Jaký luk si mám koupit?
Chci tradiční (nekladkový) luk. Jaký si mám vybrat luk?
Jaký si mám vybrat luk? Tuto otázku slýchám/čtu pravidelně. Těžká otázka a ještě těžší odpověď. Jako dobrý obchodník bych ti asi měl „vnutit” ten nejdražší luk, který mám skladem. Jsem ale asi špatný obchodník. Možná proto, že jsem spíš lukostřelec, osudem postrčen do obchodu. Vše níže je tak viděno mým pohledem bez nutnosti hledání univerzální odpovědi. Pokud nerad čteš nebo se nerad zaobíráš teorií, kup si univerzální luk třeba v Decathlonu. Bude sice stát „za prd”, ale šíp z něj poletí směrem od tebe. A to se vyplatí. Tvá volba může být i primitivní luk, který si vyrobíš – to je také krásná cesta. Má další slova budou ale směřovat k průmyslově vyrobeným lukům, a pokud s něčím níže nebudeš souhlasit, tak říkám rovnou – máš pravdu a už se tak o tom dál nemusíme bavit.
Takže jaké je vlastně tvé vnímání lukostřelby? Instinktivní, technické, sportovní, tradiční, prestižní, silové, relaxační, trikové, rehabilitační (?), intro/extrovertní, rodinné, … nebo to má být pouhý čistič hlavy? Čistič hlavy? Lukostřelba může být právě ten vůbec nejvíc nejlepší čistič hlavy! Jaký luk? Napřed se ujisti, které tvé oko je dominantní. Ideální stav je ten, když jsi čistokrevný pravák nebo levák. Tzn., že třeba jako pravák máš pravé oko dominantní a pak pravou rukou taháš tětivu k pravému oku. A levák zrcadlově obráceně, pochopitelně. Viz - https://cs.wikipedia.org/wiki/Lateralita
Dále je tu malá skupina lidí s tzv. zkříženou lateralitou, kteří mají dominantní oko a ruku křížem. A pak je tu pár lidí „nevyhraněných“ nebo v mládí přeučovaných (to už se nyní naštěstí nepraktikuje). To je pak trochu peklo. Když mi na trénink přijde někdo se slovy: „jsem šikovný na obě ruce”, tak vím, že je o zábavu postaráno. Dominance oka je za normálních okolností daná (= neměnná). To ale neznamená, že by se nedominantní oko nedalo „posílit”. Tím se tu však zabývat nebudeme.
Takže jaký luk!? Nabídka je pestrá. Pojď si pro trochu teorie. Většinou jsou luky rozlišené stranově s označením RH nebo LH. Zkratky z angličtiny Right Hand (pro praváka) a Left Hand (pro leváka). Toto se týká i označení stranového provedení veškerého lukostřeleckého vybavení. Třeba RH boční toulec bude toulec pro praváka (k pravému boku). Když už jsme u angličtiny – ta naše evropská lukostřelba je historicky tak nějak anglosaská záležitost. Proto se většinou vše uvádí „v angličtině”. I všechny technikálie jako třeba „rozměry/hodnoty“ jsou v imperiálních měrných jednotkách (palce, šedesátičtvrtiny palce, … libry, grainy, …) - viz. https://cs.wikipedia.org/wiki/Angloamerick%C3%A1_m%C4%9Brn%C3%A1_soustava
Při troše snahy se do toho dá lehce proniknout. Délky se tak udávají v palcích (značení palce je dvojitý apostrof ” nahoře za číslovkou nebo zkratka in – z anglického inch). 1”= 2,54 cm. Takže třeba délka luku je 68”. A síla nátahu luku je pak udávána v librách. Zkratka lb nebo se dost často používá značka #. 1 lb = 0,45 kg. Ad síla luku – plno lidí má představu, že luk má být silný. No, nevím. Já lukostřelbu jako silový sport nevnímám. Nehledě na to, že naše chrupavky/klouby/vazy/… na takovou zátěž „konstruovány” nebyly. Mám kolem sebe dost „poškozených” střelců na to, abych touto cestou nešel. A Haribo gumoví medvídci to fakt nespraví.
Takže, jaký luk si mám koupit!!!??? Slabý! A to fakt ne proto, že bys neutáhl luk silnější. Asi utáhneš, ale jakmile se s tím lukem budeš prát, tak se správné technice výstřelu nenaučíš.
