Welcome to www.lukostrelec.cz

 

Hlavní menu

Diskusní fórum

Členové ATL
Soukromé zprávy
Odkazy
Ke stažení
Domů
Kalendář akcí
Luk.Liga - XLSX
Luk.Liga - PDF
Stanovy ATL ČR

Témata

Seznam témat

Začínáme
Historie
Vybavení
Pravidla
Turnaje
Sportovní a 3D
Názory a polemiky

Partněři projektu


Kluc-elektromateriál s.r.o.


Servis

Váš účet
Napište nám
Doporučte nás
Napsat článek
Statistiky
Archív článků
Hledání
Právní výhrada

Hledání



Pokročilé vyhledávání

Diskusní fórum


Toto fórum bude uzamčeno, své příspěvky pište do nového fóra: http://lukostrelec.cz/subdom/forum/

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

"český luk"

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Luky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: st říjen 15, 2008 11:26 pm    Předmět: Citovat

Pekne , diky. Autor je trocha nadseny lokalpatriot. Rusky lukostrelci vraj boli najlepsi na svete, mongolom luky nestrielali v mraze a im ano a pri tom mali tie iste az na rohovinu... Rusky Ivan tahal 80kg luk a turecky Ali len 60 kg .V podstate opis Novgorodskeho luku . Najhodnotnejsia je cast o tetivach , asi.
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
cornus
Grafoman
Grafoman


Registrace: 22.2. 2007
Příspěvky: 5356
Bydliště: Galgocy

PříspěvekZaslal: st říjen 15, 2008 10:44 pm    Předmět: Citovat

Material pre jednoduchý priamy luk Slovanov sa tam uvádza: tis, jaseň, brest, breza a borievka.
Rekordné dostrely niečo okolo 220 metrov.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: st říjen 15, 2008 10:30 pm    Předmět: Citovat

zaslal Arni. Starší ročníky přečtou bez problémů Laughing
http://silverarches.narod.ru/bow/bow.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jas
Grafoman
Grafoman


Registrace: 12.11. 2006
Příspěvky: 2772

PříspěvekZaslal: po srpen 18, 2008 11:25 pm    Předmět: Citovat

Krutost Avarov by som nepodcenoval , Miso. Viz podobnost s nadsenim pre krutosti u tvojich oblubenych mongolov, skytov a v podstate celej tej vychodostepnej bandy. Nakoniec , asi by sa neobjavil Samo a spol ak by to bola taka selanka. Co sa tyka tej "zakernej" bojovej taktiky slovanov, inak to ani byt nemohlo. (Bavili sme sa o tom onehdy) Boli uz svojou prirodzenostou-sposobom zivota a obzivy priputany k pode a jednomu miestu. Ak byvas na pevnej adrese si blazon , ak si zacnes bitku na otvorenom poli a "hrdinsky " , ako kocovnicke bandy. Vzdy ta totiz najdu doma. Ak nie teba , tak tvoju rodinu. Partizanska vojna - cize inak povedane z pohladu hrdinu kocovnika- zbabele napadanie zo zadu a z krikov a z poza stromov a pouzitie jedu , alebo dokonc , ako pisu kroniky z vody , schovany v rakosi , to je presne to co mohli slovansky sedliaci robit. Hrdinsky kocovnik ta prepadne necakanym utokom , vyplieni , znasilni a zdrhaaaa... Na adrese ho nenajdes, je tam len odkazovac. Inak suhlasim s tebou co sa tyka lukov.
_________________
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: po srpen 18, 2008 10:59 pm    Předmět: Citovat

Josh napsal:
Rivan napsal:
Co se tohoto týče nedá mi to a pošlu odkaz na jeden Hawkwindův článek na LH.

http://www.livinghistory.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=22


V zájmu dalšího vzdělávání si dovolím připomenout polemický článek Martina "Broďana" Picka a samozřejmě doprovodnou diskuzi k témuž.
http://www.livinghistory.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=26

