Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kuše Barnett
#31
To Jira

Takže jinak. Představ si dvě kuše, jednu reflexní, jednu kladkovou.
Obě mají stejnou délku nátahu a stejně silná ramena, dejme tomu na tuto délku 300 lb.
Reflex budeš natahovat silou 300 lb a síla bude lineárně stoupat, až bude na záchytu nejvyšší.

Kladka Ti ale pomůže snížit sílu potřebnou k nátahu třeba o 40% (tvar a časování kladek), takže budeš tětivu napínat ve svém maximu (tzv. peak force) jen silou 180 lb. Ale díky tvaru kladek bude síla na záchytu ještě nižší, například 100 - 120 lb. Účinnost systému je stále stejná, jen kladky pomáhají ulevit při nátahu.

Nezaměňovat sílu nátahu s energiemi. Ať už uloženými či uvolněnými.

Přikládám porovnání dvou kuší, reflexní a kladkovou s velmi podobnými parametry. A několik příkladů. Snad to z toho bude pro Tebe patrné.


Nátah kladkových kuší je nižší, ale jde o údaj, který je maximální během natahování kuše (tzv. peak force).
A ten je samozřejmě zaznamenán na tětivě již za přispění kladek (nikoliv síla měřená v ramenech). Ty, podle svého umístění, tvaru, délky nátahu atd. pak udávají o kolik pomohou snížit skutečný nátah ramen, jaký bude průběh křivky nátahu nebo jaké bude zatížení spoušťového mechanismu. 


Zjednodušeně, vezměme si reflexní Excalibur Matrix 380. U reflexu s nátahem 13" je nátahová síla 300 lb. Její průběh téměř lineárně stoupá, až po nejvyšší hodnotu na záchytu, po 13" nátahu, kdy záchyt drží 300 lb. Uložená energie v ramenech je 211 joule, při nejvyšší dynamické účinnosti 77%, dosažené s těžkým šípem 525 grainu, dostáváme energii šípu na úrovni 163 joule. 


   


Pokud vezmu kladkovou kuši s podobnou délkou nátahu a podobnou účinností systému např. Wicked Ridge Invader G3, zjistím, že u kladkové kuše s nátahem 13,5", je nátahová síla 163 lb. Průběh křivky vypadá jako hora Blaník.
Síla nátahu stoupá až do maximální síly nátahu zhruba v 9" nátahu a pak klesá, takže na 13,5" délky nátahu, zatěžuje záchyt pouze 80 lb síly. Uložená energie v ramenech je 170 joule, při nejvyšší dynamické účinnosti 76%, dosažené s těžkým šípem 525 grainu, dostáváme energii šípu téměř 130 joule. To jsou velice blízké hodnoty.


   

Je tedy jasné, kam tím mířím. Nátahová síla samotných ramen u kuše Wicked Ridge Invader G3 bude bez použití kladek mnohem vyšší třeba 230-240 lb (nebo vyšší) čemuž poměrově odpovídají hodnoty nátahu, účinnosti, energie.


To samé lze vypozorovat u jihoafrických kuší Crisbow, o kterých jsem psal nedávno ve vlákně Malosérioví výrobci kuší, zakázkové stavby, speciální kuše - díl 2.


Jednoduchá reflexní verze měla pár kovových ramen o nátahové síle 140 lb, s nimiž udělovala šípu energii cca 45 joule.
Kladková verze měla dva páry takových ramen (tedy čtyři samostatná dělená ramena). U té byl při stejné délce nátahu udáván nátah 150 lb a energie 87 joule . Ale reálný odpor ramen byl 2 x 140 lb. Tedy kladka pomohla snížit sílu nátahu o nějakých 47%.

