Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nastřelovací stolice, stojany, bipody, benchresty, nastřelování kuší
#11
to Nightmare:

konkrétně jde o paragraf 15, odstavec 13, viz https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2002-119

Základ je ten, že musíš při střelbě zajistit bezpečný prostor a zajistit bezpečí pro případné kolemjdoucí, kteří se v okolí mohou pohybovat, což je naprosto logické. Takže to místo musíš buď hlídat další osobou, nebo velmi viditelně označit, nebo pokud jde o přirozený bezpečný prostor (nepřístupný lom, uzavřený kryt apod). Zákon o tomhle hovoří jen z pohledu plnění podmínek bezpečnosti, neříká kde všude můžeš střílet. Pokud tě tedy majitel pozemku vyžene s tím, že si nepřeje abys tam střílel, tak to musíš respektovat, protože platí i jiné zákony / vlastnická práva než zákon o zbraních a střelivu. Například střílet v lese je podezřelé, neb lov kuší je zakázán.

Osobně doporučuju širokou a dlouhou louku, kde bezpečně vidíš do vzdálenosti 200-300 metrů okolo, protože někoho omylem (poruchou na kuši / šípu) trefit je fakt megaprůser...

Dodatek: nejsem žádný právník, ale elektrikář Big Grin

Ještě doplním informaci, že v souvislosti s implementací pošahané Evropské směrnice o zbraních, dojde ke změně i v našem zákoně o 119/2002 Sb., naštěstí z pohledu mechanických zbraní k žádné změně nedochází Smile
Odpovědět
#12
To samozrejme platí pre českú republiku
Pre Slovákov plati §55,ods.10,čiže streľba výlučne na strelnici.
Tiež niesom pravnik,ale zmysel zakona-"strelba len na miestach kde nemôže byť ohrozený život, zdravie a majetok osôb je tak trochu dvojsecna.a zavanajuca pruserom.luka,les,pole,kamenolom,atď,sú priestory ktoré nespĺňajú definíciu zákona, pretože niesu zákonom ošetrené ako napríklad strelnice,problém ako taký je v tom, že tieto miesta sú za určitých okolností stále miestami kde môže byť ohrozený život, zdravie a majetok osôb. Vidím to ako pohyb na veľmi tenkom ľade,je to niečo podobné ako riadenie automobilu.

A aby toho všetkého nebolo málo,  je držiteľ zbrane kat.D povinný zabezpečiť zbraň kat D a strelivo do týchto zbraní a to takým spôsobom , aby nedošlo k odcudzeniu, strate alebo zneužitiu.
Čo to znamená v praxi?ak vám niekto odcudzi zbraň z uzamknutej skrine a zneuzije ju,máte problém, pretože nebola dostatočne zabezpečená. Teda to vychádza tak,ze ju musíte mať uloženú v uzamykacom trezore a k udcudzeniu nesmie dôjsť takým spôsobom aby sa iná osoba okrem držiteľa dostala ku kľúčom, respektíve k heslu.
Snáď jedinou polahcujucou okolnostou by bol váš dlhodobý pobyt niekde mimo bydliska a do vášho obydlia by neoprávnene vnikla iná osoba a autogenom by odpalila alebo iným spôsobom rozrezala stenu trezora.
Odpovědět
#13
Pekne, nič proti, ale na legislatívu si založte vlákno, neviem prečo sa to rieši tu, za jedno to tu nebude nikto hľadať za druhé sa tu riešia stojany, bipody a podobne takže prípadný záujemca sa bude prehrabovať vecami, ktoré zrovna nehľadá...
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející toto téma: 1 host(ů)