Se zájmem jsem si tu diskusi přečetl a jsem na straně Broďana. Ale jeho reakci způsobilo, že Hawk plynule přešel od věcného popisu zcela běžných nálezů šipek(sám jsem jich rozdal kýbl) k povídání o válečném luku. Spíš nedorozumění. Dokonce jsem se zdržel komentáře o podobnosti tureckých a anglických válečných šípů Wink
U středověkých řemeslníků se trochu blbě pozná, čím přesně se zabývali, ale dá se to vytušit. V roce 1393 bylo v Praze 110 nožířů, nožíkářů(vyráběli nůžky), hrotníků a šípařů. Z toho 86 se přihlásilo ke staroměstskému občanství. (jsou uváděni společně).V roce 1373 získává staroměstské občanství první "puchmeister" megister Henricus. Koncem 14 stol. jich v Praze žilo 6.
Karel IV. nařídil vybavit zbrojnice královských měst a například ze Stříbra se seznamy zachovaly. Řeč je o zbrojích, kuších, střelách, luk ani jeden.
Ještě v první polovině 13. stol. je schopno České království vyslat do Itálie
tolik lukostřelců, že to kronikářům stálo za zmínku.
Poměrně ůzké kontakty s Uhrami-žena Přemysla OtakaraII, druhá žena Záviše z Falkenštejna, VáclavIII. Uherským králem, Zikmund, úzké vztahy s Polskem (a tím pádem i pravděpodobnost pohybu tatarských žoldnéřů) -Zikmund Korybutovič, Polsko- Maďarská unie Vladislava III. (padl 1444 v bitvě proti Turkům u Varny), spory Jiřího z Poděbrad s Matyášem Korvínem, Vladislav a Ludvík Jagelonští králi Uher.....to vše svědčí pro pohyb osob vybavených jezdeckými luky po našem území. Pro tyto kultury byl luk honosnou zbraní šlechty a válečníci měli luky běžně ve výbavě.. Narozdíl od střední Evropy.
Je doložena účast anglického kontingentu na 5.křížové výpravě proti Čechám, ale v bitvě u Domažlic se zůčastnili pouze hromadného útěku.
Takže pokud ve středověkých Čechách nějaké luky byly (na údajném vyobrazení husitského vozu od Vegetia se veze kušičník a střelec z reflexáku v typickém nomádském oděvu), zcela jistě se nejednalo o warbow. Mohly se tu objevil reflexáky tatarského a maďarského typu, rovněž se v Evropě vyskytovaly starší typy tureckých luků. A vzhledem k jednoduchosti výroby a nízké pořizovací ceně asi i různé longbowy k lovu drobné zvěře (šlechta a lovčí používali kuši, kopí...) . Lov vysoké a černé zvěře byl lůze zapovězen!!!
Nálezy hrotů ze Sezimova Ústí označovaných jako šipky k luku jsou identické s nálezy z Maďarska. Na Ostromeči , Karštejně(dobývaném Pražany se Z.Korybutovičem )...nevím, že by se našlo něco identifikovatelného jako hrot šípu k luku. A dost to sleduji.
Česká vojska si až do nástupu husitství udržela středověkou organizaci-šlechta a městské kontingenty(kuše, dřevcové zbraně). S organizovaným použitím lukostřelců se moc nepočítalo. Prostě síla vojska se určovala podle počtu lance.
Na tom článku od Broďana si povšimněte, že ani opevnění nepočítala s použitím luku.
A omlouvám se, že jsem si spletl Fredegara s Pseudo- Maurikiem. Ta informace pocházela z rozhovoru s Gatorem, který měl právě čerstvě nastudovanou poměrně vyčerpávající práci na téma Slovansko- Avarské období , kterou nevlastním . Chechtali jsme se podlosti Slovanů. Čerpám ze značného množství literatury, kde jsou zmínky o výzbroji často vedlejší součástí informace
Embarassed
Fredegar je Franský kronikář, přehnaně popisující utrpení Slovanů pod Avarským jhem. Jejich válečnictví popisují výhradně Byzantští kronikáři.
Z diskuse na LH je pro mě trochu problematickým zdrojem Kručinova publikace, kde už jsem nalezl celou řadu chyb. Například "bojové sekery", které jsou dodnes používané tesařské sekery se zcela konkrétním použitím a naprosto typickým způsobem broušení. Je to vercajk, který se dá použít jako zbraň- stejně jako židle.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ciaran
Nováček
Nováček