Pro relax/instinkt/čističovu lukostřelbu stačí i ten nejlevnější luk. Třeba cvičné reflexní dřevolaminátovérozebiratelné luky jsou od cca 2000 Kč bez ohledu na to, jestli je vyrobí Číňan, Ital nebo „kdokoliv”. Starší lukostřelci doporučí bez váhání legendární SamickPolaris. Jenže ten už se pár let nevyrábí. Ale na trhu je několik pokračovatelů, které jsou konstrukčně pořád stejné. Prostě cvičný dřevolaminátový luk v ceně do cca 3000 Kč. S těmito luky na olympiádu nepojedeš, tak nemůžeš čekat špičkové technické parametry. Pokud k němu však budeš mít vhodný šíp, můžeš dosáhnout i překvapivě dobrých výsledků (na kratší vzdálenost). Výrobci těchto luků většinou nabízejí jen „slabá” ramena do 26#, protože je to přece CVIČNÝ luk a ten z principu nemůže být silný. Ale někteří výrobci nabízejí ramena až do 50#. Ta jejich „rozebíratelnost” (takedownbow) má dvě základní výhody. Luk se ti vejde do tašky/batohu a hlavně si časem můžeš dokupovat silnější ramena. Luk tak výkonově poroste s tebou. To pak může být cesta pro „silového” lukostřelce. Začne se slabšími rameny a postupně (žádný spěch!) si za pár peněz bude dokupovat silnější a silnější ramena. A pak, až už bude mít zkušenosti a dost „nataháno”, si třeba koupí kvalitnější luk. Ale pozor, není to jen o síle ramen/nátahu. Když to zevšeobecním, tak levný dřevolaminátový luk o síle nátahu 30 liber bude mít „nějakou” rychlost ramen (švihu ramen) a jiný, kvalitnější/dražší luk bude mít při stejné nátahové síle „rychlejší” ramena (třeba dřevo/karbon) a tudíž šíp z tohoto luku poletí rychleji/dále/s plošší dráhou letu. Takže dost často lukostřelci časem dospějí právě ke kvalitnějšímu luku s menší nátahovou silou. „Nervou” se s ním = lépe se strefí. To byla i má cesta. Vystoupal jsem postupně k 45 librám a pokorně jsem opět postupně klesl k 30 librám. A můj příští luk bude možná25 liber. To se ovšem bavíme o reflexním „loveckém” (holém) luku pro zábavu. Když budeš chtít střílet olympijskou terčovku na 70 metrů se sportovním lukem (stabilizátory, mířidla atd.), tak se slabým lukem to nepůjde. Co mám třeba jeden tréninkový 28 liber silný (dřevo/karbon), tak s ním trénuji maximálně na 50 metrů. Na delší vzdálenost to už nemá cenu (balistiku nejde obelhat).
Na všechny ty cvičné levné luky patří dakronová tětiva, která je mírně průtažná/pružná, takže je šetrná ke špičkám ramen, které jsou zeslabeny drážkou. „Ostrá” (neprůtažná – např. fast flight) tětiva by sice šípu předala více energie, ale časem by poškodila právě ty špičky ramen (tips).
Délka luku souvisí s tvou délkou nátahu. Každý jsme jinak „rostlý” a každý typ luku má jinou konstrukci. U všech „tradičních” (nekladkových) luků platí přímá úměra. Nemůžeš mít vzhledem ke své délce nátahu příliš krátký a zároveň levný luk. Zlomil bys ho. Pokud toužíš po kratším luku, tak buď musí být z těch dražších (díky kvalitnějšímu materiálu a výrobní technologii snese větší ohyb) nebo si vyber luk jezdecký, který je ze své podstaty krátký. Nebo, jsi-li technický typ, vyber si luk kladkový. Ale k tomu se dostaneme jindy.
Zpět k reflexním lukům. Jejich udávaná síla nátahu je většinou vztažena k délce nátahu 28”. Tu má zhruba střelec 175-180 cm vysoký při „sportovním stylu nátahu”. Takže on bude tahat z 30 librového luku 30 liber. Střelec menší má kratší nátah a bude tahat o pár liber méně, než je udáno na luku. A střelec vyšší pak více. Ok?
