Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kuše po domácku
#41
Luk ze sjezdových  lyží Artis Beta. Pak předělaný na lehkou kuši.

A z toho luku vznikla lehká kolíčková kuše.

Prcek s ocelovým lučištěm a kolíčkovou spouští.


Přiložené soubory Miniatury
           
Odpovědět
#42
DanMTo mirdus.
Ty optiky jsou Čína. Někde jsou psané jako Bosile, někde jako Boshile ap. Mají pro kuše vhodnou osnovu a nástřel drží.

Tu rychlost jinak než chronem přesně nezměříš. Přibližnou rychlost bys mohl získat optikou s korekci rychlosti. Na ní bys musel nastavit rychlost a podle toho, jak by Ti chodily šípy na jednotlivé vzdálenosti, dělat opravu korekce rychlosti. Tak by ses dopracoval až na rychlost Tvojí kuše. Problémem je, že rozsah korekce rychlosti těchto optik je pro Tvojí kuši nevhodný (minimum rozsahu 250 fps, což je na Tvojí kuši příliš mnoho).


Myslel jsem si to, že ta optika bude Čína, ale vypadá že je kvalitně zpracovaná. možná že časem bude problém s osvětlením bodů v optice, ale spíše je pro mě důležitý, že je vícebodová. Nemusím si lámat hlavu s výrobou stavitelné lišty. 


Každopádně díky za info, jde vidět, že jsi v tom zběhlí.

(12-23-2017, 01:51 PM)spitamen Napsal(a): Vyzerá to veľmi pekne. Ten ohyb ramien sa zdá byť ok.odbrusoval si nejako tie ramená?alebo si využil ich tvar od výroby? Mám na mysli ten prechod hrúbky materiálu do stratena.zavity uchytnych skrutiek na pantoch koncovky lucista si niečím istil koli prípadnému uvolnovaniu?


  Děkuji.

Ramena jsem neobrušoval, nechal jsem je tak jak byly. 

Uchycení pantů k ramenům musím ještě doladit. Jak říkáš, je potřeba to posichrovat, aby se nepovolovala, protože se to vážně povoluje. Big Grin

další problém je ten, že panty mají plochu jen z jedné strany, ta druhá (kde jsou šrouby) je moc namáhaná ( hlava šroubů se zarývá do ramene ) , takže budu muset udělat podložky, aby se to celé vyztužilo a nedeformovalo.

(12-23-2017, 07:52 PM)Rgx Napsal(a): Mirdus: krásná práce! Z hlediska vyšší bezpečnosti bych uchycení pantů dělal z přední strany ramen, aby tětiva táhla proti zakroucení plechu  pantu. Ale to zase prodlouží délku nátahu asi o půl palce. Ty panty jsou bytelné, možná by se spíš hodily pro vedení hřídelů kladek. Tady trochu pozor, jakákoliv hmotnost navíc, která je na koncích ramen způsobuje jejich zpomalení a co je horší, tak po výstřelu svou setrvačností se snaží rozervat tětivu, protože setrvačnost nutí konce ramen pokračovat stále vpřed. Tady se dá trochu pomoci tlumičem tětivy. Všiml jsem si ochranného plechu kryjícího spoušť. Jsi si jistý, že při výstřelu neřeže tětivu?

Sílu nátahu u luků a slabších kuší měřím digitální váhou na kufry. Ta se dá koupit v supermarketu za asi 2 stovky a váží do 50 kg, jednotky lze přepínat mezi lbs a kg. Ta Tvoje kuše vypadá tak do 100 liber, spíš míň. Ty běžky bývají měkké. Ale to nevadí, jde to využít na zahradě a tercovnice déle vydrží. Pri použití lyží jsem došel k tomu, že má smysl  strhnout skluznici, která je zpomalovací prvek ramen a nic nenese. Po stržení skluznice  se ramena omotaji laminovací páskou a naimpregnují se epoxidem. Stačí 1-2 vrstvy. Získáš  ramena o nižší hmotnosti, ale větší pevnosti. Teprve pak bych to obrousil a potáhl tou smršťování bužírkou. Mam jednu slabší kuš necelých 70 liber, je to kladková Číňanka. Tu jsem si trochu dodělal a hrozně rád s ní střílím. Dostřel jsem změřil asi něco kolem 250 metrů, obloukem odhadem v úhlu 45 stupňů. Na 30 metrů do terče spokojenost. Velikou výhodou je u slabší kuše to, že si šípy dělám sám z bukových kulatinek D8mm a delky 80 cm, ze které jsou 2 šípy délky 16 palců a stojí 6 Kč. Jeden šíp vyjde do 25 Kč ... 3Kč tyčka, 12 Kč za 3 kormidla, 9 Kč za hrot a 1 Kč se rozpočítá za lak a lepidlo. Končíky dělám ploché a naimpregnují je řídkým vteřiňákem, aby se šípy podélně neštípaly. Váha takového šípu vychází kolem 19-20 gramů, tj. 310 grains. Lze ještě končíky přelepil kolečkem z kůže.