Je tedy vidět, že dvojnásobná síla nátahu nepřináší dvojnásobnou energii, je naopak o něco nižší.
Obecně má kladkový systém menší účinnost než reflexní. To je dáno zejména váhou jeho jednotlivých komponent (těžší ramena, kladky, osy popř. ložiska, lanovody) a tím pádem i větších ztrát či odporů.
Je tedy vidět, že kladka není žádné perpetuum mobile, jen dovoluje použít silnější ramena při zachování síly nátahu. Se stejnou nátahovou silou potřebnou k natáhnutí kuše budete střílet rychleji a s větší energií. K dalším přidruženým výhodám patří i menší zatížení spoušťového mechanismu, postupný rozběh šípu, užší stavba ramen atd.
Odpovědět
#32
Tady zasílám zmíněné Crisbow

Reflexní Mk III s nátahem 140 lb (ramena 140 lb)

   

Kladkové Quadro Mk III s nátahem 150 lb (ramena 2 x 140 lb)

   

A tady, abych trochu držel kurz vlákna, dva starší Barnetty

Reflexní Ranger známým také jako RX-150 s nátahem 150 lb

   

A kladkovou verzi Ranger Compound známou jako RC-150 taktéž s nátahovou silou 150 lb.

   

Povšimněte si rozdílu ve výšce i tloušťce ramene oproti reflexní verzi. Pro reflexní verzi udával Barnett optimistickou energii kolem 60 joule, pro kladkovou 80 joule. Protože mají stejnou sílu nátahu a kladka bude mít vyšší ztráty, odhaduji, že skutečný odpor mohutných kladkových ramen bez asistence kladek bude někde kolem 220 - 240 lb.
Odpovědět
#33
Jo tak takhle vypadá originální Barnett RX150 :-D takové kuše jsou už asi těžko k vidění, samozřejmě znám pouze kopie s natahovou sílou 120lb...

Ta kladková verze se mi líbí. Lanovody vypadají jako ocelové, spojené k tětivě?
Odpovědět
#34
To Mirdus
Ranger RX-150 občas vidět je, stejně jako kladková RC-150.

Já jsem jej kdysi sehnal v bídném stavu asi za 1200,- Kč. Byla to tebou zmiňovaná verze s ramenem 120 lb (ale byla k dodání i ramena 100 a 150 lb). 
Omotal jsem nově bužírku ramen, dal novou tětivu, přišrouboval 22 mm RIS lištu na optiku, osadil optiku a udělal si ze závitových tyčí, podložek, matek a jasanového dřeva nastavitelnou ramenní opěrku. Používal jsem zkrácené šípy o délce 12". Do 20 metrů to chodilo suprově. 

   
   
   

Kuše byla lehoučká (s příslušenstvím jen lehce nad 2 kg), skladná a dobře ovladatelná. Byla by vhodná pro hobby střílení na zahradě s přáteli, s dětmi. Sám autor knihy "Crossbow Hunting" William Hovey Smiths touto levnou a nenáročnou kuší ulovil svého prvního jelena. Také popisuje, že kus o hmotnosti 80 lb prostřelil přes hrudník z 20 yardů skrz.


Měl jsem možnost střílet i kladkovou verzi RC-150. 

   

Má podobné neduhy, ale i silné stránky jako malý reflexní Ranger nebo většina Barnettů té doby.
Špatné je uložení schránky spoušťového mechanismu v těle kuše. Na ní je navíc osazeno uložení optiky, které je navíc vyrobeno z plastu a spojeno se schránkou dvěma šrouby . Pokud je schránka špatně uložena, má vůle nebo je osazena těžká optika, bude problém takovou kuši vůbec nastřelit. Většinou to chce upravit osazení spouště, nebo udělat novou schránku spouště, nový držák optiky, pevně a přesně je spojit s tělem kuše a se schránkou spouště. Pak kuše chodí velmi přesně.
Její výhody spočívaly v příjemné spoušti (stejně jako u jiných typů z této série příjemná), klidném a tichém výstřelu, lehkém natahování, nízké hmotnosti (i s příslušenstvím 2,6 kg), snadnou manipulací, slušnou energií a velmi dobrou přesností do cca 50 - 60 metrů. Oproti reflexní verzi je to dospělá kuše o třídu či dvě výše. Přitom se liší jen přední částí. Navíc se díky nízké ceně stala bestselerem a vydržela ve výrobě dlouhá léta.

