Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Luky kompozitné
#81
Za lukostreľbou vtom filme stojí Lars Andersen. Ja som to vypol po 10 minútach.
Odpovědět
#82
Na tú istú tému je aj najnovšia verzia Lary Croft. Všetko by bolo asi O.K., až na to, že mladá Lara tam likviduje nepriateľov lukom s terčovými šípmi... Terčový šíp bez ostrých rozšírených čepelý lovecko - bojového typu, ktoré by mali byť v najširšom bode cca 4 cm - zužujúc sa k ostrému hrotu (teda malá kopija) nespôsobý žiadnu väčšiu škodu, akurát vás prešpikuje.
Ak sa to neudeje na životne dôležitom mieste, teda do srdca, pečene, či mozgu (tam to aj tak nie je vždy úplne isté.../mozog nebolí-nemá nervové centrá bolesti/), tak útočníka nezastavý v jeho agresii. Najskôr ho to viac nas..rie. Nespustí ani potrebné masívne vnútorné krvácanie, ktoré je nutné, ak chete urobiť škodu nepriateľovy a netrafili ste zrovna dobré miesto. V bojovo-loveckej praxi sa hovorí, že nemá "zastavujúci" účinok. Ak ste v ohrození života - potrebujete nepriateľa ZASTAVIŤ- aby padol tam kde je trafený, alebo aspoň čo najbližšie od neho. Ak mu len prešpikujete nohu, ruku, plece či bok nič ste nedosiahli... smrteľný a devastujúci je ten hrot - nie jeho "nosič"- teda šíp.
( vo veľa filmoch sa zabíja terčovými hrotmi, nemá význam vymenovávať...)

Inak, tento efekt nezmyslu pozorujem už dávno - samozrejme len v remeslách, alebo aspoň témach v ktorých sa viac menej lepšie než priemerne vyznám. Nezmysli takej úrovne, že až hlava občas stojí. Som presvedčený, že rovnako sú v šoku aj iní ľudia - profesionáli vo svojom odbore. Takže lekári musia trpieť, keď pozerajú filmy a seriály z medicínskeho prostredia, rovnako požiarnici , policajti, vojaci, psíčkari a množstvo iných remesiel. Dejinné udalosti nemá význam ani kritizovať. Čistá propaganda v službe vládcov. Prečo však trpia iné - nevinné odbornosti ? Pritom si platia akože odborných poradcov. Alebo teda mali by ale asi nie sú veľmi "odborní".
Odpovědět
#83
Zaujali ma tieto mamlucké luky na 7. stránke https://books.google.sk/books?id=NszvCwA...ri&f=false

Vie sa aké boli dlhé a silné ? A ako tam bola pripevnená tá kosť na madle ? Len z boku alebo zakrývala celé brucho madla ? V saracen archery je zmienka o kosti (ibranjak) na madle. Žeby taybugha popisoval toto ? Vždy som si myslel že ibranjak je niečo ako ten kúsok kosti na turkoch.
Odpovědět
#84
Ak posudzovať podľa foto, ktoré luky označuje za "Mamlucké"- tak to vyzerá ,ako hromadná výroba - nie veľmi precízna- bojových "Osmanských" lukov, kde sa nehľadí až tak na váhu a výkon (teda aj na superkrátke ramená). Tieto luky boli skôr blízke tým čo nazývame "Tatárskymi" vojenskými - teda skôr cez 122 až ku 130cm +. Kostenné plátky na madle pokrývali brucho a boky. Prilepené a potom na krajoch oviazané šľachami. Vidno to aj na foto.

Pár poznámok-provokatívnych (zasa) k dejinám. Nemienim otravovať dlhými postami na túto tému, ale neodpustím si.

-autor píše zasa o "Turkoch"-ak by sme mali brať vážne dáta teda od polovičky 13 st - je to nezmysel. Vtedy sa žiaden národ, ani skupinky kočovníkov nesamoidentifikovali ako "Turci". Nakoniec to autor sám v texte priznáva, že šlo hlavne o Iráncov z Perzie. Iránci nie sú ani ARABY a ani "TURCI". Zdrojom tých akože SLAVE- otrokov bol očividne Kaukaz a blízka Moldávia a teda aj dnešná Ukrajina.

