Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Malosérioví výrobci kuší, zakázkové stavby, speciální kuše - díl 2.
#28
Kuše Great Lakes

V roce 1997 zakoupila společnost Darton Archery společnost ProLine a přesunula výrobu do svého podniku v Hale.
Výhodou značky ProLine byla široká síť obchodního zastoupení, kdežto Darton doposud prodával své exkluzivnější a dražší luky na přímo. To byla pro Darton možnost, jak rozšířit okruh prodejců i zákazníků a přitom neslevit nic ze své tradiční úrovně a kvality výroby.


To se bohužel plně nepodařilo a Darton i přes svoje nesporné kvality nedosáhl popularity mainstreamových výrobců.

Pokud se budeme držet kuší, tak v roce 1999 založil Darton novou společnost pro výrobu kuší Great Lakes Crossbow.
Jak řekl v jednom rozhovoru sám současný majitel a ředitel firmy Rex Darlington: "Po třech letech výzkumu jsme využili zkušeností jak inženýrských oddělení společnosti Darton, tak i společnosti ProLine, abychom sestavili jeden z nejlepších produktů na trhu. Náš špičkový model Durango posunul výkony na novou úroveň.”


V prvním katalogu kuší Great Lakes pro rok 1999 můžeme najít dvě modelové řady.

https://issuu.com/cteall/docs/1999_great...ws_catalog

Jednalo se o typy Nevada a Sierra.

   

V obou případech šlo o kladkové kuše, klasické koncepce s vodícím railem pro šíp.
Ramena byla dělená, u slabší Nevady dvoudílná, u výkonnější Sierry pak čtyřdílná.
Obě kuše měly hlavu, kladky, rail i spoušťový mechanismus s jemným chodem přesně CNC frézovan z kvalitního duralu s minimálními tolerancemi. Pažby byly polymerové, nebál bych se napsat vojenského a funkčního střihu. Pažba je v zadní části odlehčená, navazuje na úchopovou rukojeť se značně svislým sklonem, který je k vidění spíše u vojenských útočných či odstřelovacích pušek. Na ní navazuje uzavřený lučík spouště, který přechází do krátkého, ale značně vysokého předpažbí opatřeného taktéž odlehčením.
Dříve, když jsem kuše Great Lakes viděl, považoval jsem je po straně designu za něco odpudivého. Až dnes, s odstupem času vidím, jak účelové a ergonomické řešení to je. Velice blízký je slovní příměr herce Iana Holma jako Ashe z filmu Vetřelec: “Jeho strukturální dokonalosti se vyrovná pouze jeho zrůdnost”.
Výška vrchní části pažby je stejná jako výška railu, do kterého plynule přechází. Střelec má tedy o celé zbrani lepší přehled a kontrolu, svislá rukojeť umožňuje mnohem lepší a přesnější úchop a to ve všech pozicích. Mohutné předpažbí můžete držet tradičně nebo z přední části, sportovně tj. že bude ležet na otevřené dlani nebo jej použít jako palmrest při střelbě vsedě, vleže s oporou.
Stejně jako ční vysoké předpažbí směrem dolu, směrem nahoru ční relativně krátký a vysoký komínek s lištou montáže pro osazení optiky. Pod relativně strmým úhlem z něj vychází plochá pružina přítlaku šípu.
Všechny tyto prvky pak dávají kuši lehký, štíhlý, vyvážený a zajímavý vzhled (opravdu jsem to napsal).

Kuše má mnoho patentovaných částí, ať už spouště s pojistkou puškového typu pro praváky i leváky, anti-dry fire mechanismem (1999!), patentovaná rovná ramena s tzv. nulovým deflexním profilem pro dlouhý nátah, lanovody ze syntetického uhlíkového vlákna pro snížení krutu ramen, kladky nebo rail s vrstvou teflonu pro snížené tření.
Great Lakes, stejně jako předchozí ProLine pracují s relativně velkými nátahovými délkami, které jim propůjčují nejen postupný a klidný rozběh šípu, ale i značnou výkonnost. Dodnes drží Darton modelové řady s délkami nátahů 13,5, 15 a 17,5”. Povrchová úprava kuše byla provedena tvrdým eloxem, pažby a ramena mohly být vyvedeny v šedém nebo hnědém camo odstínu.


Nevada pracovala s rameny s nátahovou silou 150 lb při nátahové délce 13,5 “
Sierra pak s nátahovou silou 150 lb při dlouhém nátahu 15”. To modelu Sierra propůjčovalo výkony, na které konkurence na konci devadesátých let neměla odpověď (270 fps se 480 gr šípem) a překonávala tak typy od značek Barnett, Bear and Jennings, Excalibur, Horton i TenPoint a to v kvalitě těch nejlepších z jmenovaných. Blíže viz. přiložená tabulka srovnání.

