Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

2 alebo 3 brká na šíp?

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Šípy
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hrom
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 3.8. 2006
Příspěvky: 175

PříspěvekZaslal: ne říjen 04, 2009 10:22 pm    Předmět: 2 alebo 3 brka na šíp? Citovat

Že se v muzejích dají najít vystavené repliky, které se tváří jako originál, je obecně známo. Ale i když molům chutnají brka, tak zůstává na těle šípu stopa po omotávce šlachou, pokud by byl vybaven opeřením. Faktem je, že když jsem zkusil střílet BLUNTy bez opeření tak lítaly zcela nespolehlivě. Pokud něco zjistím nového, dám zprávu. Hrom
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
alwarez
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.7. 2009
Příspěvky: 2333
Bydliště: Severni Karolina USA

PříspěvekZaslal: pá říjen 02, 2009 7:11 pm    Předmět: Citovat

Do americkych museii se zacinaji sbirat a umistnovat puvodni luky indianu po amer.obcanske valce 1865 ,kdy uz bylo kazdemu jasne ,ze tahle kultura zanikne a tak luky byly sbirany z bitev a konfiskovany od indianu v rezervacich ,jednalo se predevsim o prerijni indiany ti lesni indiani byli uz porazeni nejmene 100let v te dobe . Navic lesni indiani odhodili luky koncem 18 stoleti kdyz ziskavali ladovacky. Byly velmi oblibene a naloz do ladovacky vzdy indiani pouzivali jednu kouli a 10-15 hrubych broku coz jim zarucovalo zasah zvere asi na 40 m . Dnes v museich se objevuji proste repliky tkz indianskych luku a sipu a ty jsou nekdy vyrabeny lidmi co vyrabi nefunkcni luky pouze na stenu,tez v museich je plno recurve luku co jsou napnute obracene, nebot chovanci techto ustavu je takto napnuli r.1890 a tihle neznalci je tehdy zkouseli i takto strilet v techto letech a dosli k zaveru, ze indiansky luk byl velmi slaby a povesti chovancu se rozsiruji temer dalsi stoleti a zadny beloch uz r.1930 neveril ,ze indiansky luk zabije bizona ,stejne jako dnes v Cesku nikdo neveri ze luk zabije to nejvetsi divoke prase v lese. Z obrazku vidime ,ze k luku byla dana nova tetiva a jak luk nasleduje tetivu znaci ze byl pulstoleti napjaty nez tetiva uhnila . Chovanci musei totiz tehdy nechapali ze se luk musi vypinat atd . a jestli jsou sipy orginalni tak jsou stare 130 let/asi okolo/ a moly davno sezraly peri , jestli jsou sipy pouze replika ,tak zase nekdo nevi co delal . Nedejte moc na americka musea kde provadi tupe amiky ,kteri veri uplne vsechno co jim chovanci musei nabulikuji a v pripade lukostrelby nevedi vubec nic . Cele mi pripomina ,jak ve stredoveku chodili k holici a jednou do roka si zakaznici nechavaji poustet krev verici ,ze predejdou ruznym nemocem-- bylo to proste zdrave pro cloveka . Dukaz ,ze blunts jsou spatne, ze indiani prezili a spatnymi sipy by nic netrefili ,nebot na pousti jsou jenom mala zvirata a tupe sipy byly hojne pouzivany. Priklad je Mohave desert !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Hrom
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 3.8. 2006
Příspěvky: 175

PříspěvekZaslal: pá říjen 02, 2009 9:24 am    Předmět: 2 alebo 3 brka na šíp? Citovat

Rád bych ti věřil Alwarezi. Můžeš mi říct kam chodíš na lepší informace než mají autoři té encyklopedie? Tady jsem umístil nějaké fotky z American muzeum of natural history http://alminar.rajce.idnes.cz/Nova_slozka/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
alwarez
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.7. 2009
Příspěvky: 2333
Bydliště: Severni Karolina USA

PříspěvekZaslal: čt říjen 01, 2009 3:50 am    Předmět: Citovat

Informace v te encyklopedi jsou chybne ,nebot sip jako blunt bez opereni nebude fungovat at delame cokoliv. Indiani zapadniho a vychodniho pobrezi pouzivali blunt ,ale vzdy byly operene a je zbytecna namaha se snazit dokazat ,ze se indiani mylili. Ano i dnes se prodava jako field point co je blunt ci jsou k dispozici dalsi modely typu blunt a kdyz ma sip dlouha pera /5 .5 palce / sip dokonce dobre leta i bez hrotu ,hlavne do dalky.....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Hrom
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 3.8. 2006
Příspěvky: 175

PříspěvekZaslal: út září 29, 2009 10:37 pm    Předmět: 2 alebo 3 brká na šíp? Citovat