Na obrázku v příspěvku výše je první verze s jednodílnými rameny a jak píšeš, ocelovými lanovody v bužírce, které jsou zakončeny ocelovými slzami "teardrops", na které se nasazovala oka krátké tětivy. To bylo těžké a možná i nespolehlivé a nebezpečné řešení, ale výměnu tětivy jsi zvládl za pár minut sám, v poli, bez nářadí či lisu. 
Další verzí byl model (viz. foto v tomto příspěvku) s tětivou vedoucí až do kladek a poslední verzí byl model se stejným vedením tětivy a lanoví, ale s dělenými rameny (viz. odkaz).

http://www.barnettcrossbows.webpublishpr...ore/rc-150
Odpovědět
#35
Musím se vším souhlasit, co se týká těch neduhů starších Barnettů. Každý, který mi přišel do ruky měl vyhnutou šínu pro nasazení optiky, v mém případě vždycky doleva. Tak následovalo rozebrání srovnání, dotažení, Ale netuším jak dlouho to tak vydrží. Mám pocit, že je to fakt forové. Jeden má šínu celoplastovou, to se mi také moc nezamlouvá a ten s náklopem ji má sice kovovou, ale v čepu má tak půlmilimetrovou vůli, to když máčknu na přední část. Ale to je opravdu v normě s tehdejší dobou, kdy se to tak vyrábělo. Doba pokročila a dnešní kuše jsou opravdu někde jinde. Ale abych jen nehanil, všechno to horší je vykoupeno slušnou spolehlivostí  a dodnes slouží. Asi lepší budou vlajkové výrobky Barnettu, tyhle asi patřili k těm levnějším.
Odpovědět
#36
Ještě jsem se chtěl zeptat jestli lepíte koncovky ramen, nebo by měli být jen na volno? Myslím tím ty plastový nasazovací krytky. A když jsem u toho tak se zeptám jak dlouhé šípy by měly být na ty moje krásky. Od záchytu po rameno mám cca 35cm?
Odpovědět
#37
(06-30-2018, 04:43 PM)Alfonz Napsal(a): Ještě jsem se chtěl zeptat jestli lepíte koncovky ramen, nebo by měli být jen na volno? Myslím tím ty plastový nasazovací krytky. A když jsem u toho tak se zeptám jak dlouhé šípy by měly být na ty moje krásky. Od záchytu po rameno mám cca 35cm?

Koncovky ramen bych nelepil, kdyby ti náhodou jedna praskla, zbytečně by jsi s tím zápasil abys ji vyměnil. 
 Jde o to jaké šípy budeš chtít mít. Jestli duralové, u těch bych doporučoval délku 16"  nebo karbonové, tam bych zvolil délku 18" s váhou okolo 360gr..  teď to právě řeším u své kuše a budu kupovat tyto... 

https://www.luky-jma.cz/?p=productsMore&...pio-Carbon



Váhu těchto šípu neuvádějí, ale posílal jsem email s dotazem na váhu 18" šípu, jsou prý těžké okolo 370gr..
Odpovědět
#38
To Alfonz

Ano, výše zmíněné řady Barnettu z konce 90. let - 

Ranger (Ranger RX-150, , New Ranger, Delta Storm, Ranger Compound RC-150)

   
   

http://www.xbows.co.uk/ranger.htm


Panzer, Wildcat (Panzer I, II, III, Wildcat III)

   

http://www.xbows.co.uk/recurve.htm

byly entry řadami kuší. 


Pak následovala vyšší řada jako Rhino

   
   
   
   


a velká, výkonná řada založená na řadě Demon, kde byly reflexní modely RX-280 a kladkové Demon, 300-Mag, 
RC-300 (z těch mohutných kladkových ramen s reflexním profilem jde strach) a Quad-300 (čtyři samostatná ramena), což byla svého času i nejvýkonnější kuše na trhu vůbec a první, která překonala hranici 300 fps (s plnotučným loveckým šípem).

   
   
   

Samostatnou větví byla Commanda, kterou reprezentovala ať už jednodušší reflexní Commando II Recurve, 
tak hlavně velké Commando II Compound.