Délku nátahu si můžeš i změřit = zaujmi střelecký postoj cca 1 metr od zdi (bokem ke zdi), přední ruku (drží luk) sevři v pěst a opři ji o zeď, simuluj nátah tětivy (zadní ruka se dotkne zahnutými prsty úst - mírně pootočená hlava ke zdi/terči) a změř vzdálenost od zdi k prstům zadní ruky (ke rtům/k tětivě). V cm změřenou délku vyděl 2,54 (1 palec) a znáš svou délku nátahu v palcích. Ale pozor, je to jen orientační hodnota! Lidské tělo je tvárné a ta délka nátahu se mírně mění dle zátěže. Trochu jiná je situace u luků jezdeckých, které mají svůj původ v Asii, kde se běžně tětiva tahá palcem „až na ucho”. Tedy se u nich počítá s nátahem delším. Vždy by to mělo na luku (u luku) být uvedeno. Tedy u toho jezdeckého luku bude třeba psáno 40# @31 – to pak znamená 40 liber při délce nátahu 31”.
Orientační rozdělení dle délky nátahu např. cvičného reflexního luku RagimWildcat/Matrix:
48" > 12 - 16 lbs > délka nátahu cca do 20"
58" > 12 - 18 lbs > délka nátahu cca do 24"
62" > 12 - 40 lbs> délka nátahu cca do 28"
64" > 12 - 40 lbs > délka nátahu cca do 29"
66" > 14 - 40 lbs > délka nátahu cca do 30"
68" > 14 - 40 lbs > délka nátahu cca do 31"
70" > 14 - 40 lbs > délka nátahu cca do 32"
Orientační rozdělení dle nátahové síly cvičného luku:
do 18# - děti do 13 let
16-26# - ženy, mládež, začátečníci
26-40# - pro fyzicky zdatné jedince a pokročilé
Nic z těchto hodnot není dogma. Každý jsme jiný a každý výrobce může doporučovat hodnoty mírně odlišné.
U sportovních (olympijských) reflexních luků jsou např. doporučené délky jiné.
66” luk je cca pro délku nátahu do 28”
68” luk je cca pro délku nátahu do 30”
70” luk je cca pro délku nátahu nad 29”
No jo, ale co když jsi přes 2 metry vysoký s nátahem 35”? Nebavil by tě třeba volejbal nebo basket? Promiň, dlouháne. Nějaký kompromisní řešení by se našlo i v lukostřelbě, ale nebude to ono. Navíc šípy se standardně vyrábějí max 32” dlouhé (plus pár typů delších – třeba dříky šípů EastonLegacyCarbon se vyrábějí v délce 34”).
A víš co je nejhorší, že čím více toho budeš vědět, tím více budeš s volbou možná váhat. Nebo třeba už chápeš, že univerzální luk neexistuje. Plno lukostřelců má luků více. Každý jiný. Ale na to nespěchej. Jsi na začátku cesty. Stanov si nějaký cenový strop a uvědom si, že koupí luku výdaje nekončí. Minimálně pár stovek tě bude stát i základní příslušenství a aspoň TROCHU solidní šípy (nedřevěné) pak jsou od cca 140 Kč/ks. Lukostřelba je v tomto skvělá. Můžeš ji dělat levně nebo i tuze draze.
Lukostřelba je fyzika a ta se nedá obelhat. Když jsi zkušený lukostřelec, máš ke své postavě parametrově správný luk a k tomu luku parametrově správný šíp, tak kam se podíváš, tam se strefíš. Takže zjednodušeně – luk a šíp TO umí a jen ty jim to kazíš svou nedokonalostí.
Takže, sakra, jaký si mám koupit ten luk?????!!!!!
Hele nevím. Zajdi si do lukostřelecké prodejny se zkušeným personálem nebo kontaktuj nějakou lukostřeleckou partu ve tvém okolí a pokecej si s nimi. Ideálně, když si pár luků aspoň potěžkáš, osaháš atd. Je ohromný rozdíl mezi lukem na fotce a lukem v ruce. Nestyď se ptát zkušenějších, ale pozor na rozumbrady z internetových diskuzí nebo youtube videí. Hodně štěstí při výběru.
Díky za pozornost. Petr Čížek