Jak jsem hledal znak Lukostřelec.cz ve Westminster Abbey

Někdy před rokem a kousek jsem objevil na internetu portál Lukostřelec.cz a postupně si ho oblíbil. Se znakem, respektive symbolikou Lukostřelec.cz, to tak jednoznačné nebylo. Zprvu jsem se těžko vyrovnával s podivnou černou kresbičkou jakéhosi lukostřelce, střílejícího šíp skrz nápis na jelena, podivně poskakujícího. Navíc mi vždycky ten človíček připadal jako vodník sedící na tom stromě, co je v pozadí. Do té doby, než jsem, opět na internetu, narazil na stejnou postavičku. Bohužel si nepamatuji stránky, na kterých to bylo, ale zapamatoval jsem si, že jde o středověké zpodobnění lukostřelce, které se nachází ve Westminsterském opatství v Londýně na nějakém kachlíku (ang. tile). To mne zaujalo a tak začalo mé pátrání.

  

Pokorně jsem si pak lépe prohlédl "vodníčka" na stránkách Lukostřelec.cz, duševně se omluvil autorům a od té doby v úctě pohlížel na design stránek. Navíc jsem si říkal, že ten jelen je tam pěkně vyveden v tom středověkém duchu a že to byl docela dobrý nápad. Nějak mě pak nikdy nenapadlo se zeptat autorů stránek, jak na tu kresbu vlastně přišli. Ani když jsem na Lukohrátkách vyhrál (2.místo za Mýšou!) toulec se svým, teď už oblíbeným, "vodníčkem". 

Letos v říjnu mě cesty přivedly na chvilku do Londýna, tak jsem neváhal, obětoval 10 liber na vstupné a začal hledat dlaždičku v komplexu Westminsterského opatství, kde se nesmělo fotit, na což jsem se intenzivně chystal.

Westminster Abbey je jedna z nejznámějších staveb Velké Británie, ve které byla korunována většina anglických panovníků. Se dvěma výjimkami (Edward V. a Edward VIII.) se zde konají korunovace od roku 1066. Lépe řečeno – na tomto místě. Nejstarší části tohoto "národního památníku" pocházejí z 11. století, ale moc toho z nich nezbylo. Původní podoba tohoto opatství, které zde nechal postavit Vilém I. Dobyvatel, se dochovala jen na známé tapiserii z Bayeux. Nemá asi smysl líčit v tuto chvíli osudy této významné budovy, která je dnes gotickou katedrálou, jejíž budovy pocházejí převážně ze 13. století. Pokud chcete vědět o opatství více doporučuji následující odkazy: 
Westminsterské opatství v české Wikipedii
Stránky Westminster Abbey (angl.)

 

Zpět k mému pátrání. Protože jsem nevěděl, kde se nachází dlaždice a je-li to dlaždice nebo kachel a ani jak je velká, prošel jsem důkladně celou hlavní chrámovou loď. Pak všechny kaple a hrobky – nikde nic. Pomalu jsem se smířil s nezdarem a zamířil ještě, pro klid svědomí, podle ambitu do muzea. Cestou k muzeu mě zastavila odbočka na Chapter house, což jsem nevěděl co je (kapitula) a ani jsem si to od minulé návštěvy opatství nepamatoval, tak jsem se tam vydal. Už ve spojovací chodbě jsem začal tušit, že jsem na správné cestě. Šel jsem po dlaždicích na nichž byly lístečky, které jako by spadaly z toho toulce, co od Lukohrátek nosí Griffinka.

Chapter house je osmiúhelníková stavba z poloviny 13.století (na plánku č.3). Nacházejí se zde nejstarší dochované dveře v Anglii (z poloviny 11. století), nástěnná malba Apokalypsy a zřejmě nejrozsáhlejší dochovaná středověká dlažba. Na první pohled – ta hledaná dlažba. Byl jsem na správném místě a už jsem věděl co hledat – dlažbu a ne kachel. Nepochyboval jsem, že dlaždici najdu, tak jsem se v klidu kochal a procházel rozsáhlou místností s očima přilepenýma na zem. Dlaždic bylo mnoho, některé se opakovaly – ryby, listy, erby, dokonce i čtveřice griffinů. Ale lukostřelec nikde!! Už to vypadalo, že budu muset začít odtahovat koberce, když jsem vedle stojací informační cedule a těsně vedle "kobercového chodníku" uviděl záhlaví Lukostřelec.cz, zasazené do podlahy kapituly slavného opatství. 

   

 

Dlaždice s lukostřelcem je pěkně zašlá, zdá se, že se po ní dříve intenzivně chodilo nebo byla poškozena stojanem. Tyto dlaždice jsem našel na celé rozsáhlé podlaze pouze dvě! Dlaždice s lukostřelcem je zasazena do středu dvakrát se opakující série tří dlaždic: jezdec, lukostřelec (lovec) a jelen. Jednoznačně jde o lovecký výjev. 

 

   

Abych se dostal ke druhé dvojici, musel jsem nakonec koberec přece jenom odtáhnout a zkontrolovat, jestli tam nejsou ještě nějací lukostřelci. Nejsou. 

Takže potvrzuji následující: znak Lukostřelec.cz je převzat z dlaždice ve Westminsterském opatství v Londýně. Lukostřelec je poměrně přesný, jelen je volná variace, originál vypadá trochu jinak. (Pozn. redakce: Jelen je rovněž převzatý z originálu a graficky upravený. Zmizelo sápající jej psisko a šíp z jelenova krku, aby logo nepůsobilo na první pohled příliš "drasticky". Drobné odlišnosti se ostatně dají nalézt i u samotného střelce – motiv byl upravován tak, aby vypadal dobře v inverzním čistě černobílém zobrazení.)

V celém opatství existují dnes pouze dvě takové dlaždice – nebo jsem jich víc nenašel. Pravda je, že koberce pokrývají poměrně velkou plochu a všechny odtahat nejdou! Obě dlaždice jsou poměrně dost poničeny, takže doporučuji všem příznivcům Lukostřelec.cz a historie návštěvu Westminster Abbey co nejdříve, než nám tam ty dvě dlaždice úplně ošlapou! Toho druhého lukostřelce jsem zase přikryl kobercem.

Abych nezapomněl, o dlažbě existuje poměrně rozsáhlý text, ze kterého jsem převzal sérii černých reprodukcí dlaždic.

 

English Primitives-IV: The Westminster and Chertsey Tiles and Romance Paintings
W. R. Lethaby The Burlington Magazine for Connoisseurs, Vol. 30, No. 169 (Apr., 1917), pp. 133-135+137-140