A ještě jedna informace k ramenům: dají se koupit laminátové profily o délce 1 metr. Průřez si vybereš, taková normální kuš se dvojitými rameny mívá profily 7*16mm. Tam vychází natahovací síla orientačně asi 30 kg při délce ramen 25 cm a délce nátahu 25 cm.


Původně ty panty měly být pro vedení hřídelky na kladky, ale po domluvě jsem od kladek upustil. je to složitější mechanismus, na který si zatím netroufnu. Strašně mnoho aspektů které nemám dořešené. ( náklon kladek se při natahování mění, takže nemám vyřešeno to aby při výstřelu tětiva nevýklouzla z drážek. atd..) 

Digitální váhu mám půjčenou od bratra, je rybář. 
 

 K té výrobě šípů.
 dobrý návod, vyráběl jsem si je k luku. ale ke kuši mám docela dost šípu duralových, tak zatím nemám potřebu vyrábět. třeba na to časem dojde. 

Děkuji za info ohledně těch laminátových profilu. Po dokončení této (hobby) kuše, zvažuji, že bych ramena u dalších projektů raději kupoval. 
 Dokonce jsem se o tom bavil s chlápkem v práci, ten má známého, který prý vyrábí luky a ty ramena má sendič lamino+dřevo. Tak se s nim zkusím domluvit, pokud by zvládl vyrobit ramena ke kuši, bylo by to fajn. Smile

(12-27-2017, 07:08 PM)Rgx Napsal(a): Luk ze sjezdových  lyží Artis Beta. Pak předělaný na lehkou kuši.

A z toho luku vznikla lehká kolíčková kuše.

Prcek s ocelovým lučištěm a kolíčkovou spouští.

Na zahradu dobrý Smile
 
 Ta kuše od made in China, nevypadá špatně. možná vím o jaký kousky jde. (Ocelové lanko, nestřílí i kuličky?) U takové kuše jsem se vždycky obával té bezpečnosti, proto, když jsem si kupoval kuši, sáhl jsem po ověřeném výrobku z Číny a to Jaguar 150/175Lb od Poe Lang.   Zas na druhou stranu, moje kuše z  běžek asi taky nebude nic extra Big Grin

Tlumiče přidělány na kuši. 

Pažba je zatím v hrubém opracování, jen pro představu, pro jaký tvar jsem se rozhodl. 

Dřevo není bohužel  jasanové ( nemohl jsem sehnat) 
Takže je to jiná tvrdá dřevina, nejsem truhlář, takže to nepoznám, ale nejpíš   jde o dub nebo buk. 
Materiál jsem našel u přítelkyně na statku, takže to bude 10-15 let staré dřevo.

Hrubé opracování pažby....


Přiložené soubory Miniatury
                                       
Odpovědět
#43
Mirdus: kuše made in China je model m38-1 a na kuličky je u ní jen příprava, nemá trubkový zásobník a podavač kuliček. Takže jen šípy.. Dělá se ještě m38-6 a ta umí i kuličky. Tětiva je ocelové lanko. Nevím, proč se uvádí, že ocelové lanko je nebezpečné. Mně se ta kuše líbí i kvůli parádní dřevěné pažbě. Kuše jde rychle natáhnout rukama, tedy nemá deklarovaných 150 liber, ale jen 68. Přesto dostřelí šíp 19 gramů do 250 metrů. Já jsem dělal nějaké úpravy - montáž optiky, demontáž mušky, ochrana proti vyosení spodních ramen, upevnění lišty pro optiku (kvedlala se!!!). Problém může být mělčí drážka, je třeba používat šípy s asi o 1-2mm užšími kormidly, jinak kormidlo v drážce drhne a zhorší se přesnost. Ale doma bych takovou kuši neudělal, po úpravách střílím dřevěnými samodomo šípy nejlepší soustřely s rozptylem asi 10 cm na 20 metrů volně z ruky. Na terčovou střelbu je vhodná do 30 metrů a rád ji používám hlavně proto, že nemusím pořád řešit sílu terčovnice, rozbité šípy a pod. Samozřejmě se prodávají mnohem lepší, silnější a přesnější kousky, mám i 175 litrovou hori_zone, která je o několik tříd výše. Jenže s ní je třeba řešit tu tercovnici a šípy, které jsou za 150Kč/ks.