Alwarezi, děkuji za překlad. I kdybych neuměl anglicky ani slovo, tak si BLUNT snadno najdu ve slovníku. Mě by zajímaly více tvé praktické zkušenosti s BLUNTY. Jestli jsi nějaký vyrobil a jak ti lítal. Já jsem je dělal podle knihy Encyclopedia of native american bows, atd kde je bluntů několik. Jejich délka se pohybuje mezi 60 - 84 cm. Dělal jsem je podle předlohy, bez opeření, tak jako originály ale létaly mi velice zle. Hrom
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
alwarez
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.7. 2009
Příspěvky: 2333
Bydliště: Severni Karolina USA

PříspěvekZaslal: út září 29, 2009 1:08 am    Předmět: Citovat

Slovo Blunt znamena tupy hrot co neni ostry . Pouziva se dalsi slovo DULL
co se vztahuje na tupe ostri . Jako dull knife......tupy nuz ,ale treba blunt spear ...... tupy ostep ...... blunt arrow ,neco jako sip bez hrotu ,ci bez ostre spicky...... Blunt arrovs ,jsou sipy majici na konci jako hrot treba revolverovou patronu nasazenou na konec sipu a jine tupe hroty, to jsou normalni sipy 2-3 brka na konci , urcene k lovu male zvere a hlavne ptaku o velikosti holuba ,papouska ,krepelky,atd..... Sip bez per bude letat pomerne dobre na 10m ,ale musi byt dlouhy okolo 120cm a mit velmi tezkou spicku a jak tezkou si muzeme vyzkouset postupnym namotavanim dratu na spicku sipu .
Amazonsti indiani pouzivaji dlouhych neoperenych sipu z nekolika dalsich duvodu
-delsi sip se v dzungli nachazi daleko lepe,nez maly kratky sip
-vsechny cile v dzungli jsou z 90% nahore na stromech ,jako ptaci a opice

-cile jsou okolo 10 m nahoru na stromech
- na vetsinu ptaku v dzungli neni treba ostry hrot "blunt" postacuje
-hodne amazonskych indianu pouziva dnes k natahu 3-4 zahaknute prsty
a jejich luky jsou pomerne silne a tupy hrot ma stale dostatecnou kyn.energii na ptaky
-blunt se nezabodne do stromu ,kdyz se netrefi a odrazi se a spadne dolu
- blunt a sip bez per se necha lehce vyrobit ,tim ze se do kolinka bambusu vyrizne pouze zarez na tetivu a mame sip
-dodnes amazom. indiani zelezne hroty stale kuji za studena a dokoncuji pilniky ,nebot v temer 100% vlhkosti drevo a ohen spatne hori , pro stredo evropana je to citit jako kdyby vas nekdo zavrel do tlakoveho hrnce a priklopil nad vama poklicku a proste neni unik z tohoto pocasi po cele mesice........
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Hrom
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 3.8. 2006
Příspěvky: 175

PříspěvekZaslal: po září 28, 2009 10:30 pm    Předmět: 2 alebo 3 brká na šíp? Citovat

A co takhle šípy bez opeření s velkou bambulí místo hrotu. Dělali to pokud vím různí domorodci v S.Americe. Američani tyto šípy nazývají BLUNT.
Zkoušel jsem to, ale šípy si létají jak jim napadne. Co s tím? Hrom
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: pá červenec 31, 2009 8:52 pm    Předmět: Citovat

mě to přijde celkem jedno, jak je fluflu řešen. Obecně je jeho smyslem, aby to neletělo moc daleko. Těch 6 per mi přijde jako drahé a pracné. Už je obecně dělám buďto turecky- když mám levá dlouhá pera- nebo podle ronovského patentu- to mi přijde nádherně primitivní a účinné.
4 pera se tradičně dávala na šíp např. ve střední Indii, Bhůtánu... Na středním východě autoři různých manuálů řešili, kolik per má ještě smysl a celkem se shodli, že tři je dost. I když byly pokusy s 5, 6, ba i 7 pery pro střelbu na hodně krátké vzdálenosti
Čtyři pera mají výhodu, že je jedno jak šíp založíš, ale to je u Asijského systému lepení 3 per taky. Tam je vodicí pero rovnoběžně s lukem
_________________
Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
alwarez
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.7. 2009
Příspěvky: 2333
Bydliště: Severni Karolina USA

PříspěvekZaslal: pá červenec 31, 2009 8:17 pm    Předmět: Citovat

Mysa rekl;
[quote]To jsou šípy na ptáky a nebylo to z lenosti, ale aby šel šíp rychle k zemi. A nedělali to jenom primitivové --- ------------
Ted jsem skutecne zmaten ,ktery sip pada rychleji k zemi ,ten co ma jedno brko stocene do spiraly anebo co ma 6 brk jako tkz. flu-flu ????
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
jchocz
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel


