Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Luky kompozitné
#31
ten skýtsky luk na tej burze som pred nejakým rokom videl na inej burze - asi ho už terajší majiteľ nechce......alebo ho niekto zdedil a takú "hovadinu" radčej predá.

Pár krásnych a funknčných replík vyrobil - a vyrába - Jason Beever z USA.

Tá debata bola asi prerušená "vďaka" môjmu zápalu na opačnom protipóle diskusie - čo mi je ľúto a je mi to už jedno. Už nikoho nepresviedčam o ničom.
Odpovědět
#32
Daj linka na Beevera. Rád pozriem. Cieľom nie je presviedčať- skôr rozšíriť rozhľad. Presviedčaním sa nedá moc dosiahnuť- človek si musí sám urobiť dojem. Ak má záujem.
Odpovědět
#33
Dusan
nepolemizujem o obrovskom počte slovných základov a podobnosťou medzi slovanskými jazykmi a sanskrtom. Hovorí často o tom Švický (Žiarislav) na Slobodnom Vysielači v relácii Rodná cesta https://slobodnyvysielac.sk/relacie/rodna-cesta/, a je to veľmi poučné ... ani o genetických výskumoch, píše o nich veľmi podrobne Oskar Cvengrosh - Tajné dejiny Slovenov a Uhorska http://www.tajnedejiny.sgo.sk/
O dejinách Slovanov tiež zaujímavo rozpráva historik Matúš Kučera https://www.google.com/search?client=fir...u%C4%8Dera na SV v relácii Klub národohospodárov (cyklus Knieža Matúš rozpráva) https://slobodnyvysielac.sk/relacie/klub...slovenska/
Išlo mi v mojej poznámke skôr o tie luky, že prečo sa u nás nedochovali nejaké nálezy, tvarovo podobné skýtskym, mongolským, čínskym, indickým, kórejským lukom...Je pre mňa záhadou, prečo predkovia Slovenov takto putovali prakticky po celej Ázii a Európe, všade akože zanechali kultúrne a technické vymoženosti, z ktorých vlastne potom tieto ázijské národy profitovali, ale na území Európy, kde sa vlastne usadili a žijú ich potomkovia dodnes, nenájdeme z toho nič. Prečo si nezachovali a neodovzdávali generačne tieto poznatky, ale začali používať technológie germánov alebo rimanov. to je otázka, a myslím, že treba si klásť aj správne otázky, nie všetko zapadá do tebou zmieňovaných teórií. A okrem týchto technológií si nezachovali okrem spoločného jazyka prakticky nič - ani spôsoby meditácie, ani ajurvédu, ani náboženstvo alebo filozofiu podobnú indickým...
O tých lukoch to vyzerá skôr ako nepodložená hypotéza, ktorá môže, ale nemusí byť pravdivá, nakoľko dôkazy k tomu nemáme. S tým podnebím, priaznivým alebo nepriaznivým k zachovaniu artefaktov, s tebou nesúhlasím. Veď v Európe sa zachovala v Alpách kostra muža, a spolu s ním aj luk, ktorý nezodpovedá tvarovo kompozitným reflexno-deflexným lukom...https://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%96tzi
https://www.aktuality.sk/clanok/238006/l...-potomkov/
A okrem tohto starého luku, žiadny iný starý luk, podobný ázijským, na území Európy, neexistuje.
Ono, mnohé hypotézy, ktoré majú osvetliť dejiny spred 5000 rokov p.n.l. sa bez lapidárnejších dôkazov ťažko dokazujú. Existuje aj  hypotéza, že civilizácie z tohto obdobia, alebo ľudská rasa, ktorá sa vtedy objavila, nemá nič spoločné so žiadnymi pravekými predkami (neandertálec a ďalšie vývojové skupiny ľudí)...aj to je možné, zatiaľ však čakáme na lepšie dôkazy Smile
Odpovědět
#34
Takže o lukoch. Tie prírodné podmienky platia. OTziho luk - toho si myslím spomínal- je jeden z mnohých zachovalých celodrevenných- (viac menej zachovalých) práve vďaka jednej z dvoch možností konzervácie v našich podmienkach - ĽAD A RAŠELINIŠTIA. Okrem Otziho sa práve vďaka tímto dvom možnostiam zachovali zbytky MOLEGABETU a iných celodriev na severe - Švédsko, Dánsko , Nórsko a tak. To sú archeologické fakty. ( a teda aj morská voda- aj tá konzervuje- myslím, že náklad anglických lukov z akejsi lode to dokazuje- dohľadaj si )

