Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Šípy pre palcový náťah
#1
Sú tu nejaký palcostrelci ? Big Grin
Mám 40lb kórejsky luk, a nedarí sa mi zladiť k nemu dreváky.
Najlepšie letia šípy so spinom 50# ( to sudim podľa karbonových .500 ) ale v tejto tuhosti už samotná drevená násada váži viac, než by mal vážiť hotový šíp. Skúšal som bambus, smrek, céder.

Bikonický profil som ešte neskúšal, žeby ten vyriešil všetky moje problémy ?
Pri silnejších librážach si viem predstaviť dobrý drevený šíp, ale čo na tie slabé, len karbon ?
Odpovědět
#2
Ono spine si treba vypočítať a nie súdiť podľa karbonov...
Odpovědět
#3
Spine nie je môj problém, nech si ho počítajú tí ktorý potrebujú aby im šíp oboplával luk. Mne stačí vzorec sila luku x 1.25 = minimálny potrebný dynamický spine šípu. takže 50# až 3000# je pre mňa fajn.
Odpovědět
#4
(06-26-2018, 03:21 PM)Marek Ťažiar Napsal(a): Spine nie je môj problém, nech si ho počítajú tí ktorý potrebujú aby im šíp oboplával luk. Mne stačí vzorec sila luku x 1.25 = minimálny potrebný dynamický spine šípu. takže 50# až 3000# je pre mňa fajn.

ja som pouzival kedysi toto: http://www.heilakka.com/stumiller/

postupom casu som sa to naucil robit uz podla seba

u korejskeho luku musis zvazit jeho specialne vlastnosti, ktore ine azijske luky nemaju, alebo ich nemaju tak vyrazne, alebo ich nemaju tak skombinovane Smile

za prve je to nizka BH, (aj) kvoli tomu je specialny uchop madla korejca, ktory odstrani plieskanie tetivy do zapastia a zaroven eliminuje paradox tak vyrazne, ze mozes mat sipy aj vyrazne rozdielnej spine, nez by si z toho kalkulatora vypocital ;-) .... ale na to si asi prisiel, ked si pouzil terminus technicus "dynamicka spine"

za druhe je to vyska zalozenia sipu na tetive a (aj) z toho specialny sposob vypustania (ovplyvneny uchopom madla)

korejci strielaju karbonmi aj z hornbowov, je to otrasna svatokradez, ale ti co robia tradicnu formu, pouzivaju bambusaky.
mne samotnemu sa osvedcili bambusaky ako najlepsie, hoci hovorit u bambusakoch o rovnakej spine v sade sipov je na smiech :-) ale prave v tom je to tajomstvo: korejci vzdy pouzivali bambusaky a vyvinuli velmi sofistikovanu techniku strelby, ze im nakoniec ta "nerovnaka spine" vobec nevadila ;-)

mudroval som o tom na starom fore, najdi si to...alebo studuj materialy, ako kedysi ja....alebo sa mozno niekde stretneme :-)
Odpovědět
#5
Položil som zle otázku. Nemám problém šípy zladiť čo sa týka spinu, foc, hroty, končíky a iné blbosti, ale chcel som vedieť či sa dá vyrobiť dostatočné tvrdý (aspoň 50lb) a zároveň ľahký (cca 25 gramov) šíp z dreva.

So silnejšími lukmi problém nemám, tam už pribúda hmotnosť drevenej násady pomalšie vzhľadom na svoju tuhosť.

Všimol som si že sa dá s palcom dobre strielať široká škála spine, ale predsa len, keď sú šípy tvrdšie tak sa nemusím tak sústrediť na dobrú khatru. Či ako to kórejci nazývajú.

A ktomu karbonu. Môj luk je škaredá umelina, tak môžu byť aj šípy. Nakoniec sa mi to drevo ktomu luku ani nebude hodiť Big Grin
Odpovědět
#6
(06-26-2018, 09:03 PM)Marek Ťažiar Napsal(a): Položil som zle otázku. Nemám problém šípy zladiť čo sa týka spinu, foc, hroty, končíky a iné blbosti, ale chcel som vedieť či sa dá vyrobiť dostatočné tvrdý (aspoň 50lb) a zároveň ľahký (cca 25 gramov) šíp z dreva.

So silnejšími lukmi problém nemám, tam už pribúda hmotnosť drevenej násady pomalšie vzhľadom na svoju tuhosť.

Všimol som si že sa dá s palcom dobre strielať široká škála spine, ale predsa len, keď sú šípy tvrdšie tak sa nemusím tak sústrediť na dobrú khatru. Či ako to kórejci nazývajú.

A ktomu karbonu. Môj luk je škaredá umelina, tak môžu byť aj šípy. Nakoniec sa mi to drevo ktomu luku ani nebude hodiť Big Grin

Moj korejec ma 58@31. Este nejake dva roky predtym, co som ho ziskal, som kupil bambusaky z Ciny, spinovane na 70. Tie som potom pouzil na toho korejca - boli sice dlhe - 32 palcov, ale lietaju ako raketa, snazil som sa tou ich dlzkou vyladit ich dynamicku spine ;-) niekde mam mozno aj tie sialene vypocty.
Nech je ako je, mozes mat aj ceder, aj smrek (hoci smrek je humus podla mna), alebo topol, alebo brezu, jednoducho hocico, a spravis z toho vhodne sipy. len to musis vediet ;-) a to budes vediet, len ked ich vyrobis kopu, kopu zlames, kopu zahodis :-D
Ale ked si nakoniec v tom, ze budes strielat z umeliny karbonmi, tak asi je tato debata zbytocna..... ;-)
Odpovědět
#7
Poznáš tento obchod ?
https://www.thelongbowshop.com/collectio...row-shafts
Objednal som tieto bambusové tyčky a keď som ich doma zvážil boli vytriedené váhovo +- 2 grainy ( 0.13 gramu ) a spine 40-45. Poštovné 7 eur.

Hotové šípy sú však do 40lb ťažké. Majú asi 14gr/l.

[Obrázek: QjbekIM.jpg][Obrázek: ntJBhym.jpg]
Odpovědět
#8
poznam, dovazaju tie tycky z Ciny, bud od Tigra alebo Tonkina, tie sipy.....akoze da sa aj takto, ale strhavane prirodne pierka su lepsie, nemusis to prasiť tou snurkovou omotavkou. Co si tam dal za konciky? Nejaky inzert?
ja mam od Tigra, tycka sla tusim po 2 dolare, co je cena s ktorou neviem ci moze niekto konkurovat, postovne free :-D
ale teraz po uprave colneho zakona uz radsej treba hladat v EU
toto je lepsi obchod IMHO: http://www.bogenloewe.de/index.php?main_...ath=16_353
uz len preto ze anglani su dost mimozy, ktory uznavaju len svoju kralovsku postu a jej zmluvnych partnerov
navyse typek co ten obchod Bogenloewe vlastni, je v pohode a dohodnes sa s nim

oni su samozrejme tazsie ako ceder, ale ku korejskemu luku patria a je to super material, je to vlastne prirodny karbonovy sip, ktory sa moc nelame
Odpovědět
#9
Už nedávam omotávku vôbec.
To som vybrúsil z POM tyčky. Dosť pevný plast a ľahko sa opracúva. Je to tam vsunuté ako insert.
Na ďalšie inserty už suším drieňové prúty.
Dík za obchod.
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející toto téma: 1 host(ů)