Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Malosérioví výrobci kuší, zakázkové stavby, speciální kuše
#41
Ak by firma ako excalibur,ci horton vyrobila repliku histor.kuse spred pol tisicrocia,co sa rozmerov tyka atd.ale z modernych materialov,tak by som nevahal hned od zaciatku.a exomax by urcite nevisel ako prvy na stene..Smile
Odpovědět
#42
To Spitamen:
Pro starší kuše a zejména ty s dřevěnou pažbou mám slabost.
V obýváku na stěně plánuji pověsit jednu z kuší. Určitě preferuji něco s dřevěnou pažbou -  buď historická kuše nebo by se mi líbil starý Barnett Wildcat (rok výroby 1979 a první kuše co jsem měl), Barnett Supreme, Crisbow MK I - III se dřevěnou pažbou ze dřeva Imbuia, Horton Supersport,... Viset na zdi by mi mohlo ještě první Barnett Commando, protože to je kuše, na kterou mám nejen vzpomínky, ale zároveň se jedná, na rok svého vzniku (1977), o velice pokrokovou, designově čistou, jednoduchou a funkční zbraň. Rád o ní napíši samostatný článek.

To Watcher:
Díky, určitě v článcích zabrousím i do historie. Vidět střílet repliky či originály historických kuší je právě možné v klubu "Střelci z kuší Bohemia" na něž jsem dával odkaz ve vláknu "Soutěže a závody". Tam se s nimi zároveň i soutěží a je to pěkné pokoukání a pokud člověk takovou starou kuši má a zúčastní se, je zážitek o to větší. Pořádají se i klání vyloženě středověkých puristických kuší. I na to zkusím najít odkaz a dát ho do sekce "Soutěže a závody". 
Při minulé návštěvě KOŘEN u mě jsme změřili rychlost a energii jednotlivých kuší...
       
Mám takový sen, změřit na soutěži jednotlivé historické kuše, včetně replik těch nejstarších. Z toho pak udělat přehlednou tabulku a jednotlivé typy včetně fotogalerie porovnat. To samé bych provedl se všemi dostupnými moderními kušemi.

Každopádně díky všem za pozornost i trpělivost!
Odpovědět
#43
Zaujala ma ta hist.na fotke.jedna sa o vernu,ci volnu repliku?kolko to ma tahu,a aku rychlost ste jej namerali?
Odpovědět
#44
To Spitamen:
Abych neplevelil tohle vlákno, tak výhledově založím nové "Vaše kuše", kde může každý poreferovat o svých kuších, napsat o jejich výkonech, životnosti a osobních zkušenostech s nimi.

Takže jen ve zkratce. Jedná se o repliku dle historické předlohy. Má ocelové napínací rameno s nátahovou silou kolem 160 lb (odhaduji), klapkový záchyt a jazýčkovou spoušť,mechanická seřiditelná mířidla. Je určena pro soutěže v terčové střelbě z historické kuše na 25 metrů. Šipky z ní vystřelované mají hmotnost 611 gr. (39,6 g), kuše s nimi dosáhla počáteční rychlosti 128 ft/s (39 m/s) a úsťové energie 30 joule.
Odpovědět
#45
Vraťme se ještě jednou k ruským výrobcům. Tím největším z nich je ruská firma INTERLOPER.

INTERLOPER díl 1.


