Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Kvalita sipov do kusi. Porovnanie.
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Kuše
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Scootr
Grafoman
Grafoman


Registrace: 4.10. 2011
Příspěvky: 2682
Bydliště: Německo někdy ČR

PříspěvekZaslal: st říjen 12, 2011 2:42 pm    Předmět: Citovat

mám NAP TWISTER
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
BrckoSK
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 14.9. 2011
Příspěvky: 446
Bydliště: Slovensko

PříspěvekZaslal: st říjen 12, 2011 2:14 pm    Předmět: Citovat

Twister 2”
http://www.newarchery.com/products/3-40/vanes/twister-vanes.html

Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
BrckoSK
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 14.9. 2011
Příspěvky: 446
Bydliště: Slovensko

PříspěvekZaslal: st říjen 12, 2011 2:05 pm    Předmět: Citovat

Tak to by si sa mal spytat toho kto ti to tam lepil.
Mozno mu par letiek chybalo, tak pouzil co mal alebo su to dake bomba super sipi.

QuikSpin 2 inch


QuikSpin 2 inch Speed Hunter (na vrchu maju take zalomenie, ktore pomaha pri rotacii)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Scootr
Grafoman
Grafoman


Registrace: 4.10. 2011
Příspěvky: 2682
Bydliště: Německo někdy ČR

PříspěvekZaslal: st říjen 12, 2011 1:44 pm    Předmět: Citovat

Proč je jedna letka jina?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Scootr
Grafoman
Grafoman


Registrace: 4.10. 2011
Příspěvky: 2682
Bydliště: Německo někdy ČR

PříspěvekZaslal: út říjen 11, 2011 10:16 pm    Předmět: Citovat

jako sere mi to ..
na kuse.cz za to chtěl 250.. vydával to za QuickSpine a prodával tenhle jinej šmejd....koukni se .. je to tak nazvané fotky tam má ale pošle ti jiní šípy !!!!
Fakt českej národ.... odrbat okrást a znemožnit... to u nás se tohle nestává...už by se měl na to tuhle firmu zaměřit...sípy nazvané jako letky Quick Spin Speed Hunter a nahrazuje to NAP...!!! Nap ale má pouze drážky a né zakřivení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
crossbowhunter
Nováček
Nováček


Registrace: 25.9. 2011
Příspěvky: 117

PříspěvekZaslal: út říjen 11, 2011 9:31 pm    Předmět: Citovat

podobné poškodenie som mal pri strelbe z jaguáru, kde jelučište, ktoré sa vkladá do telesa kuše a spodná letka doň naráža.ale pri excalibure neviem, asi to bude vadou materiálu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Scootr
Grafoman
Grafoman


Registrace: 4.10. 2011
Příspěvky: 2682
Bydliště: Německo někdy ČR

PříspěvekZaslal: út říjen 11, 2011 8:43 pm    Předmět: Citovat

Jak jsem říkal, šíp byl vystřelen pouze 2x od té doby co byl zakoupen. Střílelo se x Exomaxe za teploty 10°C, žádnej šíp ho netrefil, nic mu nebránilo, nezajel do terče.. prostě z ničeho nic ... co to je a co s tím ??
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Scootr
Grafoman
Grafoman


Registrace: 4.10. 2011
Příspěvky: 2682
Bydliště: Německo někdy ČR

PříspěvekZaslal: út říjen 11, 2011 6:39 pm    Předmět: Citovat

http://www.ulozto.cz/10588740/nova-slozka-5-rar
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Scootr
Grafoman
Grafoman


Registrace: 4.10. 2011
Příspěvky: 2682
Bydliště: Německo někdy ČR

PříspěvekZaslal: út říjen 11, 2011 1:26 pm    Předmět: Citovat

večer to sem snad píchnu ať mi pochopíš jak to myslím
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
BrckoSK
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 14.9. 2011
Příspěvky: 446
Bydliště: Slovensko

PříspěvekZaslal: út říjen 11, 2011 12:27 pm    Předmět: Citovat

Scootr napsal:
Nu stávalo se mi to když jsem střílel a bylo cca - 7°C ale ne při +10°C , byl jsem natom, že letky praskají jen když mráz je zkřehne, ale tohle nechápu, nová letka a nevydržela 2 čisté střely.