- autor to nakoniec spomína a stojí za povšimnutie hneď prvá veta na začiatku " MAMLUKS or GHULAMS as they were also called"- ak tu nevidno príbuznosť s nám známimi "HULÁNMI" V Uhorsku...a všeobecne asi s "janičiarmi"...?! Mimochodom je to aj v texte " Their headed either for the Crimea or WALLACHIA, where they put themselves under the protection of khan AVLAQ ( VLACH or VALLACHIAN ?) ANAS. Takže chán ANAS z VALAŠSKA- dnešné MOLDAVSKO...

- nezrovnalosť typu luku s letopočtami je pre mňa aspoň - nepochopiteľná. Ak si pozriete to, čo je dnes vydávané za luky Čingischánových "Mogolov" ( nehľadiac na to, že žiaden Mongol v živote neprekročil hranicu ich stepí a nevkročil nohou za Ural... o tom som 110% presvedčený+ vlastná skúsenosť ) - teda opäť 13 st. vývojovo to nesedí. Pretože to čo poznáme , ako Tatárske a Osmanské sa viaže k 16-17 st. A tie akože "Mamelucké"-HULÁNSKE sú identické s nimi a teda o 400 rokon neskorší "dizajn".

Vo všeobecnosti datovania ofiálnej "history" nesedia a ako sa hovorí - "všetko bolo inak", ale nechcem vás tým zaťažovať. Proste sa tu hrá o nič menej ako 1000 rokov hore - dole a to je kur..a moc.
Odpovědět
#85
Aha, tak v tom som sa trochu stratil. Takže mamlucké, (či mamelucké?) luky boli podobné osmanským ? Ja nemam v pláne robiť kompozit, ale snažím sa o sklolaminátovú napodobeninu asi 80-100lb, nech mám s čím trénovať (nemám 3000 eruro na kompozit), a hľadám niečo podobné luku ktorý je popísaný v saracen archery. 48-50ntn a len 6 palcové siyahy. A tie luky na foto by sedeli tomu popisu.
Odpovědět
#86
Ano - to čo je na fotke sú v podstate typické Osmanské vojnové luky- žiadne dlhé "syahi". A ak môžem poradiť- nechoď do laminátového 100 libráku -namietso tréningu si zničíš kĺby a teda ruky komplet! Radšej činkuj - trénuj ťah gumami a pod. ale neťahaj 100lb lamináty. TIE NIE SÚ NA ROZDIEL OD SKLADÁKOV ŠETRNÉ KU KĹBOM ! Ver mi. Tahal som to aj to a je to VEĽKÝ rozdiel. Alebo trénuj 100lb lešením /kladkáčom/ - ten je bližšie skladanému luku než laminát svojím priebehom náťahu...
Odpovědět
#87
Činkujem aj gumujem už nejakú dobu a pôjdem na to samozrejme opatrne. Berem to ako silový tréning a nie ako pravidelné terčové strielanie.

A mám sklolaminát na viac lukov, takže si idem vyrobiť libráže postupne - 50,60,70,80,100.

Chcem nájsť hranicu pre strielanie bez prstena Big Grin
Odpovědět
#88
Keby to nemalo ulomené konce syahov vyzeralo by to napr. zhruba ako tento vojnový Osmanský skladák z Poľského múzea. Tamtie ( mamelucké) majú ešte aj madlá dlhšie - čo zvyšuje stabilitu luku /ale aj rochu spomaľuje../- ktorá je tak potrebnaá pre denné praktické použitie.

https://photos.google.com/share/AF1QipP1...FNUGxxZkNB
Odpovědět
#89
Vďaka za foto. A tento luk by sa dal označiť ako mamelucký ? 

   

Zas mi neukazuje príspevok.
Odpovědět
#90
(01-31-2021, 08:29 PM)Marek Ťažiar Napsal(a): Činkujem aj gumujem už nejakú dobu a pôjdem na to samozrejme opatrne. Berem to ako silový tréning a nie ako pravidelné terčové strielanie.

A mám sklolaminát na viac lukov, takže si idem vyrobiť libráže postupne - 50,60,70,80,100.

Chcem nájsť hranicu pre strielanie bez prstena Big Grin

Nuž hľadaj. Skladané ťahali aj 180 lb. Ale bojový priemer bol 90-140lb. Nenič si zdravie. Nič tím nedokážeš. Dávno všetko dokázané. A v lamináte nemáš čo dokazovať nikomu. Nestojí to za to a nikoho to ani nezaujíma...
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející toto téma: 49 host(ů)