Registrace: 17.8. 2008
Příspěvky: 3
Bydliště: Krucemburk

PříspěvekZaslal: po srpen 18, 2008 9:15 pm    Předmět: Citovat

Gator napsal:
Tak slibovaná citace Pseudo- Maurikia z jeho Knihy o strategii.
"Ozbrojen bývá každý muž dvěma krátkými oštěpy, někteří též pěknými štíty, ale těžko přenosnými. Užívají také dřevěné luky a krátké šípy napuštěné jedem, který ihned účinkuje, nevypije-li raněný protijed nebo neužije-li jiné prostředky známé zkušeným lékařům, nebo nevyřízne-li okamžitě ránu, aby se jed nerozšířil i do ostatního těla. "

Dále, jsem zjistil, že pozůstatky reflexních luků s kostěným obložení siahů, ale bez obložení madla byly hojně nalézány ve vykopávkách římských pevností. Nalezená obložení siahů odpovídají nálezu luku z Yrzi v Syrii ze 2 století n.l. Luk má asymetrickou délku siahů, každé rameno je vyrobeno z jednoho kusu dřeva a jsou spojeny v místě madla. Luk je lehce reflexní. Úhel mezi siahy a rameny je méně ostrý než u Hunských luků z Xinjiangu.
Panuje názor, že tento typ luků byl častou výbavou římských pomocných sborů.
Zpráva o tomto luku byla dokonce publikována v Praze v roce 1937. Brown. F.E. A recently Discovered Compound Bow. Annales De L´Institut Kondakov, IX Praha , 1937.

Je tedy možné, že luk nalezený v hrobu Blučinského velmože je výše zmiňovaný typ luku, spíše než "typicky" Hunský, jako jsou luky Niya, Yingpangu, Kokelu atd.
Pokud někdo máte zprávy o tom, že v Blučinském hrobě přeci jenom byla nalezena kostěná obložení madla, dejte mi o tom vědět.


Co se týká toho Blučína ta na:http://archeo.blog.cz/0803/zbrane-doby-rimske-na-uzemi-moravy-i-cast
píšou toto: "Luky-u Germánů používány od 2. st., ale hlavně pak na konci 5. a počátku 6. století.

-používali reflexní luk - nález kostěných obkladů reflexního luku v Blučině (na této lokalitě se jedná o nález z doby stěhování národů) (Droberjar 2002, 162 - 163). Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Gator
Grafoman
Grafoman


Registrace: 11.8. 2006
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: po srpen 18, 2008 7:22 pm    Předmět: Citovat

Tak slibovaná citace Pseudo- Maurikia z jeho Knihy o strategii.
"Ozbrojen bývá každý muž dvěma krátkými oštěpy, někteří též pěknými štíty, ale těžko přenosnými. Užívají také dřevěné luky a krátké šípy napuštěné jedem, který ihned účinkuje, nevypije-li raněný protijed nebo neužije-li jiné prostředky známé zkušeným lékařům, nebo nevyřízne-li okamžitě ránu, aby se jed nerozšířil i do ostatního těla. "

Dále, jsem zjistil, že pozůstatky reflexních luků s kostěným obložení siahů, ale bez obložení madla byly hojně nalézány ve vykopávkách římských pevností. Nalezená obložení siahů odpovídají nálezu luku z Yrzi v Syrii ze 2 století n.l. Luk má asymetrickou délku siahů, každé rameno je vyrobeno z jednoho kusu dřeva a jsou spojeny v místě madla. Luk je lehce reflexní. Úhel mezi siahy a rameny je méně ostrý než u Hunských luků z Xinjiangu.
Panuje názor, že tento typ luků byl častou výbavou římských pomocných sborů.
Zpráva o tomto luku byla dokonce publikována v Praze v roce 1937. Brown. F.E. A recently Discovered Compound Bow. Annales De L´Institut Kondakov, IX Praha , 1937.

Je tedy možné, že luk nalezený v hrobu Blučinského velmože je výše zmiňovaný typ luku, spíše než "typicky" Hunský, jako jsou luky Niya, Yingpangu, Kokelu atd.
Pokud někdo máte zprávy o tom, že v Blučinském hrobě přeci jenom byla nalezena kostěná obložení madla, dejte mi o tom vědět.
_________________
Ostatně soudím, že stane-li se tradiční lukostřelba sportem, bude zničena.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Josh
Redaktor
Redaktor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 402
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: po srpen 18, 2008 6:38 pm    Předmět: Citovat

Rivan napsal:
Co se tohoto týče nedá mi to a pošlu odkaz na jeden Hawkwindův článek na LH.