   
   

   

http://www.xbows.co.uk/index.htm

To je, dle mého názoru, sice ne nejvýkonnější, ale zato nejpropracovanější a nejkvalitnější kuše z tehdejšího výrobního programu. Díky vylepšenému systému nátahu, perfektnímu slícování, opracování i materiálům, patřila mezi nejpřesnější kuše té doby celkově, mezi kladkami bez debaty. Měl jsem možnost z ní střílet i jí vidět na soutěžích v terčové střelbě. Kuše je relativně těžší, ale poctivá. Rychlé, tiché a přesné natahování, skvělá spoušť, klidný průběh výstřelu. Mimochodem, Michal Houdek je s ní několikanásobným Mistrem republiky v terčové střelbě v kategorii Libovolná kuše a zároveň jediný, kdo je schopen porážet i generačně mladší Excalibury, včetně těch posledních (Matrix, Micro).

Tímto pro mě také skončila zajímavá generace Barnettů. Další generace sérií mi přišly nejen designově ošklivé, nezajímavé, ale i poněkud plastové. V té době se také zhoršila kvalita, kterou firma napravuje dodnes.


To Alfonz a Mirdus

Původní šípy byly hliníkové 16" s váhou 375 gr pro 150 lb verze a 320 gr pro 120 lb verze.
Já používal zprvu karbonové 16" pro 150 lb a ke konci 20" pro 175 lb. Ty měly 401 gr a chodilo to s nimi špičkově.
Byly to zakázkové od KOŘEN, písněte mu SZ, neprohloupíte.
Koncovky nákončí jen nasaď, jak píše Mirdus.
Odpovědět
#39
Krása, ani jsem netušil jak širokou nabídku Barnett kdysi měl. Po revoluci jsem si pořizoval první kuši, krvácel jsem, protože s optikou jsem byl hnedle kolem dvacky a to právě mezi sebou na našich pultech soutěžil Barnett a Horton. 
Ale do ruky se mi v té době dostal vždy jen jeden kousek od každého. Zvítězil Horton, dal jsem spíše na vzhled.
Ani jsem netušil jaká brutus zbraň to je. Půjčil jsem jí kamarádovi, dlouholetému myslivci a ten jen učurával. Samo sebou prošla zkouškou typu prostřel sud s pískem, vrata apod. Dneska už je to pryč, nabídka je pestrá a poměrně za slušnější peníz.
Musím říct, že to komando II je opravdu nádherná zbraň. Nějaký inzerát se občas najde, ale tady je toho asi u nás poskrovnu. Občas taky kladkové Rhyno, ale to mi připadá jako lepší variace těch mých. 
Díky za typy na šípy, určitě využiji!
Odpovědět
#40
Krása, ani jsem netušil jak širokou nabídku Barnett kdysi měl. Po revoluci jsem si pořizoval první kuši, krvácel jsem, protože s optikou jsem byl hnedle kolem dvacky a to právě mezi sebou na našich pultech soutěžil Barnett a Horton. 
Ale do ruky se mi v té době dostal vždy jen jeden kousek od každého. Zvítězil Horton, dal jsem spíše na vzhled.
Ani jsem netušil jaká brutus zbraň to je. Půjčil jsem jí kamarádovi, dlouholetému myslivci a ten jen učurával. Samo sebou prošla zkouškou typu prostřel sud s pískem, vrata apod. Dneska už je to pryč, nabídka je pestrá a poměrně za slušnější peníz.
Musím říct, že to komando II je opravdu nádherná zbraň. Nějaký inzerát se občas najde, ale tady je toho asi u nás poskrovnu. Občas taky kladkové Rhyno, ale to mi připadá jako lepší variace těch mých. 
Díky za typy na šípy, určitě využiji!

Krása, ani jsem netušil jak širokou nabídku Barnett kdysi měl. Po revoluci jsem si pořizoval první kuši, krvácel jsem, protože s optikou jsem byl hnedle kolem dvacky a to právě mezi sebou na našich pultech soutěžil Barnett a Horton.
Ale do ruky se mi v té době dostal vždy jen jeden kousek od každého. Zvítězil Horton, dal jsem spíše na vzhled.
Ani jsem netušil jaká brutus zbraň to je. Půjčil jsem jí kamarádovi, dlouholetému myslivci a ten jen učurával. Samo sebou prošla zkouškou typu prostřel sud s pískem, vrata apod. Dneska už je to pryč, nabídka je pestrá a poměrně za slušnější peníz.
Musím říct, že to komando II je opravdu nádherná zbraň. Nějaký inzerát se občas najde, ale tady je toho asi u nás poskrovnu. Občas taky kladkové Rhyno, ale to mi připadá jako lepší variace těch mých.
Díky za typy na šípy, určitě využiji!

