Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Malosérioví výrobci kuší, zakázkové stavby, speciální kuše - díl 2.
#31
Kuše Darton


Po úspěšném uvedení kuší pod značkou Great Lakes, se společnost Darton Archery rozhodla pro změnu názvu a stejně jako u svých vysoce ceněných kladkových luků, nesly po roce 2008 značku Darton i jejich kuše.



Ve společném katalogu s luky z roku 2009 již můžeme najít kuše pod mateřskou značkou Darton. Kuše vycházejí z posledních modelů z roku 2006, které jsem popisoval minule, a které nesly ještě značku Great Lakes Darton.
Modely roku 2009 reprezentují dva typy.


   

https://issuu.com/cteall/docs/2009_darton_catalog

Slabší typ Blazer a silnější Lightning.

Blazer začínal jako střední model s nátahovou silou 165 lb, a pro Darton střední délkou nátahu 15,” který udělil šípu o hmotnosti 475 grainu rychlost 330 fps. Lehčímu šípu 425 grainu pak dokonce 345 fps.

Vrcholný Lightning,
který byl pro daný rok vrcholem výrobní řady.
S nátahovou silou 175 lb a délkou nátahu 17,5”, uděloval šípu o hmotnosti 475 grainu rychlost 362 fps. Těžkému šípu 525 grainu pak dokonce 346 fps! To odpovídá energii 190 joule! Což jej v té době (před 10ti lety) bezpochyby řadilo na výkonovou špičku mezi kušemi.


To vše, při zachování, pro Darton typických, velmi kompaktních rozměrů, s dlouhou nátahovou délkou a záchytem posunutým značně vzad oproti spoušti, ve stylu koncepce bull pup. Kuše byly vybaveny opět zajímavými a moderními řešeními. Nátah obstarávala tradičně čtveřice štíhlých ramen, výrobcem patentovaných jako EFLEX. Převod síly z nich obstarávaly přesně CNC frézované excentrické kladky z duralu se značným
let-off. Stejně tak je vyfrézovaná hlava kuše a její rail. Všechny duralové díly jsou eloxovány, rail je navíc opatřen teflonovou vrstvou pro snížení tření a opotřebení. Spoušť se stavitelným odporem a délkou chodu, automatická pojistka, stavitelný, patentovaný přítlak šípu, opět možnost osadit dvěma typy externích nátahových kličkových mechanismů nebo zajímavě ergonomicky tvarovaná pažba s možností stavitelné botky, lícnicí jdoucí v rovině s tělem kuše, umožňující rozličné druhy úchopu, to byly jen některé ze zajímavostí těchto kuší. Nový tvar pažby a nižší komínek montáže optiky dal kuším nižší stavbu a výrazně dynamičtější tvar. U kuše Lightning byly standardně dodávány tlumiče, dorazy tětivy a tlumiče ramen Sims Limbsaver. Kuše byly nabízeny v jednom odstínu a to zeleném camu Real Tree Hardwood. Bylo možné dodat opět širokou řadu příslušenství počínaje kolimátorem, kušohledem 4x32mm nebo 2-7x32mm s osvětlenou osnovou, držákem tří nebo pěti šípů, náhradními duralovými nebo karbonovými šípy různých délek a hmotností, nosným popruhem, přepravním obalem a dvěma typy lankových natahováků a dvěma kličkovými hevery konče. Velice zajímavým doplňkem byl teleskopický monopod, který se nechal přepevnit na bok kuše a snadno nastavit pro střelbu s oporou!



Další velkou evolucí byl modelový rok 2011, kdy byla představena úplná řada konstrukčně nových kuší.

   

https://issuu.com/cteall/docs/2011_darto...ry_catalog

Výrobní program začínal typy Serpent a Serpent LTD II s nátahovou silou 170 lb, nejmenší délkou nátahu 13“. S těmito hodnotami dosahoval Serpent s šípem o hmotnosti 425 grainu rychlost 325 fps.

https://img1.wsimg.com/blobby/go/e2d99a09-4d05-4e31-ad3a-9f81c819ce36/downloads/1cl53p1qp_759458.pdf


Prostředním modelem, s nátahovou silou 165 lb a střední délkou nátahu 15,5“ byl model Scorpion. Šípu 475 grainu uděloval rychlost 330fps. Zajímavé sledovat, jak 2,5“ nátahu, i při mírně nižší nátahové síle, rapidně zvýší výkony.