http://www.livinghistory.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=22


V zájmu dalšího vzdělávání si dovolím připomenout polemický článek Martina "Broďana" Picka a samozřejmě doprovodnou diskuzi k témuž.
http://www.livinghistory.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=26
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Josh
Redaktor
Redaktor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 402
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: po srpen 18, 2008 6:22 pm    Předmět: Re: hroty Citovat

Bors.. napsal:
Kuše byla mnohem více průraznější tím pádem museli být větší hroty a tyčky

To lze pravděpodobně tvrdit o pozdějších kuších s ocelovým lučištěm, u dřevěného kompozitního lučiště bych byl velice opatrný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: po srpen 18, 2008 3:16 pm    Předmět: Citovat

gawain napsal:
Neviem ako v cechach, ale reflexaky boli viac v uhorsku ako v cechach. Je dost mozne, ze sa zopar kuskov dostalo do kralovstva ceskeho, ale ze by ho pouzivali vo vojenstve to asi tazko, skor ten priamy luk a nemusel to byt ani longbow. Myslim, ze sa v tom case viac vyskytovala a bola popularnejsia kusa. Rolling Eyes

A v severní Indii jich bylo ještě víc, než v Uhersku.
Schválně si povšimněte, že i Anglofil Hawk se v tom svém článku vyvaroval toho, aby řekl:"tento 40g hrot je k luku"
.
Neustále se argumentuje tím, že v 1 500 km vzdálené Anglii se ještě za renezance střílelo z luku. Je to tam stejně daleko jako do Kyjeva, nebo Bukurešti Rolling Eyes A navíc je to všechno podloženo argumenty "myslím, že...".
Vždyť se tady u všech všudy nenašel jediný luk!!!! V seznamech landsfrídů si lukstřelců nevšímají. Síla vojska se zásadně uváděla podle počtu kopí a ne, kolik mají bigošů Evil or Very Mad
Angláni byli Evropská kuriozita a ne standart!!!!!
V kultuře střední Evropy luk NENÍ zbraní profesionála a jeho použití ve válce je přinejmenším problematické. Na lokalitách prokazatelně zničených husity a znovu neosídlených-Sezimovo Ústí, Ostromeč...- se označují střely MALÝCH rozměrů za hroty k luku , a je jich minimálně.
České království patřilo k nejbohatším v Evropě a Česká šlechta měla tu nejlepší výzbroj, jaká šla sehnat- viz. Jan z Michalovic.
Pokud se tu luky vyskytly, tak na lov drobné zvěře a blbnutí. Čekal bych tu luky typické pro Baltské země, luky vycházející ze slovanského prostředí (Novgorod) a u etnik u kterých je luk DŮLEŽITOU součástí kultury -reflexáky. Jak tuhle psal Josh, čeští lukostřelci představovali důležitou část vojska Fridricha Barbarosy, a takto je zobrazil Ebulo-s REFLEXÁKY. Jako důkaz jeto problematické, ale důkaz, že tomu tak nebylo NEEXISTUJE, nebo jsem na něj alespoň nenarazil.
Reflexák je natolik cenná zbraň, že ani v Turecku nebyl běžnou součástí výzbroje. Bigoši měli luky dřevěné Egyptského typu (pramen Murat).
Zbraň vhodná jako dar, cenná jako kořist a u pohanských pohřbů součást hrobové výbavy. Sedlák by něco takového měl velmi nepravděpodobně, bohatý měšťan si koupí kuši, šlechtic by si ho asi pověsil na zeď jako kuriozitu. Kumán by si reflexák bral i do postele a asi i Polák. Profesinální voják by měl kuši.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Gator
Grafoman
Grafoman


Registrace: 11.8. 2006
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: po srpen 18, 2008 2:49 pm    Předmět: Citovat

Na území Čech a Moravy, alespoň pokud je mi známo, se nalezly 2 pozůstaky luků reflexní a dvou celodřevěných.
Pokud jde luky reflexní pak se jedná se o nálezy kostěného obložení siahů z 5. (Blučina) a 7.-8. (Mikulčice) století a dva nálezy částí tisového lučiště z 9. (Mikulčice) a 13. století (Opava).
Ten z Blučiny je považován za luk Hunského typu, podle asymetrie siahů, ale co mě překvapuje, je že se nepíše o obložení madla, které bylo pro Hunské luky typické. Složky hrobu jsou multikulturní: jezdecko-nomádská (luk, sedlo bičík, hroty šípů), západogermánská (spatha), event. pozdněřímská (atribut spony a její způsob připevnění na oděvu). Je obtížné zcela jednoznačně se vyjádřit k etnické příslušnosti pohřbeného velmože. Nicméně podle současných znalostí písemných pramenů a předpokládaných etnických pohybů se uvažuje, že na jižní Moravě v tomto období sídlili Herulové nebo jim podobné kmeny se silnými východními elementy.