Na začátek se ještě jednou přiblížím legislativu mechanických zbraní v Rusku. Před rokem 1993 mohly být luky a kuše v Rusku snadno zakoupeny v loveckých nebo sportovních obchodech bez jakýchkoli omezení nebo zvláštních licencí. V roce 1993 se zavedením nových zbrojních zákonů byly luky a kuše úplně zakázány až do zavedení novějších zákonů umožňujících prodej luků a kuší s maximální silou nátahu 20 kg (43 lb) (viz. článek o firmě Arlet). Nicméně až do roku 2002 byl import mechanických zbraní do Ruska zakázán, kvůli byrokratickým překážkám. Během tohoto období byl trh s mechanickými zbraněmi v Rusku prakticky zničen. Trvalo dlouhou dobu než se začal trh pomalu zotavovat. V roce 2007 byly zavedeny nové změny zákona, které umožnily prodej luků s napínací silou 27 kg (60 lb) a kuše s napínací silou 43 kg (95 lb). Lov luky a kušemi mohl probíhat, ale pouze v soukromých loveckých hospodářstvích a oborách, která jsou v Rusku stále více populární. Ve státních oblastech je lov luky a kušemi stále zakázán.


V roce 2003 vznikla obchodní myšlenka: založit firmu pro prodej lukostřeleckých potřeb. Současně společnost začala prodávat ručně dělané kuše vlastní, domácí výroby. Jednalo se exkluzivní zakázkovou výrobu z vybraných kvalitních dřev, zdobeného rytinami, slonovinou (mamut, slon, mrož, ...), s rytinami a drahými kovy. Tyto kuše má ve sbírce i mnoho vysokých vládních funkcionářů... Ve stejném roce firma otevřela i první specializovanou prodejnu v Moskvě.


Dovozy zbraní byly zahájeny v roce 2004. Po deseti letech zákazu prodeje však bylo obtížné zaujmout zákazníky. Lidé jakoby zapomněli, jak může být střelba z luku nebo kuše příjemná zábava. Výrobce se rozhodl prosadit zacílením na kluby a komerční organizace zabývajících se lukostřelbou a střelbou z kuše. Tento tah se stal velice úspěšným a zájem o střelbu z mechanických zbraní začal růst. Střelnice pod značkou Interloper se objevovaly téměř v každém větším městě Ruska. Firma rostla nejen díky franchisingu a prodejům regionálních partnerů, ale i díky reklamním kampaním, ale i založením a sponzoringem ruské Federace 3D lukostřelby. S tím rozšířila výrobu i o 3D terče a příslušenství pro terénní lukostřelbu. Taktéž vydala knihu „Kuše a luky“. K činnosti firmy patří i provozování soukromé střelnice v Moskvě, kde se pořádají největší turnaje včetně každoročního Mistrovství Moskvy.
Firma podporuje a sponzoruje známé sportovní školy a vyhlašuje pro ně vlastní střelecký pohár. Během let se značně rozrostl sortiment nabízeného zboží, prodejny vedou kvalifikovaní odborníci a servisní technici. V roce 2011 měla firma více něž 350 poboček a dealerů. V roce 2012 se firmě zvýšil obrat o 80% (ve srovnání s předchozím rokem) a v současné době činí 10 mil. USD. Firma je hlavním zastoupením firmy Poe Lang pro ruský trh. Některé nabízené kuše jsou „přebrandované“ čínské typy.

Nicméně pro nás jsou zajímavější vlastní typy vyráběných kuší.


Velice pěkná je kuše s názvem INTERLOPER Tornado
Jedná se o menší kuši, jejíž stavbu výrobce nazývá NEOTECH.
Hmotnost kuše 4,4 kg, délka včetně nášlapu 830 mm, šíře 860 mm.
Jde o klasickou konstrukci s dělenými reflexními rameny z laminátu nebo kompozitu, nášlapným třmenem, railem, tělem z hliníkových slitin, stavitelnou pažbou i lícnicí. Předpažbí a pažba je pak zhotovena z exotických dřev (sapelium, merbau, kaya). Součástí kuše je 11 mm lišta na optiku, optika a 5 ks šípů. Doporučená délka šípů je 20“. Výrobce uvádí dimenzování spoušťového mechanismu až pro nátahovou sílu 264 lb (120 kg). Jak se říká, slibem nezarmoutíš a vzhledem k legislativě si toto tvrzení někdo jen asi steží ověří. Každopádně se kuše dodávala s rameny dle zákonů a to již pozdějších 95 lb (43 kg). Výrobce poskytuje záruku 6 měsíců. Cena 19 500 rublů (cca 8 000,- Kč)

   

Ze stejného základu vychází i kuše INTERLOPER Varan
Má naprosto identická technická data jako výše uvedené Tornado. Snad jen díky jinému zapažbení je o 50 mm delší a stojí 22 500 rublů (cca 9 200,- Kč).

