Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kuše po domácku
Děkuji za komentáře, co se týká síly nátahu, tak tu jsem uvedl co uvádí výrobce lučiště, ale je to jenom číslo nalepené na lučišti, skutečnost jsem opravdu neměřil, vím že samozřejmě souvisí i s délkou nátahu. Do výroby vlastního lučiště jsem nechtěl jít od začátku. Nechtěl jsem si rozbít hubu při druhém výstřelu Smile. Nemám zkušenosti s výrobu sklolaminátu a u takové aplikace jako je lučiště kuše se moc chyby neodpouští. Když ti praskne pažba při vrtání nebo při broušení, tak si zanadáváš, ale zdraví ti zůstane. Chtěl jsem taky trochu konzistentní účinnost a aby to taky nějak vypadalo a cena 1200Kč za koupené lučiště je velmi malá. Historickou kuši jsem nechtěl vyrábět.
Hlavu s lučištěm mám připevněnou třemi šrouby a jedním vloženým šroubem do těla kuše, sundávám ji jenom výjimečně - proč taky? Hlava byla taky asi až na čtvrtý pokus, dostává všechny ty rány a nechtěl jsem ji po každé desáté raně dotahovat.
Odpovědět
DanM
No jo, ja vychádzam z toho, že ak napríklad poviem, že som vyrobil luk, tak tým myslím, že hlavne to, čo je podstatou luku - teda pri skladanom luku ramená a madlo, alebo pri celodrevenom proste celý luk. Pri kuši je to hlavne pažba (celé telo kuše), lučište, tetiva, spúšťový mechanizmus, poprípade napínací mechanizmus. optiku by som až tak neriešil, pretože sa dá strieľať aj bez nej...Každopádne je to pekná kuša, nechcel son nikoho nasilu kritizovať. Skôr ma zaujímajú skúsenosti s výrobou lučišťa, pretože sa s tým teraz potýkam...Niečo som tu už dal, ale výsledky boli chabé, takže môj "súkromný výskum" pokračuje. Momentálne pracujem na kompozitoch drevo - sklolaminát. Celodrevené som vylúčil zo svojich snáh kvôli veľkým silám, ktoré musí lučište zniesť, a nie som zaťažený na historické repliky, takže skúšam cestu moderných materiálov. Uvidíme, či sa mi podarí vôbec vyrobiť niečo použiteľné. Pri lukoch to nie je problém, ramená sú podstatne dlhšie a menej namáhané....
Odpovědět
stavba dřevěné kuše
přes léto jsem vyrobil pár schopných luků a v zimě "lovím" schopné dřevo, aby do další sezony trochu proschlo a bylo z čeho zase vyrábět. Tak abych v dílně nezahálel, rozhodl jsem se vyrobit kuši. Klasickou, středověkého stylu, dřevěnou, s jednoduchým funkčním spouštěním - ořechem.

Cílem je dřevěné tělo kuše délky cca cm s dřevěným lučištěm délky -90-100 cm. spouštěcí páka ocel. Uchycení lučiště vyklínkováním a svázání přírodním provázkem

Tak jsem začal ořechem a objímkou. 
Rady a zkušenosti se stavbou uvítámSmile

pokračování fotek


Přiložené soubory Miniatury
                               
Odpovědět
No,dost zalezi aj na tom aka bude sila lucista, vzhladom nato ze si tam zvolil ako material orecha drevo.
Keď sa prestaňes hrať, neznamená to že si dospel, ale že si zostarol.
Odpovědět
Chtel bych 100-150 lb. To by melo drevo udrzet, je to dub. Poohlidnu se do budoucna jeste po jinem materialu. Vymenit se to da kdykoliv za par minut.
Odpovědět
Drevo byva obcas zradne,a vie prasknut aj bez varovania.dost casto sa to vie odtrhnut ak su narusene vlakna.osobne by som pouzil kov,ocel,mosadz.pokial ti nejde o zhotovenie nejakej vernej repliky.ani paroh nieje ziadna vyhra,pokial nieje premiovej kvality,resp.je prilis porovity.pokial chces pouzit drevo na ten orech,musis si paralelne k tomuto rozhodnutiu uvedomit,ze tam bude tlakova stycna plocha v mieste zamknutia orecha pakou.ocel vs drevo.musis si uvedomit,ze stlacenim paky sa stycna plocha paky posunie smerom dole k hrane vyrezu orecha.mozno by to miesto slo nejako vystuzit.ale osobne by som tomu velmi neveril.pokial urobis celu sochu ako komplet slusne naddimenzovanu,mozes menit lucista stale k silnejsim,kedze drevene luciste bude vzhladom k takejto soche spotrebnym materialom.kratke lucista bez sliach,rohoviny,ci laminatu sa casom vystrielaju,prip.prasknu.
Keď sa prestaňes hrať, neznamená to že si dospel, ale že si zostarol.
Odpovědět
ako píše spitamen. Orech z dreva, nech je akokoľvek tvrdé, by som neriskoval, z dvoch dôvodov. Tie rožky, za ktoré bude zaháknutá tetiva, sa môžu ulomiť. Plocha orecha, na ktorú dosadá oceľová páka, tak tam sa bude páka zatláčať. jedine, že by si tam dal nejakú kovovú platničku. Ja by som na orech použil oceľ.
Lučište, to je samostatná kapitola. Síce som sa na lučišti zastavil, už asi dva roky som neurobil nič, ale moje skúsenosti sú dosť "nepríjemné". Pokiaľ má byť lučište len z dreva, neviem, akú max. náťahovú silu dosiahneš, aby sa nezlomilo. Asi robím niekde chybu, ale aj pri silnom lučišti, bol výstrel dosť pomalý, a šíp ledva "vyfluslo" z kuše. Ak ti nezáleží na autentickosti kuše, tak by som skombinoval drevo a laminát, alebo len laminát.
S lukmi nemám problém (myslím ramená z dreva a laminátu), ale lučište na kušu je pre mňa stále oriešok.
Odpovědět
Oppossum..z akeho dreva si mal to luciste?bolo dostatocne suche?nad 100lib by to uz malo nejako strielat.nemal si nahodou velmi silny pritlak tetivy na sochu?
Keď sa prestaňes hrať, neznamená to že si dospel, ale že si zostarol.
Odpovědět
ja ti na to neviem už ani odpovedať. Lebo už ani neviem, čo tam v garáži mám Smile mal som nejaké z agátu, nejaké z liesky, potom nejaké lepené...Všetko bolo suché drevo, niekoľko ročné. S tou tetivou by to možno aj sedelo, lebo ja som dal lučište podľa prvého nákresu, ktorý som mal k dispozícii, a to je cca 85 stupňov voči zvislej rovine. Teda odklon od zvislej roviny 5 stupňov. To je taký pomerne známy nemecký plánik stredovekej kuše. Zdá sa mi to veľa. Jeden chlapík si tiež urobil kušu (okrem lučišťa, to si dal spraviť z laminátu), a nedal tam žiadny sklon lučišťa smerom dolu. Strieľa mu to pekne. On si urobil kopyto na lučište, a niekto mu na to nalaminoval vrstvy. Hovoril, že keď to dostal, tak samozrejme orezal okraje, ale bolo to moc silné, tak ešte zbrúsil nejaké vrstvy.

tu to vidno najlepšie, ten uhol
http://lukostrelec.cz/subdom/forum/attac...hp?aid=954

Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející toto téma: 1 host(ů)