Ved napis ake su to sipi alebo znacku letiek, ak si to lepil ty.
Mozes aj fotku ako to mas prasknute. Zalezi od materialu z ktoreho su spravene(Niektore su velmi makke - ohybne, ine su tvrde, atd ...)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Scootr
Grafoman
Grafoman


Registrace: 4.10. 2011
Příspěvky: 2682
Bydliště: Německo někdy ČR

PříspěvekZaslal: út říjen 11, 2011 11:23 am    Předmět: Citovat

Nu stávalo se mi to když jsem střílel a bylo cca - 7°C ale ne při +10°C , byl jsem natom, že letky praskají jen když mráz je zkřehne, ale tohle nechápu, nová letka a nevydržela 2 čisté střely.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
thor6
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 25.9. 2011
Příspěvky: 336

PříspěvekZaslal: ne říjen 09, 2011 7:36 pm    Předmět: Citovat

tak pokud se ti to nestalo u jiných(stejných) šípů,tak možná vada materiálu,jinak mne momentálně nic nenapadá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Scootr
Grafoman
Grafoman


Registrace: 4.10. 2011
Příspěvky: 2682
Bydliště: Německo někdy ČR

PříspěvekZaslal: ne říjen 09, 2011 6:56 pm    Předmět: Citovat

Šíp QuickSpin byl vystřelen 2x jinak úplně novej, teplota prostředí byla +10°C, nezapích se až po letky.
3 vruby cca 5mm od sebe do hloubky 6mm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
thor6
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 25.9. 2011
Příspěvky: 336

PříspěvekZaslal: ne říjen 09, 2011 6:47 pm    Předmět: Citovat

praskají?tak to netuším...mi se buď letka natrhne při průstřelu,nebo se odlepí,případně ji poškodím jiným šípem,když trefím dva těsně vedle sebe.možná je to způsobeno únavou materiálu-šíp klouže po railu,tam vzniká tření,pak při letu rotuje a to taky namáhá letky,ale nemusí to tak být,je to jen doměnka...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Scootr
Grafoman
Grafoman


Registrace: 4.10. 2011
Příspěvky: 2682
Bydliště: Německo někdy ČR

PříspěvekZaslal: ne říjen 09, 2011 6:01 pm    Předmět: Citovat

Klucí, z čeho praskaj letky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Scootr
Grafoman
Grafoman


Registrace: 4.10. 2011
Příspěvky: 2682
Bydliště: Německo někdy ČR

PříspěvekZaslal: ne říjen 09, 2011 5:58 pm    Předmět: Citovat

ba ba ba ... lol...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
cerman
Nováček
Nováček


Registrace: 6.10. 2011
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: čt říjen 06, 2011 2:11 pm    Předmět: Citovat

Přeji všem hezký den. Byl jsem několika svými zákazníky upozorněn na toto forum a protože nehodlám s nikým vést neplodné dohady , rozhodl jsem se sem vstoupit . Bohužel jsem značně časově vytížen a nomohu zde být každý den, nicméně dávám k dispozici svůj email a telefon a pokud to jen trochu půjde budu se snažit být slušným zájemcům a střelcům z kuše k dispozici a podělit se o svoje bohaté zkušenosti . Jsem, kromě jiných úspěchů vítězem mistrovství svšta WCSA z roku 2007 , Vetlanda, Sweden , kde jsem již střílel s moji modifikací kuše Excalibur s kuší ULTRAMAX.
_________________
Jmenuji se František Cerman , jsem vlastníkem domény www.kuse.cz a pokud budete potřebovat poradit v oboru kuší, rád vám budu k dspozici na emailu: franta.cerman@seznam.cz nebo na telefonu: 608771133
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
crossbowhunter
Nováček
Nováček