Tvoje kuše postupuje pěkně vpřed, je vidět, že jsi zručný. A měřil jsi nátahovou délku a sílu?

Kdyby ses pouštěl do kladkové kuše: kladky je nejlepší koupit hotové jako náhradní dík nějaké kuši nebo k menšímu luku. Ony jsou totiž dost složité a měly by být pevné a současně lehké. Taky by měl odpovídat jejich obvod a tvar délce nátahu.
Odpovědět
#44
(12-30-2017, 06:59 PM)Rgx Napsal(a): Mirdus: kuše made in China je model m38-1 a na kuličky je u ní jen příprava, nemá trubkový zásobník a podavač kuliček. Takže jen šípy.. Dělá se ještě m38-6 a ta umí i kuličky. Tětiva je ocelové lanko. Nevím, proč se uvádí, že ocelové lanko je nebezpečné. Mně se ta kuše líbí i kvůli parádní dřevěné pažbě. Kuše jde rychle natáhnout rukama, tedy nemá deklarovaných 150 liber, ale jen 68. Přesto dostřelí šíp 19 gramů do 250 metrů. Já jsem dělal nějaké úpravy - montáž optiky, demontáž mušky, ochrana proti vyosení spodních ramen, upevnění lišty pro optiku (kvedlala se!!!).  Problém může být mělčí drážka, je třeba používat šípy s asi o 1-2mm užšími kormidly, jinak kormidlo v drážce drhne a zhorší se přesnost. Ale doma bych takovou kuši neudělal, po úpravách střílím dřevěnými samodomo šípy  nejlepší soustřely s rozptylem asi 10 cm na 20 metrů volně z ruky. Na terčovou střelbu je vhodná do 30 metrů a rád ji používám hlavně proto, že nemusím pořád řešit sílu terčovnice, rozbité šípy a pod. Samozřejmě se prodávají mnohem lepší, silnější a přesnější kousky, mám i 175 litrovou hori_zone, která je o několik tříd výše. Jenže s ní je třeba řešit tu tercovnici a šípy, které jsou za 150Kč/ks.

Tvoje kuše postupuje pěkně vpřed, je vidět, že jsi zručný. A měřil jsi nátahovou délku a sílu?

Kdyby ses pouštěl do kladkové kuše: kladky je nejlepší koupit hotové jako náhradní dík nějaké kuši nebo k menšímu luku. Ony jsou totiž dost složité a měly by být pevné a současně lehké. Taky by měl odpovídat jejich obvod a tvar délce nátahu.

Chci se zeptat. jak je ta kuše na tom s hlučností při výstřelu? Přece jen, ocelové lanko, kladky, rail. to nedělá hluk? Jinak pažba je pěkná. 

Natahová délka je myslím 345mm, sílu nátahu ještě nemam změřenou. ale myslím že bude mít cca 120-130lb 
Ramena mám momentálně sundané, chci vyztužit ještě ty panty, aby se z vnější strany nezarývaly matky do ramen. vyřeším to asi plíškem 1,5mm.
Na kladky jsem koukal, ale nic extra jsem nenašel. Zůstanu asi u toho reflexu, je to jednoduší na údržbu...


Práce se trochu posunula.... 
 Dokončení tvaru pažby. rukojeť, předpažbí... 
 Lakování....

Dragonfly Crossbow  Big Grin ...


Přiložené soubory Miniatury
                               
Odpovědět
#45
Ta práce s dřevem je moc hezká. Tož ať to zdárně pokračuje i v novém roce 2018! Po dokončení dej nějaké údaje - nátahová síla, nátahová délka, dostřel s daným šípem a pod.