Oba typy měly výrazně užší stavbu ramen než jejich předchůdci. Tím se stala kuše ještě kompaktnější.

Vrchol nabídky představovala kuše s nátahem 175 lb a nejdelší nátahovou délkou 17,5“ se staronovým názvem Lightning. Ramena i rail zůstaly beze změny, taktéž výkony.
Šíp 475 grainu dosáhl rychlosti 362 fps.

Všechny typy byly vybaveny tlumiči dorazu tětivy. U nových ramen pak značně dlouhými vzhledem k tvaru ramen a větší brace height.

Hlavní novinkou kromě již zmiňovaných revolučně úzkých ramen u typů Serpent a Scorpion jsou nové pažby u všech třech modelů. Od kulatých a značně objemných tvarů předchozí generace modelů jdou spíše ve stopách původních modelů Great Lakes. Pažby jsou štíhlé a hranaté. Oproti Great Lakes a stejně jako u předchozí generace Dartonů jsou nižší, delší a společně s užší stavbou působí velice kompaktně, lehce a dynamicky. Pažba v zadní části je značně odlehčena a zůstává z ní pouze rám obrysu. Zmizelo spojení tvořící otvor thumbhole. Na lehkou zadní část navazuje ergonomicky tvarovaná pažbička pistolového typu, s podélnými otvory odlehčení, které zároveň vytváří tvarování pro jistější úchop a lepší grip. Skrze integrovaný rámeček lučíku přechází pistolová rukojeť do předpažbí. V něm je integrovaná ochrana prstů zabraňující jejich strčení do dráhy tětivy a šípu. Předpažbí je svisle žebrováno opět pro jistější úchop. Tento prvek žebrování opět ve svislém směru se pak u dvou modelů s novými rameny opakuje i u jejich uchycení v přední části. Kuše tak ze všech sérií působí designově nejčistěji, jednoduše, elegantně. Pro mě je velice atraktivní camo v podzimních oranžovo-hnědo-zeleno-šedých barvách. Alternativně mohly být kuše dodány v celočerném provedení.
Kvalitu této série potvrzují nejen výkony, ale třeba i vítězství Richarda Allana jako nejlepšího střelce 3D světového poháru organizace IBO pro rok 2010 s typem Lightning nebo třeba nejvyšší hodnocení série Serpent magazínem Inside Archery jako „Best Buy Winner“ pro rok 2011, u Bowhunt America „Gear of The Year“ v roce 2012 nebo druhé místo u Bow Hunter Planet „Members Choice“ v roce 2011 a první místo u Bow Hunter Planet „Members Choice“ o rok později . O kvalitě výroby a zpracování pak svědčí záruka 10 let na ramena a kladkový systém a doživotní záruka na hlavu, rail a pažbu.



Pro rok 2013 byly modely této řady opět průběžně inovovány. Základní design, ale zůstává.

   

Slabší modely nesly názvy Terminator, Serpent, Viper SS a Viper SS Extreme, nejvýkonnější potom název Fireforce. Zvýšily se nátahové síly. U Fireforce to bylo 185 lb při nátahové délce 17,5“. To umožnilo s lehčím, 400 grainovým šípem dosáhnout rychlosti až 400 fps.
To představuje energii šípu 192 joule. S těžším šípem 475 grainu pak 380 fps tj. 206,6 joule a s těžkým šípem 506 grain ještě 370 fps tj. 208,6 joule!


https://issuu.com/cteall/docs/2013_darton_catalog__web_





Další, zatím poslední technologická revoluce přišla v modelovém roce 2016.
Byly představeny kompletně nové kuše řady Toxin.