   
   
   
   

Ve výrobním programu se nachází i kladkové kuše.
Základní kladkou je kuše z názvem INTERLOPER Kelt.
Jedná se o kuši s klasickým kladkovým systémem ramen, dle vzhledu kopírující původní kuše Horton. Jen s tím rozdílem, že tato má nátah povolených 43 kg (95 lb). Ono i pažba typu thumbhole až nápadně připomíná Horton Supersport...

Hmotnost kuše je 3,2 kg, délka včetně nášlapu 910 mm, šířka ramen 710 mm.
Součástí kuše je 11 mm lišta na optiku, optika s podsvícením a regulací intenzity osvitu a 5 ks šípů. Doporučená délka šípů je 20“.
Pažba je vyrobená opět z exluzivních dřev, mezi kterými výrobce uvádí například i 850 let staré podkarpatské ořechy, z nichž pažba pochází. Celkově mají popisy hodně obecný charakter poukazující spíše na zpracování a luxusní materiály, aby zakryly již ne tak oslnivé technické parametry a ospravedlnily dost vysokou cenu.
Výrobce vyrábí kuši i ve verzi pro leváky. Poskytuje záruku 1 rok. Cena 32 000 rublů (cca 13 000,- Kč)

   
   
   
   
   
   
   

Na opačném konci cenového spektra kladkových kuší jsou kusové stavby, jako jsou typy Žralok nebo Bizon.

Obojí sází na výrobu pouze jediného kusu. Ruský „vkus“ je zde dotažen na maximum.
Pažba opět z podkarpatského ořechu, vykládání stříbrem, vyřezané vyobrazení zmiňovaných zvířat. Hmotnost 3,5 kg, nátahová síla 43-68 kg (95 – 150 lb), 11 mm lišta na optiku, optika s podsvícením a regulací intenzity osvitu a 5 ks šípů. Doporučená délka šípů je 20“. Záruka 1 rok. Cena 95 000 rublů (cca 39 000,- Kč)...

   
   
   
   


Technicky a konstrukčně nejzajímavější typy kuší INTERLOPER si představíme ve 2. díle článku....  Wink
Odpovědět
#46
wáu! Ta poslední pažba Exclamation tak tohle je krasavec. Všechny jsou líbivé, ale ta poslední je topka.
Jinak ceny dosti libové, ale je to dáno krajinou. Nože mají taky laciné.

Opět pane krásná práce.
Odpovědět
#47
INTERLOPER díl 2.

Asi nejznámější a nejzajímavější kuší produkovanou v Rusku je kuše s názvem INTERLOPER AK 48. 


   
   
   
   
   


https://www.youtube.com/watch?v=vpRQIvM_UBA

Ve videu jsou vidět i další typy kuší INTERLOPER včetně kusových staveb z prvního dílu článku (v časech 1:20, 4:09, 5:49)!


Mám za to, že se jedná o konstrukci Maxima Evgeniechiva Burtseva (mimochodem člena výkonného výboru federace ruské střelby z kuší, prezidenta Federace tradiční luků a kušotřelby, hlavu konstrukčního a designového studia ISBM, ale i bývalého spolupracovníka Andreie Gennadieviche Stepankina, generálního ředitele firmy Slavor, vyrábějící vysoce výkonné reflexní kuše Slavor Soratnik – o kterých bude pojednávat hned následující článek).

Jde o kuši s hmotností 3,9 kg, délkou včetně nášlapu 850 mm, a šířkou ramen 820 mm.