Hlučnost té čínské kuše oproti "hori-zone stealthovi" není velká a to nemá tlumiče tětivy. Ale samozřejmě to udělá trochu prásk. Třeba kladkový luk je mnohem tišší. Zkusím časem dodělat tlumiče tětivy a uvidíme. Holt je to DODO - dodělej doma, ale jak jsem psal, rád ji používám, střelba je jednoduchá, není namáhavá a vzniká jen málo škody. Je to ten paradox, kdy se nejvíce střílí z nejlevnější kuše a ty ostatní se jen občas opráší a sundají z hřebíku...
Odpovědět
#46
Tak vás tu střelci po nějaké době opět vítám. 
            Byl jsem zaneprázdněn. 


    S kuší jsem pokročil do finále...
 Narazil jsem na nemalé problémy s rameny. Jak se dalo čekat, Praskaly...

   Musel jsem čelit mnoha rozhodnutí, první problém byl pantový systém pro uchopení tětivy. 
bylo to zbytečně složité a pro konstrukci ramen z lyží nevhodné..
Obalení ramen do bužírky kvůli bezpečnosti pomohlo i k větší napínací síle, ale výsledný efekt ( předání energie do šípu) už bylo mizerné. 

  Mezi další negativní vlastnost bylo to , že ramena ztrácely na své pružnosti, proto praskaly.
Jednou jsem se už rozhodl, že vyrobím kuši z lyží, a tak jsem i činil...
 
  Jediná možnost jak toho docílit bylo vzdát se ještě o chloupek ( chlup jako kráva) výkonu a zhotovit to z přední časti lyže.
 Výkonově je to opravdu jen tak pro zábavu na zahradu max do 30m. Ale i tak je to radost z ní střílet. :Smile

 
   Pažbu jsem trochu doladil, znovu obrousil a natřel Lazurou.
Po zaschnutí jsem ji natřel bezbarvým lesklým lakem. Schnutí trvalo cca 2 dny. ( 1 den v dílně kde bylo tak 5C°, následně 1 den při  pokojové teplotě) 


Z kuše zatím střílím 16" duralové šípy. ale chtělo by to něco lehčího. Na Aliexpressu jsem zahlídnul 13" karbonové ( sklolaminátové) šípy, tak zvažuji, že bych je objednal. Přece jen budou asi lehčí, tak by to mohlo lítat o něco lépe...
  
   Přikládám nějaké foto..

Jo,  málem bych zapomněl, mám rozdělaný další projekt. Tak jen ve zkratce: půjde opět o konstrukci z jeklu, sklolaminátové lučiště 150lb, pažba z exotického dřeva Meranti, je to opravdu pěkné dřevo. 

Ještě nějaké foto....


Přiložené soubory Miniatury
                                       
Odpovědět
#47
krásná práce - opravdu. Jsem rád, že si dáš ještě práci s tím, abys vše nafotil, popsal a hlavně vložil sem na forum. Celou dobu jsem rád sledoval tvůj počin a nyní se těším na nový projekt. Někdo má názor, že než něco takhle "balastit" doma, to si radši koupí funkční celek. Já tě ale chápu. Tebe, stejně jako mě, uspokojí už pocit z práce a každý nový krůček na výsledném celku pohladí na duši. Ano jsou chvíle, kdy se nedaří, jak by si člověk představoval a i když tvoříš, tak zůstáváš na stejném místě, ba co hůře, posune tě to zpět, ale mám rád lidi, co se nevzdají a jdou si za svým a nakonec dílo dokončí. Fakt super! A to že je jen na střelbu do 30 metrů? To vůbec nevadí, je to jedna z tvých prvních kuší, kterou jsi udělal sám. Do dalších kousků už vložíš zkušenosti z předchozích a bude to jen a jen lepší. Mám z tebe radost.
Odpovědět
#48
Kořen: Děkuji. Dostalo se mi uznání a to mě opravdu potěšilo. Smile  


  Je to přesně jak píšeš. Jde o tu radost z toho tvoření, pozbírání zkušeností, posouvání se vpřed..


