovy Atarn. netu , aby vedeli o čo ide.

Grózer sa pokúsil vyrobiť repliku veľmi zachovalého nálezu z čínskych púštnych oblastí , kde sa fantasticky vedia zachovať veci z prírodných materiálov. Je to tzv. "KHOTAN" luk a pripisuje sa ranohunskému obdobiu. To je preavdepodobne aj príčina , prečo to prilákalo Grózera. Ako vieme naši južný susedia sa silou mocou snažia stotožniť s Hunmi.
Toto je počítačová/..?/ podoba Khotan luku :



Rozmerová grafika:





Toto je lepšia ukážka podobného nálezu vo vynikajúcom stave :




A konečne detail zo samotného nálezu. Je to prepojenie ramena na pevné konce. Doporučujem si všimnúť jemnosť prepojenia a presnosť a komplikovanosť ukladania šliach.Nehovoriac o zložitosti samotných pevných koncov(siahov)



Tento luk je mimoriadnym príkladom slepej uličky vývoja kompozitov. Výrobcovia sa snažili vyrobyť čo najsilnejší luk " gigantickej" sily na boh vie aký dostrel- bohvie akých ťažkých šípov. Nešli cestou ľahkosti a švihu , ale v rámci klasických pevných siahov pod uhlom - cestou brutálnej sily . Ramená sú 2x širšie , ako by normálny kompozit mal mať. Ak sa doterz divýme 140 a 160 lb lukom , tento by nás pravdepodobne viac šokoval. Mohol sa kľudne pohybovať okolo 200 lb.

Toto je to čo Grózer vyrobil...









Dúfam , že ste spozorovali tie "jemné " rozdiely. Samozrejme chápem , že pokiaľ nie ste doma medzi kompozitnými dizajnami napoviem. Skúste porovnať detaily tohoto luku s Grózerovými výrobkami.
Podobnosť nie je čisto náhodná
Laughing







Napriek tomu si stále myslím , že je Grózer výborný chlapík a v propagácii lukov podobných kompozitom urobil veľkú službu.

A ešte k pánovy Selbymu.Je to super človek , ktorý nielen vytvoril Atarn. net- inak povedané zdroj všetkých dostupných informácií o kompozitoch , ale dokonca aj múzeum kompozitov v Ázii. Chodí na výskumné výpravy s archeológmi po Číne, napísal niekoľko kníh o hlavne Čínskej lukostreľbe, popularizuje po Číne a Mongolsku obnovenie ázijskej lukostreľby - napriek tomu vie prekvapivo v podstate dosť málo o konštrukcii kompozitu !

Nechel by som aby to vyznelo nafúkane - ako mi podkladá Jarda P. Ale faktom je že z debát na Atarne vyplávalo ( kde sa otvorene divil Štefan Selby ...) že toho vedel veľmi málo o mnohých materiáloch , konštrukčných detailoch i použití rozličných materiálov a vecí. Nakoniec- niet divu. Je to nadšenec , ale nie remeselník. Je historik(čiže vychádza z prečítaného) , ale predsa aj u nás a vôbec v Európskych múzeách majú historici problém vystaviť kompozit v správnom tvare...
V podstate sa učil spolu s inými vo vlastnej internetovej stránke o tom , ako to funguje. Navyše je s Groźerom nielen priateľ , ale hlavne obchodný partner vo vývoze do Ázie, takže ak Štefan Selbiú chváli Grózerov luk, neznamená to že to robí odborík na kompozity...

Tož tak.
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: ne prosinec 26, 2010 8:05 pm    Předmět: Citovat

Laughing Banana Laughing
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Luky Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 16, 17, 18  Další
Strana 5 z 18

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.