(06-30-2018, 05:27 PM)DanM Napsal(a): To Alfonz

Ano, výše zmíněné řady Barnettu z konce 90. let - 

Ranger (Ranger RX-150, , New Ranger, Delta Storm, Ranger Compound RC-150)




http://www.xbows.co.uk/ranger.htm


Panzer, Wildcat (Panzer I, II, III, Wildcat III)



http://www.xbows.co.uk/recurve.htm

byly entry řadami kuší. 


Pak následovala vyšší řada jako Rhino







a velká, výkonná řada založená na řadě Demon, kde byly reflexní modely RX-280 a kladkové Demon, 300-Mag, 
RC-300 (z těch mohutných kladkových ramen s reflexním profilem jde strach) a Quad-300 (čtyři samostatná ramena), což byla svého času i nejvýkonnější kuše na trhu vůbec a první, která překonala hranici 300 fps (s plnotučným loveckým šípem).





Samostatnou větví byla Commanda, kterou reprezentovala ať už jednodušší reflexní Commando II Recurve, 
tak hlavně velké Commando II Compound.






http://www.xbows.co.uk/index.htm

To je, dle mého názoru, sice ne nejvýkonnější, ale zato nejpropracovanější a nejkvalitnější kuše z tehdejšího výrobního programu. Díky vylepšenému systému nátahu, perfektnímu slícování, opracování i materiálům, patřila mezi nejpřesnější kuše té doby celkově, mezi kladkami bez debaty. Měl jsem možnost z ní střílet i jí vidět na soutěžích v terčové střelbě. Kuše je relativně těžší, ale poctivá. Rychlé, tiché a přesné natahování, skvělá spoušť, klidný průběh výstřelu. Mimochodem, Michal Houdek je s ní několikanásobným Mistrem republiky v terčové střelbě v kategorii Libovolná kuše a zároveň jediný, kdo je schopen porážet i generačně mladší Excalibury, včetně těch posledních (Matrix, Micro).

Tímto pro mě také skončila zajímavá generace Barnettů. Další generace sérií mi přišly nejen designově ošklivé, nezajímavé, ale i poněkud plastové. V té době se také zhoršila kvalita, kterou firma napravuje dodnes.


To Alfonz a Mirdus

Původní šípy byly hliníkové 16" s váhou 375 gr pro 150 lb verze a 320 gr pro 120 lb verze.
Já používal zprvu karbonové 16" pro 150 lb a ke konci 20" pro 175 lb. Ty měly 401 gr a chodilo to s nimi špičkově.
Byly to zakázkové od KOŘEN, písněte mu SZ, neprohloupíte.
Koncovky nákončí jen nasaď, jak píše Mirdus.
Krása, ani jsem netušil jak širokou nabídku Barnett kdysi měl. Po revoluci jsem si pořizoval první kuši, krvácel jsem, protože s optikou jsem byl hnedle kolem dvacky a to právě mezi sebou na našich pultech soutěžil Barnett a Horton. 
Ale do ruky se mi v té době dostal vždy jen jeden kousek od každého. Zvítězil Horton, dal jsem spíše na vzhled.
Ani jsem netušil jaká brutus zbraň to je. Půjčil jsem jí kamarádovi, dlouholetému myslivci a ten jen učurával. Samo sebou prošla zkouškou typu prostřel sud s pískem, vrata apod. Dneska už je to pryč, nabídka je pestrá a poměrně za slušnější peníz.
Musím říct, že to komando II je opravdu nádherná zbraň. Nějaký inzerát se občas najde, ale tady je toho asi u nás poskrovnu. Občas taky kladkové Rhyno, ale to mi připadá jako lepší variace těch mých. 
Díky za typy na šípy, určitě využiji!
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející toto téma: 1 host(ů)