Správne- otázky si treba klásť a to čo najkomplikovanejšie -pokiaľ sa dá. To , že u nás našinci nestrácali čas komplikovaným lepením - je podľa mňa len dôkaz ich PRAGMATIZMU- teda sedliackeho rozumu. Ak si obklopený nekonečnými lesmi kvalitného dreva ( TISU, JASEŇA...) Prečo by si preboha lepil a čakal a lepil a čakal ... Našinci žijúci na nekonešných stepiach , kde je problém nejaký strom nájsť - aj to brezy, a ihličňany zato množstvo tej "správnej" rohoviny - tak tí lepili. Preháňali sa hlavne na koňoch- TAM TO MÁ VÝZNAM. Dokonca nutnosť. A začalo to pravdepodobne v pravlasti na severe- hoci tam nebola vtedy taká kosa ako teraz- ale nutnosť zlepiť -alebo len zviazať akýkoľvek kúsok dreva a kosti - lebo ani tej rohoviny moc nie je bola veľká.

Dôkazom používania skladaných lukov u nás nie je ani sporadický nález "primitívov" medzi skladanými lukmi- "hokejok" typu Avarských či "akože" Maďarských ( žiadny Maďari vtedy neboli ) v okolí Dunaja aj z našej aj z Maďarskej strany - dokonca aj na Morave /zase prírodné podmienky - len kostenné obloženia madla a koncov / , ALE OBROVSKÉ MNOŽSTVO NÁLEZOV TZV. SKÍTSKYCH HROTOV ! Pri Piešťanoch ti môžem ukázať kopec, kde ich detektoristi už zo svahu /očividne útočné strely proti svahu - kde bola vždy historicky vojenská posádka/ naťahali STOVKY ! Tie klasické maličké , odlievané trojhranné s protiháčikom...To z celodreva strieľať skoro nemôžeš a ani nebudeš. Pásmo nálezu týchto striel presne kopíruje pozdĺž slovenska líniu lesov a samozrejme smeruje na východ na Ukrajinu. ALe viem že sa našli aj na Orave. Pozri si Renesančné obrazy Skladané luky sú na obrazoch k celodrevenným minimálne 1:1.

Od germánov sme nič poučného ťahať nemuseli - Germáni sme MY ! A k Rímu- to je na dlho ... "LEPŠIE DÔKAZY" - minimálne tie genetické máme.

Nakoniec použijem trochu "nekorektný" mierne nefér príklad - ktorý ale nie je z mojej hlavy - je to vedecky podložený sociálno- psychologický fakt- Mongloidná rasa nie je rasou TVORCOV A VYNÁLEZCOV. Všetko čo kedy produkovali sa buď u niekoho naučili, alebo im bolo dodané a spajcovali. Zbytočne budete dôvodiť "pušným prachom, papierom a podobnými srandami". Dávno vyvrátené "histerické" klamstvo. Nález Kušanských múmií v Urumči je neuveriteľným dôkazom.

K tým zvykom a "hinduistickej " minulosti. AK počúvaš spomínaných autorov musí ti byť jasné - hoci celková predstava nie je dodnes obsiahnuteľná - ako nám vymazávali pamäť. Stačí si len prečítať zachované rady Konštantína & Metoda ,ako s "našincami" vyznávajúcimi starých bohov nakladať- urezávanie kadečoho bolo len srandovným začiatkom. Priložil som asi nie tie správne skeny z p. Hromíka. Tam ide len o hľadanie zmyslu slov - nie o vieru zakliatu v našich kopcoch - ale na túto tému nestačí postnúť stránku - dve - to je na kapitolu a viac- a to už si musíte každý sám kúpiť a prečítať. Skúsim nájsť niečo, čo by bolo pochopiteľné na cca 2 stranách. Možno nájdem.
Odpovědět
#35
Nechcelo sa mi skenovať, tak postnem pár stránok niečoho čo potrebuje úvod - z ktorého nemám sken - ale myslím, že to viac-menej charakterizuje o čo ide. Podobne a aj ďaleko detajlnejšie je rozobrané celé Slovensko- naozaj - prevratná záležitosť.