Nález z Mikulčic se datuje do Slovansko- Avarského období. Jedná se o kostěné obložení siahu. Jeho délka je 15,3 cm a nese nápis v runovém písmu majícím analogie v nekropoli Kornye v Maďarsku . Runový nápis stále čeká na své rozluštění. Ilustrace viz Měřínský, díl I. kapitola "luk a střely"
Potud pozůstatky reflexních luků.

Dále ty celodřevěné.
Mikulčice 9. století
Fragment se našel v bývalém řečišti Moravy, před hradbou mikulčického předhradí, poblíž přístupového mostu. Délka fragmentu je 86,6 cm a materiálem je tis. Na living history foru je jeho ilustrace.

Opava 13. století
Jedná se o nález fragmentu tisového lučiště ze středověkého souvrství zkoumaného v roce 2002.
Publikováno v katalogu výstavy: Sága moravských Přemyslovců. Život na Moravě od IX. do počátku XIV.stol. Olomouc-Brno 2006, vydalo Vlastivědné muzeum Olomouc a Muzeum města Brna).

V Měřínském je též zmiňován citát z Pseudo-Mauricia (večer, až se dostanu k literatuře tak upřesním), kde píše, že slované používají dřevěné luky s krátkými, otrávenými šípy. Píše tedy o Slovanech, ne výslovně o praxi na našem území.

Krom toho lze vycházet z nálezů hrotů na našem území. U kterých do určité doby nemusíme mít pochybnosti zda jsou z luku a které lze rozdělit na ty s řapem, což odpovídá východní tradici a tulejkové, což je západní typ hrotu. Tyto nálezy samozřejmě nevypovídají přímo o luku z jakého byly šípy se zmiňovanými vypouštěny.

Nejméně spolehlivým pramenem jsou iluminace, které tu už byly komentovány a jsou zatíženy manýrou. Stejně si ale říkám, proč právě zbraň by měla být považována za projev manýry, ale podle zobrazení oděvů, byť se jedná o postavičku velikosti 2 cm se tu vesele rekonstruuje. Nejsem však historik, takže to byla jen moje laická úvaha.

Myslím, tedy, že se nedá asi hovořit o nějakém "českém luku" ale evidence based tradiční lukostřelba se může odkázat na tyto nálezy a široce se rozkročit mezi východ a západ. Což je ostatně spontánní trend viditelný na našich soutěžích, okořeněný přátelským špičkováním.
_________________
Ostatně soudím, že stane-li se tradiční lukostřelba sportem, bude zničena.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Ciaran
Nováček
Nováček


Registrace: 17.8. 2008
Příspěvky: 3
Bydliště: Krucemburk

PříspěvekZaslal: po srpen 18, 2008 2:42 pm    Předmět: Citovat

No já si myslel že je to tak 1:1 jak psal Mysa, ale právě mě dost matou historické rytiny kde je většinou reflex. (např na:http://curiavitkov.cz/valka35.html).
Jen je mi divné že na tohle téma je těch informaci na můj vkus dost málo. Vždyť lukostřelbu velice podporoval i Karel IV., no a dočtete se někde co používali za luky???...těžko....
díky všem! Razz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
gawain
Grafoman
Grafoman


Registrace: 17.11. 2007
Příspěvky: 580
Bydliště: Svätý Jur

PříspěvekZaslal: po srpen 18, 2008 1:00 pm    Předmět: Citovat

Neviem ako v cechach, ale reflexaky boli viac v uhorsku ako v cechach. Je dost mozne, ze sa zopar kuskov dostalo do kralovstva ceskeho, ale ze by ho pouzivali vo vojenstve to asi tazko, skor ten priamy luk a nemusel to byt ani longbow. Myslim, ze sa v tom case viac vyskytovala a bola popularnejsia kusa. Rolling Eyes
_________________
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Rivan
Nováček
Nováček


