Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Tradiční versus původní luk
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Luky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
eon
Anonymní





PříspěvekZaslal: pá květen 16, 2008 6:05 pm    Předmět: Citovat

Ale pochopil iba nemám chuť ti odpovedať .Ak vieš sem s tým(o ruských drevo,drevo,šlacha vieme) .Moj príspevok bola úvaha o možnostiach v prípade absencie tisového dreva ,ak bola nanič predlož lepšiu . Ale čítal som aj tvoje staré príspevky na túto tému a neviem či k tomu máš čo povedať . Moja odpoved teda jasanniežiadny dôkaz . Otázka na teba aké náhradné materiály namiesto tisu sú pre staroslovanov možné ? Ja by som to videl jedine na drevo-šlacha alebo tie sviby , o tom tuším zmienka je jak frankov vyprášili za dunaj . A hawkwind prečo sa správaš ako lampasák ? si bývalí vojak alebo čo ? Ono aj tvoji kamaráti Lakotovia používali viac tipov driev ,tak prečo nie slovania ?
Návrat nahoru
hawkwind
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.6. 2006
Příspěvky: 403

PříspěvekZaslal: pá květen 16, 2008 3:48 pm    Předmět: Citovat

Cool

Naposledy upravil hawkwind dne čt červenec 31, 2008 11:18 pm, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Griffin
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.7. 2006
Příspěvky: 1283
Bydliště: Nymburk

PříspěvekZaslal: pá květen 16, 2008 1:08 pm    Předmět: Citovat

hawkwind napsal:
Griffine - když Tě tu mám - kdy vyfotíš ten luk?


Během příštího týdne - zlobil mě foťák už delší dobu -vždycky to psalo "Chyba karty" a pak se to chytlo. Teď definitivně asi odešel i snímač, protože na Lukohrátkách jsem neudělal ani fotku.

No - možná se ten foťák nemá nosit v toulci a házet na něj šípy apod. Nevím. V návodu o tom nic nebylo...Koupím nový.

Luk střílí super, celý týden jsem váhal jestli střílet s ELB nebo maďarem. Nakonec jsem zkusil maďara a takhle to dopadlo....
Ševče, drž se svého kopyta! Tak nějak to myslím taky bude. Very Happy

Jinak Poláci měli taky Grozery - byla to tedy vyrovnaná bitka. Samozřejmě to chce mít ten luk líp v ruce, pokud je taková odlišnost siahy x přímý luk a ten rozdíl v madle je taky velký. První dny jsem se s tím maďarem těžko rovnal, zdálo se mi, že mi luk v ruce "tancuje" a rozhazuje to nevysvětlitelně šípy. Musel jsem změnit držení luku. Někomu, kdo drží luk celou dlaní to tolik nevadí, já jsem s tím dost bojoval, držím vysoko zápěstí a to tomu luku nedělá úplně dobře + chce to evidentně větší tlak do madla a to jsou návyky, které se za 14 dní dají těžko zafixovat.
_________________
Griffin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
eon
Anonymní





PříspěvekZaslal: pá květen 16, 2008 12:50 pm    Předmět: Citovat

Však jasne , ide iba o to že hoci je tis asi najlepší ,nie je nevyhnutne nutný ,navyše je v europe vážne ohrozený druh kedže pomali rastie a sem tam ho predsa len niekto šmykne a tak sa zdá že pri súčastnom lukostreleckom nadšení ,sušení do do troch mesiacov(z výnimkov poctivca) a následnom predaji ,bude čoskoro ohrozený aj v amerike. Rolling Eyes
Návrat nahoru
Kaša
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 19.2. 2007
Příspěvky: 197
Bydliště: Staré Město (Uh.H)

PříspěvekZaslal: pá květen 16, 2008 12:39 pm    Předmět: Citovat

Není jen tis a jasan, jsou i další jako laburnum, jilm, jeřáb, atd.
A myslím, že v Americe (severní) byly kromě oregonského tisu hlavně
osage nebo hickory, a v jižní A zase ty exoty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
eon
Anonymní