Jsem z kraje, kde snad nikdo nestřílí z kuše, nebo o nich nevím, tak si někdy říkám, jestli si lidi o mě nemyslí, že jsem podivín Big Grin Nechápu že lidi v mém okolí tento koníček nezlákal Big Grin Je fakt, že s kámošek jsme zastříleli na zahradě, zlákalo ho to na tolik, že si o kuši řekl k narozeninám. Je to otec od dvou dětí, takže mnoho času na koníček nemá, tak mu kuše zatim leží nerozbalená v krabici kde čeká na jaro. Smile


Když bych měl zpočítat na kolik mě ta kuše vyšla, tak je to velice malá částka ( samozřejmně když pominu tu práci)
 
  ramena ( běžky): 280kč
  tětiva: 150kč
  optika: 1200kč
  5x- šípy 16" dural: 400kč  
  12x- šípy 13" carbon z Aliexpressu: 308kč ( objednané)
  
  Celkem: 2338Kč
 
  Zbytek jsem si obstaral co dům dal...
  Radost z projektování: k nezaplacení Smile
 
Píšu to zde hlavně pro lidi kteří také uvažují o výrobě kuše a nepotřebují se hnát za výkonem. Chtějí to jen pro radost a zábavu..  Pro lidi(hosty), co sem občas zavítaji, aby načerpali nejaké informace.

Určitě se pokusím více zapracovat na  podrobnějším popisu informací. Jen co opravdu nezvládnu popsat, je přesný výkon ( nemám to jak změřit)... Do budoucna mohu aspoň zdokumentovat test průbojnosti třeba na vícelistém katalogu nebo telefoním seznamu, ale to bych vložil již do založeného vlákna Testy průbojnosti..Smile

Již brzy sem začnu vkládat další projekt. Zatím Čus
Odpovědět
#49
Tiež dávam palec hore..vyzerá to super dizajnovo..
Mám zopár technických otázok. Aké široké je to luciste?pántove tilery moderných laminatovych lucist,kladú veľký dôraz na ich odolnosť, hlavne v mieste pántoveho pôsobenia tam vznikajú väčšie pôsobiace tlaky..je potrebné sledovať či nevznikajú trhliny. Pokiaľ zistíš, že luciste dostáva set,budeš vedieť že je zle.
Z fotiek to dobre nevidím, ale nepresahuje ti luciste v mieste upnutia k ploche drziaku, šírku držiaku?
Tetivu si volil dacronovu?
Na testy priebojnosti do zlatých stránok sa vyprdni.obetuj jeden šíp a strel ho z desiatich metrov do aspoň centimeter hrubej dosky.
Pokiaľ terčovy hrot vyjde z druhej strany von,splnila kusa svoj účel dostatočne.
Odpovědět
#50
(02-02-2018, 08:23 AM)spitamen Napsal(a): Tiež dávam palec hore..vyzerá to super dizajnovo..
Mám zopár technických otázok. Aké široké je to luciste?pántove tilery moderných laminatovych lucist,kladú veľký dôraz na ich odolnosť, hlavne v mieste pántoveho pôsobenia tam vznikajú väčšie pôsobiace tlaky..je potrebné sledovať či nevznikajú trhliny. Pokiaľ zistíš, že luciste dostáva set,budeš vedieť že je zle.
Z fotiek to dobre nevidím, ale nepresahuje ti luciste v mieste upnutia k ploche drziaku, šírku držiaku?
Tetivu si volil dacronovu?
Na testy priebojnosti do zlatých stránok sa vyprdni.obetuj jeden šíp a strel ho z desiatich metrov do aspoň centimeter hrubej dosky.
Pokiaľ terčovy hrot vyjde z druhej strany von,splnila kusa svoj účel dostatočne.

Děkuji. Lučiště je široké 48mm, ploché držáky jsou o něco menší, cca 3mm na každou stranu. Zvažoval jsem obrouseni, ale nechtěl jsem zbytečně odebírat material, abych nepřišel ještě o další výkon. Krom estetického hlediska by to nemělo ničemu vadit. Ramena v tom místě jsou podložená kvalitní gumou. Prochy držáku jsou zaoblené rádius cca R3. 
 Ano, tětiva je Brownell Dakron. 
Obavam se že tato kuše nebude nikterak průbojná, je to vyloženě na terčovou střelbu max do těch 30m. To by na tom byli lépe ty předchozí vyrobené kuše. Přecejen lučiště 150lb má 210fps ( tak to udávají české obchody, jinak přímo firma Poe Lang udávají o 15fps vice) s tou první jsem střílel na 50m a v leže, nebo s oporou todcela ušlo. 
 
Kuše účel určitě splnila ;-)

Trochu jsem premyslel jak bych tento projekt zakončil. Napadlo mě udělat video...

 Tady je Big Grinhttps://m.youtube.com/watch?v=HM5gGfiDHsg
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející toto téma: 1 host(ů)