Ta jsou vyměnitelná v rozsahu nátahových sil 44 – 209 lb (20 – 95 kg). Někde bylo dokonce uváděno až 330 lb (150 kg). „Lehká“ ramena s nižší nátahovou silou jsou určena pro sportovní, terčovou střelbu, zatímco ramena „těžká“ pro lov jakékoliv zvěře. Rychlost šípu v takovém provedení může dosahovat až 340 fps (104 m/s). Ramena jsou zároveň konstruována tak, aby bylo možno vyměnit tětivu bez jakéhokoliv pomocného prvku.

Co činí kuši zajímavou, je systém jejího nátahu, kdy se třmen nášlapu a předpažbí vyklápí směrem dolů ke střelci a zároveň tak funguje jako páka, usnadňující napínání kuše a snižující potřebnou sílu k nátahu až o 78% (někde uváděno jako 5:1). Tento systém natáhne kuši vždy stejně s vysokou přesností.

Páka také umožňuje nabíjet kuši ve všech podmínkách - v hlubokém sněhu, v bažině, ve vodě,... Navíc i osobám drobnějších postav, ženám, lidem s fyzickými omezeními. Systém i snadnost natahování je možné shlédnout na přiloženém videu.


https://www.youtube.com/watch?v=X0O7wxjBoj4
https://www.youtube.com/watch?v=2Q6hiv7T798

Kuše je snadno rozložitelná na základní díly a je možné ji snadno transportovat v přepravním boxu.

   
   
   
   
   
   


Kuše je vyrobena v duchu nejlepší ruských výrobků. Hlaviště i rail jsou vyrobeny přesným frézováním z lehké hliníkové slitiny, značného dimenzování. Spoušť je dle výrobce špičkové kvality s ostrým, přesným a předvídatelným spouštěním. Pažba je v základní verzi z ořechového dřeva, ale je možné jí vyrobit z jakéhokoliv exotického dřeva dle přání zákazníka.... Ramena jsou vyrobená z pokročilých kompozitních materiálů, které se používají v ruském leteckém průmyslu. Mají vysokou elasticitu a odolávají delaminaci, tak častému problému u dnešních moderních, vysokorychlostních kuší.Dalším typem, který lze velice těžko dohledat byl reverzní kladkový typ Interloper AK 77B.

   

Byl nabízen společně s AK 48 v katalogu, 

   
   

kde byly uvedeny s nátahy 95 lb (43 kg) pro obě kuše při určení na ruský trh, přičemž AK 48 dosahovala rychlosti 93 m/s a kuše AK 77B pak 98 m/s.
Ve své nejsilnější, neomezené verzi pro zahraniční trhy 176 lb (80 kg), pak dosahoval rychlosti šípu až 394 fps (120 m/s).
Kuše vážila 4,5 kg.
Rail a tělo kuše jsou vyrobeny přesným frézováním z hliníkové slitiny, pažba je v základní verzi z ořechového dřeva, plně stavitelná, ramena jsou vyrobená z kompozitních materiálů.


Na objednávku se stavěla 1-2 kuše měsíčně.

V AK 77B je právě možnost spatřit genezi ruských reverzních kuší jako výše popsané Arlet nebo pozdější Armcross.

Cenu kuší se mi bohužel nepodařilo zjistit. Osobně se domnívám, že již nejsou v nabídce firmy a přednost dostaly „přebrandované“ čínské typy dnes už dosahujících vyšších výkonů za nepoměrně nižší cenu (byť při prach bídném zpracování, životnosti i vzhledu...).
Odpovědět
#48
Slavor
Dalším z řady ruských výrobců byla firma Slavor, která produkovala velice výkonnou kuši Slavor Soratnik. Jednalo se o konstrukci Andreie Stepankina, který v začátcích pracoval s Maximem Burtsevem, konstruktérem výše uvedené kuše Interloper AK-48...