PříspěvekZaslal: pá květen 16, 2008 12:15 pm    Předmět: Citovat

Nevy..bal ,sám som sa Very Happy , proste ak existujú nejaké histrické zmienky o lukoch vždy je tam zreté odležané drevo aspon 3 roky ,a že kora sa dávala alebo sa rozštvrtkovávalo najskôr po roku v chládku a sušilo sa iba na chládku ,moje pokusi potvrdzjú že je to proste tak a nič s tým nespravíš , takto dlho zreté drevo sa nevyťahuje ,je pružné, tvrdé a rýchle . Volakedy ked to bla zbran č.1 sa to proste robilo kvalitne . A musíš uznať že tsu bolo síce viac ale neviskitoval sa zase úplne všade . Napríklad v amerike sa robili luky z tisu iba v oblasti súčastného oregonu ,inde čo bolo ,horšie drevá sa vylepšovali šlachov ,niekedy aj rohom (shoshone) .
Návrat nahoru
Kaša
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 19.2. 2007
Příspěvky: 197
Bydliště: Staré Město (Uh.H)

PříspěvekZaslal: pá květen 16, 2008 11:59 am    Předmět: Citovat

eon, možná tady bylo dost tisu a dalšího kvalitnějšího dřeva
tak proč brát jasan.
To tě někdo vyj*bal se špatným jasanovým lukem, že máš pořád
komplex s tím "zretým jaseňom"?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
eon
Anonymní





PříspěvekZaslal: pá květen 16, 2008 11:51 am    Předmět: Citovat

hawkwind napsal:
Eon - já se ptám, odkud máš tu informaci. Tvrdit: "Svíb a jasan se používal." pokud to nemáš podložené je samozřejmě úplně k ničemu.

Griffine - když Tě tu mám - kdy vyfotíš ten luk?


J.
Nie je to úplne k ničemu ,je to dobré drevo ,ale nie sušené(podla tunajších návodov ,čo je novodobý hit) ale zreté ,okrem toho jasen a svíb sa používal v amerike ,tak prečo nie tu? Ono rýchlo vysušiť drevo potom ho vyžíhať aby to ako tak držalo nie je zrovna tradičná metoda ale výplod súčastnej pošahanej doby Razz A je to aj dôvod prečo nepostujem nové a nové luky pretože drevo už kurviť nebudem Razz . Idem sa držať strarých rčení že drevo na luk musí byť vyzrálé Very Happy Pretože sa mi potvrdilo že jedine takýto selfbow je to pravé Very Happy . Ináč jeden javorový luk ešte čoskoro postnem ,to bude ale vvšetko .Ináč sa nečudujem že ludia strielajú radšej drevolaminátom alebo lukom z exotických drevín ,ono totiž dreváry nechajú to drevo postáť dlhšie ako súčastný lukáry čomu bolo v historii opačne .No a jasenu podla mojich zistení treba ešte viac času ako tisu .čaf
Návrat nahoru
PeZ
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 27.6. 2006
Příspěvky: 174
Bydliště: kousek od Řípu a Labe

PříspěvekZaslal: pá květen 16, 2008 11:51 am    Předmět: Citovat

Jsem ortodoxní primitiv!
Působí mi radost porazit s ohnutým klackem od nás od potoka někoho s lukem, který je vedlejším produktem kosmického průmyslu a putoval k nám přes půl zeměkoule.
Proto nechci vlastní kategorii, abych dostal medaili při každém přihlášení k závodu.
Jestli původní lukostřelba zajde na oubytě, budu si dál střílet u nás u potoka pro radost, ale bez potkávání s ostatními lukostřelci se nebudu zlepšovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
hawkwind
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.6. 2006
Příspěvky: 403

PříspěvekZaslal: pá květen 16, 2008 11:25 am    Předmět: Citovat

Cool

Naposledy upravil hawkwind dne čt červenec 31, 2008 11:19 pm, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Kaša
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 19.2. 2007
Příspěvky: 197
Bydliště: Staré Město (Uh.H)

PříspěvekZaslal: pá květen 16, 2008 10:53 am    Předmět: Citovat

No jasně. Neříkám, že tohle by měla být ta historická lukostřelba,
jen by to byla další její úroveň, na kterou se můžem (nemůžem) dostat.

