02-09-2018, 09:01 AM
(Tento příspěvek byl naposledy změněn: 02-09-2018, 09:06 AM uživatelem Rgx.)
(02-07-2018, 03:30 PM)spitamen Napsal(a): Z bukovych nasad som pred rokmi strielal z exomaxu.ak sip nieje dostatočne rovný,hrozi nadstrelenie tetivy.letky som používal ručne robene z husacieho peria,farbene.rovne šípy lietali zhodne s karbonovymi-carbon express.proti rozstiepeniu konciku som šípy opatril upraveným klincom do lepenky,obvodovo obrusenym tak,aby nepresahoval obvod nasady.tetiva teda udierala po kove.rail ostal neposkrabany.niekde na starom nete budu asi fotky.cim dlhší šíp, tým peclivejsie treba vyberať rovnosť nasady.
Při střelbě na 25 metrů ve stoje z ruky jsem měl u dělaných šípů prakticky stejný výsledek jako s kupovanými hliníkovými šípy. Karbonové jsem tehdy neměl. Nad 30 metrů už se projevuje nestejnost dřeva a přesnost zásahu hodně klesá. Dřevěná kulatinka D8mm se dá použít tak do 40 cm délky (vyjde z toho 16 palcový šíp), ono to dřevo pracuje a po čase se může u původně rovné tyčky udělat průhyb a pak je větší pravděpodobnost podstřelení nebo nadstřelení tětivy, stržení kormidel nebo přímo výstřelu naprázdno. Na to bacha, je potřeba ty křivé ihned vyřadit. Částečně jsem si pomohl tím, že jsem dělal ploché konce šípu a pak jsem šíp mohl natočit podle potřeby a zakládat na rail tak, aby co nejlépe přiléhal. Kuše měla jen asi 70 liber a střílení byla radost, šípů se dá udělat za víkend třeba 50. Do silnější kuše nad 150 LBs bych dřevák v průměru 8mm radši nedával.
A ještě jedna finta: Dřevěné šípy jsem jemným smirkem ohladl , namazal starým voskem na parkety a hadrem vyleštil. Lítaly rychleji.