[Obrázek: Sken1lf9t.jpeg]

[Obrázek: Sken21tvj.jpeg]

[Obrázek: Sken38e9f.jpeg]

[Obrázek: Sken4z6by.jpeg]

[Obrázek: Sken547th.jpeg]

[Obrázek: Snimekobrazovky20191109v22.56.37i51i.png]
Odpovědět
#36
Jason je hlavne na FB a Instagrame, a ty tam nie si myslim.

Ma aj stranku ale je dost neaktualna - vobec nie je na nej este potetovany :-) https://www.jwbbows.com/bows.html

tu je nejaky clanok s nim 

https://hudsonvalleyone.com/2018/01/31/h...horn-bows/

tu je video pre zakaznika co ma od neho skyta

https://youtu.be/N6AUq6f5SD8


Vcera dal jeden typek na FB ATARN zopar zaujimavych obrazkov Polskych jazdcov, ktori maju radoby turecke luky - mozno kopa lukov v europskych muzeach ani nie su original turecke, ale mozno sa vyrabali aj na opacnej strane barikady - ako napriklad "arco a  la turka" z juzneho talianska (prvy obrazok)

[Obrázek: 6a.JPG]

[Obrázek: Lisowczycy.PolishLithuanianlightcavalrydvio.jpg]

[Obrázek: RembrandtsPolishRider165046j7.jpg]

[Obrázek: Polishwingedhussar.w1sr.jpg]

[Obrázek: 74525301102177470524065568656211091338035200nh7lp.jpg]

[Obrázek: 73325248102177470530065715538218057400320000nwo49.jpg]

[Obrázek: 70001712102177470533265798061633346641330176n4mo3.jpg]

[Obrázek: 74496756102177470540865983514094533090476032nkcmr.jpg]
Odpovědět
#37
Pri všetkej úcte k C.Hromníkovi (každý kto dá "dokopy" dlhý text na knihu si zaslúži úctu) mi tie posledné skeny čo si sem dal pripadajú ako veštenie Hessa Jašteráka. Pozri si napríklad toto: https://www.youtube.com/watch?v=w_mq2rNcono
Odpovědět
#38
Vďaka za post - Jasona pozriem, len sa hne'd chytím šance vyjadriť k otázka " boli to turecké luky v rukách poľských jazdcov , alebo vlastné". Tvoj postoj naznačuje,že stále pokladáš "LEN" Turkov-presnejšie OSMANOV / Meno prvého zjednocujúceho rodu OSMAN ( ako ďaleko je od neho k USAMA (( BIN LADIN a kopec jeho menovcov v muslimskom svete ?))/ a ostatných " AZIATOV" za tvorcov a užívateľov skladaných lukov.
Treba si uvedomiť, že poľská jazda - je LEN POKRAČOVANÍM STEPNÝCH SLOVENSKÝCH (SLOVEN) JAZDCOV , KTORÝCH NAJBLIŽŠÍ "PRÍBUZNÍ" SÚ ROVNAKO OZBROJENÍ KOZÁCI - a tí s ich bojovou tradíciou pokračujú po stepi v stopách SARMATSKO- SKÍTSKEJ kultúry až po SIBÍR zaberajúc územie dnešného MONGOLSKA a aj veľkého kusu severnej číny zvanej KITAJ až po múr. Až od neho začínala neporovnateľne menšia ČÍNA.
SARMATSKÍ jazdci so skladanými lukmi boli ako žoldáci Rímskych légií až v BRITÁNII- čo už potroche priznávajú aj anglosasi - vrchlom čoho je ARTUŠ sfilmovaný ako SARMAT... Samozrejme , že skladaný luk bol logickou časťou výzbroje jeazdeckých vojsk v celej tejto oblasti.

Druhá otázka je či výtvarník tvoriaci moderné zobrazenie /známky / vedel o čom točí- renesanční umelci hádam vedeli čo maľujú. Na túto tému sme sa veľa bavili v bývalom Lukostrelcovy - boli postnuté neviem od koho už dobové zoznamy mestských zbrojníc českých miest s počtom lukov , kde časťz nich bola skladaných. Sú záznamy Srbských miest a dedín kde boli manufaktúry pre výrobu skladaných lukov pre Osmanskú armádu... U nás je maľba nad oltárom ..v Poprade (Lomnici ?) či tam kdesi- musím pozrieť - Kumána strieľajúceho na koni v otočke do zadu skladaným lukom... sú toho mraky.