V mém případě i kdybych měl správný luk, pořád je tady ten
hlavní problém - střelec Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Griffin
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.7. 2006
Příspěvky: 1283
Bydliště: Nymburk

PříspěvekZaslal: pá květen 16, 2008 10:40 am    Předmět: Citovat

SanDuro napsal:
Kombinace tilleru nekterych OPRAVDOVYCH luku a strelecke formy jejich OPRAVDOVYCH majitelu je opravdu hrozna. Cest vyjimkam.


No právě - ať má možnost se oboje zlepšit! Když budou selfbow - původní luky soutěžit ve stejné kategorii povede to podle mne ke ztrátě možnosti se vymlouvat na střetnutí s laminátem a touze vlastnit lépe zpracovaný luk + na sobě pracovat.
_________________
Griffin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Griffin
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.7. 2006
Příspěvky: 1283
Bydliště: Nymburk

PříspěvekZaslal: pá květen 16, 2008 10:35 am    Předmět: Citovat

Kaša napsal:
A co ještě k historicky věrnému vzhledu,materiálu, konstrukci a tvaru přidat historický VÝKON-jak hlavně luku tak i střelce?


Tak to byste si s Hawkwindem asi rozuměli!! Very Happy Ještě by ti k tomu zřejmě přidal i šípy, abys to neměl tak jednoduché.

Jinak je to samozřejmě do velké míry pravda. Bez toho to zůstane vždycky jen na půli cesty. Ale obávám se, že tímto radikálním řešením by nás rapidně ubylo a paradoxně bychom neprospěli ani řemeslu - na tyto luky a šípy by fakticky nebyl odbyt. Kdežto když se naučíme ovládat alespoň nějaký "původní luk", může časem dospět skupinka lidí k silným lukům a šípům blížícím se původním. Takže bych na to šel spíš obráceně - od široké základny. A to i z praktických osobních důvodů - já warbow neutáhnu. Confused
_________________
Griffin


Naposledy upravil Griffin dne pá květen 16, 2008 10:40 am, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
eon
Anonymní





PříspěvekZaslal: pá květen 16, 2008 9:33 am    Předmět: Citovat

Na LH je odkaz na slovanský luk http://silverarches.narod.ru/bow/bow.htm .A u nás tis prirodzene rastie a predpoklad je že aj rástol v n.m.v. 400-1000m .Takže žiť tak na nížine kde široko daleko niet vrška tak sa človek najskôr obyšiel aj bez tisu.
Návrat nahoru
SanDuro
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.7. 2007
Příspěvky: 1663
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá květen 16, 2008 1:25 am    Předmět: Citovat

Vy se tady bavite o rozlicnych lucich ale ja to vnimam uplne jinak.

Luky vlastnim 3.

1. Longbow od Kyzla co ma skoro 50 liber na muj natah. Z toho strilim obcas a proradost. Mam nemu drevene sipy. Strilim z neho obcas a malo. Zapomente ze bych nim odstrilel lukohratky.

2. Javor na steroidech. 40 liber. Na lukohratky nastaveny tak na 35 abych neumrel. Ma to stelovaci tiller/

3. Na FITU mam Hoyta s winexama.

Co je tradicni lukostrelba. to ja nevim ale kdyz strilim na lukohratkach nebo 3D TRRB tak proste strilim zpusobem nemireni Proste natahnu luk a kdyz ten onrazek prede mnou vypada dobre , vystrelim. Kotvim v koutku ust strednim prstem coz jakekoliv klasicke mireni primo vylucuje. Hrot sipu mam asi tak trictvte metru pod cilovym bodem.