Registrace: 25.9. 2011
Příspěvky: 117

PříspěvekZaslal: st říjen 05, 2011 1:05 pm    Předmět: Citovat

preboha, ďalší reklamný mulťák, ktorý ani nečíta čo sa písalo Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
seba
Nováček
Nováček


Registrace: 5.10. 2011
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: st říjen 05, 2011 1:02 pm    Předmět: Citovat

Každá tětiva, i ta sebelepší není nesmrtelná, je potřeba sledovat omotávku a pokud je opotřebovaná, tak ji udělat znovu a voskovat ji. Moje zkušenost na Exomaxu a i kámoše s Equinoxem je, že nejíc nám vydržela od Cermana z www.kuse.cz , dělá je ručně a používá na omotávku takovou šedohnědou kevlarovou šnůru, je super !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Scootr
Grafoman
Grafoman


Registrace: 4.10. 2011
Příspěvky: 2682
Bydliště: Německo někdy ČR

PříspěvekZaslal: út říjen 04, 2011 11:51 pm    Předmět: Citovat

Jsem mu pochválil QuickSpiny a jeho teťiva z kevleru kterou jsem dostal před čtvrt rokem od kámoše mi za to rozflákne ksicht Very HappyD --- to neznamená že nesouhlasím i s nějakýma řádky zde napsanýma ..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Scootr
Grafoman
Grafoman


Registrace: 4.10. 2011
Příspěvky: 2682
Bydliště: Německo někdy ČR

PříspěvekZaslal: út říjen 04, 2011 11:32 pm    Předmět: Citovat

Jde o to jestli chceš ničit šípy o karton či ne... prostě mi to nedalo a celkem mi to nasralo ... hanit i dobrou práci tohoto chlapa...
Jinak neznám lepší šíp na dálkovou střelbu než QuicSpin...
kdy šípy pod názvem "kuse.cz" co tam má musí fungovat dobře...levnej šíp na blbnutí, nenaštve tě když ho střelíš do země,ostřelíš šíp o šíp ... a o tom to je ...proto je evné.. kvalitu nahrauješ kvantitou...(sprostě spotřební zboží ).
jen pro informaci .. pokud by si měl kvalitní terč tak se ti to nestane ale o co mi jde... JE PŘESNEJ?? Plné svou funkci?? Já myslí si že jo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
BrckoSK
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 14.9. 2011
Příspěvky: 446
Bydliště: Slovensko

PříspěvekZaslal: út říjen 04, 2011 11:10 pm    Předmět: Citovat

Scootr: PARADA! Dobra praca, presne o tomto som hovoril Smile o kvalite.
Takto hned vies, ktory sip je najlepsi a je mi jedno ci to je znacka Easton alebo kuse.cz. Samozrejme aj cena rozhoduje ak niesu extremne drahe ...alebo konkurencia robi lacnejsie a rovnako dobre.

Tak dufam, ze este dake foto prispevky sem das Scootr Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Scootr
Grafoman
Grafoman


Registrace: 4.10. 2011
Příspěvky: 2682
Bydliště: Německo někdy ČR

PříspěvekZaslal: út říjen 04, 2011 10:48 pm    Předmět: Citovat

Tak mi to nedalo... krásné podzimní odpoledne na pokur. šípů. Vzal jsem si kartony, slepil je 12,5 cm a za ně terč z hobry - šíp proletěl kartonem a zapíchnul se cca 15 cm do hobry... takže letku terč neporušil.