Registrace: 1.2. 2007
Příspěvky: 44

PříspěvekZaslal: po srpen 18, 2008 12:34 pm    Předmět: Citovat

Co se tohoto týče nedá mi to a pošlu odkaz na jeden Hawkwindův článek na LH.

http://www.livinghistory.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=22
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Bors..
Nováček
Nováček


Registrace: 24.2. 2008
Příspěvky: 36
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: po srpen 18, 2008 12:31 pm    Předmět: hroty Citovat

no jak se to vezme. Hrot do kuše je větší a těžší. Kuše byla mnohem více průraznější tím pádem museli být větší hroty a tyčky
_________________
S.T.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Francois
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 8.7. 2008
Příspěvky: 182
Bydliště: okolí Zlína

PříspěvekZaslal: po srpen 18, 2008 11:05 am    Předmět: Citovat

Vason napsal:
Mysa napsal:
Zdá se, že husiti už luky moc nepoužívali

Mno ono se ani neni co divit, vycviceni lucistnika trva nejakej ten "tyden", ale dat do ruky sedlakovi kusi, mno to se mohli krizaci divit hned
Very Happy


No ono s kuse neni tak lehke strilet, ale verim ze ohodne lehci nez z luku.A co se tyce hrotů nerekl bych ze byvaly velke rozdily mezi hrotem luku a kuse.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Vason
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 27.5. 2008
Příspěvky: 157

PříspěvekZaslal: po srpen 18, 2008 10:29 am    Předmět: Citovat

Mysa napsal:
Zdá se, že husiti už luky moc nepoužívali

Mno ono se ani neni co divit, vycviceni lucistnika trva nejakej ten "tyden", ale dat do ruky sedlakovi kusi, mno to se mohli krizaci divit hned
Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu AOL Instant Messenger
Mysa
Grafoman
Grafoman


Registrace: 25.9. 2006
Příspěvky: 4466
Bydliště: Praha - Radotín

PříspěvekZaslal: po srpen 18, 2008 10:11 am    Předmět: Citovat

Fredegar se zmiňuje o krátkých lucích s otravnými šípy. Jinak co víme bezpečně je, že královna Kunhuta(Kunigunda-žena Přemysla Ot.I.)měla ozbrojený Kumánský doprovod-reflexáky. Všechno ostatní je spekulace. Střelecké okno na historických lucích je naprostá pitomost.
Jediné prameny jsou obrazové materiály- vesměs reflexáky-ale jak říkal Josh-reflexák je výtvarně vděčnější. Na sever, východ i jih od nás byl reflexák většinovou zbraní, ale používali i LB. Taky po přechodu na křesťanství se přestaly dávat věci do hrobu a Slovani mrtvoly beztak předtím pálili. Z dřevěného luku nezbude nic a navíc asi ani nepředstavoval něco ceného, aby se dával do hrobu. Z reflexáků zůstanou kostěné obložky. Na našem území jsou nálezy LB a reflexáků tak 1:1 a vesměs RS.
Co se týče Husitů, archeologové se pořád pokoušejí vyšpekulovat nějaký systém, jak rozlišit hrot do kuše a do luku Laughing Zdá se, že husiti už luky moc nepoužívali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Josh
Redaktor
Redaktor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 402
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: po srpen 18, 2008 9:58 am    Předmět: Citovat

Ad reflexní luk v Čechách. Ikonografické prameny jsou v tomto ohledu velice nespolehlivé. Pokud je někde zobrazen reflexní luk u Evropanů, je to s největší pravděpodobností díky stylizaci a kopírování iluminací ze starších rukopisů.
Po nájezdnících tu samozřejmě mohlo zůstat pár kousků, ale přinejmenším podle Vojenských dějin Československa se na našem území používal dlouhý rovný luk (prosím nezaměňovat s anglickým válečným lukem).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Bors..
Nováček
Nováček


Registrace: 24.2. 2008
Příspěvky: 36
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: po srpen 18, 2008 8:37 am    Předmět: luk Citovat

no tak ten tam byl snad od začátku celé lukostřelby
_________________
S.T.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Francois
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 8.7. 2008
Příspěvky: 182
Bydliště: okolí Zlína

PříspěvekZaslal: po srpen 18, 2008 8:05 am    Předmět: Re: "český luk" Citovat

Lucínek napsal:
Francois napsal:
Domivam se ze "vyrez" na sipu se zacal delat uz hodne davno

Ale dotaz zněl (pokud jsem ho dobře pochopil) na výřez "na šíp", ne "na šípu", tedy je myšleno střelecké okno a ne končík. Okno je záležitost moderní, u dřevolaminátových luků. V historii to pokud vím nijak podložené není.