Mohl bych pouzivat stringwalking nebo kotvit vysoko jak to dela treba mh ( tedy jakysi facewalking) ale mne to nebavi. Urcite bych trefoval mnohem lepe. Ale ten pocit by mi chybel. Proste kouknout se na cil natahnout luk a prask a ono to tam je. Orgazmu se u mne dostava kdyz vim ze trefim jeste nez vypustim vystrel. Tak se da trefovat do 30 metru.
Na delsi vzdalenozsti uz musim zacat mirit. Na 35 - 40 metru mi hrot sipu ukazeje na cil ( dle toho jak nastavim silu luku). Cokoli nad 40 metru uz jaksi mirim.

Druhe co me bavi ne stringwlking na FITA luku. Kotvim pod licni kosti a u stringwalkingu dycky ukazuje hrot sipu na cil. A da se tak efektivne trefovat do 50 metru. Pouzivaji se lehke sipy a ty neodpusti nic. Kazda chybicka i ta nejmensi na forme je po zasluze zdvojnasobena .

Mohl bych neco vykrouhat a pak z toho strilet ale ja proste musim vedet ze jsem to zblbnul ja a ne luk nebo blbe sipy do nej. A kdyz pujdu strilet "zaryte tradicni" luk, tak si udelam panda luk z bambusu a pujdu po Vas.
Nemam vybavenou dilnu ani cas abych krouhal neco smysluplnejsiho.

Pri nejlepsi ucte k dobove odenym lukostrelcum ktere vidam. Kdyz uz venovali spoustu energie aby vypadali dobre mohli by si poridit i luk co strili a neni jen na okrasu a naucit se strilet.

Kombinace tilleru nekterych OPRAVDOVYCH luku a strelecke formy jejich OPRAVDOVYCH majitelu je opravdu hrozna. Cest vyjimkam.

Toz to je moje zvrhle pojeti tradicni lukostrelby. Jo na warbow muzu se svyma krivima zadama zapomenout. A myslim si ze po peti letech asi kazdy.

San
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
eon
Anonymní





PříspěvekZaslal: pá květen 16, 2008 1:24 am    Předmět: Citovat

Ja som tvrdil že tis sa na východ od karpát nevyskitoval čo do slovanskej oblasti .Svíb a jasen sa používal .Prečo sa snažíš ma znova zostreliť Very Happy A okrem toho to že je vela nálezou tisákou môže byť aj tým že to drevo je fest trvanlivé.Neviem aké bolo rozšírenie tisu čo do hustoty ,ale celkom pochybujem že by báči pračlovek alebo bohatier nahánal tis ak sa v jeho lokalite nevyskytoval .

Naposledy upravil eon dne pá květen 16, 2008 8:06 am, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
hawkwind
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 18.6. 2006
Příspěvky: 403

PříspěvekZaslal: pá květen 16, 2008 1:11 am    Předmět: Citovat

Cool

Naposledy upravil hawkwind dne čt červenec 31, 2008 11:23 pm, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Kaša
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 19.2. 2007
Příspěvky: 197
Bydliště: Staré Město (Uh.H)

PříspěvekZaslal: pá květen 16, 2008 12:57 am    Předmět: Citovat

A co ještě k historicky věrnému vzhledu,materiálu, konstrukci a tvaru
přidat historický VÝKON-jak hlavně luku tak i střelce? Twisted Evil
To už bude peklo! Crying or Very sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
eon
Anonymní





PříspěvekZaslal: pá květen 16, 2008 12:54 am    Předmět: Citovat

Griffin napsal:
eon napsal:
Ono môj názor je že za tradičnú lukostrelbu sa dá považovať iba použitie luku a šípu z materiálou (dreva atd.) typických pre danú oblasť ,ktoré používali aj naši predkovia .