/ napr. čo sa týka renesančnej náboženskej témetiky - čisto len na tému sv. SEBSTIÁNA - ktorého vraj rozstrieľali lukmi priviazaného o kôl - schválne si môžete urobiť štatistiku koľko percent lukostrelcov na rôznych obrazoch má celodrevo a koľko skladaný luk./

[Obrázek: Snimekobrazovky20191110v18.01.21ambi.png]

[Obrázek: Snimekobrazovky20191110v18.03.507v4k.png]

[Obrázek: Snimekobrazovky20191110v18.05.02wmbe.png]

Jasonov luk vyzerá pekne- otázka je či to robil tak , ako Karpowitz- teda klasicky drevenné jadro , rohovina a šľachy-alebo tím VEEEĽMI " KOMPLIKOVANÝM SKÍTSKYM SPÔSOBOM. Škoda že na videu aj nestrelil-celkom by ma to zaujímalo.Potešilo ma , že umravňoval luk na tetive- tak ako Korejci-lebo na túto tému som mal s Karpowitzom dlhšiu debatu a ten na môj údiv , bol rezolútne proti tomu. Celkom som nechápal jeho postoj- ako skúseného praktika. Krotiť luk bez tetivy je...kravina- bez logiky.
Odpovědět
#39
(11-10-2019, 05:37 PM)fedosteve Napsal(a): Pri všetkej úcte k C.Hromníkovi (každý kto dá "dokopy" dlhý text na knihu si zaslúži úctu) mi tie posledné skeny čo si sem dal pripadajú ako veštenie Hessa Jašteráka. Pozri si napríklad toto: https://www.youtube.com/watch?v=w_mq2rNcono

Pozerať to nemusím- poznám. Treba čítať CELÚ knihu- ako som spomínal- dať kúsok celku- ktorý má logický vývoj zdôvodnení toho čo tvrdí na veľkej ploche je nezmysel. Ak to niekoho zaujíma -kúpte si knihu. Ak máš vo veci nejaký prehľad- mali by ti dôkazy p. Hromníka dávať zmysel. Šokujúci -ale zmysel. K tomu však treba mať aj prehľad o hinduizme a to už veru nemá každý. Aj ja s tím bojujem. Ale ako vidno treba sa zakusnúť- je to o našej praminulosti. Ak si všimneš- nevychádza len z etymológie - teda pre niekoho "hry " so slovíčkami - ale aj umiestnením tých "slovíčok" v priestore a aj zmysle toho priestoru a to už nie je "Jašterákovanie". Hinduizmis je založený NA VEĽMI PRESNÝCH KOZMOLOGICKÝCH pozorovaniach a tie majú aj veľmi presné umiestnenie - k tomu sa aj tak volajú a dokonca súhlasia aj s archeologickými nálezmi. Tri body ukotvenia. To už stojí " na nohách". Ale samozrejme - zhodiť zo stola sa to dá  bez hlbšieho ponoru kedykoľvek. 

Ono fór je aj v tom, že p. Hromník nie je  "amatér" ani nedouk. Kole tím oči aj našim"profíkom" nemôžu ho obviniť z neprofesionality. Dokonca nemal ani nikdy v pláne venovať sa nejakému "pnslavizmu" z detstva ho vzrušovala romantika exotických domorodcov- najprv Indiánov a potom domorodcov Južnej Afriky-ktorých vyštudoval aj an Karlovej Univerzite v Prahe a potom dokončil doktorát v USA. Je to medzinárodne uznávaný vedec. Na stopu k jeho rodnej krajine ho priviedli práve Juhoafrický Hotentóti. Práve pri ich výskume narazil na neuveriteľnú sakrálnu podobnosť s toponímami Slovenska  cez SANSKRT  a následne  DRAVIDČINU. Prečítajtesi jeho životopis. Je na nete. Stačí zadať meno. Sú tam aj nejaké články aj videá. ALe naozaj sa dá vniknúť do toho čo tvrdí len cez knihu a postupne. Inak je to všetko vytrhnuté z konceptu a ťažko stráviteľné.
Odpovědět
#40
Jason robi aj s drevennym jadrom, videl som aj taky ze v dreve bol vnutri pasik rohoviny.

Videa ma na FB a Instagrame.
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející toto téma: 34 host(ů)