Registrace: 17.8. 2008
Příspěvky: 397
Bydliště: Třemošnice

PříspěvekZaslal: čt červenec 30, 2009 12:54 pm    Předmět: Re: 2 alebo 3 brká na šíp? Citovat

fedosteve napsal:
Chcem sa spýtať aký je rozdiel v letových vlastnostiach šípov ak má dve a tri brká? Na skúšku som vyrobil niekoľko bambusových šípov (dĺžka 75 cm, priemer 7 mm) z dvomi brkami (výška 1,5 cm v najvyššom mieste a dĺžka 10 cm) a na 25 m som rozdiel nevidel.


Před delším časem jsem dělal podobné pokusy a taky se dvěmi letkami. Na kratší vzdálenosti nebyl problém ale když jsem s těmi šípy zkoušel střílet na 50m a více, tak jsou tyto šípy náchylné asi i na přesnost lepení a vítr. Častokrát až těsně před terčem je i mírný vánek strhnul a myslím, že to bylo tím, že výrazně klesla rychlost šípu. Myslel jsem, že je to i tím, že mám pera krátká a prodlužoval jsem a prodlužoval je až nad 12cm ale bylo to i horší. Myslím si proto, že řešením nejsou dlouhá pera - 3 až 4" musí stačit. Navíc moc dlouhá pera berou šípu potřebnou rychlost a jenom teroreticky zvyšují přesnost. Po čase jsem začal lepit 3 letky 3" dlouhé a najednou šípy létají jak mají. S tím lepením do spirápy je asi problém, jak to udělat správně. Určitě lépe nalepíš 3 pera rovně než 2 do spirály. Lepit 4 pera to je asi již velký opruz, když máš tyčku průměru 7mm, to není dobrý nápad.
_________________
Jichoč
---------------------------------------------------------------------------------------------
Každý má svoji cestu, kterou musí nebo chce absolvovat.

mobil: 777 328 863, Skype: jchocz_vision
http://redukceerp.ic.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: čt červenec 30, 2009 10:24 am    Předmět: Citovat

alwarez napsal:
cerokezove meli na stabilizaci sipu 2 brka co byly navazane do spiraly a tak sip hodne rotoval co jej stabilizovalo ,nicmene hodne primitivu bylo moc leniva pakaz a stabilizovali sip pouze jednim brkem o delce 6 palcu a navazane na sip do spiraly, takze sip velmi rotoval a je to presne tak do
30 yardu ,vyzkousejte si tento pokus !!!!!!!!!!!

To jsou šípy na ptáky a nebylo to z lenosti, ale aby šel šíp rychle k zemi. A nedělali to jenom primitivové.
Military muzeum Istanbul

????????????????????????????????????????????????????????????
_________________
Důvěřuj Aláhovi, ale napřed si uvaž velblouda.
Prorok Mohamed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
nenapadáměžádnýméno
Nováček
Nováček


Registrace: 22.1. 2009
Příspěvky: 107

PříspěvekZaslal: čt červenec 30, 2009 8:25 am    Předmět: Citovat

3 brka jsou vyzkoušená.
2 musí být hodně dobře (do spirály) nalepena. Pokud nejsou, šíp dostatečně nerotuje a může i uhýbat do strany.
4 jsou i na některých (i moderních) loveckých šípech, na kterých je potřeba překonat tah velké plochy loveckého hrotu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
alwarez
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.7. 2009
Příspěvky: 2333
Bydliště: Severni Karolina USA

PříspěvekZaslal: čt červenec 30, 2009 4:19 am    Předmět: Citovat

cerokezove meli na stabilizaci sipu 2 brka co byly navazane do spiraly a tak sip hodne rotoval co jej stabilizovalo ,nicmene hodne primitivu bylo moc leniva pakaz a stabilizovali sip pouze jednim brkem o delce 6 palcu a navazane na sip do spiraly, takze sip velmi rotoval a je to presne tak do
30 yardu ,vyzkousejte si tento pokus !!!!!!!!!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
SanDuro
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.7. 2007
Příspěvky: 1663
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt květen 22, 2008 9:18 pm    Předmět: Citovat

Normalne 3 asiati 4 fluflu kolik se vejde a treba do spiraly.
No rekneme ze 3 je vetsi standard.

San
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: čt květen 22, 2008 7:31 pm    Předmět: Citovat

asijské i 4. A taky jich šíp může mít 6. Například na lov ptáků
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
SanDuro
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.7. 2007
Příspěvky: 1663
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st květen 21, 2008 7:42 pm    Předmět: Citovat

Fedo,

Kolik bodu potrebujes na urceni roviny ?

San
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Šípy Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.