No jo - taky dobrý. Je to sice ještě radikálnější ale logické. Jenom bychom asi nedali dohromady ta typická dřeva - jakmile zahrneme všechno až po 19. století včetně, kdy už se luk požíval v Evropě výhradně ke sportování, dostaneme se i do přílivu "exotických dřev z kolonií.

eon napsal:
Netradičnézabúdajte že používaním dreva z Brazískych pralesou nie zrovna a doknca je proti natural spôsobu života, drevorubači tam kôli tomu pripravujú indiánou o životné prostredie ,nás o kyslík ,a ešte sa tam kôli tomu vedú boje


To bych asi nezohledňoval. Luky budou ve srovnání se stavebnictvím a nábytkářstvím naprosto zanedbatelná položka v příčinách drancování "exotů".
Ono u nás slovanou sa ale používalo aj svibové a jasenové (že jasen je zlé drevo a vyťahuje sa je blbosť ,to je chyba výroby-nezreté drevo) drevo a kombinácie drevo šlacha na tvarovaných lukoch ,tis sa na východ od karpát z výnimkou Kaukazu nevyskitoval. Ani moruša nie je pôvodná.A samozrejme že exoty na luk sú zanedbateľná položka ,to je len môj morálny postoj Very Happy
Návrat nahoru
Griffin
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.7. 2006
Příspěvky: 1283
Bydliště: Nymburk

PříspěvekZaslal: pá květen 16, 2008 12:45 am    Předmět: Citovat

eon napsal:
Ono môj názor je že za tradičnú lukostrelbu sa dá považovať iba použitie luku a šípu z materiálou (dreva atd.) typických pre danú oblasť ,ktoré používali aj naši predkovia .


No jo - taky dobrý. Je to sice ještě radikálnější ale logické. Jenom bychom asi nedali dohromady ta typická dřeva - jakmile zahrneme všechno až po 19. století včetně, kdy už se luk požíval v Evropě výhradně ke sportování, dostaneme se i do přílivu "exotických dřev z kolonií.

eon napsal:
Netradičnézabúdajte že používaním dreva z Brazískych pralesou nie zrovna a doknca je proti natural spôsobu života, drevorubači tam kôli tomu pripravujú indiánou o životné prostredie ,nás o kyslík ,a ešte sa tam kôli tomu vedú boje


To bych asi nezohledňoval. Luky budou ve srovnání se stavebnictvím a nábytkářstvím naprosto zanedbatelná položka v příčinách drancování "exotů".
_________________
Griffin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Griffin
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.7. 2006
Příspěvky: 1283
Bydliště: Nymburk

PříspěvekZaslal: pá květen 16, 2008 12:32 am    Předmět: Citovat

Mysa napsal:
laminát je moderní lepidlo!! Když dám do něj místo karbonu, nebo skla hedvábí, bambusové štěpiny, konopí....????????


No jo! To bude chtít domyslet - hele a ještě mě napadá jedna věc:

Když už bychom to takto oddělili,oba asi víme, že bez toho abych ten luk rozříznul, nemám šanci poznat, jestli tam laminát je nebo je to hedvábí apod. Doporučil bych to ponechat na střelecké cti , do jaké kategorie se zařadím.
_________________
Griffin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Griffin
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.7. 2006
Příspěvky: 1283
Bydliště: Nymburk

PříspěvekZaslal: pá květen 16, 2008 12:26 am    Předmět: Citovat

eon napsal:
Skúste spraviť anketu z otázok čo napísal Grifin nižšie ,kopa ľudí by sa k tomu mohla vyjadriť


Dobrý nápad! Zkusíme počkat 2 dny jestli si toho admin všimne a když ne, tak ho trochu pošťouchneme! Wink
_________________
Griffin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: pá květen 16, 2008 12:23 am    Předmět: Citovat

laminát je moderní lepidlo!! Když dám do něj místo karbonu, nebo skla hedvábí, bambusové štěpiny, konopí....????????
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Griffin
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.7. 2006
Příspěvky: 1283
Bydliště: Nymburk

PříspěvekZaslal: pá květen 16, 2008 12:19 am    Předmět: Citovat

Myslím zajímavá diskuse, doufám, že se někdo ještě připojí.

