Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Luk pro leváky x pro praváky
#1
Zdravím,
 s lukostřelectvím nemám žádné zkušenosti, ale před nějakou dobou jsem u známých zkoušela vystřelit z luku a dopadlo to velmi neslavně - šíp po spuštění tětivy pořád padal na zem (čili jsem ani nevystřelila). Všichni nad tím kroutili hlavou, prý to ještě neviděli. Nedávno jsem se ovšem náhodou dozvěděla, že luky pro leváky jsou konstruovány jinak. Já jsem tětivu určitě napínala levou rukou - může na to "pravácký" luk takto reagovat (nevystřelením), nebo byla chyba někde jinde?

Moc díky za odpověď.
Odpovědět
#2
Šíp může spadnout na zem po vypuštěn,í aniž by vylétl někam kupředu, POUZE V PŘÍPADĚ, ŽE ZAPOMENEŠ NAPNOUT TĚTIVU PŘED VYPUŠTĚNÍM
Odpovědět
#3
(07-26-2017, 08:14 PM)Ivan Napsal(a): Šíp může spadnout na zem po vypuštěn,í aniž by vylétl někam kupředu, POUZE V PŘÍPADĚ, ŽE ZAPOMENEŠ NAPNOUT TĚTIVU PŘED VYPUŠTĚNÍM

V jakém smyslu? 
Tětivu jsem samozřejmě měla napjatou, ale možná jsem dělala nějakou jinou chybu(?)
Odpovědět
#4
(07-26-2017, 08:49 PM)Radka j. Napsal(a):
(07-26-2017, 08:14 PM)Ivan Napsal(a): Šíp může spadnout na zem po vypuštěn,í aniž by vylétl někam kupředu, POUZE V PŘÍPADĚ, ŽE ZAPOMENEŠ NAPNOUT TĚTIVU PŘED VYPUŠTĚNÍM

V jakém smyslu? 
Tětivu jsem samozřejmě měla napjatou, ale možná jsem dělala nějakou jinou chybu(?)

většina šípů má končík, který svým zářezem drží šíp na tětivě, když je moc úsilí při nátahu luku stává se, že tlak zaťatých prstů šíp se z tětivy doslova vystrčíš, luk střelí naprázdno a šíp spadne na zem, odborníci se sice shodnou, že nic takového ještě neviděli, ale buď v klidu stává se to hodně začátečníkům, kteří drží luk poprvé v ruce, většinou stačí aby ti někdo ukázal jak uvolnit zápěstí a prsty a třeba zjistíš, že jsi talent :-) a navíc tě to baví :-)
Odpovědět
#5
A jen pro upřesnění. O tom z jakého luku má člověk střílet nerozhoduje zda je pravák nebo levák, ale jaké je jeho dominantní oko.
CSWBS - Kde jiní končí my začínáme
Odpovědět
#6
to je taky taková pověra.
Je to výhodnější mít dominantní oko na straně ruky napínající tětivu. O tom jestli jsi pravák nebo levák rozhoduje mozek a máš to na celý život.
O tom které oko je dominantní rozhoduje taky mozek, ale na základě kondice oka. Pokud vidíš bezvadně, bývá to zpravidla to teoreticky správné oko.
Pokud je nějaká porucha,(A není vrozená) dominantním se stane to, které lépe vidí. Jsem po úrazu pravého oka a dominance se mi mění i několikrát za den. Dokonce to mám změřené očařem.
Střílet z opačné strany než máš dominantní oko je méně výhodné, ale jde to
Odpovědět
#7
Je vyzkoušeno, že přehazovat luk z pravé do levé se dá, a nečiní to velké potíže. Ale stěžejní je opravdu řídící oko. - viz dále jak píše Mýša. A pak jsou tu tací, kteří nemají jedno řídící oko. Ti si pak mohou vybrat, na jakou stranu se jim líp střílí (tady už dle preference šikovnosti rukou).
Odpovědět
#8
(Dominantní oko mám jednoznačně levé.)

Takže střílení levou rukou z pravého luku (a naopak) nemá zásadní vliv na samotný výstřel? A na míření?

Jinak já jsem si tehdy říkala, že asi špatně pouštím tu tětivu. Každopádně ti, kdo tam stříleli se mnou, se to nejspíš naučili hned, protože se jim to normální nezdálo.
Odpovědět
#9
(07-27-2017, 10:22 AM)Radka j. Napsal(a): (Dominantní oko mám jednoznačně levé.)

Takže střílení levou rukou z pravého luku (a naopak) nemá zásadní vliv na samotný výstřel? A na míření?

Jinak já jsem si tehdy říkala, že asi špatně pouštím tu tětivu. Každopádně ti, kdo tam stříleli se mnou, se to nejspíš naučili hned, protože se jim to normální nezdálo.
Vliv to trochu má, zejména se ti může vytočit šíp od luku, ale střílet se tak dá.

Jinak s Mýšou souhlasím, dominantní oko na správné straně je výhoda nikoli podmínka.
Odpovědět
#10
(07-27-2017, 07:53 AM)Mýša Napsal(a): to je taky taková pověra.
Je to výhodnější mít dominantní oko na straně ruky napínající tětivu. O tom jestli jsi pravák nebo levák rozhoduje mozek a máš to na celý život.
O tom které oko je dominantní rozhoduje taky mozek, ale na základě kondice oka. Pokud vidíš bezvadně, bývá to zpravidla to teoreticky správné oko.
Pokud je nějaká porucha,(A není vrozená) dominantním se stane to, které lépe vidí. Jsem po úrazu pravého oka a dominance se mi mění i několikrát za den. Dokonce to mám změřené očařem.
Střílet z opačné strany než máš dominantní oko je méně výhodné, ale jde to

Ide to, myslím, že to môžem potvrdiť. Poznám pána, ktorý strieľa ľavou rukou. Raz počas pauzy v pretekoch zobral do každej ruky luk a tri šípy, a bez nejakých problémov z každého luku tie tri šípy vystrelil do jedného terča tak, že zásahy sedeli akoby ich jedna mať mala.. A to mal plné ruky zbraní a streliva.
Ja by som opačnou rukou než obvykle nevedel vystreliť. A možno áno, ale neskúšal som to.
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející toto téma: 9 host(ů)