Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kuše po domácku
začal som robiť celodrevené lučište z hlohu. Celkom subtílne, nie silné, ale keď som ho mal už zhruba vytilerované, tak mi na jednom mieste vznikla prasklina na vonkajšej strane. Prasklina v tom zmysle, že sa akoby odlúpil letorast (letorasty) na hlbku asi 1 mm a dĺžku cca 2,5-3 cm, Zalepil som to kožným glejom, ale mám obavy, že to aj tak rupne. Tak chcem dať na ťahovú stranu ľanové plátno. Otázka znie: pri lepení natrieť iba drevo, alebo aj plátno? A mám tam vystupujúce suky, ktoré som neobrusoval veľmi, tak to plátno nalepiť na tie suky, alebo ich treba predtým obrúsiť?
A ešte jedna otázka, síce nepatrí sem...Robím kompozit (luk) bambus-jaseň-hloh. Hloh som dal na tlakovú stranu, nič lepšie som nemal. Bude to stačiť? Treba zaobliť hrany aj na bambuse, alebo nie?
Odpovědět
Praskliny vzniknuté pri tilerovani pred jeho finálnym dokončením indikujú poväčšine chyby pri tilerovani.nepises spôsob tilerovania,či je to cez kladkovy tiler,alebo tycovy.vela napovedala nejaká fotka z priebežnej práce, ale asi nemáš žiadnu, pretože by si ju tu bol dal,predpokladám. 
Suky neobrusuj..pokiaľ niesu moc vystupujuce,nalep platno cez ne,povrch dreva okrem sukov zdrsni,rasplou,opatrne.
Na plátno priloz chrbát lucista, obkresli luciste a vystrihni.pre istotu choď nožnicami 1-2mm viac po vonkajsej strane kresby
Povrch chrbatu lucista natri,plátno nasýtiť lepidlom.postupovat postupne, prstami vytláčat vzduchové bubliny.
Po zaschnuti obrusit stvrdnute plátno až k drevu, hrany zaoblit brusnym papierom.
Hrany bambusu tiež zaoblit
Hloh by to kompresne vydržať mal,záleží od sily lucista a hustoty dreva.
Odpovědět
V podstate tyčový tiler (ten môj kladkostroj), závažie tam bolo len 10 Kg, čiže náťahová sila cca 40 kg, ale nie na plný náťah (okolo 30 cm). mám len jedno foto, to je tak v polovičnom náťahu...Budem robiť ďalšie lučište, z druhej polovice tyčky...
Bambus dopadol takto
http://lukostrelec.cz/subdom/forum/showt...79#pid2279


Přiložené soubory Miniatury
   
Odpovědět
No,su tam tuhé miesta..v prechodoch z týchto miest do menej tuhých to najviac praská. Materiál sa tam neúmerne nadmieru unavuje.potrebujes od začiatku dosahovať eliptický tiler..
Odpovědět
jo, už som nalepil to plátno, tilerujem nanovo, tilerujem to priamo na kuši...nemám to ako odfotiť, lebo lučište napínam pákou, ale už to vyzerá oveľa lepšie, celkom pekne sa to ohýba, len do plného náťahu mi chýba cca 5-6 cm, a bojím sa to ďalej napínať, mám pocit, že to praskne. Totiž lučište má len cca 78 cm (zárez-zárez), myslím, že ho budem musieť ešte zoslabiť, lebo plný náťah má cca 35 cm (musím odmerať presne). Myslím, že na takú dĺžku náťahu to ten hloh nevydrží...Asi by bolo vhodné lučište cca 100 cm, len sa mi to na tej kuši vidí také širočizné...
P.S: tilerujem tak, že lučište napínam a povoľujem (nie staticky), aby som videl, ako pracuje, ako sa jednotlivé časti ohýbajú, nie iba aký má lučište výsledný tvar.
Odpovědět
Spôsob tilerovania máš dobrý. Je to dobrý spôsob, pretože vidíš ako to luciste  žije. 
Pomeraj si teraz silu,na 30cm natahu
Áno kusa zo 100cm luciskom vyzerá neohrabane,ale vždy je to priestorovo skladnejsie ako dvojmetrovy luk..Smile
Od kratkeho lucista  nečakaj dlhodobý zázrak. Skôr sa unavi ako metrové a bude tiež nachylnejsie na poruchy.
Aj to bol jeden z dôvodov prečo sa prešlo na biokompozity.
Odpovědět
Totální nízkonákladová garážovka. Původně to byla pistolovka s kolíčkovou spouští, kterou jsem tu prezentoval už dřív. Lučiště je ocelové, asi 50 Lbs a koupené z e-shopu jako náhradní díl asi ke kuši Royal. Tělo z bukového prahu. Přidal jsem lehkou pažbu z podélně půlené záclonové tyče. Botka je ze zbytku původního bukového prahu. Tětiva je z prádelní šňůry. Je to srandovně lehké a malé. Ještě uvažuju, že časem přidám nějakou páku na kolíček spouště. Zatím kolík vytlačuju prstem zespoda. Kolík chodí dost ztuha a musí se proto v otvoru mazat jelením lojem. Nemá to miřidla, tak se míří "tak ňák směrem k terči". Střílí to asi 20cm dlouhé šipky udělané z jídelních tyčinek z vietnamského obchodu. Kormidla z lepicí pásky. Špičky ořezané ořezávátkem. Po ořezání špiček je tvar šipek bikonický, zní to náležitě vědecky. Lítá to tak do 20 metrů vcelku rovně a jde spolehlivě zasáhnout metrový terč. Prostřelí to koberec, zapíchne se to do terčovnice asi tak do hloubky 2 cm.

A ta pažba je chycená 2 šrouby, dá se lehce demontovat a je z toho zase pistolovka. Nápad s natahováním pomocí naklápění té pažby přes 1 šroub jsem nerealizoval.


Přiložené soubory Miniatury
                   
Odpovědět
spitamen
tak som zmeral to hlohové lučište s plátnovým backingom, a hrúza, zárez-zárez má len 72 cm, dĺžka náťahu je 37 cm. Rozmery v strede 39x14 mm, na koncoch 25x7 mm. Tak to asi neprežije Undecided
Rgx
z toho popisu to vyzeralo ako "zo smetiaka" Cool , ale výsledok v pohode, akurát tú tetivu by som asi vymenil.
Odpovědět
A silu natahu si asi nepomeral,čo?... 

Aj keď ti ti praskne,nič sa nedeje.nemas tisovu tyč za 200eur.
Skús vyskúšať jadro agáta. Agaty nájdeš bez sukov,susi sa dobre a dobré vysušené je ako oceľ. Naviac je odolné voči vode,plesniam..
Odpovědět
ešte nepomeral, dnes som bol v dielni, ale nedostal som sa k tomu. Agát nejaký mám, ale nie je tam moc hrubé jadro, bol len taký hrubý konár, takže má aj veľa sukov. Inak agát sa mi páči, tvrdý jak sviňa. Asi poriadne drevo budem mať až keď teraz v jeseni niečo zotnem....
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející toto téma: 31 host(ů)