Re Myša: Vezmu to od konce ale myslím, že jsme se spíš v detailech špatně pochopili:

Přesnost na malé vzdálenosti: víš sám, že není
Tradiční lukař x český lukař: teď nevím přesně co myslíš
Jiná než anglická tradice: no to samozřejmě můžeš, to jsme myslím už dávno překonali, naopak si myslím (i přes držkování na křivé luky Very Happy) , že variabilita je zajímavá a to hlavně i v disciplinách, které sem pilně importuješ notworthy , Teď záměrně pomíjím některé restrikce pořadatelů tzv. dobových turnajů, které už jsme asi taky prodiskutovali dost, navíc jich žalostně ubývá...
Postava: to podle mne netřeba

Co je tradiční luk? Zásah - to je to oč mi tu v diskusi běží - dopracovat se nějaké definici po vzájemné debatě a přitom nic nezabít!! Takže zcela opominu zbytek tvého příspěvku a přesunu detaily na osobní setkání. V zásadě pak souhlasím s tím co jsi někde níže sám naznačil ohledně selfbow. Hele a co tohle:

Tradiční luk: vpodstatě definice Lukostřelce.cz pro tuto kategorii. Tj. dřevo s laminátem, karbonem apod., bez střeleckého okna, jakýkoli tvar

Původní luk: tvarová replika jakéhokoli historického luku, z jakékoli oblasti zeměkoule, historičnost je dána nikoli obdobím ale nepoužitím umělých materiálů (laminát, karbon apod.) s vyjímkou lepidel. Luk je vyroben ze dřeva, rohoviny, bambusu apod. tzn. přírodních materiálů.

Co vy na to?
_________________
Griffin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: pá květen 16, 2008 12:19 am    Předmět: Citovat

Imago. My se s Griffinem navštěvujem a rejem takhle do sebe, ale v zásadě se shodujem.(něco jako katolíci a protestanti). Pro mne je tradiční luk atavismus jako zírání do ohně. Krbová kamna už nějak nejsou ono a oheň v televizi už vůbec ne. Snad se umím trefit i těmi větvemi. Duralem mi to jde líp a karbonem ještě líp. Ale duraly jsem půjčil Komturovi na tréning (ALESPOŇ SE MI NEZNIČÍ, PROTOŽE ON JE NEVYNDÁ ZE SKŘÍNĚ). A už se k nim vracet nebudu. Kazí mi to prožitek Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Griffin
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.7. 2006
Příspěvky: 1283
Bydliště: Nymburk

PříspěvekZaslal: čt květen 15, 2008 11:49 pm    Předmět: Citovat

Re Imago: rozumím dobře tomu, co píšeš a zejména celé poslední větě. Velmi podobně to vnímám. Střílím letos kromě kladkáče asi všemi luky o kterých píšeš (laminát, okno, selfbow, kovový střed atd.)
Rád bych se zastal Myši i Gatora a snad i sebe (?). V našich diskusích určitě není pýcha a že se "šklebíme" rovné luky na "křivé" děláme do velké míry pro zábavu.

Mimochodem - teď jsem odstřílel Lukohrátky maďarským lukem... ale nic mě nepotěší víc, než když přímým lukem potřu "korejce". Very Happy

Celé naše špičkování se nese kolem těchto ústředních otázek:
- co je a není tradiční lukostřelba (kterou máme všichni rádi)
- jak tuto lukostřelbu co nejlépe podpořit?
- jak podpořit lukaře a motivovat střelce tradiční lukostřelby