šípy
Elaston hunter 2219 (XX75 Team Realtree )
FireBolt EXC - QuickSpin ( edice 2 roky zpět )
FireBolt EXC - dlouhé letky ( orig. EXC dodávaný ke kanacké kuši )
Víc toho doma nemám koukni se jak to dopadlo.
Nejlépe z toho vyšel QuickSpin zrovna zakoupený na KUSE.cz
Některé věci prostě umí udělat.
To je přesně ono o čem se tu píše... rozdělte kvalitu a čínu.. připlatil jsem si tedy ( dost přemrštěnou cenu za šíp ), ale stojí to za to... drží....
Jinak poslední dobou raději nakupuji v německu, tam si hlídají kvalitu a nestaví prachy na první místo a někde v zadu je bezpečí jak zákazníka tak i ostatních... každého zákazníka si tam váží a ne jako NAŠI prodejcí.

http://www.ulozto.cz/10502294/nova-slozka-3-rar

mimo jiné,,, také pozdravuji pana Cerman mezi náma Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Scootr
Grafoman
Grafoman


Registrace: 4.10. 2011
Příspěvky: 2682
Bydliště: Německo někdy ČR

PříspěvekZaslal: út říjen 04, 2011 2:55 pm    Předmět: Citovat

Tak zasejc já mám od něho firebolt QuickSpin, sice jsou drahé jak ta kráva 250 za kus, ale nemohu říci ani popel...jsou přesné jak sviň a vydží dost kruté zacházení... Pouze jeden poznatek... v zimě praskaj letky a tím se stává tento šíp prakticky nepoužitelný. Jinak ty co tam jsou z kuse.cz jsou zajímavé na pohled - cena a kvalita = cena příjemná ale kvality se právě bojím. Raději koupím 20 kusá QuickSpin než 40 kusů těchto. A o tom to je...
Třeba se mejlím a jejich kvalita je ještě lepší než cena... :DDD
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
BrckoSK
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 14.9. 2011
Příspěvky: 446
Bydliště: Slovensko

PříspěvekZaslal: út říjen 04, 2011 2:40 pm    Předmět: Citovat

Pokial poukazem na niaky vyrobok, ze vydrzi menej, tak sa navazam do vyrobcu. Ak sa na nieco postazujem tak sa zase do niekoho navazam. Ok, tak sa navazam ...Smile

Kartonova tercovnica nieje idelane to mate pravdu pan Cerman.
Neporovnavam tercovnice ani sip cely ako taky ale len LETKY vydzria menej ked sa netrafite do terca alebo do terca ten sip vleti. Takze je jedno ci je to guma, papier, textyl, kvalitna tercovnica atd.

Skratka ked letky do niecoho narazia tak je ponich narodziel od original Excalibur FireBolt (vyrobca Easton), ktore vydrzia viacej.

Samozrejme Vase sipi su lacnejsie a dobre pokial su letky v poriadku.
Kludne by som si ich kupil aj 40 ks a ktomu nahradne letky.

A uz sa tolko na mna nehnevajte Smile. A dakujem za prispevok: "vložíte šíp do vřící vody na 15 vteřin, nebo horkovzdušným fénem letky nahřejete.."

Inak poradim Vam (aj ked radu odo mna nebudet chcet zobrat Smile. Ak by ste prispievali svoji skusenostami do fora a pomahali zaciatocnikom riesit problemi, tak si tu spravite dobru reklamu a ludia Vas budu chvali a aj u Vas nakupovat. Ale zatial svoje infomacie len predavate na DVD atd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
frcek
Nováček
Nováček


Registrace: 4.10. 2011
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: út říjen 04, 2011 1:14 pm    Předmět: Citovat

