Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Luky kompozitné
#11
Tak to bych netvrdil. Rohovinu a dřevo do radiusu určitě lepí už dlouho vic lidí, co vyrábí kompozity. I já sem svůj první a nedokonalej luk lepil stejně.
Konkrétně to změkčení rohoviny mi přijde jako velká slabina. Myslím že jakákoliv změna struktury určitě způsobí změnu mechanických vlastností k horšímu.
Další věc, proč si myslím, že je to video bouda, když se podíváš, jak sundává ty "upínky" po té první šlachové vrstvě, tak už sou šlachy oříznutý a je tam přilepená rohovina. Nejde to moc dobře vidět, ale je to tak.
No a nakonec, základ jakékoliv originality je v tom, mluvit fundovaně o něčem, o čem si nemůže nikdo nic zjistit. A to vaření lepidla, co vypadá jako guláš, no, vůbec to nevypadá jako lepidlo.
Je to můj pohled na věc. Jestli tomu chce někdo věřit, ať si tomu věří, ale je potřeba si zachovat logickej pohled na věc.
Až si výrobu těchto luků vyzkoušíte, uděláte si vlastní obrázek.


Přiložené soubory Miniatury
   
Odpovědět
#12
Hunský mumifikovaný lukostrelec, s jeho lukom a hvízdajúcimi šípmi v lokálnom múzeu Kokorya (severný Altaj)

http://siberiantimes.com/science/others/...ng-arrows/
Odpovědět
#13
Shocked 
Nechcel som zakladať novú tému, tak to dám sem.
Moja veľká túžba vyrobiť "ázijský" luk vyústila do prvého pokusu. Skladba bambus-jaseň-hloh, madlo breza, omotávky ľanovým špagátom, lepené kožným glejom. Luk takmer hotový, ešte nie celkom vytilerovaný (pre mňa dosť silný, takže som chcel ešte z neho ubrať), ale keď som včera "skúšal" len tak v rukách ohnúť jedno rameno do reflexu, tak prdlo. A čo je mi divné, že praskli všetky vrstvy, ani jedna to nevydržala. Po prvom šoku nasledovala "racionálna analýza", a povedal som si, že ak mi to prdlo takto ľahko v rukách, tak by to prdlo neskôr určite, takže žiadna škoda Huh


Přiložené soubory Miniatury
               
Odpovědět
#14
(07-19-2018, 06:11 PM)opossum Napsal(a): Nechcel som zakladať novú tému, tak to dám sem.
Moja veľká túžba vyrobiť "ázijský" luk vyústila do prvého pokusu. Skladba bambus-jaseň-hloh, madlo breza, omotávky ľanovým špagátom, lepené kožným glejom. Luk takmer hotový, ešte nie celkom vytilerovaný (pre mňa dosť silný, takže som chcel ešte z neho ubrať), ale keď som včera "skúšal" len tak v rukách ohnúť jedno rameno do reflexu, tak prdlo. A čo je mi divné, že praskli všetky vrstvy, ani jedna to nevydržala. Po prvom šoku nasledovala "racionálna analýza", a povedal som si, že ak mi to prdlo takto ľahko v rukách, tak by to prdlo neskôr určite, takže žiadna škoda Huh

Ono je ten profil ktorý chceš dosiahnuť pre drevo dosť stresujúci, ani tá kombinácia driev nie je práve ideálna. Do jaseňa by som v tomto prípade určite nešiel... Akým spôsobom si to chcel ohnúť do reflexu? Ale ako pokus určite zaujímavé, len pokračuj Wink
Odpovědět
#15
(07-19-2018, 06:11 PM)opossum Napsal(a): Nechcel som zakladať novú tému, tak to dám sem.
Moja veľká túžba vyrobiť "ázijský" luk vyústila do prvého pokusu. Skladba bambus-jaseň-hloh, madlo breza, omotávky ľanovým špagátom, lepené kožným glejom. Luk takmer hotový, ešte nie celkom vytilerovaný (pre mňa dosť silný, takže som chcel ešte z neho ubrať), ale keď som včera "skúšal" len tak v rukách ohnúť jedno rameno do reflexu, tak prdlo. A čo je mi divné, že praskli všetky vrstvy, ani jedna to nevydržala. Po prvom šoku nasledovala "racionálna analýza", a povedal som si, že ak mi to prdlo takto ľahko v rukách, tak by to prdlo neskôr určite, takže žiadna škoda Huh