A jenom za mě: Proč mám rád a preferuju tradiční lukostřelbu? Nevím. Je to emocionální záležitost, líbí se mi ty luky, technika střelby a konec konců i to oblečení , které se k tomu váže.
_________________
Griffin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: čt květen 15, 2008 11:43 pm    Předmět: Citovat

víš Griffine. Gator i já reflexáky děláme už nějakou dobu a zatím nevím o nikom jiném, kdo by se o to pokusil. Vytilerovat tyč je podstatně jednodušší. Až se uvidíme, milerád ti osvětlím problematiku. Mám doma asi patnáct zmetků - jestli tedy máš představu jakou práci to obnáší Laughing Jediný, který se mi jakžtakž povedl se mi rozlepil na Veveří po veselé taškařici noční střelby a následné noci ve vlhkém dolíku.
Rozhodně nebudu financovat žádné pokusy a jednou se mi to povede. Do té doby si asi budu kupovat luky od těch, kteří to už umějí. Ale už teď vím, že nikdy nebudu střílet ničím jiným než reflexákem a nikdy na žádném závodě nebudu střílet hornbowem Wink To už jsem si vyzkoušel. Je to podobně srdeční záležitost, jako pro longbowisty.
Řeč byla o tradičních soutěžích a tradičních lucích. S výjimkou Hawka a několika málo lidí tu nikdo nestřílí warbow. Nejvýše viktoriánskými sportovními luky a moderními pokusy o slepení nanejvýš exotických dřev. Nebo nějakou laťkou co dostřelí s bídou sto metrů.
Takže je to opět míchání hrušek s jablky.
Chcem si hrát na středověk?? Dobře, rozdáme si to 150tkami. Chcem dělat tradici? Jakou, které země. U nás ji založil Miroslav Tyrš Laughing
My se s Gatorem zabýváme Korejskou tradiční lukostřelbou .A máme korejské tradiční luky. Jak je to v sousedním Maďarsku ti ti vysvětlil Erze. A když udělám turnaj v anglické tradiční disciplíně, vezmeš si tam Hoyta Confused Sice jsi to vysvětlil, nikomu to nevadilo a je to v pohodě, ale opakovaně držkuješ proti tomu, že nikdo neví, co je v útrobách našich luků kromě bambusu a že tím likvidujem lukaře.
Já si osobně nikdy nepořídím LB, protože mne nebaví, takže nikdo o kšeft nepřichází. A reflexáky našich výrobců mne neuspokojují. Hornbow od Lukáše Novotného stojí 1500 až 2000 doláčů. Jestli takový umí vyrobit český lukař, sem s ním. Je to o třídu lepší než Grozer.
A když je nás padesát (pokud nepočítám Larpisty a kostýmní "lukostřelce") tak nevím, co řešit. To pak bude jak longbovisti na 3D , kde má každý přihlášený medaili Laughing
Můj postoj je ten, že mám dřevěné šípy, které jsem si dělal sám, Luk, který je do nejmenšího detailu přesný a výkonově dokonce pod hornbow. Tak co máme dělat?? Vyprdnout se na lukostřelbu?? Počkat padesát let, až se to tu někdo naučí na dostatečné úrovni. Koupit si olympijský luk a přejít pod FITU?? V Maďarsku je to v pohodě , v Anglii bych byl kategorie PBHB-Podívej se, jak je to definováno- prostě si svět všimnul, že jezdecký luk je méně přesný než LB ,takže nevadí, jak je konstruován. Jenom v Českém ďolíčku si budem hrát na Errola Flynna.
A to se nechci nikoho dotknout. Jenom mám pocit, že vedem několik různých debat.
Co to vůbec je , ta tradiční lukostřelba?