K tomu tvaru - na obrázcích z Čech, kde je nějaký lukostřelec, je zpravidla se stylizovaným reflexákem - např. ve Vladislavské bibli apod.


Aha ja sem to pochopil jako "zářez" na konci sipu(misto konciku) ten už se pouziva dlouho nebo snad ne???
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Lucínek
Administrátor
Administrátor


Registrace: 16.6. 2006
Příspěvky: 2024
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: po srpen 18, 2008 8:00 am    Předmět: Re: "český luk" Citovat

Francois napsal:
Domivam se ze "vyrez" na sipu se zacal delat uz hodne davno

Ale dotaz zněl (pokud jsem ho dobře pochopil) na výřez "na šíp", ne "na šípu", tedy je myšleno střelecké okno a ne končík. Okno je záležitost moderní, u dřevolaminátových luků. V historii to pokud vím nijak podložené není.

K tomu tvaru - na obrázcích z Čech, kde je nějaký lukostřelec, je zpravidla se stylizovaným reflexákem - např. ve Vladislavské bibli apod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Francois
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 8.7. 2008
Příspěvky: 182
Bydliště: okolí Zlína

PříspěvekZaslal: po srpen 18, 2008 7:58 am    Předmět: Re: Luk Citovat

Bors.. napsal:
Já nechci tvrdit že tu nějaký ten reflexák nebyl ale myslím že tu byly převážně obyčejné longbow. Pochybuju že nějáký sedlák měl na reflexní luk


Nj to je asi pravda ja nevim, ale ten long bow je prijatelnejsi.Nejsem si nicim jisty
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Bors..
Nováček
Nováček


Registrace: 24.2. 2008
Příspěvky: 36
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: ne srpen 17, 2008 11:36 pm    Předmět: Luk Citovat

Já nechci tvrdit že tu nějaký ten reflexák nebyl ale myslím že tu byly převážně obyčejné longbow. Pochybuju že nějáký sedlák měl na reflexní luk
_________________
S.T.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Francois
Občasný přispivatel
Občasný přispivatel


Registrace: 8.7. 2008
Příspěvky: 182
Bydliště: okolí Zlína

PříspěvekZaslal: ne srpen 17, 2008 10:41 pm    Předmět: Re: "český luk" Citovat

Ciaran napsal:
Zdravím. Nevíte někdo jaký tvar měl luk který se používal cca v 12-14 století v českých zemích??? Někde jsem četl že od nájezdu Avaru, tataru a mongolů se u nás používal reflexní kompozitní luk. Poraďte knížku, www stránky, prostě cokoliv co se této tématiky týče. A co "výřez" pro šíp ten se začal používat kdy?
Omlouvám se jestli to už někde na foru je, ale asi jsem hledal špatně.


Domivam se ze "vyrez" na sipu se zacal delat uz hodne davno XD myslim si ze uz indiani ho pouzivaly a co se tyce luku tak to opravdu nevim.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Ciaran
Nováček
Nováček


Registrace: 17.8. 2008
Příspěvky: 3
Bydliště: Krucemburk

PříspěvekZaslal: ne srpen 17, 2008 10:19 pm    Předmět: "český luk" Citovat

Zdravím. Nevíte někdo jaký tvar měl luk který se používal cca v 12-14 století v českých zemích??? Někde jsem četl že od nájezdu Avaru, tataru a mongolů se u nás používal reflexní kompozitní luk. Poraďte knížku, www stránky, prostě cokoliv co se této tématiky týče. A co "výřez" pro šíp ten se začal používat kdy?
Omlouvám se jestli to už někde na foru je, ale asi jsem hledal špatně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra www.lukostrelec.cz -> Luky Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Forums ©

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
=-Lucínkovo->
Veškeré texty jsou duševním vlastnictvím sdružení Lukostřelec.cz - plné znění právní výhrady zde.