   

https://issuu.com/cteall/docs/2016_darto...alog__web_


Základní model představoval model Toxin 135
Ják název napovídá, měl nátahovou délku 13,5“při nátahové síle 180 lb.
To mu při opravdu velice kompaktních rozměrech propůjčovalo značnou výkonnost, kdy 400 grainový šíp vystřelil rychlostí 350 fps.


https://www.arrowinapple.de/armbrust/dar...in-135-ss/


https://www.arrowinapple.de/armbrust/dar...in-135-xt/


http://www.bestcrossbowsource.com/darton...-crossbow/


https://img1.wsimg.com/blobby/go/e2d99a0...881078.pdf




Větší model Toxin 150 se vyznačoval delším, 15“ nátahem při stejné nátahové síle jako Toxin 135. Rychlost se 400 grainovým šípem pak vzrostla na značných 380 fps.


https://www.arrowinapple.de/armbrust/dar...in-150-ss/


https://www.arrowinapple.de/armbrust/dar...in-150-xt/


https://www.youtube.com/watch?v=p7e9HBuaUwk



Jak už je u Dartonu tradicí, nejsilnější model měl nátahovou délku 17 3/4“ (tedy téměř 18“) a nesl tím pádem označení Toxin 180. Při síle nátahu 185 lb uděloval 400 grainovému šípu rychlost přes 400 fps. To je 193 joule. Svojí výkonnost mohl prokázat zejména s těžšími šípy, kdy energie opět přesahovaly 200 joule.


https://www.arrowinapple.de/armbrust/dar...in-180-ss/

https://www.arrowinapple.de/armbrust/dar...in-180-xt/


Všechny modely byly a jsou nabízeny s pevným předpažbím v kamuflážním zbarvení Vista Camo jako model SS nebo v celočerném Carbon Black jako model XT.

Nové modely, opět ve výrazné konfiguraci bull-pup se vyznačují zejména velice kompaktní stavbou, ať již se jedná o délku, šířku či váhu. Design je velice pěkný, jednoduchý, čistý, moderní. Z historie firmy jej hodnotím nejvýše. Kuše působí velice lehce. Dlouhý rail je opticky nosnou částí na níž jsou „navěšeny“ jednotlivé komponenty. Délkově stavitelná pažba, opět se značným vybráním, odlehčením, se oproti předchozí generaci zkrátila a vypadá o poznání lépe. Samostatně je pak na railu pistolová pažbička. Ta u modelu SS přechází do předpažbí, u modelu XT je na railu samostatně sklopná taktická rukojeť. Vzhledem k jejímu umístění v těžišti kuše je zbraň perfektně vyvážená, ovladatelná a čitelná.
Ramena jsou opět čtyři, samostatná u modelů 135 a 150 velice úzké stavby. U modelu 180 pak vzhledem k délce nátahu a úhlu tětivy širší, klasičtějšího vzhledu. Kladky jsou značně excentrické a zajišťují velký let-off. Ten nejen, že pomáhá při nátahu kuše, ale přispívá ke klidnějšímu rozběhu kuše a nízkému zatížení záchytu kuše (pouze 50 lb). Hlava a rail jsou přesně frézované z duralu. Velice netradiční je značně vzad posunutý záchyt, který nese oboustrannou lícnici a držák optiky. Opět zde najdeme tlumiče dorazu tětivy a tlumiče vibrací ramen. Kuše má zvětšený třmen nášlapu pro snadnější manipulaci či zašlápnutí v zimní obuvi apod.


Modelový rok 2018 doplnily nejmenší modely Toxin 100 a Toxin 125.
Vycházejí z modelu Toxin 135, jen jsou postaveny kolem polymerového railu.
Jsou lehčí, kompaktnější a levnější, přičemž nabízejí stejně vysoký výkon.
To je myslím dobrá obchodní strategie, jak nabídnout výkonné a kvalitní kuše za nižší cenu většímu okruhu zákazníků, což je přesně to, co Darton potřebuje.

https://issuu.com/cteall/docs/2018_darto...og_reva__w


Jak jste si asi všimli, pro rok 2018 chybí nejvýkonnější model Toxin 180.
Byl z celého pole technicky nejstarší. Věřím proto, že se Darton rozhodne pro obměnu svého vlajkového modelu a v brzké době, třeba na nadcházející výstavě ATA 2019, shlédneme jeho nástupce, který posune laťku výkonů v kompaktním balení zase o další kus dále.


P.S. V současné době ke mně z USA putuje Darton Toxin 150 SS. Pokud čas dovolí,
zkusím do budoucna založit vlákno „Kuše Darton“ a podělit se s vámi o mé osobní zkušenosti.
Odpovědět


Příspěvků v tématu
RE: Malosérioví výrobci kuší, zakázkové stavby, speciální kuše - díl 2. - od DanM - 11-25-2018, 11:53 AM

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející toto téma: 9 host(ů)