Ahoj. Výzva je to skvělá, drž se toho.
Skladba materiálů opravdu není nejlepší. Tyhle krátký luky fungujou právě díky rohovině, taky sem zjistil, že jakýkoliv náhražky sou úplně k ničemu.
Pokud už se chceš držet výroby bez rohoviny, tak použij jen bambus proti bambusu.
Jen pro info, ohyb do reflexu se nedělá ani u opravdovýho hornbow, taky to nevydrží.
Mám dojem, že Tvůj problém byl v tloušťce ramen (a samozřejmě i v tom ohybu do reflexu, hloh na břichu je určitě řezanej přes leta, tak to vydržet nemohl).
Já zkoušel pro synovce vyrobit lepeňák z bambusu a udělal sem tloušťku ramen 9 mm a skoro to nešlo ohnout.
Trošku oříšek je u toho bambusu trefit tiller, protože se lepí obě vrstvy tou tvrdou stranou ven, takže tiller musí být hotovej před slepením, pak už jde tillerovat jen trochu z boků, ta tvrdá vrstva se nesmí porušit.
Odpovědět
#16
to nemohlo vyjst ale to uz vies.
rohovinu na bruchu a slachy na chrtbte nicim nenahradis
este na brucho mozno - hovorim mozno - by sla pouzit borievka
skus radsej tradicne materialy - drzim palce!
Odpovědět
#17
(07-19-2018, 07:14 PM)woodan Napsal(a):
(07-19-2018, 06:11 PM)opossum Napsal(a): Nechcel som zakladať novú tému, tak to dám sem.
Moja veľká túžba vyrobiť "ázijský" luk vyústila do prvého pokusu. Skladba bambus-jaseň-hloh, madlo breza, omotávky ľanovým špagátom, lepené kožným glejom. Luk takmer hotový, ešte nie celkom vytilerovaný (pre mňa dosť silný, takže som chcel ešte z neho ubrať), ale keď som včera "skúšal" len tak v rukách ohnúť jedno rameno do reflexu, tak prdlo. A čo je mi divné, že praskli všetky vrstvy, ani jedna to nevydržala. Po prvom šoku nasledovala "racionálna analýza", a povedal som si, že ak mi to prdlo takto ľahko v rukách, tak by to prdlo neskôr určite, takže žiadna škoda Huh

Ono je ten profil ktorý chceš dosiahnuť pre drevo dosť stresujúci, ani tá kombinácia driev nie je práve ideálna. Do jaseňa by som v tomto prípade určite nešiel... Akým spôsobom si to chcel ohnúť do reflexu? Ale ako pokus určite zaujímavé, len pokračuj Wink

nie že som to chcel trvalo ohnúť, len som to skúsil v rukách ohnúť opačným smerom, ako sa luk napína...A čo miesto jaseňa?

Ano, ja chápem, že klasický kompozit je šľachy, drevo, rohovina, toto mal byť skôr drevo s bambusovým backingom...Radšej skúsim ten bambus + bambus. Takže najprv vytillerovať len vonkajší bambus samotný, a potom nalepiť vnútorný bambus? Ten vnútorný (brucho) v akej hrúbke? Dať ho konštantnej hrúbky, alebo ako sa to robí? Uvažujem, že asi len tenkú vrstvu, ale môžem sa mýliť...
Odpovědět
#18
Ahoj Dušan, prišlo mi trochu smutno za lukovou debatou , tak som nakukol. To video je fakt komédia !
Odpovědět
#19
(09-13-2018, 09:56 PM)Dusan1 Napsal(a): Ahoj Dušan, prišlo mi trochu smutno za lukovou debatou , tak som nakukol. To video je fakt komédia  !

Ahoj Dusan1 !
hehe no každopádne ma to video veľmi prekvapilo. Jemu to asi funguje, veď to tak robí, ale kde na to došiel, to mi nejde do hlavy  Wink
Odpovědět
#20
To je úplny nezmysel . Nemôže to fungovať. Teda - ak by ten proces bol reálny. Úplna kravina. Je to čisto na pomýlenie začiatočníkov. Nebude sa im to dariť - o to väčší frajer bude v ich očiach. Ak si to video náhodou pozreli Korejský majstri- museli od smiechu niektorí starší aj zomrieť... Mladší si to asi posieľajú majlami , ako vtip roka.
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející toto téma: 8 host(ů)