Co to je tradiční luk?
Musím kvůli tomu stvárňovat nějakou postavu?
Proč nemohu navázat na jinou, než Anglickou tradici?
Proč by měl být tradiční luk, vyrobený tradičním lukařem za použití moderních lepidel o tolik lepší než kvalitní výrobek českého lukaře, aby to stálo za ty diskuse?
Je na vzdálenosti, na které střílíme jezdecký luk s ÚZKÝMI rameny a kassanem přesnější , než LB?......
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
eon
Anonymní





PříspěvekZaslal: čt květen 15, 2008 11:39 pm    Předmět: Citovat

Griffin napsal:
Protože, když vidím to množství poctivé snahy střelců se selfbow a jsou převálcováni laminátem ...tak možná taky příště sáhnou po laminátu - je to tak dobře?
Ono môj názor na toto je ,že kvalitne vyrobený self bow z jasenu striela lepšie ako jasen z rezaniny plus laminát .Tu by som som bral ako kameň úrazu nedodržanie tradičných postupou výroby ,zreté drevo ,nie sušené Very Happy .Samozrejme že kúpenú rezaninu polepiť laminátom je časovo úspornejšie Very Happy , no a čas sú peniaze.
Návrat nahoru
Griffin
Grafoman
Grafoman


Registrace: 21.7. 2006
Příspěvky: 1283
Bydliště: Nymburk

PříspěvekZaslal: čt květen 15, 2008 10:54 pm    Předmět: Citovat

Gator napsal:
A jistěže teď někdo namítne, co je to za tradici, když se tu bavíme o laminátech a ne hornbows, ale tak daleko jako v Koreji ještě nejsme. Až tu budou tisíce tradičních lukostřelců s laminátovými replikami, stát bude stavět mistrům lukařům a fletcherům vily, aby měli kde tvořit,


No, hlavně aby v té době ještě nějací lukaři, kteří budou chtít dělat pracné luky z původních materiálů, byly. Protože jestli si ty tisíce tzv. tradičních lukostřelců budou nakupovat cenově dostupné a rychle vyrobitelné tvarové repliky, vyhubí to naprosto spolehlivě těch několik málo původních lukařů (kteří umí udělat pořádný selfbow). které v ČR máme.
Nicméně uznávám nutnost masovosti tradiční lukostřelby. Cesta povede zřejmě přes to, co celkem správně naznačuje Myša - zvýhodnění selfbow. Protože, když vidím to množství poctivé snahy střelců se selfbow a jsou převálcováni laminátem ...tak možná taky příště sáhnou po laminátu - je to tak dobře?

Re Myša: Já se v tomhle s vámi úplně neshoduju, to víte s Gatorem oba. Chápu, že pokud chce někdo střílet reflexákem připomínajícím tvarově původní luky, tak jinou možnost než laminát vpodstatě nemá, protože původní technologie je komplikovaná a nákladná.

Ano, u longbow a flatbow je jednodušší vytilerovat pořádně nějakou sekundární dřevinu ale už snaha nahradit ty primární "parketářskými" dřevy a laminací je snahou zlevnit ten luk (oproti ceně tisu a osage) a alespoň se přiblížit vlastnostem primárních dřevin. Ale to vzniklo vývojem a hledáním na základě eliminace laminátu!!

Ale to jsem trochu ujel do teoretizování. Chtěl jsem říct něco jiného: nikdy vás dva nenapadlo, že kdybyste místním lukařům předhodili návnadu svojí ochoty zaplatit za původní reflexní luk bez laminátu, že vlastně podpoříte jeho vývoj? No jo - nebude to zprvu tak rychlé jako karbon a laminát ale bude to "echt". Navíc vám jich hromada praskne v ruce ale stojí to podle mne za úvahu...

Re Eon: ne to nebyla reakce na tebe Very Happy To byla rakce na to, že se tradiční lukostřelec sám sobě dívá v zrcadle obtížně do očí, pokud v ruce třímá luk s karbonem a laminátem a jde střílet do kategorie tradiční luk. Alespoň u mně to tak je. Ach jo.
_________________
Griffin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
eon
Anonymní





PříspěvekZaslal: čt květen 15, 2008 9:30 pm    Předmět: Citovat

Laughing Laughing podívej klasický tvar plains lukov je do B, alebo rovný klacek s D tilerom(na to tem luk vyzerá ale ??? ) alebo rovný klacek s reflexnými koncami .
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Luky Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.