   

O rok později, v roce 2000, sestávala modelová řada z typů

https://issuu.com/cteall/docs/2000_great...ws_catalog

Nevada, nátahová síla 150 lb, délka nátahu 13,5” a rychlostí 265 fps se 480 gr šípem (dnešní výrobci by si za rychlost udávanou s co nejlehčími šípy měli nafackovat).


Nevada II s nátahovými silami 150 a 165 lb, délkou nátahu 13,5”, rychlostí 265 a 277 fps se 480 gr šípem.

Sierra s nátahovými silami 150 a 165 lb, délkou nátahu 15” a rychlostmi 275 a 294 fps se 480 gr šípem.

   

A vrcholem nabídky byl typ Durango Express


   

Ten, jako nejvyšší top model pozvedl výkonnost ještě výše a stal se tak trochu kategorií sám pro sebe.

Nabízel se s nátahovými silami 150 a 165 lb, při nátahu 17”!, a rychlostí 320 fps pro 22 “ 463 gr šíp! a ještě 305 fps pro 22” 535 gr šíp!

Všechny typy byly nabízeny ve dvou kamuflážních odstínem Timber Brown Camo a Bill Jordan´s Advantage Camo. Základní typ Nevada byl osazen mechanickými mířidly s kruhovým průhledítkem hledí a třemi seřiditelnými piny s perličkou v přední části. 
Modely Nevada II, Sierra a Durango Express pak optickými mířidly, ať už kolimátorem nebo kušohledem 4x32mm. Ke kuši byl k dostání držák pěti šípů, nosný popruh, přepravní obal, duralové šípy 2219, 22”, 480 gr, lankový natahovák a teď pozor, dva typy kličkových heverů pro snadnější nátah. První Direct Drive tj. přímý, který mohl mít nátahovou sílu cca 12 lb a druhý, 
GLC s převodem, který snižoval nátahovou sílu na méně než polovinu systému Direct Drive a měl nátah pouze 4,5 lb! 
To vše potichu a se snadnou manipulací a ovládáním jak z pravé, tak z levé strany.

   

Kuše se průběžně vylepšovaly a s tím mírně rostly i jejich výkony.

https://issuu.com/cteall/docs/2003_great...ws_catalog



V katalogu pro rok 2006 pak můžeme nalézt zcela novou výrobní řadu třech typů, která nahradila tu původní. 

https://issuu.com/cteall/docs/2006_great...ws_catalog

   

Na první pohled zaujme nová pažba, opět velice netradičních tvarů. Ty jsou více zaoblené a kompaktní, uzavřené. Kuše působí robustněji a hmotněji. Pažba má uchopovou pistolovou rukojeť integrovanou do rámu pažby a vniká tak pažba typu thumbhole. Lícnice je vhodná jak pro leváky, tak praváky. Předpažbí je opět kratší a mohutnější s dobrou ergonomií úchopu přední rukou. Kuše byly nabízeny v jednom odstínu a to zeleném camu Real Tree Hardwood. Pro modely Stinger a Impact byly už od výrobce dodávány tlumiče ramen a tětiv Sims LimbSaver.

Výrobní program pro rok 2006 obsahoval typy

Fireforce, nátahová síla 150 a 165 lb, délka nátahu 14”, s rychlostí 280 a 293 fps se 475 gr šípem.

Stinger s nátahovou silou 165 lb, délkou nátahu 15,5”a rychlostí 330 fps se 480 gr šípem.

Impact, který byl vrcholem výrobní řady.
S nátahovou silou 165 lb a délkou nátahu 17”, zvládl vyprodukovat rychlost 343 fps se 475 gr šípem!

a 331 fps s 525 gr šípem! To odpovídá energii 173 joule!


Tato výrobní řada byla pak postupně značena jako Great Lakes/Darton, později už jen jako Darton.
V katalogu pro rok 2010 už najdeme novou modelovou řadu Darton s typy Phazer a Lightning.

Díky tomu pokračuje více něž 60ti letá geneze a zlepšování dál.

P.S.
Vývoj Great Lakes a Darton mi hodně připomíná současný Ravin. Kdy téměř “přes noc” přijde na zavedený trh nová malá značka, se špičkovým produktem, který svými výkony (energie, dostřel, přesnost) kompletně přejede konkurenci. Stejně jako u Ravinu je historie vývoje Great Lakes a Dartonu dlouhá a sahá hlouběji do historie. Jen více takových Dartonů a Ravinů.
Odpovědět


Příspěvků v tématu
RE: Malosérioví výrobci kuší, zakázkové stavby, speciální kuše - díl 2. - od DanM - 11-03-2018, 07:48 PM

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející toto téma: 9 host(ů)