Zde jedna z prací Burtseva
   


Stejně jako AK-48 je i Soratnik „dospělá“ kuše, klasické konstrukce, s reflexními rameny.


Slavor Soratnik
   

Ramena jsou mohutná, s výrazným prohnutím, vyrobena z kvalitních kompozitních materiálů. Jsou vyměnitelná za ramena různých nátahových sil a to během velice krátké doby, díky chytrému systému svislých čepů. 


https://www.youtube.com/watch?v=cce6CDY5RPU


Ve své nejvýkonnější verzi udával výrobce sílu jejich nátahu 286 lb. To při délce nátahu 380 - 400 mm (15“ - 15,75“) dávalo šípu o váze 770 grainu (49,9 gramu) rychlost 322 fps (98 m/s) energii až 240 joule (někde uváděno až 350 joule! s rameny 330 lb (150 kg), šípem 802 grainu (52 gramu), kdy prý ještě ve vzdálenosti 300 metrů měl energii 152 joule!).
I při takovém výkonu výrobce poskytoval záruku na ramena 10 000 výstřelů. Pokud by se poškodila v tomto rozmezí, výrobce je bezplatně vyměnil. Stejně tak masivní je i uložení ramen, které má tloušťku materiálu 60 mm (dvojnásobek než například u čínských typů snátahem 225 lb). Pažba je ergonomicky tvarovaná a je opět krásnou ruční prací. V základu jde o ořech, který je ručně broušen, napouštěn oleji v tuctech cyklů a posléze leštěn do vysokého lesku. Zákazníci popisovali dřevo jako příjemné, teplé a s krásnou vůní.... Na zakázku bylo možné si naspecifikovat vše, dle přání zákazníka. Základní cena pro zahraniční trhy začínala na 1 500 USD.
Tak jako u mnoha dalších zajímavých projektů je bohužel firma Slavor již minulostí. Zda to bylo nezájmem zákazníků (o čemž pochybuji vzhledem k zájmu o dovoz na západních fórech), problémy s exportem z Ruska nebo s financováním nevím. Bohužel už nefungují ani jejich webové stránky, které byly dobré alespoň jako zdroj informací a fotografií...
Odpovědět
#49
Pane jo to jsou teda pěkně silné kuše. To už nevím, z čeho pak dělat terčovnice  Big Grin 
Záruka 10000 výstřelů zní hezky. Zajímalo by mne, jak to výrobce počítal. Někdo nedá 10000 výstřelů za celý život, jiný to nastřílí za jednu sezónu. 

To nové forum mě celkem vytáčí. Pokud jsem přihlášený, tak se mi nezobrazují nové příspěvky. Zobrazí se mi vlákno tučně, také se mi zobrazí od koho ten nový příspěvek je, ale když se chci podívat, tak tam prostě není. Musím se odhlásit, přečíst, přihlásit a pamatovat si na co chci reagovat a odepsat. Asi jdu znepříjemnit pátek modům  Dodgy
Odpovědět
#50
To KOŘEN: Ahoj, ten počet ran by musel být asi něčím podmíněn.
Např. něco jako autorizované servisy u automobilů. Výměna tětivy u výrobce, kdy pozná přibližný počet ran. Pak je těch 10 000 ran přibližně určitelných.
Nebo záruka 2 roky nebo 10 000 ran, atd... Také mě napadlo, zda to nebyla jedna z příčin ukončení činnosti firmy. Podobně to bylo i u Swiss Crossbow Makers a jejich Twinbow... Každopádně výkony jsou to vysoké a snad i reálné. Škoda jen, že takových kuší bylo vyrobeno jen malé množství. Šance sehnat takovou kuši, bude více než mizivá... Je to škoda.

Se zobrazením posledního příspěvku s kušemi Slavor mám sám problém. Jsem odhlášený, článek vidím, přihlásím se a nic.
Nemohu editovat, přidávat fotky,... Nic. Zkusím napsat adminovi.
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející toto téma: 1 host(ů)