Zase zde Brčko sk naváží do www.kuse.cz, porovnejte si jeho obrázky a každému je jasné, že když střílí do papíru a nemá pořádnou terčovnici, tak některý šíp proletí papírem NĚKDY víc poškozen, některý NĚKDY méně poškozen, záleží jen na tom, koho chce poškodit a komu udělat reklamu a podle toho si vybere poškozený, nebo relativně nepoškozený šíp...Střílet do terčovnice z papíru je jen o náhodě, vždy se některý šíp poškodí více a některý méně.
Záleží jakou díru jeho pseudoterčovnici zrovna trefí.Sám mám carbonové šípy z www.kuse.cz a jsem velmi spokojený, hlavně poměr cena /výkon je super. Navíc, letky na šípu kuse.cz , http://kuse.cz/shop/cz/?%8A%CDpy-pro-ku%8Ae-a-luky,38 jsou vyrobeny tak, že jejich plast má tvarovou pamět, takže poškozené/pokroucené letky můžete vrátit do původního tvaru tak, že vložíte šíp do vřící vody na 15 vteřin, nebo horkovzdušným fénem letky nahřejete..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
SanDuro
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.7. 2007
Příspěvky: 1663
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne září 25, 2011 10:03 pm    Předmět: Citovat

Kup si tu kocku na kuse.

San
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
thor6
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 25.9. 2011
Příspěvky: 336

PříspěvekZaslal: ne září 25, 2011 9:29 pm    Předmět: Citovat

crossbowhunter-ahoj,já jsem taky rád,že jsi tu Wink jo,stane se,že šíp proletí durch,jen jsem reagoval na to,že byl na terč použit tvrdý karton,jak psal brcko.oba dobře víme,že to není nejlepší materiál na terčovnici pro loveckou kuši.jinak ty terčovnice jsou drahé jak cyp,ale je to zas skoro na věky.nejlepší řešení v poměru kvalita a cena je můj pytel hader Very Happy .jj,ten jelení lůj je lepší,používal jsem ten origo excal.vosk,ale šíp při založení do railu jakoby drhnul,a to jsem to mazal poctivě.když jsem pak zkusil ten lůj,bylo to hned o něčem jiném-šíp tam vklouzl lehce jak do maminy Laughing Laughing Laughing ,a zvýšila se i rychlost šípu,bylo to znát podle zásahů,šlo to o 2-3cm výš ve 30ti metrech.já taky doufám,že se obejdem bez netopýra Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
crossbowhunter
Nováček
Nováček


Registrace: 25.9. 2011
Příspěvky: 117

PříspěvekZaslal: ne září 25, 2011 8:52 pm    Předmět: Citovat

thor vieš ako to je s terčovnicou a rôznymi podmienkami dobre.občas ten šíp proste prejde.mne sa to tiež stáva pri rôznych materiáloch.nehovorím o broadheads, ale tam sú aj terčovnice o inom.kvalitná terčovnica cez ktorú šíp neprejde je otázka 100+ euro, za tú cenu mám 4 terčovnice z panonu ktoré poslúžia asi rovnako.vela v tomto robí aj mazanie railu a tetivu.vieš dobre ako sa ludia rehotali keď som napísal že používam jelení loj a keď si ho skúsil videl si sám čo to robí.takže aj v tom to bude.ale som rád že si tu aj ty, už keď si ma sem poslal Laughing len dúfam že nedorazí netopier
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
thor6
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 25.9. 2011
Příspěvky: 336

PříspěvekZaslal: ne září 25, 2011 8:43 pm    Předmět: Citovat

ahoj,tak jsem koukal na ty fotky,a ten výsledek se dal očekávat.jsou hned dva důvody:1) byla použita patrně špatná terčovnice,šípy nesmí procházet durch,jinak je po letkách.taky se mi občas stalo,že šíp trčel ven z terčovnice a insert i s hrotem letěl dál,jak kulka z pušky.to není tragédie,dá se to vlepit zpátky.2)šípy kušecz jsou z čínských komponentů,tak se není čemu divit.firebolt(easton) je s kvalitou někde jinde,bohužel tomu odpovídá i cena v našich krajích.já jsem od kuše cz používal i duraly,byly za 120 kč-kus.bohužel z nich odpadávaly letky už při prvním výstřelu.asi by to zpravilo kvalitnější lepidlo a letky,ale na to jsem neměl nervy Laughing .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Kuše Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 6 z 7

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.